E ardhmja e njerezimit?Ne hapesire..........!

korado

President
Ne nje interviste te Charlie Rosie (gazetar i famshmem amerikan) me fizikantin e njohur anglez gjithashtu edhe profesor ne universitetin Cambrige,Stephen Hawking.Charlie Rosie e pyet nese e ardhmja jone do te vazhdonte te ishte ne toke apo duhet te kerkonim vend tjeter per te jetuar.
Hawking iu pergjigj se njerezimi duhet te kerkoje shtepi tjeter per te jetuar deri sa te jete vone.
"Our future is in the Space.Next 50 yeurs we will be in the univers.If we stay in planet earth,we will destroy our self"
"E ardhmja jone eshte ne hapesire.Ne 50-vitet e ardhshme ne do te jemi ne univers.Nqs.do te qendrojme ne planetin Toke,ne do te shkaterrojme veten tone."
Kjo ishte pergjigja e Stephen Hawking.Nuk kemi edhe shume kohe ne Toke...................:) :) :) :)


A jeni edhe ju me te njejtin mendim?
 
Last edited by a moderator:

njoni

llahtaria vete
Titulli: E ardhmja e njerezimit?Ne hapesire..........!

"Our future is in the Space.Next 50 yeurs we will be in the univers.If we stay in planet earth,we will destroy our self"

Ndaj ne akoma nuk e dime nga e kemi prejardhjen, sepse nje teori qe kam degjuar para disa kohesh thonte :

Ne jemi shperngulur nga nje planet X per qellim qe te gjenim nje jete me te mire diku tjeter, ama duke e ditur qe rruga per ne plantet tjera eshte teper e gjate, ne anijen kozmike qe kemi qene, kan lindur breza te rinj, edhe avash avash kan nis te harrojne se nga e kan prejardhjen, pas 10 mij vjetesh ne anije (bie fjala) shum breza do vdesin edhe e verteta do shtremberohet, ndaj ky mund te jete edhe fakt qe ne nuk e dime akoma se nga e kemi prejardhjen. Nuk eshte cudi qe ne te ardhmen te marrim anijet kozmike edhe te levizim drejt universit, por kjo gje do ja prishe historine, sdo mbajm mend se nga kemi ardh, kujt planeti i perkasim etj etj.. Kjo mund te jete edhe nje histori e mundshme e njerzimit.
 

DEVIL HAND

Anëtar Aktiv
Titulli: E ardhmja e njerezimit?Ne hapesire..........!

Ky mduket ne ato momente ja paska fut i ashash...

50 vjet jan shum shum pak o miku, na duhen shum vite per te shkuar ne planete tjera, dhe me shpejtsi drite 1 planet qe mund te miqsjoj jet esht nga 5 vjet deri ne 8 vjet ulltim drite nuk jan pak ;)
 

njoni

llahtaria vete
Titulli: E ardhmja e njerezimit?Ne hapesire..........!

Mos te duket cudi Devil hand. Gjithmone kemi qene ne kerkim te nje makine te kohes e cila te kalon nga njera kohe ne tjetren, nuk eshte e thene qe nuk egziston.

Por sic e the edhe vete, 50 vjet jan shum pak qe ne te shkojme edhe te zaptojme universin, jo per gje, ama kemi akoma plot gjera per ti vjel tokes tone, nuk kemi nevoje akoma te kalojme ne planete tjera. Por asgje nuk eshte e pamundur gjithsesi.. varet se si ecin gjerat ne kailim e viteve, asgje nuk eshte e sigurte se cfar do ndodhe te nesermen.
 

korado

President
Titulli: E ardhmja e njerezimit?Ne hapesire..........!

Ky mduket ne ato momente ja paska fut i ashash...

50 vjet jan shum shum pak o miku, na duhen shum vite per te shkuar ne planete tjera, dhe me shpejtsi drite 1 planet qe mund te miqsjoj jet esht nga 5 vjet deri ne 8 vjet ulltim drite nuk jan pak

Jo eshte e vertete,resurset natyrore ne toke po humbasin dhe po konsumohen si asnjehere me pare.Pastaj,fjala e Hawking nuk ishte vetem per kete,por edhe nga grohja globale apo ndonje problem tjeter global,keshtuqe,mos te duket cudi............
 

korado

President
Titulli: E ardhmja e njerezimit?Ne hapesire..........!

Ndaj ne akoma nuk e dime nga e kemi prejardhjen, sepse nje teori qe kam degjuar para disa kohesh thonte :

Ne jemi shperngulur nga nje planet X per qellim qe te gjenim nje jete me te mire diku tjeter, ama duke e ditur qe rruga per ne plantet tjera eshte teper e gjate, ne anijen kozmike qe kemi qene, kan lindur breza te rinj, edhe avash avash kan nis te harrojne se nga e kan prejardhjen, pas 10 mij vjetesh ne anije (bie fjala) shum breza do vdesin edhe e verteta do shtremberohet, ndaj ky mund te jete edhe fakt qe ne nuk e dime akoma se nga e kemi prejardhjen. Nuk eshte cudi qe ne te ardhmen te marrim anijet kozmike edhe te levizim drejt universit, por kjo gje do ja prishe historine, sdo mbajm mend se nga kemi ardh, kujt planeti i perkasim etj etj.. Kjo mund te jete edhe nje histori e mundshme e njerzimit.

Teoria qe ke degjuar ti eshte e gabuar.Ku kane shkuar deshmite historike qe jane gjendur ketu ne toke per prejardhjen tone?Pastaj,mendon ti se do te kishte qene aq i zhvilluar njerezimi,sa te kishte bere anijen kozmike 40 000 vjet me pare.Mua me duket absurde.Ndoshta 2 prej atyre qe kane qene tek anija kozmike do e mbanin mend se kishin udhetuar dhe do te kishin qene shume te zhvilluar.Nuk e di per ty,por mua me duket perralle.............
 

njoni

llahtaria vete
Titulli: E ardhmja e njerezimit?Ne hapesire..........!

Ndoshta 2 prej atyre qe kane qene tek anija kozmike do e mbanin mend se kishin udhetuar dhe do te kishin qene shume te zhvilluar


Ore qenke i habitshem, sa te duken ty 40 mij vjet? Nuk jan 40 jave o korado, jan 40 mije vjet qe me numra i bie 40.000 vjet e kape tani?.. neve mezi arrijm te kujtojne se cka ndodh 500 vjet me pare, lere 40 mij vjet qe as nuk e kemi idene ca ngjyre kemi qene.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: E ardhmja e njerezimit?Ne hapesire..........!

Ti njoni kam pershtypjen se nuk di cfare ka ndodhur kater vjet me pare ne shkence.
 

ssokoll

Release Yourself
Titulli: E ardhmja e njerezimit?Ne hapesire..........!

para 50 vjetve thonin se veturat qe ngasim do fluturonin....dhe thonin se ne do kishim kolonizuar marsin...per 50 vjet smund te bejm hapa kaq te medha...
 

ssokoll

Release Yourself
Titulli: E ardhmja e njerezimit?Ne hapesire..........!

Jo eshte e vertete,resurset natyrore ne toke po humbasin dhe po konsumohen si asnjehere me pare.Pastaj,fjala e Hawking nuk ishte vetem per kete,por edhe nga grohja globale apo ndonje problem tjeter global,keshtuqe,mos te duket cudi............

ngrohja globale esht nje ndodhi natyror qe ne pershpejtojm...por edhe po te mos ekzistonim ne ajo do ndodhte...keshtu qe mos ja vem fajn njerzimit.
 

korado

President
Titulli: E ardhmja e njerezimit?Ne hapesire..........!

Ore qenke i habitshem, sa te duken ty 40 mij vjet? Nuk jan 40 jave o korado, jan 40 mije vjet qe me numra i bie 40.000 vjet e kape tani?.. neve mezi arrijm te kujtojne se cka ndodh 500 vjet me pare, lere 40 mij vjet qe as nuk e kemi idene ca ngjyre kemi qene.

Ka nga ato qe nuk kuptojne por ka edhe nga ato qe nuk duan te kuptojne.E zeme sikur zbriten nga anija dhe erdhen ne toke.Ato personat e fundit qe zbriten nga anija,nuk do te mbanin mend dhe te trashegonin brez pas brezi prejardhjen e tyre?po tani a kuptove thenien time?
 

Zana1

Braveheart
Titulli: E ardhmja e njerezimit?Ne hapesire..........!

he ishalla na marrin edhe ne :p

Besoj qe kjo do jete e vertete, por jo te gjithe do kene mundesine....
 

KENT

Anëtar i ri
Pe: E ardhmja e njerezimit?Ne hapesire..........!

hahahah cfar hipotezash imagjinare si ato filmat imagjinat asgje ska per te ndodhur planetit "TOKE" dhe ca shekuj. Vetem se e keqa eshte se njerzimi po e
shkurton jet gjatesine e "TOKES"
 

KENT

Anëtar i ri
Pe: Titulli: E ardhmja e njerezimit?Ne hapesire..........!

zana1 po po dhe neve shqiptareve do na marin se jemi rrace e zgjuar i duhet per moster ne hapesire lol lol lol lol
 

Zana1

Braveheart
Titulli: E ardhmja e njerezimit?Ne hapesire..........!

nuk thua he ishalla :p lol
 
Top