E dini çfarë është mishi Kobe?

E dini çfarë është mishi Kobe?

09-16-kobebeef-01.jpg


Ky është mish Kobe Japonez. Një nga cilësitë më të mira të mishrave.

Mishi Kobe i referohet mishit të një lloji viçi i cili rritet në Japoni nën rregulla strikte të përcaktuara nga Shoqata e Promovimit dhe Marketimit të Mishit Kobe. Ky mish është një delikatesë e cila shquhet për shijen, aromën, butësinë dhe vlerat ushqyese

Mishi më i mirë në botë? Ja çmimi që mund t’ju pengojë ta shijoni
A është kobe beef ((mishi famshëm i viçit i trajtuar gjatë jetës së tij me muzikë, birrë e masazhe) lloji i mishit të viçit më i mirë në botë? Raca e viçit Kobe është një racë japoneze, që nuk është veç një ekselencë japoneze, por botërore. Karakteristikës së ngjyrës së zezë i shtohet dhe mënyra sesi ushqehet.
Fermerët e ishullit Jan, të vetmit në botë që kanë shpikur një mënyrën e të ushqyerit të kafshëve me të vërtetë interesante. Ato ushqehen në formën më natyrale, i bëhet mesazh dhe në vend të ujit ju jepet birrë! Është një mish shumë i dhjamosur, por nuk është dhjami që mund të ndaloi konsumin e Kobe, por është çmimi. 1 kg kobe beef shkon deri 1 000 euro kg. Nuk është e lehtë të 13gjendet. Nëpër botë mund ta gjesh në ndonjë dyqan mishi të specializuar dhe në restorantet gourmet në qendrat më të rëndësishme të botës.
Unë personalisht e kam përdorur shpesh në Romë, në Antico Arco, e kam provuar dhe më ka pëlqyer tej mase. Tashmë ajo është kthyer në një mit, ka kush thotë që është mishi më i mirë në botë e kush e kundërshton atë.
4Nëse fillojmë të analizojmë se kush është më i mirë dhe kush jo do na duhen orë të tëra. Është i ndryshme nga mishi skocez, amerikan, italian apo irlandez që konsiderohen vendet që prodhojnë mishin më të mirë.
Unë ju këshilloj ta provoni se ja vlen si eksperiencë. Megjithatë, shqiptarët vdesin për mishin e viçit të qumështi ndaj edhe mund të mos e pëlqejnë. Ne në PADAM kemi seleksionuar një super Race Black Angus Irlandes që është me të vërtetë shumë i shijshëm dhe me një çmim shumë të moderuar.
Burimi.int
 
Redaktimi i fundit:

Didi

C'est la vie.
E kam degjuar por nuk do e haja dot neqoftese behet gjysem pjekje.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
I appreciate a nice piece of steak, po s’kena leka per kte, kshu qe po mjaftohemi me kte biftekun irlandez. ?
 

Vvetoni

Larguar
Trupi jem sman men kur ka hanger mish normal, e leje ma mish kobe. Naj here ne mal kur e zam naj mi, ose maksimumi bretkoca e kermilla, se keshtu ja.
 
I appreciate a nice piece of steak, po s’kena leka per kte, kshu qe po mjaftohemi me kte biftekun irlandez. ?
Aty ku je ti eshte nje rrace viçi qe quhet "hereford prime" mishi i tij kushton 77€ kg dhe eshte si kobe , keshtu qe doli dhe rrisku jot.?
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Aty ku je ti eshte nje rrace viçi qe quhet "hereford prime" mishi i tij kushton 77€ kg dhe eshte si kobe , keshtu qe doli dhe rrisku jot.?
Mmmm heres tjeter kur te shkoj me ndonje steakhouse do e porosis, se u bera kurioze tani.
 

Desa

Felix Culpa
S/M
Lëre që unë me zor konsumoj mishin e viçit se e mendoj si është dukur, ku ka kullotur, si e kan therë, e tani ti kujtoj edhe muzikën e masazhën ??
 

Monique

With or Without u
E dini çfarë është mishi Kobe?

Shiko fotografinë 1699817


Ky është mish Kobe Japonez. Një nga cilësitë më të mira të mishrave.

Mishi Kobe i referohet mishit të një lloji viçi i cili rritet në Japoni nën rregulla strikte të përcaktuara nga Shoqata e Promovimit dhe Marketimit të Mishit Kobe. Ky mish është një delikatesë e cila shquhet për shijen, aromën, butësinë dhe vlerat ushqyese

Mishi më i mirë në botë? Ja çmimi që mund t’ju pengojë ta shijoni
A është kobe beef ((mishi famshëm i viçit i trajtuar gjatë jetës së tij me muzikë, birrë e masazhe) lloji i mishit të viçit më i mirë në botë? Raca e viçit Kobe është një racë japoneze, që nuk është veç një ekselencë japoneze, por botërore. Karakteristikës së ngjyrës së zezë i shtohet dhe mënyra sesi ushqehet.
Fermerët e ishullit Jan, të vetmit në botë që kanë shpikur një mënyrën e të ushqyerit të kafshëve me të vërtetë interesante. Ato ushqehen në formën më natyrale, i bëhet mesazh dhe në vend të ujit ju jepet birrë! Është një mish shumë i dhjamosur, por nuk është dhjami që mund të ndaloi konsumin e Kobe, por është çmimi. 1 kg kobe beef shkon deri 1 000 euro kg. Nuk është e lehtë të 13gjendet. Nëpër botë mund ta gjesh në ndonjë dyqan mishi të specializuar dhe në restorantet gourmet në qendrat më të rëndësishme të botës.
Unë personalisht e kam përdorur shpesh në Romë, në Antico Arco, e kam provuar dhe më ka pëlqyer tej mase. Tashmë ajo është kthyer në një mit, ka kush thotë që është mishi më i mirë në botë e kush e kundërshton atë.
4Nëse fillojmë të analizojmë se kush është më i mirë dhe kush jo do na duhen orë të tëra. Është i ndryshme nga mishi skocez, amerikan, italian apo irlandez që konsiderohen vendet që prodhojnë mishin më të mirë.
Unë ju këshilloj ta provoni se ja vlen si eksperiencë. Megjithatë, shqiptarët vdesin për mishin e viçit të qumështi ndaj edhe mund të mos e pëlqejnë. Ne në PADAM kemi seleksionuar një super Race Black Angus Irlandes që është me të vërtetë shumë i shijshëm dhe me një çmim shumë të moderuar.
Burimi.int
Sa do thoja qe kte lloj mishi e servirin te Padam....po qenka brenda ne tekst
Kane bere e nje emision per kte lloj race qe e ferkojne e ledhatojne
 
Sa do thoja qe kte lloj mishi e servirin te Padam....po qenka brenda ne tekst
Kane bere e nje emision per kte lloj race qe e ferkojne e ledhatojne
KAm vite qe e di, atehere kur e dija une 4 femer ne bote e kishin liçenzen per exportin e ketij mishi ....keta te padamit dhe te romes jane km larg
 
Qe ju te Shqipnise, skuptoheni as mes vete.

O veton ik bej naj pune anej mos i bejr tenxheres ktu
po ke naj gjo me temen mire ne te kundert mos gri sallat kot
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Kilogrami i këtij mishi kushton 300 euro


mish.jpg


I prodhuar ekskluzivisht në kontenë japoneze të Hyogo, Kobe po kërkohet gjerësisht në tregjet europiane dhe amerikane si dhe në restorante, ku është përfshirë në shumë menu.
Ky mish prodhohet në Japoni nga viça të rracës Tajima, të cilët seleksionohen dhe rriten në ambiente ku nuk ekziston stresi. Viçi sapo lind përkëdhelet njëlloj si fëmijë dhe kjo gjë vijon edhe gjatë rritjes.
Këta viça kanë lëkurë të zezë me shkëlqim dhe ushqehen vetëm me oriz, grurë dhe kashtë. Janë të përkëdhelur, të llastuar madje dhe masazhohen për t’u vënë në lëvizje muskujt për shkak se nuk lëvizin shumë.
Rraca Tajima rritet në një ambient të izoluar pa pasur kontakt me rraca të tjera. Mishi që merret nga këta viça vlerësohet si i një cilësie shumë të lartë. Edhe teknika e therjes së tyre ka standarde rigoroze nga të cilat nuk mund të dilet. Pavarësisht tentativave për imitim në Kanada, Zelandën e Re, Australi dhe SHBA, nuk është arritur ende të sfidohet mishi i viçit Kobe në Japoni.
Ndërkohë edhe gjeografikisht zona e kultivimit të tyre është e kufizuar pasi ata rriten në kontenë Hyogo, prodhuesit ndjekin kurse specializime dhe therja e tyre duhet bërë në të njëjtën zonë ku janë rritur. Edhe sa i takon sasisë së mishit për çdo vit, ka parametra strikte, pasi nëse kalohen 470 kilogramë nuk mund të quhet mish Kobe.
Por si gatuhet ky mish? Pjekja bëhet në zgarë dhe lihet pak i gjallë brenda. Ekspertët thonë se ka një shije speciale dhe se nuk është e nevojshme t’i hidhet as kripë.


Ps..ja edhe nje shkrim per kete lloj mishi.
 
Kilogrami i këtij mishi kushton 300 euro


mish.jpg


I prodhuar ekskluzivisht në kontenë japoneze të Hyogo, Kobe po kërkohet gjerësisht në tregjet europiane dhe amerikane si dhe në restorante, ku është përfshirë në shumë menu.
Ky mish prodhohet në Japoni nga viça të rracës Tajima, të cilët seleksionohen dhe rriten në ambiente ku nuk ekziston stresi. Viçi sapo lind përkëdhelet njëlloj si fëmijë dhe kjo gjë vijon edhe gjatë rritjes.
Këta viça kanë lëkurë të zezë me shkëlqim dhe ushqehen vetëm me oriz, grurë dhe kashtë. Janë të përkëdhelur, të llastuar madje dhe masazhohen për t’u vënë në lëvizje muskujt për shkak se nuk lëvizin shumë.
Rraca Tajima rritet në një ambient të izoluar pa pasur kontakt me rraca të tjera. Mishi që merret nga këta viça vlerësohet si i një cilësie shumë të lartë. Edhe teknika e therjes së tyre ka standarde rigoroze nga të cilat nuk mund të dilet. Pavarësisht tentativave për imitim në Kanada, Zelandën e Re, Australi dhe SHBA, nuk është arritur ende të sfidohet mishi i viçit Kobe në Japoni.
Ndërkohë edhe gjeografikisht zona e kultivimit të tyre është e kufizuar pasi ata rriten në kontenë Hyogo, prodhuesit ndjekin kurse specializime dhe therja e tyre duhet bërë në të njëjtën zonë ku janë rritur. Edhe sa i takon sasisë së mishit për çdo vit, ka parametra strikte, pasi nëse kalohen 470 kilogramë nuk mund të quhet mish Kobe.
Por si gatuhet ky mish? Pjekja bëhet në zgarë dhe lihet pak i gjallë brenda. Ekspertët thonë se ka një shije speciale dhe se nuk është e nevojshme t’i hidhet as kripë.


Ps..ja edhe nje shkrim per kete lloj mishi.
O arfe e ke pa ate slat bae qe ja hedh kobes kripen nga sqetlla? si nuk dashka krip ca thu?

 

Desa

Felix Culpa
S/M
Me kujtove kete skenen brilante, ku darkuesit degjojn zerin e ushqimit kur ishte gjalle:

Always Be My Maybe

Nuk e pash deri në fund videon se i kam inat ato mljaçk, mplac......po pse Keanu aty? E kam të preferuar.
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Nuk e pash deri në fund videon se i kam inat ato mljaçk, mplac......po pse Keanu aty? E kam të preferuar.

Sekondat e fundit jane pjesa me e bukur.

S'eshte film i keq. Prodhim i Netflix me duket.
 
Top