E frikshmja e një ishulli magjepsës: Pse askush s’duhet të shkelë aty?

5023071D-0EBD-47FF-9FFF-1C223D53549B.jpegIshulli i Gjarprit nuk është një vend imagjinar nga ëndrrat e këqija apo tmerri, por një vend i vërtetë që njerëzit me të vërtetë e quajnë ashtu, edhe pse në vend është i njohur gjithashtu si Ilha de Queimada Grande.

Eshtë rreth 30 kilometra larg brigjeve të Sao Paulo, Brazil, dhe nga ajri duket mahnitës – larë në diell dhe i rrethuar nga deti i pastër kristal.

Por idea e një parajsë në ujë bie shpejt, sapo mëson Snake Island nuk e mori emrin për shkak të formës së tij, por sepse është shtëpia e gjarpërinjve më vdekjeprurës në botë, prej të cilëve ka, fjalë për fjalë, mijëra.

“Nuk ka asnjë vend në Tokë ku përqendrimi i gjarpërinjve helmues është më i lartë”, theksojnë shkencëtarët.

Meqenëse është vetëm 0.45 kilometra katrorë – llogaritja është e qartë, atje ju jo vetëm që do të shihni një gjarpër me siguri, por do të shihni qindra prej tyre, ose një gjarpër për çdo metër katror tokë.

Nuk është çudi që njerëzit nuk jetojnë në atë ishull dhe e vetmja dëshmi e ekzistencës njerëzore është një far i ndërtuar për ë shmangur mbytjet e anijeve. Dikush duhej të ndërtonte dhe të operonte farin, dhe sipas Smithsonian, në fillim të viteve 1900, njeriu i ngarkuar jetonte në ishull.

Sipas legjendës, roja i fundit i farit dhe familja e tij nuk mbijetuan, pasi gjarpërinjtë dyshohet se hynë në shtëpinë e tyre përmes dritareve të hapura.

Një histori tjetër e frikshme flet për një peshkatar, varka e të cilit u mbyt në brigjet e ishullit, kështu që ai duhej të zbarkonte aty. Ndërsa u përpoq të merrte banane, gjarpërinjtë kërcyen nga pemët mbi të dhe dyshohet se u kafshua nga një duzinë prej tyre.

ekskluzive.al
 
Bektash kur do ikim nje xhiro tek ky ishulli, bejme barbecue me gjarperinj ne prush, ti i kap une i gatuaj?
 
Top