E.Hoxha,totalisht deshtim???????

braziljania

Anëtar i Nderuar
Dihet se periudha e komunizmit ka qene ajo ku shqiperia ka pesuar goditjen me te rende nga vete shtetasit e vet...
Megjithate ne pergjithsei shqiptaret perpiqen qe tek partia kundershtare te shikojne vetem anet negative,pa marre parasysh arritjet e saj...
Kam qene gjithmone kunder komunizmit,E.Hoxhes dhe vazhdoj te jem,ama e hapa kete teme ne menyre objektive...nqs shqiperine mos ta kishte marre partia komuniste ne do te kishim perfunduar ne duart e italise, dhe sot do ishim pak a shume sic jane shqiptaret ne mal te zi,greqi (camet),sepse italiani nuk eshte me pak racist se sllavi apo greku...
Gjithashtu gjate periudhes se udheheqjes se E.Hoxhes pati zhvillim industria...vertet lidhjet me boten e jashtme u mbyllen,por vendi ama kishte "zhvillim vetjak ekonomik" te pakten nuk kishte njerez te papune...dhe gjithashtu vertet rroga te vogla,por kishte barazi,ne nje fare menyre....
Jam e ndergjegjshme qe shqiptaret kane vuajtur tej mase...komunizmi ishte nje lufte per shqipeine,dhe dihet se nga lufta te gjithe dalin te humbur, por duke e pare nga nje kendveshtrim me objektiv,a ka qene totalisht deshtim qeverisja 50 vjecare e partise komuniste per shqiperine ??
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

Deshtimi i vetem per Shqiperine kane qene keto 20 vjet demokraci
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

Historia po riperseritet brazilu
5 vjet do me qani
5 vjet do me shani
50 vjet do me kerkoni

E para u realizua
e dyta po vonon pak me shume se duhet
e treta nuk eshte larg...

Jo se kam ndonje simpati per ate sistem por vetem athere ne ishim shtet tani jemi pjestare te nje teritori te percaktuar....
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

deri diku po....ishte pikerisht kjo liria qe i fali demokracia,qe i beri shqiptaret keta qe jane sot...te pakten diktatura ste linte te beje si te doje
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

Po kjo liri i beri shqiptaret kazani i plehrave te italis qysh thane ketej disa. E beri shqiperine nje vend te botes se trete.
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

Nuk ka qene aspak deshtim total,thjesht nuk beri me te miren e mundshme por beri aq mire sa mundi dhe dinte.
Beri shume gabime, megjithate nuk mund ta presesh me thike nje epoke te tere dhe te thuash qe ish deshtim total, te pakten une keshtu e mendoj.
Kur te kemi mundesine ti shohim gjerat me objektivitet,kur te jene thare plaget qe hapi ajo kohe,atehere do te fillojme te shohim edhe te mirat jo vetem deshtimet.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

athere ne ishim shtet tani jemi pjestare te nje teritori te percaktuar....
edhe tani jemi shtet,,,,edhe ather kemi qen pjes e nje territori te percaktuar,,,por nuk na lejonin te shkojm dhe te merrnim pjes askund,,

edhe tani e kemi shtetin,,,dhe jo me nje,,,por dy e gjysem gati,,c´far se ka asnje komb tjeter mbrenda europes,,

per sa i perket fillimit te postes nga braziljanja,,,

dua te them dicka ne lidhje me luften clirimtare,,,, pjesa e lavderuar qe ngelet nga PKSHja,,,i perket perjudhes kur ne ballkan mbizotronte anarkia territorjale,,,,dhe shqiptaret formuan nje rezistenc qe na shpetoj ne nga pushtimi grek apo serb,,por ne ate koh,,enver hoxha nuk ishte i gjithpushtetshem,,,dhe luften dhe ato perpjekje nuk i beri i vetem,,por me ata qe me pas i seleksjonoj dhe i vrau te gjit nje nga nje,,,

pra perjudha e lavdis se vertet,,i perket kontributit te shum aktorve,,qe pas vrasjes se tyre,,per te mbajtur shqiprin nen kontroll hoxha beri pazare territorjale si me serbin,,ashtu edhe me greqin.
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

nejse un e kam permendur enver hoxhen si simbol te partise komuniste, por jo se ia atribuova atij te gjitha perpjekjet,te kuptohemi..:)
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

edhe tani jemi shtet,,,,edhe ather kemi qen pjes e nje territori te percaktuar,,,por nuk na lejonin te shkojm dhe te merrnim pjes askund,,

edhe tani e kemi shtetin,,,dhe jo me nje,,,por dy e gjysem gati,,c´far se ka asnje komb tjeter mbrenda europes,,

per sa i perket fillimit te postes nga braziljanja,,,

dua te them dicka ne lidhje me luften clirimtare,,,, pjesa e lavderuar qe ngelet nga PKSHja,,,i perket perjudhes kur ne ballkan mbizotronte anarkia territorjale,,,,dhe shqiptaret formuan nje rezistenc qe na shpetoj ne nga pushtimi grek apo serb,,por ne ate koh,,enver hoxha nuk ishte i gjithpushtetshem,,,dhe luften dhe ato perpjekje nuk i beri i vetem,,por me ata qe me pas i seleksjonoj dhe i vrau te gjit nje nga nje,,,

pra perjudha e lavdis se vertet,,i perket kontributit te shum aktorve,,qe pas vrasjes se tyre,,per te mbajtur shqiprin nen kontroll hoxha beri pazare territorjale si me serbin,,ashtu edhe me greqin.
Ketu je pak gabim Ilirjam, Hoxha nuk ka bere kurre marreveshje territoriale me Greqine,shqiperia ne vitet e pas clirimit eshte sulmuar shume here nga ushtria Greke,ne zonat kufitare,te Korces me se shumti.Me sa di egziston edhe nje teme ne forum mbi keto sulme.
Nese shqiperia e rrojti edhe aq integritet territorial qe ka sot,kjo eshte kryekeput merite e luftes se armatosur,qe kish per aktor kryesor per mire apo keq kete njeri.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

Ketu je pak gabim Ilirjam, Hoxha nuk ka bere kurre marreveshje territoriale me Greqine,shqiperia ne vitet e pas clirimit eshte sulmuar shume here nga ushtria Greke,ne zonat kufitare,te Korces me se shumti.Me sa di egziston edhe nje teme ne forum mbi keto sulme.
Nese shqiperia e rrojti edhe aq integritet territorial qe ka sot,kjo eshte kryekeput merite e luftes se armatosur,qe kish per aktor kryesor per mire apo keq kete njeri.


un e di qe hoxhes,,ne shkebim te qetesis territorjale,,,ju ofrua nje vij politike te cilen ai duhej te ndjekte,,per sa i perket ceshtjes came,,dhe ai pranoj dhe e firmosi ate,

sic firmosi me titon,,,,sigurin territorjale te shqipris,,,ne shkembim te urtesis dhe mos perkrahjes se kosovarve ne rast se ata rrevoltohen,,kunder sistemit jugusllav,,
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

Ishte deshtim por te pakten rruges ste villte njeri canten ,Skishte droge ,Merje pencion te gjente punen .Komunizmin se du por dhe kete demokaraci se du gjith pa pune ke frik me dal xjiro se vje tjetri siper tortuarit thot hapu se do kaloj me makin .Sle dot rrobat te varme ne tel se ti vjedhin .Ske ku hyrje pallati te futesh se ke milloshat tu u shpu .Pas 50 vjetesh do e kujtoni ,sdo keni force te punoni dhe kontribute per pencion ska dhene njeri kshu qe do hani bar hahahahahh rrofte demokracia qe ju ka len me depozita e pa uj neper shpija ....
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

un e di qe hoxhes,,ne shkebim te qetesis territorjale,,,ju ofrua nje vij politike te cilen ai duhej te ndjekte,,per sa i perket ceshtjes came,,dhe ai pranoj dhe e firmosi ate,

sic firmosi me titon,,,,sigurin territorjale te shqipris,,,ne shkembim te urtesis dhe mos perkrahjes se kosovarve ne rast se ata rrevoltohen,,kunder sistemit jugusllav,,

Gjithmone kemi luftuar per tu mbrojtur .... Ceshtja came nuk u humb nga Enver Hoxha thjesht duhet te humbiste se keshtu thane fuqite e medhaja po ashtu dhe puna e Kosoves thane te ''medhenjte'' do ndahet dhe u nda....
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

nuk esht e vertet qe pas viteve 50-60,,ajo qe mbrojti shqiprin dhe kufit e saj ishte ushtria shqiptare dhe forca e tyre,,
kjo ishte nje propagand qe duhej konsumuar nga mbrenda,,,ne mynyr qe shqiptaret te ndiheshin te fort me hoxhen dhe ti bindeshin ati per gjithshka,,,por e verteta e mbrojtjes territorjale,,,qendronte ne marrveshje politike,,ne kembim te pushtetit apsolut mbi kufit e shqipris se mbetur,,
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

nuk esht e vertet qe pas viteve 50-60,,ajo qe mbrojti shqiprin dhe kufit e saj ishte ushtria shqiptare dhe forca e tyre,,
kjo ishte nje propagand qe duhej konsumuar nga mbrenda,,,ne mynyr qe shqiptaret te ndiheshin te fort me hoxhen dhe ti bindeshin ati per gjithshka,,,por e verteta e mbrojtjes territorjale,,,qendronte ne marrveshje politike,,ne kembim te pushtetit apsolut mbi kufit e shqipris se mbetur,,

Mos te te kujtoj incidentin me anijet Angleze nuk eshte nje trillim i sistemit por e verteta pastaj im at ka bere 2 vjet ushtrine ne kufi ne Shkoder dhe nuk ishte aq e ''lehte'' as konsumim i brendshem.....Ilirjam te keqijat qe i ka patur i dihen dhe nuk ne pelqen por te mirat nuk duhen hedhur poshte..... Dhe fatkeqsisht Shqiptaret vertetuam qe jemi te ''marre'' se nje rruge spo ben dot qe ke dhene dhe miliarda euro jo me te beje hidrocentrale uzina etj etj qe do mbanin njerzit ne pune dhe jo lokaleve te pine teken e rakise....Dhe mos harrojme se ata qe kishin athere pushtet kane prap sot por athere ja priste po te zgjatnin doren tani ta presin ata po i hyre ne pjese....
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

Gjithmone kemi luftuar per tu mbrojtur .... Ceshtja came nuk u humb nga Enver Hoxha thjesht duhet te humbiste se keshtu thane fuqite e medhaja po ashtu dhe puna e Kosoves thane te ''medhenjte'' do ndahet dhe u nda....

un besoj qe ceshtja came ska humbur akoma,,,por e di qe enveri u pajtua me fatin e camve dhe firmosi qe nga camet tashme nen territorin e tij,,greqis nuk do ti vinte asnje problem,,,pasi do te ndiqte nje politik,,,ku camve do tu ipte pershtypjen se nuk kan krah nga hoxha,,perkundrazi duhej te kishin frik te benin zhurem,,dhe kte hoxha e arriti shum thjesht.
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

un e di qe hoxhes,,ne shkebim te qetesis territorjale,,,ju ofrua nje vij politike te cilen ai duhej te ndjekte,,per sa i perket ceshtjes came,,dhe ai pranoj dhe e firmosi ate,

sic firmosi me titon,,,,sigurin territorjale te shqipris,,,ne shkembim te urtesis dhe mos perkrahjes se kosovarve ne rast se ata rrevoltohen,,kunder sistemit jugusllav,,
Ilirjam ,camet jane larguar ne vitet 43-45 nga Greqia [flas per luften e dyte boterore],nderkohe qe shqiperia sulmohej vazhdimisht deri ne vitin 50-51 dhe ketu nuk qendronte ndonje marreveshje e madhe, nderkohe mundesite e nje shteti si shqiperia per te mbajtur gjalle nje ceshtje si ajo came ne ate kohe ishin 0 .
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

Ilirjam ,camet jane larguar ne vitet 43-45 nga Greqia [flas per luften e dyte boterore],nderkohe qe shqiperia sulmohej vazhdimisht deri ne vitin 50-51 dhe ketu nuk qendronte ndonje marreveshje e madhe, nderkohe mundesite e nje shteti si shqiperia per te mbajtur gjalle nje ceshtje si ajo came ne ate kohe ishin 0 .

un te thash pak me siper,,se deri ne vitet 50-60,,shqiperia dhe forca e saj intelektuale ushtarake etj etj,,perbehej nga disa faktor dhe figura te tjera qe kishin ndikimin e tyre ne forcen e perbashket,,e cila persa i perket rimekembjes dhe mbrojtjes meriton te lavderohet,,,

por kjo sishte merit vetem e hoxhes,,,ashtu sic nuk esht futja ne nato merit vetem e berishes,,
 
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

Izolimi i Shqiperise dhe menyra jo e drejte e qeverisjes ishin te gabuara aso kohe...0 liri/demokraci dhe cdo hap e levizje ishte diktature...Gjithsesi nje cik diktature kesaj kohe per koken e shqiptarit nuk do bente keq, se jemi corientuar si mos me keq!
 
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

Ti kufizosh lirin dhe te drejtat qe i takojne individit eshte denim per se gjalli ,nuk mund te qeveriset nje popull ne menyre te tille ....
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

Ti kufizosh lirin dhe te drejtat qe i takojne individit eshte denim per se gjalli ,nuk mund te qeveriset nje popull ne menyre te tille ....

liria e tepert i ka bere keq shqiptareve sipas mendimit tim...si ata qente kur lerohen nga zinxhiret,jo ne menyre ofeze kjo shprehje,por te tille u shnderruan pas 90...shkuan ne emigrim,e kur u kthyen sollen trafikimin,drogen,degjenerimin,njerezit u kthyen ne ujqer hajdute...un mendoj se demokraci nuk do te thote te jesh i cekuilibruar...liria eshte e demshme per aq kohe sa nuk i vihet fre,kufi..cdo gje ka limite...te pakten ate kohe skishte korrupsion,e kush te linte...pas dy ditesh eshte 7 marsi...duan mesueset leke tek ne,ndryshe te ulin noten...ste linte enveri keshtu...jo jo nje lule e boll e kishin...jam komplet kundra komunizmit e ritheksoj,por nuk jam as pro demokracise se shfrenuar
 
Redaktimi i fundit:

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

sishte vetem E.HOxha totalisht gabim ne pergjithsi komunizmi e zbatoi ne menyre te gabuar ideologjine Marksiste.....
 

fshatari

Anetar
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

deshtim jooooooooooo gbaim ka qen plote dituri dhe rende shtetti ne ate kohe shqipria ka qene super fuqi evrpojane kurse tash ne gjende mjerimi shikoni emisjoni me poshte komplet

tash komento zotri mos ja fute kote si kali pelese se dele magar
 

fshatari

Anetar
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

uu qyyqaa po mos ekzagjeroni kaq shum,mos pershfshini te tere evropen te pakten

jo braziljania shqipria ka qene njera nder shtetet qe ka importuar me se shumti nafte ne evrope ne kohene te madhit bacit enver ,shqipra ka qene shtete qe ka pasur nga 2-3 antar te familjes te ponsuar nga gjithsej 5 askunde tjeter ne evrope, shqipria ka qene shteti cka ka prodhuar dhe e ka shfritzuar me se shumti asfaltin per rruge ne kohen e bacit enver nuk ka pasur ruge pa asfalt kurse tashe shqipria eshte ne gjendje mjerimi nuk shfritzone asgje nga dhashtesia e ZOTIT ndoshta i ruan per grekun, ne kohen e bacit envere askushe nuk ka mundur tja leshoje syte shqipris tashe cdo dite i vjedhin pjese nga trojet e veta shesin bregdetin etj.ne kohene e bacit envere nuk ka mundure njeri te beje krime te beje tregdti me lendet narkotike kurse tash cdo 1 ore ke nga nje vrasje,vetevrasje cdo 5 min gjinden nga 5 kl heroin e ku ta di une, ne kohene bacite enver shqipra ka qene shteti me i forte evropjan qe ka prodhuar ullinje kurse tash shkojne i presin per ngrohje per dimer,ne kohene bacit envere shqipria ka pasur armatim sa ka tashe e tere ballkani askushe nuk ka mundure te kete sa kemi pasur ne por kujte ti tregoshe persri e thrasin deshtime tradhtare

ne kohen e bacit envere nuk ka pasur dhunim te vajzes se vete apo kojshise siqe ka tashe cdo 10 shtepi ke ecure e lire ke lene dyqanet celur vete askushe nuk ka patur mundesi te beje krime ke fituar pasra per 1 muaj sa qe fitone tashe per 12 muaj dhe deshtim turp

ne kohene bacit envere ke pasur afro 500 teatro gjigande kurse tash nuk ke as 10

Enver_Hoxha2.jpg
 

evlora

Anëtar i ri
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

Dihet se periudha e komunizmit ka qene ajo ku shqiperia ka pesuar goditjen me te rende nga vete shtetasit e vet...
Megjithate ne pergjithsei shqiptaret perpiqen qe tek partia kundershtare te shikojne vetem anet negative,pa marre parasysh arritjet e saj...
Kam qene gjithmone kunder komunizmit,E.Hoxhes dhe vazhdoj te jem,ama e hapa kete teme ne menyre objektive...nqs shqiperine mos ta kishte marre partia komuniste ne do te kishim perfunduar ne duart e italise, dhe sot do ishim pak a shume sic jane shqiptaret ne mal te zi,greqi (camet),sepse italiani nuk eshte me pak racist se sllavi apo greku...
Gjithashtu gjate periudhes se udheheqjes se E.Hoxhes pati zhvillim industria...vertet lidhjet me boten e jashtme u mbyllen,por vendi ama kishte "zhvillim vetjak ekonomik" te pakten nuk kishte njerez te papune...dhe gjithashtu vertet rroga te vogla,por kishte barazi,ne nje fare menyre....
Jam e ndergjegjshme qe shqiptaret kane vuajtur tej mase...komunizmi ishte nje lufte per shqipeine,dhe dihet se nga lufta te gjithe dalin te humbur, por duke e pare nga nje kendveshtrim me objektiv,a ka qene totalisht deshtim qeverisja 50 vjecare e partise komuniste per shqiperine ??

Problemi me i madhe sot ne Shqiperi, si ne kohe te komunizmit eshte mugesa e dijes.
C'far dokumentash jane gjetur? Ku ishte vendosur se Shqiperia do i jepes Italis mbas luftes? Italia ishte nje nga fuqit qe humbi luften e dyte boterore. Ajo humbi mbas luftes te gjitha colonit ne Afrike. Pse do i jepenin fuqit e medha Shqiperine. Shqiperia u be komuniste sepse ju dha nga fuqit e medha Stalinit ne mbledhjen e Jaltes. Per kete ka dokumenta. Gjithashtu ka dokumenta per faktin qe Lidhja e Kombeve, pararse e Kombeve te Bashkuara, e denoi vendimin e Italis kur pushtoj Shqipein in 1939. Keshtu nuk ka asnje prove qe Kombet e Bashkuara o Fuqite e medha do i jepenin Shiperin Italis.
Me e rendesishme, partia komuniste nuk qe fuqia me e madhe qe luftoi italianet. Balli Kombetar e trimat e Abaz Kupit ( Zogut) luftuan Italianet. Me perjashtim te filmave te prapagandes kumuniste, atje nuk ka asnje prove qe qene komunistat qe na shpetuan ne nga Italianet.

E vertet nuk kishte papunesi, po njerzit ishin skllever e nuk merni qe hic. Punoje 8 ore ne koperative merje vetem 60 leke e kilja e sheqerit qe 80 leke.
Barazi per ke. Per spiunat dhe kumunistat, ata qe ishin te zotet te vidhnin e te benin krime. Per te tjeret nuk kishte barazi. Aftesit e dija nuk kishte vlere fare, po kishte vlere ai kishte qene gjyshi jot kriminel me Enverin. Barazi, Ha Ha Ha...

Po te jesh Greke o Slave qeveria e Enverit nuk deshtoj per 50 vjet. Po te jesh Shiqetar eshte ndryshe. Vec factit qe Enveri i dha Kosoven e Camerin te huajve.
Ai vrau e internoi per 50 vjet, itelektualet Shqipetar ajken e kombit. Ca nga keta njerez kishin mbaruar ne universitet me te mira te botes, e c'do vend i kishte zili. Ne fakte kush mundi te ikte, is Isuf Luzi, perfunduan profesor universiteti ne Amerike. Ai ishte denuar me vdekje nga Enveri.
Keshtu per 50 vjet Shqiperia humbi ajken e vet, e njerzit imoral, pa shkolle e pa edukate drejtuan vendin.
Zhvilim Vetjak EkonomiK? Kur ishte kaq e mire Shqiperia nene komunizmin pse iken te gjithe duke rezikuar jeten neper anije? Pse nuk erdhen Italianet, Amerikanet, Francezet... te zaptonin Shqiperin? Qesharake zhvillim ekonomik. Kur ne historin e tyre kane Shqipetaret emigruar ne numera kaq te medhenje dhe ne Itali dhe Gereqi. Sepse Italia dhe Greqia kishin pak a shume te njetin zhvillim ekonomik si Shqiperia. Shqipetaret emigronin in ShBA, Kanada, Argjentin, Australi. Ne krahasim me boten perendimore, Shqiperia shkoj mbarapa per 50 vjet ekonomikisht.
Gjeja me e keqe e dikaturs nuk qe ana ekonomike o kerimet e panumeruara. Po fakti qe uli moralin e Shqipetareve, ne u beme te gjithe kurvare, hidute, imorale si Enveri, Nexhmija, Mehmet Shehu, Hysni Kapo e te tjeret. Edhe se Shqipetaret kane gjithmone emigruar neper bote, kur nuk kane shitur Shqipetaret motrat dhe grate e veta per pare, kur nuk kane vjedhur e bere maskaralleqe nga me te ultat. Keta njerez eshte c'far nje sistem imoral krijoje.
Keshtu nje here tjeter po qe Greke o Slave e i deshe te keqen e Shqiperis, komunizmi qe nje regjim i shkelqyer.
 

evlora

Anëtar i ri
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

Ketu je pak gabim Ilirjam, Hoxha nuk ka bere kurre marreveshje territoriale me Greqine,shqiperia ne vitet e pas clirimit eshte sulmuar shume here nga ushtria Greke,ne zonat kufitare,te Korces me se shumti.Me sa di egziston edhe nje teme ne forum mbi keto sulme.
Nese shqiperia e rrojti edhe aq integritet territorial qe ka sot,kjo eshte kryekeput merite e luftes se armatosur,qe kish per aktor kryesor per mire apo keq kete njeri.

Sa per luften kunder Italianeve, keshtu qe te dihet, nuk ishte e partizaneve te Enverit. Italianet u luftuan nga Balli kombetare dhe nga Abaz Kupi. Nene Gjermanet ne kishim Shqiperin e madhe nga Kosova ne Cameri. E Amerikanet e pyeten Enverin ne konferencen e paqes a e donte Kosoven, e per kete ka dokumenta, e ai tha " Ne nuk kemi asnje problem per vlezrit jugoslave te mbajne Kosoven". Enveri asnjeher nuk e hapi gojen per krimet e Grekeve ndaj Cameve. Eshte qesharake te mendosh qe lufta e partizaneve te Enverit mbrojti kufijte e Shqeiperis. Kufijte e sotem te Shqiperis u vendosen nga fuqit e medha mbas luftes se dyte boterore dhe Envri, qe vetem donte kariken dhe rehatin e vete, as nuk cau koken fare.
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

Italia nuk do ta kishte marrur shqiperine edhe sikur Komunistet te mos vinin ne pushtet. Nuk e di ku bazoheni kur thoni ashtu, ne nje kohe kur shtetet fituese i kane kerkuar vendeve pushtuese si Gjermania, Italia dhe Japonia te heqin dore nga trojet e pushtuara.

Komunizmi ka qene nje periudhe e veshtire per shqipetaret. Por padyshim qe ajo periudhe s'ka qene krejtesisht e deshtuar. Psh niveli i arsimimit ne shqiperi s'ka qene kurre me perpara ne ate nivel, madje as tani nuk afrohet. Akademia e shkencave dhe fakultetet shqiptaret u hapen gjate periudhes se komunizmit dhe sistemi elektrik apo edhe shume gjera te tjera qe ka shqiperia sot jane gjerat pozitive te trasheguara nga qeverisja komuniste.

Por nga ana tjeter lista e deshtimeve eshte shume me e gjate. Duke filluar me mbylljen e shqiperise, varferine, shtypjen e inisjativave personale, politikat anti-shqiptare (internimi, "armiku i popullit"...) e shume te tjera.
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

Sa per luften kunder Italianeve, keshtu qe te dihet, nuk ishte e partizaneve te Enverit. Italianet u luftuan nga Balli kombetare dhe nga Abaz Kupi. Nene Gjermanet ne kishim Shqiperin e madhe nga Kosova ne Cameri. E Amerikanet e pyeten Enverin ne konferencen e paqes a e donte Kosoven, e per kete ka dokumenta, e ai tha " Ne nuk kemi asnje problem per vlezrit jugoslave te mbajne Kosoven". Enveri asnjeher nuk e hapi gojen per krimet e Grekeve ndaj Cameve. Eshte qesharake te mendosh qe lufta e partizaneve te Enverit mbrojti kufijte e Shqeiperis. Kufijte e sotem te Shqiperis u vendosen nga fuqit e medha mbas luftes se dyte boterore dhe Envri, qe vetem donte kariken dhe rehatin e vete, as nuk cau koken fare.


Lexojeni mire historin se kufijt su vendosen pas luftes se dyte boterore se late nam,kufijt per ndarjen territoriale te Shqiperis jane bere qe ne konferencen e fshehte te londres ..
 

evlora

Anëtar i ri
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

jo braziljania shqipria ka qene njera nder shtetet qe ka importuar me se shumti nafte ne evrope ne kohene te madhit bacit enver ,shqipra ka qene shtete qe ka pasur nga 2-3 antar te familjes te ponsuar nga gjithsej 5 askunde tjeter ne evrope, shqipria ka qene shteti cka ka prodhuar dhe e ka shfritzuar me se shumti asfaltin per rruge ne kohen e bacit enver nuk ka pasur ruge pa asfalt kurse tashe shqipria eshte ne gjendje mjerimi nuk shfritzone asgje nga dhashtesia e ZOTIT ndoshta i ruan per grekun, ne kohen e bacit envere askushe nuk ka mundur tja leshoje syte shqipris tashe cdo dite i vjedhin pjese nga trojet e veta shesin bregdetin etj.ne kohene e bacit envere nuk ka mundure njeri te beje krime te beje tregdti me lendet narkotike kurse tash cdo 1 ore ke nga nje vrasje,vetevrasje cdo 5 min gjinden nga 5 kl heroin e ku ta di une, ne kohene bacite enver shqipra ka qene shteti me i forte
evropjan qe ka prodhuar ullinje kurse tash shkojne i presin per ngrohje per dimer,ne kohene bacit envere shqipria ka pasur armatim sa ka tashe e tere ballkani askushe nuk ka mundure te kete sa kemi pasur ne por kujte ti tregoshe persri e thrasin deshtime tradhtare

ne kohen e bacit envere nuk ka pasur dhunim te vajzes se vete apo kojshise siqe ka tashe cdo 10 shtepi ke ecure e lire ke lene dyqanet celur vete askushe nuk ka patur mundesi te beje krime ke fituar pasra per 1 muaj sa qe fitone tashe per 12 muaj dhe deshtim turp

ne kohene bacit envere ke pasur afro 500 teatro gjigande kurse tash nuk ke as 10

Enver_Hoxha2.jpg

1) Ke te drejte ne nuk benim tregeti me drog ne kohe te Enverit, Enveri nuk donte konkurence, ai e bente vet. Me drog, cigare dhe arm.
2) Kur benin kaq mire me ullinje e shisnim neper bote, ku shkonin paret? 60% e Shqipetareve hante booke misri, qumshti, gjalpi, mishi qe me racione. Breke ishte veshtire te gjeje ne dyqan. Ne vishnim breke me arrna. Kur Shqiperia ishte super power ekonomike ku shkonin keto pare? Bejlert e rinje te blokut i hanin te gjitha e i fshinin neper bank?
3) E vertet, kishte me pake krime ne kohe te Enverit. Po kjo eshte e vertet per te gjitha diktaturat. Ne gjermani kishte me pake krime ne kohe te Hitlerit se ka sot. Nga ana tjeter Envri si Hitleri vriste plot njerez edhe per kriminelat. Une nuk e di ku jetonte familja jote ne Shqiperi, po ku kam jetuar une ( thuajse gjithe Shqiperin nga Tirana, ne baltrat e myzeqes e malet e mallakasters) varferia qe kaq e zeze e te gjithe vidhenin. Kush vidhte qumeshtin, kush rushin, kush ullinjet etc. Nje her tjeter une nuk e di ku ke jetuar ti, po Shqiperia nene kominizem qe njoje une, nuk kishte as 10% te rrugeve te shtruara.
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

Sa per luften kunder Italianeve, keshtu qe te dihet, nuk ishte e partizaneve te Enverit. Italianet u luftuan nga Balli kombetare dhe nga Abaz Kupi. Nene Gjermanet ne kishim Shqiperin e madhe nga Kosova ne Cameri. E Amerikanet e pyeten Enverin ne konferencen e paqes a e donte Kosoven, e per kete ka dokumenta, e ai tha " Ne nuk kemi asnje problem per vlezrit jugoslave te mbajne Kosoven". Enveri asnjeher nuk e hapi gojen per krimet e Grekeve ndaj Cameve. Eshte qesharake te mendosh qe lufta e partizaneve te Enverit mbrojti kufijte e Shqeiperis. Kufijte e sotem te Shqiperis u vendosen nga fuqit e medha mbas luftes se dyte boterore dhe Envri, qe vetem donte kariken dhe rehatin e vete, as nuk cau koken fare.

Lufta eshte bere nga partizanet. Ballistet, me Abaz Kupin ishin jo per lufte, sepse populli nuk ishte ende gati te futej ne lufte. Eshte qesharake te flasesh pa lexuar historine e Shqiperise.
Dhe Kosova eshte hequr qe me pare ( Konferenca e Londres) nga kufijte e shqiperise, madje dhe qe erdhem deri ketu, eshte merite e atij qe vajti ne Konferencen e Londres se do ishte shqiperia shume here me e vogel. Pastaj kufijte e Shqiperise qe nga ajo dite nuk jane levizur me vetem jane mbrojtur, me perjashtim te shitjes se disa trojeve qe ka bere Zogu. Po eshte tjeter pune ajo. Nuk mund te mohosh meriten qe E.Hoxha ka pasur. Llogarit vetem kete: qe pa punen e tij, nuk do te kishe drita sot. Eshte merite e atij udheheqesi qe rriti kualitetin e kuadrove qe dilnin ne ate kohe. Krahasoje nje inxhinier te vjeter, me nje te ri. Nuk mund te krahasohen dhe jo prej pervojes, por prej formimit shkollor. Baza ishte arsimi. Dhe ajo e con vendin para. Po kete nuk po e zbaton as1 lider qe po vjen tani. Te gjithe ndryshojne programet shkollore, pa bere studim. Ndersa Enveri e krijoji nje sistem arsimor se mbi 65% e popullsise ishin analfabete. Ndertoi gjithe shqiperine, shume vepra kulturore qe jane dhe sot e kesaj dite, por per ate qe ka merite, e ka. Nuk mund ta kundershtosh per ndertimin e veprave funksionale si hidrocentralet. Ishte ai qe beri elektrifikimin e plote te Shqiperise gje qe ishte goxha arritje. Ngriti industrine ne rangjet me te larta. Krijoi si industrine e lehte dhe ate te rende duke arritur te prodhonin dhe autotraktorin e pare. Gje qe verteton qe nuk ka dashur vetem rehatin e vet. Pastaj eshte nje nga lideret qe i ka ndenjur me afer popullit te tij. Megjithese komunizmi (i devijuar nga bazat Marksiste ne Marksiste-Leniniste) nuk rezultoi ndo1 sistem i dashur per ne Shqipetaret. Megjithate pune u kryen. Dhe ajo qe eshte me e rendesishme, ato pune po i shfrytezojme dhe sot, sepse kane nje cilesi shume te larte punimi. nje kuriozitet te vogel Hidrocentrali i Fierzes, me kapacitet max, eshte i afte te perballoje termete deri ne 9 balle, nderkohe qe qytete te ndryshem ne bote si ne Kili u shemben nga termete dhe me te vegjel.
 
Top