E.Hoxha,totalisht deshtim???????

evlora

Anëtar i ri
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????


keto dy tre dit qe ste kam kthyer pergjigje,,, desha te plotesoj nje deshir,,dhe te le ti rikujtosh vitet nostalgjike duke shijuar bukurin e emisjoneve te kohes se xhaxhit,,


por tani ne rradh te par,,dua te informoj,,qe shqipria ska qen kurr nje superfuqi,,,qe pas pushtimit osman e ktej,,,kete HARROJE,,,te ket egzistuar ndojeher ndonje koncept i till ne superfuqit e verteta,,

pervec se tek shqiptaret,,,,qe donin apo sdonin ta besonin ate qe thoshte propaganda hoxhiste,,

ata ishin te detyruar te bindeshin,,sepse propagandat hoxhiste ishin te vetmet qe lejoheshin te shikohen ne televizor,,ne radjo,,apo ne gazeta,

dhe kur ka pasur raste,,qe shqiptarve ne valet e radjos u hynte radio prishtina,,,ata jan denuar me burg,,shpesh her edhe pa ju faktuar akuza.

Gjyshi im pershembull,,,,ka qen magazinjer,,dhe kjo esht ngjarje e vertet,,

ka qen magazinjer ne nje magazin veshmbathjesh,,,

dhe ne kontrollin e lart shtetror,,i doli nje kepuc magu!!!!!

dhe u akuzua per vjedhje,,edhe pse ai kishte dy kemb,,"kishte vjedhur nje kepuc"

pasi e derguan ne gjykat,,,me akuzen e vjedhjes,,dhe e denuan me 8 vjet burgim,,
u hap edhe nje her ceshtja,,,sepse dikush kishte spihunuar ne parti,,se kusheriri i tij i par,,Ahmet Hasani,,,20 vjet para se te burgosej gjyshi im,,,ishte arratisur ne Amerik,

dhe per kte fakt,,ai u akuzua qe i kishte dhen ndihm per tu arratisur,,dhe ju shtuan ne denim,,edhe 10 vjet te tjera,,dmth 18 vjet,,,

femijet e tij,,qe kishte 8,,,u lan pa perkrahje dhe pa te drejt pune,,ata duhet te punonin vetem vullnetarisht,,dhe duhej te jetonin ne kushte primitive me te vjetra se mesjetare,,

ata flinin neper koshat ku grumbulloheshin drithrat,,per 11 vjet me rradh,,

tani per te dal pak tek vidjoja qe kishe sjell ne topik,,
ajo ishte e filmuar nga helikopteri,,,,per ta kapur situaten sa me te bukur,,,sepse ishin te detyruar,

por sot mund te filmosh edhe detajet me te vogla dhe ti transmetosh ato,,,,

tani mendo ti si me kan kali lop apo gomar,,dhe bertit,,,,parti enver,,,jemi gati kurdoher.

:dong::dong::dong::dong::dong::dong::dong::dong::dong::dong::dong::dong::dong::dong:

Me vjen keq per vajatjet e familjes tende. Zoti ju ndihmoft ne te ardhemen.
Sa per keta qe mendojne se ai regjime ishte i drejt, progresive, dhe i suksekshem, ato familjet e tyre ishin te lidhura me ate regjime, dhe tani u vjen inat se u kane rene puplat. Po e verteta eshte se asnje nga ata kur le Shqiperine nuk vete ne vende komuniste. Kapitalizmi ju pelqen te gjitheve.
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

1- Nuk eshte e vertete qe familja ime ka qene e lidhur me ate regjim sepse stergjyshin tim e kane burgosur, familjen e kane internuar. Thjesht une si njeri e simpatizoj.
2- Nuk me kane rene puplat se per sa i perket pozitave, familja ime eshte ne pozitat me te larta tani per momentin, dhe kjo fale merites se tyre.
3- Kapitalizmi nuk i pelqen te tereve. Kete ngulite mire ne koke sepse eshte nje levizje e re ne amerike qe po perpiqet te hedhe poshte kapitalizmin. Megjithate te mos dalim shume nga tema se na fshihen postimet pastaj.
4- Mua nuk me plq regjimi. Me plq E. Hoxha. Dhe une jam i bindur qe menyra se si u zbatua ai regjim nga cdo lider jo vetem ne shqiperi ishte menyra e gabuar dhe jo ajo e karl marksit.
 

Morena

...Δʝɛя...
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

Une nuk mendoj qe ka qene deshtim perkundrazi edhe se me menyra jo te duhura te bukura sepse ka quar ne vuajtje te shqip. ama besoj se te mos kishte qene komunizmi shqiperia do ishte edhe nje here tj nje loder ne duart e atyre qe rrrinin lart sic eshte tani ne fund.
Izolimin e Shqiperise nuk ishte komplet faji i E.Hoxhes por mardheniet qe kishte me Rusine ne fillim e Kinen pas kur keto te dyja pas vdekjes se Stalinit ra komunizmi Enveri vazhdoi duke u isoluar.
Se treti them se komunzmi e ka bere Shqiperine nje shtet dhe i ka formuar shume njerezit dhe sot ne "demokraci" ku qeveriset nga njerez te pazote sipas mendimit tim...sh thone eh ti don xhaxhin :D (edhe se sjam dakort e them serish me metodat e dhunes etj etj)
Se katerti nuk di sa e kane vene re qe Kanunet ne kohen e komunzimit NUK PERDOREJ ndersa tani ne demokraci ekziston akoma hakmarrja e keto te tj, dmth pas sa e sa vitesh u rikthye sic ishte....Shqiperia ka qene nje shesh luftrash per vendet e tjera... e sot nuk me duket me ndryshe ku nje here do hyje do ne eu nje here jo pfffff.
Duhen njerez te rinje qe te kene ide te reja...
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

Keni degjuar ju bashkeforumiste per ate eksperimentin me bretkocen dhe ujin e vale? Ashtu ishin shqiptaret nen regjimin komunist. Sa rritej temperatura ata mesoheshin me ate gjendje dhe e duronin deri sa u perveluan. Dallimi i vetem eshte se shqiptaret u futen vet ne ene dhe ne fund dolen me sterterbim nga ena duke i shkaktuar deme trupore vetes akoma me shume (90 tat) perveq pervlimit. Ata qe nuk e kane provuar flasin nga librat e lexuara dhe te degjuarit nga te mallengjyerit per "mrekullite e Shqiperise komuniste".

Sipas Nexhmies del se Enveri as nuk e ka udhehequr Shqiperine fare dhe nuk ka pasur ndonje vendim marrje! Diplomate tipike.

Elektricitetin dhe hidro elektranat do t'i ndertonte cilido sistem qe te ishte. Pse nuk mendoni cfare do te ndodhte sikur te ishim me bllokun perendimore qe nga paslufta? Ku do te ishte sot zhvillimi industrial, turistik, ekonomik?
 
Redaktimi i fundit:

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

Keni degjuar ju bashkeforumiste per ate eksperimentin me bretkocen dhe ujin e vale? Ashtu ishin shqiptaret nen regjimin komunist. Sa rritej temperatura ata mesoheshin me ate gjendje dhe e duronin deri sa u perveluan. Dallimi i vetem eshte se shqiptaret u futen vet ne ene dhe ne fund dolen me sterterbim nga ena duke i shkaktuar deme trupore vetes akoma me shume (90 tat) perveq pervlimit. Ata qe nuk e kane provuar flasin nga librat e lexuara dhe te degjuarit nga te mallengjyerit per "mrekullite e Shqiperise komuniste".

Sipas Nexhmies del se Enveri as nuk e ka udhehequr Shqiperine fare dhe nuk ka pasur ndonje vendim marrje! Diplomate tipike.

Elektricitetin dhe hidro elektranat do t'i ndertonte cilido sistem qe te ishte. Pse nuk mendoni cfare do te ndodhte sikur te ishim me bllokun perendimore qe nga paslufta? Ku do te ishte sot zhvillimi industrial, turistik, ekonomik?

Po se shikon sa u ndertuan me rruge me hidrocentrale etj etj
 

fshatari

Anetar
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

Me vjen keq per vajatjet e familjes tende. Zoti ju ndihmoft ne te ardhemen.
Sa per keta qe mendojne se ai regjime ishte i drejt, progresive, dhe i suksekshem, ato familjet e tyre ishin te lidhura me ate regjime, dhe tani u vjen inat se u kane rene puplat. Po e verteta eshte se asnje nga ata kur le Shqiperine nuk vete ne vende komuniste. Kapitalizmi ju pelqen te gjitheve.

mos mere shembull me shumic pasi ofendon te gjithe edhe ato kunder regjimit komusite por shko individualisht the ne koke ndoshta po ke te drejt por ne jemi disa qe jemi jashte shqipris dhe qe se kemi pare asnjeher nenen shqipri ne thjesht japim mendimet tona personale,shikojm ekonomin e komunimit dhe te keaj te sotshme per mua aq plotsishte superfuqi kurse ki sote mjer ju atje
 

fshatari

Anetar
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

1- Nuk eshte e vertete qe familja ime ka qene e lidhur me ate regjim sepse stergjyshin tim e kane burgosur, familjen e kane internuar. Thjesht une si njeri e simpatizoj.
2- Nuk me kane rene puplat se per sa i perket pozitave, familja ime eshte ne pozitat me te larta tani per momentin, dhe kjo fale merites se tyre.
3- Kapitalizmi nuk i pelqen te tereve. Kete ngulite mire ne koke sepse eshte nje levizje e re ne amerike qe po perpiqet te hedhe poshte kapitalizmin. Megjithate te mos dalim shume nga tema se na fshihen postimet pastaj.
4- Mua nuk me plq regjimi. Me plq E. Hoxha. Dhe une jam i bindur qe menyra se si u zbatua ai regjim nga cdo lider jo vetem ne shqiperi ishte menyra e gabuar dhe jo ajo e karl marksit.

mos u mer me mendimet e disave te thjeshteve pasi thjeshte mere hidhe nga i 5 ???a
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

Keni degjuar ju bashkeforumiste per ate eksperimentin me bretkocen dhe ujin e vale? Ashtu ishin shqiptaret nen regjimin komunist. Sa rritej temperatura ata mesoheshin me ate gjendje dhe e duronin deri sa u perveluan. Dallimi i vetem eshte se shqiptaret u futen vet ne ene dhe ne fund dolen me sterterbim nga ena duke i shkaktuar deme trupore vetes akoma me shume (90 tat) perveq pervlimit. Ata qe nuk e kane provuar flasin nga librat e lexuara dhe te degjuarit nga te mallengjyerit per "mrekullite e Shqiperise komuniste".

Sipas Nexhmies del se Enveri as nuk e ka udhehequr Shqiperine fare dhe nuk ka pasur ndonje vendim marrje! Diplomate tipike.


Elektricitetin dhe hidro elektranat do t'i ndertonte cilido sistem qe te ishte. Pse nuk mendoni cfare do te ndodhte sikur te ishim me bllokun perendimore qe nga paslufta? Ku do te ishte sot zhvillimi industrial, turistik, ekonomik?
Shume interesant ky shpjegimi per eksperimentin por ka nje shpjegim paksa me popullor,kam idene se ne filmi mesenjtoria e pare Shqipe eshte ajo fraza mishi tretet kocka mbetet.Per fat te keq po lepime akoma kockat e atij mishit komunist,ndersa keta te tjeret nuk kane lindur akoma qe te pakten te kene mish.
Ku e ke lexuar kete qe Enveri nuk ka pasur ndonje vendim marrje se po me intereson edhe mua ta di?
Pse nuk mendon i nderuar Alko qe realiteti historik ka treguar qe ne shqiperi nuk kishte nje bllok pro perendimor,kishte ata qe erdhen ne pushtet, dhe pro pushtusit, jo nje ideollgji ne mes te ketyre te dyjave,mendo me pare se c''do te ndodhte me ne ne kushtet e nje aleati nazist apo fashist.
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

Shume interesant ky shpjegimi per eksperimentin por ka nje shpjegim paksa me popullor,kam idene se ne filmi mesenjtoria e pare Shqipe eshte ajo fraza mishi tretet kocka mbetet.Per fat te keq po lepime akoma kockat e atij mishit komunist,ndersa keta te tjeret nuk kane lindur akoma qe te pakten te kene mish.
Ku e ke lexuar kete qe Enveri nuk ka pasur ndonje vendim marrje se po me intereson edhe mua ta di?
Pse nuk mendon i nderuar Alko qe realiteti historik ka treguar qe ne shqiperi nuk kishte nje bllok pro perendimor,kishte ata qe erdhen ne pushtet, dhe pro pushtusit, jo nje ideollgji ne mes te ketyre te dyjave,mendo me pare se c''do te ndodhte me ne ne kushtet e nje aleati nazist apo fashist.

E lexova te posti #47 i sjellur nga Hbk

Por fjala e Enver Hoxhës ishte ligj apo jo?

Ishte ligj sepse fundja ai kishte një eksperiencë shumëvjeçare, por nuk ishte ligj pa diskutim prandaj në kohën që ishte sëmurë, unë isha një ndërlidhëse, një sekretare, një bashkëpunëtore.

Ishit pjesë e vendimeve edhe ju?

Jo, në asnjë mënyrë. Unë nuk merrja vendime sepse nuk kisha pse të merrja, madje nuk merrte as ai. Ai linte porosi, ose thoshte nëse ishte dakord ose jo për një projekt, por për atë dakord duhej të firmosnin nëntë anëtarët e Byrosë.

“Kadri Hazbiu i diktoi vetëvrasjen Mehmetit pasi e kishte zbuluar Enveri”

Një tjetër pikë është akuza për vrasjen e shokëve.
Akuza të bëhet por unë do ta hedh 100 % këtë akuzë pasi nuk i vrau Enveri shokët e tij, përkundrazi. Shokët e tij e tradhtuan Enverin, e humbën durimin paksa me mendimin se ky Enveri jetoi pak si gjatë. Prandaj menduan, jo të gjithë, për pushtet. Këtu roli kryesor, ndoshta ka qenë ai i Mehmet Shehut. Unë kam bërë një libër dhe i qëndroj atij libri. Enveri ishte sëmurë dhe kanë qenë fuqitë e jashtme që i vunë këto brenda në lëvizje. I thanë edhe Mehmetit ‘çfarë po bën, u plake’ por Mehmeti u tha ‘s’kam ç’të bëj se Enver Hoxha është si Gandi i Shqipërisë dhe nuk është e lehtë kjo punë’....

Ndersa per bllokun perendimore kur eshte fjala, Italia ishte fashiste dhe asgje nuk i ndodhi, Greqia po ashtu kishte komunizem por e luftuan. Ishin dy blloqe: ai komunist dhe ai kapitalist , ndersa shqiptaret u kapen me komunizmin nga endrra per barazi gje qe ne leter eshte shum e mire sikur te mos nderhynte faktori lakmi njerezore ne realitet. Ne leter nuk e moren parasysh kete gje themeluesit e ideologjise komuniste, qe njeriu ka edhe anen e erret dhe mund ta keqperdoroj mundesine e udheheqjes pa ligje shpirterore. Kapitalizmi te pakten u jep te drejten te perparoj kush te doje dhe te pasurohet sa te doje vetem paguaj taksat, ndersa komunizmi u nda ne dy kasta: ne pakicen udheheqese me satelitet e tyre qe gezonte pushtet dhe pasuri (fshehtas kuptohet)dhe ne shumicen e cila ishte e varfer dhe nuk guxonte t'i kritikonte ose te ankohej per mjerimin ne te cilen ndodhej se u shkonte koka nga kasta udheheqese. Nuk po flas vetem per Shqiperine por ngado qe ishte komunizmi si sistem. Perveq jugosllavise pas 74-tes qe kishte nje komunizem veteqeverises dhe anonte me teper nga kapitalizmi se nga komunizmi si sistem, sepse mund te hapje shitore private, te bleje makine, shtepi, ushqime sa te duash po pate mundesi, pa te shikuar kush se cfare po ben, dhe te paguaje taksat pa problem vetem mos nderhyj ne punet politike.

P.s. Mos me keqkuptoni, nuk dua ta lavderoj ish Jugosllavine, sepse kishte edhe ajo te metat e saj raciste ndaj shqiptareve por sistemi i tyre ishte me afer mireqenies se ne vendet tjera perreth.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: E.Hoxha,totalisht deshtim???????

Pse asnjehere nuk na vajti mendja te mendojme se persiatjet tona, peripecit tona, vuajtjet tona, tragjedit tona nuk viejne nga fakti se ne jemi shqiptar, por, nga fakti se ne ishim muri ndares dhe puthites mes civilizimeve lindje-perendim, mes perandorive lindje -perendim, mes interesave strategjike, mes perandorive arene luftimesh, dhe, akoma mbetemi ne nje situate te tille derisa sa shume e shume probleme na mbeten barre ne shpine. Une mendoj se ceshtja shqiptare asnjehere te vetme nuk eshte m'vare nga ajo se cili shqiptare ka udhehequr keto troje, por, nga niveli i interesave strategjike dhe fuqia e atyre qe kan patur keto interesa. :gjujpeshk:
 
Top