E kam pergatitur me shume ndjenje per ty e dashur!

Arfenilla

Themelues i Forumit
Kur ata lidhen, lidhen bashkë për gjithë jetën. Ndaj gara për të fituar zemrën e saj nuk është e lehtë.

Ky është momenti kur një pulëbardhë në një rezervat në Britaninë e Madhe i dhuron femrës një varëse, për ta veçuar atë si një partnere potenciale.

Një nga personat që kujdeset për rezervatin tha: ‘Ne pamë një nga këta zogj që po mbante në sqep këtë varëse dhe ia kaloi partneres së tij të ardhshme.’

Dy zogjtë e dashuruar e gjetën veten mes 8 mijë të tillëve, që vijnë çdo vit në këtë rezervat.

Krijesat e mrekullueshme njihen për pasionin e tyre për dekorimin e foleve me bar e lule.B,tema
1103.jpg
277.jpg375.jpg
 
Titulli: E kam përgatitur me shumë ndjenjë për ty e dashur!

Po keta shpend a I qesin kushte more qifteve te veta ! Si kur femrat e diteve te sotit , e dua kete e dua ate dhe ne fund mbesin vetem !
Vertet shumica e njerzeve jane te humbur , ata qe kan nevoj per keshilla si femra apo meshkuj ! Shikoni keta dy shpend dhe merrni mesim , se per ta dashuria nuk bazohet ne karrier e ne jeten materiale ! Shikoni fotografin , e ajo flet shume .
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: E kam përgatitur me shumë ndjenjë për ty e dashur!

Po keta shpend a I qesin kushte more qifteve te veta ! Si kur femrat e diteve te sotit , e dua kete e dua ate dhe ne fund mbesin vetem !
Vertet shumica e njerzeve jane te humbur , ata qe kan nevoj per keshilla si femra apo meshkuj ! Shikoni keta dy shpend dhe merrni mesim , se per ta dashuria nuk bazohet ne karrier e ne jeten materiale ! Shikoni fotografin , e ajo flet shume .


Aman o Deuid ca flet?Si krahason shpendin me nje qenie njerezore si femren?Shpendi ka perceptime,e instikte te tjera ne lidhje me jeten,mbijetesen dhe ushqimin,perkushtimin e folese se tij/saj etj etj...Ti do krahasosh femren me keta gjera?...Kjo qe kane shkruar eshte me shume nje material i shkruar nga dikush,si e ka pare nje person kete gje,nuk eshte se shpendi ka folur vete,ka treguar vete...Aman tani mos bej perzierje gjerash,se kur themi per ekzistencen e homoseksualizmit ne kafshe,thoni njeriu eshte ndrysh ka logjike e arsye,tani vini pikerisht ju e beni lidhjen e shpendeve me njeriun...

Gjeja tjeter kush te tha ty qe ska femra te perkushtuara?Kush te tha ty qe ka vec femra kapricoze,dua ate e dua kete?A jane keta femra qe burri vjen pishem e sbejne ze mbajne familjen e femijet?A jane keta femra qe burri i vjen me dashnore e mbajne prap familjen e femijet?A jane keta femra,qe une di qe kane shit gjak per ti siguruar buken femijeve,kane shit njeren veshke,per ti dhene nje strehe femijeve te tyre?Ti i di keta?Apo sheh vec pjesen ku te pelqen,sheh femrat materialiste,femrat kapricoze...E pra diji se femrat nuk perfaqesohen nga nje dicka qe lexon ne nje gazete,nga nje lajm qe sheh ne tv apo ne reviste...

Sic ka anen e mire ka dhe anen e keqe secili seks,mashkull apo femer...Ja shpendi lufton,mbron familjen,cduhet te themi ne?Eh i shohin meshkujt keta gjera,pikerisht ato meshkuj qe vrasin grate e tyre,qe perdhunojne vajzat e tyre?I shohin?...I shohin ata meshkuj qe lene gruan me femije ne mes te rruges per te ikur me dashnoren,i shohin apo jo??Ja le ti behet mesim dhe atyre...
Keshtu nuk logjikohet,njeriu ben vete se cdo e se cfare i pelqen,dhe di vec ai kujt i jep perparesi,karrieres,familjes apo ndonje gjeje tjeter...Ska te drejte askush ta akuzoje,te gjithe jemi dhe ne pune dhe ne shkolle e kjo spo na ndalon as te njohim dashurine,as te fejohemi e neser pas neser as te martohemi e te bejme femije...Varet cdo gje cfare do njeriu,se cfare ne te vertete beson tek vetja...Sigushmeria ne vetvete eshte cdo gje ne jete...
 

diku diku

Anëtar i Respektuar
Pe: E kam pergatitur me shume ndjenje per ty e dashur!

si dicka te montuar e kane bere shume bukur ....
 
Titulli: Pe: Titulli: E kam përgatitur me shumë ndjenjë për ty e dashur!

Aman o Deuid ca flet?Si krahason shpendin me nje qenie njerezore si femren?Shpendi ka perceptime,e instikte te tjera ne lidhje me jeten,mbijetesen dhe ushqimin,perkushtimin e folese se tij/saj etj etj...Ti do krahasosh femren me keta gjera?...Kjo qe kane shkruar eshte me shume nje material i shkruar nga dikush,si e ka pare nje person kete gje,nuk eshte se shpendi ka folur vete,ka treguar vete...Aman tani mos bej perzierje gjerash,se kur themi per ekzistencen e homoseksualizmit ne kafshe,thoni njeriu eshte ndrysh ka logjike e arsye,tani vini pikerisht ju e beni lidhjen e shpendeve me njeriun...

Gjeja tjeter kush te tha ty qe ska femra te perkushtuara?Kush te tha ty qe ka vec femra kapricoze,dua ate e dua kete?A jane keta femra qe burri vjen pishem e sbejne ze mbajne familjen e femijet?A jane keta femra qe burri i vjen me dashnore e mbajne prap familjen e femijet?A jane keta femra,qe une di qe kane shit gjak per ti siguruar buken femijeve,kane shit njeren veshke,per ti dhene nje strehe femijeve te tyre?Ti i di keta?Apo sheh vec pjesen ku te pelqen,sheh femrat materialiste,femrat kapricoze...E pra diji se femrat nuk perfaqesohen nga nje dicka qe lexon ne nje gazete,nga nje lajm qe sheh ne tv apo ne reviste...

Sic ka anen e mire ka dhe anen e keqe secili seks,mashkull apo femer...Ja shpendi lufton,mbron familjen,cduhet te themi ne?Eh i shohin meshkujt keta gjera,pikerisht ato meshkuj qe vrasin grate e tyre,qe perdhunojne vajzat e tyre?I shohin?...I shohin ata meshkuj qe lene gruan me femije ne mes te rruges per te ikur me dashnoren,i shohin apo jo??Ja le ti behet mesim dhe atyre...
Keshtu nuk logjikohet,njeriu ben vete se cdo e se cfare i pelqen,dhe di vec ai kujt i jep perparesi,karrieres,familjes apo ndonje gjeje tjeter...Ska te drejte askush ta akuzoje,te gjithe jemi dhe ne pune dhe ne shkolle e kjo spo na ndalon as te njohim dashurine,as te fejohemi e neser pas neser as te martohemi e te bejme femije...Varet cdo gje cfare do njeriu,se cfare ne te vertete beson tek vetja...Sigushmeria ne vetvete eshte cdo gje ne jete...

GLOoM - Ndonjehere per ti rend mendjes se njeriut , duhen edhe shembuj te tille. Dhe per ata qe e prekin mendjen e tyre , shembulli me i miri eshte per ti marrur krijesat e tilla . Shtrohet pyetja si eshte e mundur njeriu i cili ne dallim prej shpendeve , apo kafsheve te kete jete me te keqe se kafsha ! Cka e dallon njeriun nga kafsha ? Pse njeriu te bej jeten ne baze te instiktive - epsheve ? A meriton te quhet njeri , ai i cili nuk gjykon , logjik -mendje ?
Kafsha te vetin e vete kur e lind GLoOm se hudhe ne kotinjera apo ne borlloqe rrugesh ! Por e afron afer vetes e i ben vende afer vetes , e ku eshte meshira e njeriut sot ?
Njeriu nuk i ka vetem instiketet , sikur kafshet por eshte ajo mendja e cila e dallon prej kafsheve njeriun . E njeriu per te qene i lumtur duhet mendja ate ta drejtoj ate ne jete .
E sot lumturia e njerzeve , ku eshte zonjusha Gloom ! Mendimi im qe disa njerez pa perjashtim gjinive , eshte gjynah ti krahasojsh me ata shpend . Se vertet njeriu nga njehere din te behet me kafshe se kafsha !

Une nuk po du te zgjerohna shume , ne pergjithesi mbi jeten e femrave , por ne qeshtjen te cilen kam shkruar ashtu qendrojn realitetet ne kete segment te jetes.Per ata kemi me ndegjuar , shkurorezime enorme , jete te rinjeve te sotit te dhen pas jetes se shfrenuar . Kemi me ndegjuar per abortime , kemi me ndegjuar per vetvrasje te rinjeve e shume gjera negative nga ata . E si shkak eshte i gjithe ketyre eshte , mos konceptimi i jetes se tyre ne baza te shendosha jetesore -shpirterore .
Une nuk i perjashtoj shume vajza dhe djem , une sthem qe s'jan te mire te gjithe ,se prej tyre ka edhe vajza e djemosha te moraleshem. Por ata ne dallim prej kaprricove siq po i quan ti jane te paket.
Realitetin e femrave sot ne jeten moderne te shoqerive te sotit mund ta shikojm me syt tane. Femra sot gjen ku te duash ne kafe bare , tere diten dhe tere naten , neper shtepia publike pastaj. Ne hotele ne kazino , ne lotari ne muzik , ne fotomodelizem, ne mistere bukurie , neper televizione , neper gazeta etj E pak prej tyre , ke mi gjetur neper Xhamia e Kisha etj. Dhe eshte shume lehte te japesh nje vlersim per njer femer kur flete apo shkruan ! E cila ben jete duke u bazu ne instikte sikur shpendet apo e kunderta !!! Mendoi qe gjendja e femres sot ne shoqerit tona fetare islame , eshte ne gjendje shume te veshtire.
Zoti i udhezoft se ato neser kane me qen nena te femijeve tane .
E ne meshkujt ne dallim prej femrave jemi si nata me dite ! Se edhe prej meshkujve ka qe bejne jete te devijuar , por ajo eshte nje pakic ne dallim me shumicen. E nuk i shfajsoj sikur ata meshkuj qe nuk e meritojn , por edhe ato femra qe meritojn lavdat nuk mjafton respekti edhe per ato , ne dallim prej teje qe ben mbrojtje ndaj seksit femer .
Une akuzim nuk po bej e nderuar po me ke keqkuptuar ! Une po bej rekomandime e udhizime per ata-ato persona pa perjashtim gjinie . Se nese jeta jone nuk bazohet ne baze te vlerave morale e fetare , duke u mbeshte ne mendje te shendosh , athere jete te lumtur sdo te kem ne te ardhme tone. Se jeta jone funksionon ne baz te atyre ligjeve te cilat jane te percaktura per ne , sikur te Krijesat tjera qe jane te percakuara per ta bere jeten e tyre psh. Kafshet dhe shpezet jeten e bejne ne baze te instikteve apo per ato Krijesa gjigande qe bejne levizje rrethe orbitave ! Ashtu edhe per ne ka ligje te percaktuara , e ato rregulla jane ligjet e shkruara ne broshurat fetare . Se po mos te egzistoj ky rregull per te gjitha krijesat , do te prishet dhe s'do te funksionoj si duhet jeta . Prandaj duhet patur kujdes ne kete drejtim .
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: E kam pergatitur me shume ndjenje per ty e dashur!

1103.jpg


Kjo foto me duket e perkryer ( ka gjetur momentin ideal per ti kapur ne foto) sic dhe ngjyrat e syve, sqepit dhe koka+qafa.
 

Kitty

Anëtar i Respektuar
Titulli: E kam pergatitur me shume ndjenje per ty e dashur!

Po se pse me duket si photoshop.. :p :p po ska gje, gjithsesi shume bukur..:D
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Titulli: E kam përgatitur me shumë ndjenjë për ty e dashur!

GLOoM - Ndonjehere per ti rend mendjes se njeriut , duhen edhe shembuj te tille. Dhe per ata qe e prekin mendjen e tyre , shembulli me i miri eshte per ti marrur krijesat e tilla . Shtrohet pyetja si eshte e mundur njeriu i cili ne dallim prej shpendeve , apo kafsheve te kete jete me te keqe se kafsha ! Cka e dallon njeriun nga kafsha ? Pse njeriu te bej jeten ne baze te instiktive - epsheve ? A meriton te quhet njeri , ai i cili nuk gjykon , logjik -mendje ?
Kafsha te vetin e vete kur e lind GLoOm se hudhe ne kotinjera apo ne borlloqe rrugesh ! Por e afron afer vetes e i ben vende afer vetes , e ku eshte meshira e njeriut sot ?
Njeriu nuk i ka vetem instiketet , sikur kafshet por eshte ajo mendja e cila e dallon prej kafsheve njeriun . E njeriu per te qene i lumtur duhet mendja ate ta drejtoj ate ne jete .
E sot lumturia e njerzeve , ku eshte zonjusha Gloom ! Mendimi im qe disa njerez pa perjashtim gjinive , eshte gjynah ti krahasojsh me ata shpend . Se vertet njeriu nga njehere din te behet me kafshe se kafsha !

Une nuk po du te zgjerohna shume , ne pergjithesi mbi jeten e femrave , por ne qeshtjen te cilen kam shkruar ashtu qendrojn realitetet ne kete segment te jetes.Per ata kemi me ndegjuar , shkurorezime enorme , jete te rinjeve te sotit te dhen pas jetes se shfrenuar . Kemi me ndegjuar per abortime , kemi me ndegjuar per vetvrasje te rinjeve e shume gjera negative nga ata . E si shkak eshte i gjithe ketyre eshte , mos konceptimi i jetes se tyre ne baza te shendosha jetesore -shpirterore .
Une nuk i perjashtoj shume vajza dhe djem , une sthem qe s'jan te mire te gjithe ,se prej tyre ka edhe vajza e djemosha te moraleshem. Por ata ne dallim prej kaprricove siq po i quan ti jane te paket.
Realitetin e femrave sot ne jeten moderne te shoqerive te sotit mund ta shikojm me syt tane. Femra sot gjen ku te duash ne kafe bare , tere diten dhe tere naten , neper shtepia publike pastaj. Ne hotele ne kazino , ne lotari ne muzik , ne fotomodelizem, ne mistere bukurie , neper televizione , neper gazeta etj E pak prej tyre , ke mi gjetur neper Xhamia e Kisha etj. Dhe eshte shume lehte te japesh nje vlersim per njer femer kur flete apo shkruan ! E cila ben jete duke u bazu ne instikte sikur shpendet apo e kunderta !!! Mendoi qe gjendja e femres sot ne shoqerit tona fetare islame , eshte ne gjendje shume te veshtire.
Zoti i udhezoft se ato neser kane me qen nena te femijeve tane .
E ne meshkujt ne dallim prej femrave jemi si nata me dite ! Se edhe prej meshkujve ka qe bejne jete te devijuar , por ajo eshte nje pakic ne dallim me shumicen. E nuk i shfajsoj sikur ata meshkuj qe nuk e meritojn , por edhe ato femra qe meritojn lavdat nuk mjafton respekti edhe per ato , ne dallim prej teje qe ben mbrojtje ndaj seksit femer .
Une akuzim nuk po bej e nderuar po me ke keqkuptuar ! Une po bej rekomandime e udhizime per ata-ato persona pa perjashtim gjinie . Se nese jeta jone nuk bazohet ne baze te vlerave morale e fetare , duke u mbeshte ne mendje te shendosh , athere jete te lumtur sdo te kem ne te ardhme tone. Se jeta jone funksionon ne baz te atyre ligjeve te cilat jane te percaktura per ne , sikur te Krijesat tjera qe jane te percakuara per ta bere jeten e tyre psh. Kafshet dhe shpezet jeten e bejne ne baze te instikteve apo per ato Krijesa gjigande qe bejne levizje rrethe orbitave ! Ashtu edhe per ne ka ligje te percaktuara , e ato rregulla jane ligjet e shkruara ne broshurat fetare . Se po mos te egzistoj ky rregull per te gjitha krijesat , do te prishet dhe s'do te funksionoj si duhet jeta . Prandaj duhet patur kujdes ne kete drejtim .

Po kush je ti aman te besh udhezime??Ndonje plak 70 vjec qe ka jetuar,ka eksperience jete e vjen ketu e na jep keshilla?Ty shyqyr qe te del nje teme ne shkak per te sulmuar femren...
Ti po ben qe ne fillim dallime femra keshtu e femrat ashtu duke i ulur,te thash dhe ne postimin e pare,sic ka femra me ane negative ke dhe meshkuj me ane negative...

Une nuk i perjashtoj shume vajza dhe djem , une sthem qe s'jan te mire te gjithe ,se prej tyre ka edhe vajza e djemosha te moraleshem. Por ata ne dallim prej kaprricove siq po i quan ti jane te paket.
Realitetin e femrave sot ne jeten moderne te shoqerive te sotit mund ta shikojm me syt tane. Femra sot gjen ku te duash ne kafe bare , tere diten dhe tere naten , neper shtepia publike pastaj. Ne hotele ne kazino , ne lotari ne muzik , ne fotomodelizem, ne mistere bukurie , neper televizione , neper gazeta etj E pak prej tyre , ke mi gjetur neper Xhamia e Kisha etj. Dhe eshte shume lehte te japesh nje vlersim per njer femer kur flete apo shkruan ! E cila ben jete duke u bazu ne instikte sikur shpendet apo e kunderta !!! Mendoi qe gjendja e femres sot ne shoqerit tona fetare islame , eshte ne gjendje shume te veshtire.
Femrat ne shpi publike me ke i ke?A i ke me meshkuj?Femra ne klube e disco me ke i ke?A i ke me meshkujt?Pra pse qenka femra me shume fajtore se mashkulli?
Zoti i udhezoft se ato neser kane me qen nena te femijeve tane .
E ne meshkujt ne dallim prej femrave jemi si nata me dite ! Se edhe prej meshkujve ka qe bejne jete te devijuar , por ajo eshte nje pakic ne dallim me shumicen. E nuk i shfajsoj sikur ata meshkuj qe nuk e meritojn , por edhe ato femra qe meritojn lavdat nuk mjafton respekti edhe per ato , ne dallim prej teje qe ben mbrojtje ndaj seksit femer .
Une akuzim nuk po bej e nderuar po me ke keqkuptuar ! Une po bej rekomandime e udhizime per ata-ato persona pa perjashtim gjinie . Se nese jeta jone nuk bazohet ne baze te vlerave morale e fetare , duke u mbeshte ne mendje te shendosh , athere jete te lumtur sdo te kem ne te ardhme tone. Se jeta jone funksionon ne baz te atyre ligjeve te cilat jane te percaktura per ne , sikur te Krijesat tjera qe jane te percakuara per ta bere jeten e tyre psh. Kafshet dhe shpezet jeten e bejne ne baze te instikteve apo per ato Krijesa gjigande qe bejne levizje rrethe orbitave ! Ashtu edhe per ne ka ligje te percaktuara , e ato rregulla jane ligjet e shkruara ne broshurat fetare . Se po mos te egzistoj ky rregull per te gjitha krijesat , do te prishet dhe s'do te funksionoj si duhet jeta . Prandaj duhet patur kujdes ne kete drejtim .
Meshkujt me te vegjel ne numer?Je i sigurte?Pasi sipas statistikave,vendi yne Shqiperia vazhdon te vuaje rrenjet e familjeve patriakale,dmth mashkulli varavingo,femra ne shtepi...Aman e lexon vete kur shkruan apo hajt jam une qe te keqkuptoj ty gjithmone...Ti i nxjerr meshkujt e lare,llogarit qe secili seks ka te mirat e te keqijat...Ke femra qe hedhin femijet nga dritarje,sic ke baballare qe perdhunojne e lene shtatezene vajzen e tyre,ke nena qe shesin pjeset e trupit me mbajt familjen,sic ke baballare qe gruaja ne pune i sherben familjes e femijeve...Ndaj tjera here,meqe jemi jashte teme te dy,mos u mundo ne cdo rast e ne teme qe te jepet mundesia te sulmosh femren,pasi zoti apo natyre apo quaje cte duash ti i ka krijuar te dy njesoj,i ka krijuar te dy sekset njelloj,e si ka ndare kush eshte me i mir e kush eshte me i keq...Pastro cik mendimet maskiliste qe ke,pasi nga femra ke dal dhe vete e nga femra do dalin dhe femijet e tu:)Hajt kalofsh bukur tani...
 
Top