Edukata familjare

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Pershendetje

Sa pajtoheni me kete video, dhe me mesazhin e kesaj video: "CHildren see, children do"Une pajtohem plotesisht. Duhet pasur kujdes se si sillemi prane femijeve, sepse femiu vetem incizon/imiton, dhe ne te ardhmen, edhe mund te sillet ashtu sic i ka pare prinderit si sillen, cfare veprojne, si reagojne etj etj...!


Diskutim te mbare
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Edukata familjare

Ky videua ne radhe te pare eshte bere kastile, dmth me siguri femijet aty nuk e kane
mar mundimin te imitojn te madhin vet por te shtytur nga disa te tjere, ndaj eshte cik
e zmadhuar puna e imitimeve.
Pastaj qe femijet deri ne nje far moshe shikojn ate qe ndodh perreth tyre dhe ne disa
raste e imitojn duke dhe e modifikuar sjelljen dhe ne disa te tjera i memorizojn dhe i
perdorin kur duhet!

Ndaj ju qe keni femije ruhuni c'fare beni. Se neser sjelljet qe beni vet do ju kthehen mbrapsht:p
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Edukata familjare

Megjithate, po flasim per shumicen e rasteve. Like father like son, qe thone amerikanet. Mendoj se ne shumicen e rasteve, femijet imitojne prinderit, madje dikur u behet normale ajo veper, x menyra e reagimit, menyra e te vepruarit, punuarit etj etj
 

Ema1

Antar Aktiv
Titulli: Edukata familjare

Prinderi eshte pasqyra e femijes. Ashtu si eshte dhe titulli i vete kesaj teme diskutimi, edukata fillon ne familje qe eshte pika kryesore e zhvillimit edukues te femijes ne jete, ne shoqeri dhe kudo. Ne raste keqtrajtimi te nenes nga babai nuk mendoj se eshte si ne video. Ka raste qe ne te tilla ambjente dhune femija behet ne rritjen e tij i dhunshem por ka raste qe dhe jo. Per imitimet femija dihet qe eshte kurioz sepse akoma nuk njeh boten perreth, boten qe e rrethon dhe natyra e tij kurioze e shtyn te imitoje apo bej ato cfare femija shef ne rrethin e tij familjar.
 
Redaktimi i fundit:

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Edukata familjare

Nuk esht mir tzihesh, tflasesh me nerva apo fjal banale para syve te femijeve pasi femijet nga te rriturit mesoj.
Deri nen 18 quhesh femij e ka per detyr familja te te msoj edukaten, por ctu besh disave qe jan akoma e me femij qe ofendojn pa lidhje e pa pik turpi :)
Kot sthon cka tmban shpia ta nxjerr rakia
e Qa sta mban Zoti ta bon fmija :)
 
Top