Ekscentrikja dhe deshirat e "varrosura".

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Te gjithe kane ne vetvete deshira te cuditshme dhe origjinale, ndoshta shpesh-here te etiketuara edhe si "cmenduri".
Mesatarja qytetare ( term i perdorur rendom qe ne edukaten qytetare ) eshte nje prej faktoreve qe e pengon individin apo e step drejt realizimit te ketyre deshirave. Duhet theksuar qe ne fund te fundit kjo nuk eshte ndonje gje vetem e "bardh" apo vetem e "zeze", pra ka anet e saj pozitive dhe negative. Ashtu sikurse ndrydh dhe komplekson individin drejt deshirave te tij, ashtu nuk jep mundesi edhe per anarki sepse mendoni per nje moment si mund te ishte bota nese gjithkush eshte i lire te plotesoje cmendurite e tij. Faktor pengues mund te jete edhe thjesht fakti se deshira eshte praktikisht e pamundur etj
Megjithate thelbi i temes nuk eshte diskutimi mbi kete ceshtje, por do te doja prej secilit prej jush ate "gjene e cuditshme apo te cmendur" qe ka apo ka pasur deshire te beje.

Per tju nxitur po filloj vete : Nje ide e imja e cuditshme psh eshte qe te bej nje tur me skaf ne te gjithe detet e botes.
do thoni ju qe qenke i cmendur,popr kjo eshte pjese e te cuditshmes dhe "cmendurite" qe kemi te vulosura brenda nesh.


Shpresoj te lexoj gjera interesante nga ju !:)
 

inushja2

preshevare
pertej gjerave rutin qe na bejn shpesh t zhytemi ne monotonin e diteve te rendomta... duke ber ato gjerat qe ndonjeher na duket sikur na esht ber shprehi apo i kemi mesuar permendesh..jan ato momente kur te vin ne kok ide "te cmendura" ... ose papritmas ndjejm nje emocion qe nuk guxojm ta lem "te ngre krye" sepse do thynim normat tona ose ato qe ka ven shoqeria qoft edhe ktu e 100 vjet me par...
Dhe jan kto emocione qe ne i luftojm fort ... saqe nganjeher na ngjan sikur sa me shume te mundohemi ti shtypim..ndryshim aq me te forta behen ... Fillojm luften me unin tone.. nje lufte e tmerrshme brenda vetes... qe nuk arrin ta bindesh dot se "eshte e pamundur" sepse "ajo" nuk njef me te pamundur..sepse gjeti nje force qe gjithcka e kthen ne te mundur dhe te bukur ... eshte pak a shume lufta "zemer-arsye" ..lufte qe shkakton nganjeher nje shkaterrim psicik... derisa njera apo tjetra te triumfoj !


Konkretisht, "cmenduria" ime eshte te beja nje udhetim rreth botes..krejt e vetme ...edhe pse ktu dalim te ajo qe sot gjithcka eshte shum e mundur dhe normale sado e cuditshme apo e cmendur te na duket ne shikim te par ...

Ose te jetoja per ca dite e zhytur thell ne det... .. :D etj etj
 

*Mia*

Slave To The Rhythm
Titulli: Ekscentrikja dhe deshirat e "varrosura".

Ideja ime? Te kthehem te jetoj ne Shqiperi.. nuk di pse te gjithe me thone qe eshte cmenduri.. :isterik:
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ekscentrikja dhe deshirat e "varrosura".

kam disa:D..gjithsesi po permend vec njeren......te behem emo,ndoshta dhe vec per nje dite..gjithsesi do doja ta provoja...:konfuz:..:)
 
Titulli: Ekscentrikja dhe deshirat e "varrosura".

Te hidhem me parashut....vdes ta provoj por kam frik mos vdes vertet :( nga hedhja!
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ekscentrikja dhe deshirat e "varrosura".

Delta Plan, botes anembane. :)
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ekscentrikja dhe deshirat e "varrosura".

Te hidhem nga nje vend shume i larte me ate litarin qe te lidhin tek kembet.
Por s'ma mban,max do hidhem me parashute kur te dale kohe e mire.
 

*Mia*

Slave To The Rhythm
Titulli: Ekscentrikja dhe deshirat e "varrosura".

kam disa:D..gjithsesi po permend vec njeren......te behem emo,ndoshta dhe vec per nje dite..gjithsesi do doja ta provoja...:konfuz:..:)

Ka adoleshente qe vishen ashtu.por psersonalisht se preferoj kete lloj stili ne veshje........
me pelqen me teper te jem moderne os esportive..jo si kto qe te shtijn friken!

Brazili.. me fal nese te citoj, po rastesisht me terhoqe vemendjen.. vendos tani: te pelqejne apo s'te pelqejne?
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Ekscentrikja dhe deshirat e "varrosura".

Deshire me e cmenduar imja e kohe pas kohshme eshte te vrase :canna:Shpresoj qe gjithmon kjo te mbetet e varrosur ashtu si deri me tani :poezi::poezi:
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ekscentrikja dhe deshirat e "varrosura".

Brazili.. me fal nese te citoj, po rastesisht me terhoqe vemendjen.. vendos tani: te pelqejne apo s'te pelqejne?

jo sme pelqejne..dhe qendron plotesisht ajo qe kam thene me jeshile,pasi te jesh emo nuk i shkon stilit tim..por ama do doja ta provoja njeher se si ndjehesh,se si dukesh...kot nuk e kam thene kete tek "deshirat e varrosura"..;)
 

*Mia*

Slave To The Rhythm
Titulli: Ekscentrikja dhe deshirat e "varrosura".

jo sme pelqejne..dhe qendron plotesisht ajo qe kam thene me jeshile,pasi te jesh emo nuk i shkon stilit tim..por ama do doja ta provoja njeher se si ndjehesh,se si dukesh...kot nuk e kam thene kete tek "deshirat e varrosura"..;)

Kuptoj.. je shume e qarte ne mendimet qe shpreh!
 
Top