Emo Kids- fenomen apo mode?

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Ne cfare gjendje eshte "moda" Emo ne shqiperi? ka ngelur vetem nje mode sepse adoleshentet "adhurojne" te vishen sipas tendencave me te fundit....apo ka dhe "emo" te vertet qe i bejne keq vetes e jan te izoluar...


Me poshte eshte nje "pershkruajtje" ne linja te pergjithshme e ca dmthn EMO KID..........


Emo-Kids


Femijet emo- fjala "emo" vjen nga "emotional" [emocione] e cila na bene te mendojme qe jan persona sensibile, te dashura dhe qe impresionhen lehte.

Emo eshte ne fakt gjendja te cilen personi e konsideron qe e ka sepse nu ka mundur te kaloj mbi disa zhgenjime[per disa] ose thjesht per faktin sepse "filmi ishte teper i bukur qe te kishte nje final te till" ose per qellim te disa kengeve[tekstet] te cilat japin nje gjendje deprimante.
Eshte e qarte qe kjo gjendje nuk shfaqet vetem per te qene "emo", sipas disa specialistave ne psikollogji, shfaqen mbas disa traumave te cilet kan modifikuar menyren e te menduarit dhe vepruarit.

Nje emo kid eshte mix mes nje goth kid, rock kid dhe punk kid

Nje idivid i till mund te njifet mbas syve qe jan te konturuar forte, koafurat rasta ,floket relativ te gjata , ngjyre te zeze dhe te drejta. Po ashtu dhe veshja eshte ekstravagante ,ne komibinime robash qe njerzit normal nuk do i vishnin.
Ne shumicen e rasteve keto persona kan tendencen te izolohen, te konsiderohen iferiore njerezeve qe i rethojne , te jene te ashper me veteveten e tyre, te gjitha ketu mund te kulminojne me mendime vetevrasje.(kjo gje ndodh shume rall POR NDODH.....)
Kjo gjendje manifestohet ne periudhen e adoleshences ose periudha "kritike" si e quajne psikolloget kur te rinjte ne procesin e tyre per te rigjetur personalitetin dhe veteveten mund te ndjejne fustracion.


f_Emokidlargem_6861503.jpg

300_107000.jpg
1413169451_l.jpg
 

angel boy

cun i veshtire
kjo goca e fundit qeka si shpirt gjynaf qe se njof gjynaf qe qeka ly ashtu..
mua nuk me plq keto gjerat keshtu jo emo jo metalar pfffffffffff
ka lezet te jesh si gjith robt e tjere:kercim::kercim::kercim:
 

angel boy

cun i veshtire
e kisha thene dhe ne te vjetrin,keta duan nja dy tre kater pese shpulla turinjve tju duket hena diell se mos ju vijne mendte e kokes.
:dong::dong::dong:
 

§*dori*§

ღ..in stanby..ღ
e kisha thene dhe ne te vjetrin,keta duan nja dy tre kater pese shpulla turinjve tju duket hena diell se mos ju vijne mendte e kokes.

:bum:bum:dong::dong::dong: kot shpik robi cdo lloj budalleku vetem e vetem per te terheq vemendjen.........pse nuk u bo brezi im ose brezat me pare "emokids"??????????
 

§*dori*§

ღ..in stanby..ღ
pse cbrez je ti me dori?
brezi i djegur je dhe ti si ne??

ndoshta u shpreha gabim:konfuz::lekund:...............desha te thoja ato te moshes time............20 vj e siper............:poezi:
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Ka adoleshente qe vishen ashtu.por psersonalisht se preferoj kete lloj stili ne veshje........
me pelqen me teper te jem moderne os esportive..jo si kto qe te shtijn friken!
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
:bum:bum:dong::dong::dong: kot shpik robi cdo lloj budalleku vetem e vetem per te terheq vemendjen.........pse nuk u bo brezi im ose brezat me pare "emokids"??????????
brezet vine duke u prishur dita e dites....prandaj brezi jot e as imi su bene
ose me mire thene ky fenomen ka kohe qe egziston....por tani eshte perhapur me shume
 

bora dr

100%shqiptare
behet fjal per keta """tipat""qe hiqen sikur gjithe hallet e botes kan ren mbi shpatullat e ketyre.aman qefi adoleshences per te qen rebel..kalon me kohen por me shqetsojn vetem ata emot qe shkon 40 vjec edhe nuk ndryshojn..
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
lere qe mendojne qe kan ter hallet e botes....por kur fillojne te presin enet e gjakut?!
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
behet fjal per keta """tipat""qe hiqen sikur gjithe hallet e botes kan ren mbi shpatullat e ketyre.aman qefi adoleshences per te qen rebel..kalon me kohen por me shqetsojn vetem ata emot qe shkon 40 vjec edhe nuk ndryshojn..

pse ka te till?...skam par ndonjeher prandaj....kam ditur vetme grupe adoleshentesh te till!

lere qe mendojne qe kan ter hallet e botes....por kur fillojne te presin enet e gjakut?!

Kam nje vajz ne klas qe vishet kshu..dhe vetem qe te dukej se kishte prer damaret...qe ne te vertete se kishte ber.rreth te 10 gishtavve te duarve vuri leokoplaste dhe i ngjyrosi me tush te kuq!!!! gje me e shpifur s'kishte te shikoje!
 
Last edited by a moderator:

bora dr

100%shqiptare
pse ka te till?...skam par ndonjeher prandaj....kam ditur vetme grupe adoleshentesh te till!

po braziljanja ne pergjithsi jan tipa qe shkojn neper party drogaxhinjsh pin kokra terbohen marin edhe nusen em vete edhe kalamajt te varur me kangur edhe kercejn..jan ose metalar ose te prirur ndaj muzikes hauz edhe psaikatelik!
 

baby-angel

Thpilt
Ka adoleshente qe vishen ashtu.por psersonalisht se preferoj kete lloj stili ne veshje........
me pelqen me teper te jem moderne os esportive..jo si kto qe te shtijn friken!

Edhe keta moderne e quajne veten LOL
Mua me duket sikur kane probleme (mendore kuptohet)..Megjithate kam vene re qe ka shume njerez, qe do ndiqnin cdo lloj mode, veshje..vetem e vetem qe te quheshin moderne..:lexim:
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
pse ka te till?...skam par ndonjeher prandaj....kam ditur vetme grupe adoleshentesh te till!Kam nje vajz ne klas qe vishet kshu..dhe vetem qe te dukej se kishte prer damaret...qe ne te vertete se kishte ber.rreth te 10 gishtavve te duarve vuri leokoplaste dhe i ngjyrosi me tush te kuq!!!! gje me e shpifur s'kishte te shikoje!

ne pergjithsi Emo jan adoleshentat...te pa maturtizuar....
varet nga njeriu sa dhe kur maturizohet....per te qene EMOTIONAL ska moshe...


ajo vazja nga klasa jote se di sa emo eshte....emote e "vertete" arrine ne spital shpesh x kur presin enet e gjakut////ose kur bejne shenja ne pertrup me brisk....
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
ne pergjithsi Emo jan adoleshentat...te pa maturtizuar....
varet nga njeriu sa dhe kur maturizohet....per te qene EMOTIONAL ska moshe...


ajo vazja nga klasa jote se di sa emo eshte....emote e "vertete" arrine ne spital shpesh x kur presin enet e gjakut////ose kur bejne shenja ne pertrup me brisk....

Po jo mi se ajo esht 'amatore'.......kush e len ate ti presi damaret..?
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
po braziljanja ne pergjithsi jan tipa qe shkojn neper party drogaxhinjsh pin kokra terbohen marin edhe nusen em vete edhe kalamajt te varur me kangur edhe kercejn..jan ose metalar ose te prirur ndaj muzikes hauz edhe psaikatelik!
kta sjan emo...kta jan satanista them une....
emo kids digjojne melodi shume te trishtueshme....kur house ....:dance::dance::dance::dong::dong:yammmyy vetem te merzitesh nuk te le....

Edhe keta moderne e quajne veten LOL
Mua me duket sikur kane probleme (mendore kuptohet)..Megjithate kam vene re qe ka shume njerez, qe do ndiqnin cdo lloj mode, veshje..vetem e vetem qe te quheshin moderne..:lexim:
ca eshte e re kap publikun...
e mer me mend adoleshentat duke shkuar ne gjimnaz shofin 1-2 te veshur ashu, me floket e lepira nga lopa....dhe Hop u ben Emo....kto jan emo fallco...se kta qe "ndejkin" vetem moden...skan pune me emocionet...ose me vritjen e vetevetes....
 

Futbollisti

Antar Aktiv
Me duket se duan ti ngjan atyre hipive te shum viteve perpara...qe iu rebelonin familjeve..e krijuan ate grupin.....

Zemra kto mbahen per me te ndjeshem, dhe pretendojn qe robt reth tyre nuk i kuptojn, nuk ju japin vemendjen qe duhet etj. Po sic thash ene me lart jan kalamoj pasanikesh dhe te llastum ne max ;)
 

bora dr

100%shqiptare
Me duket se duan ti ngjan atyre hipive te shum viteve perpara...qe iu rebelonin familjeve..e krijuan ate grupin.....

po ca grupi o goc...jan femij kalamaj te papjekur qe presin damaret per tu quajtur emo...kush ishte shkaku??????pjestari grupit te saj/tij te zemres hoqi dore nga grupi...hahahahahaa
 
Nuk me pelqen stili i tyre, eshte thjeshte ceshtje gustosh kjo Mirepo edhe per ti paragjykuar nuk e bej dot Shohin punen dhe qejfin e vet edhe ata. :)
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Po jo mi se ajo esht 'amatore'.......kush e len ate ti presi damaret..?
pse duhet ta leri njeri?
beson qe do vej tek mami ti thote MUND TE PRES ENET E GJAKUT?

Zemra kto mbahen per me te ndjeshem, dhe pretendojn qe robt reth tyre nuk i kuptojn, nuk ju japin vemendjen qe duhet etj. Po sic thash ene me lart jan kalamoj pasanikesh dhe te llastum ne max ;)
e ke gabim sjane vetem pasanika;)

po ca grupi o goc...jan femij kalamaj te papjekur qe presin damaret per tu quajtur emo...kush ishte shkaku??????pjestari grupit te saj/tij te zemres hoqi dore nga grupi...hahahahahaa
pse e bejne?? sepse ne fillozofine e tyre nje dhimbje me e re[e provokuar nga prerja e eneve te gjakut ose si lendohen me brisk] i bene te harrojne dhimbjet me te medha[qe pretendojne qe kane]...por me te vjetra
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
po ca grupi o goc...jan femij kalamaj te papjekur qe presin damaret per tu quajtur emo...kush ishte shkaku??????pjestari grupit te saj/tij te zemres hoqi dore nga grupi...hahahahahaa

Por po te jete ai shakku shum mir e bejn...kur duan tia heqin vetes se atij qe la grupin i erdhen trut....
vec 1 gje skuptoj...pse rebelohen kaq shum ?
 

bora dr

100%shqiptare
kan prirje ti shtojn rendsin edhe problemit me te vogel qe lind...emo+emotional..njerez emocional gjoja te hedhur impulsiv
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
pse duhet ta leri njeri?
beson qe do vej tek mami ti thote MUND TE PRES ENET E GJAKUT?

e ke gabim sjane vetem pasanika;)

pse e bejne?? sepse ne fillozofine e tyre nje dhimbje me e re[e provokuar nga prerja e eneve te gjakut ose si lendohen me brisk] i bene te harrojne dhimbjet me te medha[qe pretendojne qe kane]...por me te vjetra
Jo se do shkoj ke mami...por prandaj thash qe esht amatore se ajo akoma nuk esht rebeluar nga familja per te bere gje ne kurriz te tyre!
kan prirje ti shtojn rendsin edhe problemit me te vogel qe lind...emo+emotional..njerez emocional gjoja te hedhur impulsiv

Po,po se te gjith te kto i kan mendt.ne vend qe te sillen si cdo bashkmoshatar dalin vesh me te zeza sikur ca i ka ndodh edhe priten me brisqe sikur e kan teper gjakun!!!!!! kta jan te cmendur......
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Jo se do shkoj ke mami...por prandaj thash qe esht amatore se ajo akoma nuk esht rebeluar nga familja per te bere gje ne kurriz te tyre!


Po,po se te gjith te kto i kan mendt.ne vend qe te sillen si cdo bashkmoshatar dalin vesh me te zeza sikur ca i ka ndodh edhe priten me brisqe sikur e kan teper gjakun!!!!!! kta jan te cmendur......
nuk jan te cmendur;) vetem kerkojne te vihen ne qendren e vemendjes...sepse skan pjes dashurie ose ngrohtesie ne familje
 
Top