Emo Kids- fenomen apo mode?

xX♥Xx

Antar Aktiv
te qenit emo nuk ka lidhje me te qenit gjithnje i depresuar apo me prerjen e venave e gjera te tilla
esht e vertet qe ka emo kids e bejn po keto nuk identifikojn nje emo
gjithsesi kuptimi ka ndryshuar qe nga shfaqjet e pare te kesaj kategorie dhe ka marr shtrirje shum te gjere,duke krijuar dhe ane kontradiktore her her
stilin dhe muziken e adhuroj dhe nuk e kuptoj pse duhet komentuar ne menyra te tilla,esht zgjedhje totalisht personale ,nese sju pelqejn njerez te till thjesht mos u merrni me ta
vazhdoni te thoni qe e bejn te gjith per vemendje...ateher pse vazhdoni tu kushtoni vemendje duke diskutuar mbi ta??
lerini njerezit te jetojn jeten e tyre ne menyren qe duan nese e ndjejn ashtu
tek e fundit cfar ju intereson ju??nuk po ju prishin pun..
 
Last edited by a moderator:

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Mbase ashtu e gjejne qetesine e tyre, mbase me grupin e tyre shoqeror ashtu e gjejne lidhjen e tyre. Eshte thjesht nje lloj "tipi" ku adoleshentet bien ne kategori te ndryshme. Sic jane jock, goth, preppy, e me rradhe.

Kjo mode ketej nga ne doli nga viti 2004 - 2005. Kush te doje te jete keshtu, zgjedhja e tyre, vetem kalamajt e mi edhe motra e vellai mos te me behen keshtu LOL
 

sec_l

NJERI I THJESHT
Me pelqejn i kam pas qef dhe i kam ,dhe ne punen qe jam tani ska nat mos takoj persona te till , biles kam njof shum kam dhe shoqeri kam qen dhe ne vendet e tyre me pelqen kan stil te veçant ;)

Nga keta te izoluarit skam arrit te njof sado kan pak mendime te keqija por nga ata qe njof une si kam ven re te bejn gjera te tilla thjesht kan qef te jen ashtu .
Pastaj sa per shqiperin harrojeni po su nderru mentaliteti jon ska per te ecur ajo mod se jemi ne qe e kemi mentalitetin pak te trash , kurse sa per mua si person sme shqeteson dhe u them te vazhdojn çdo njeri ka jeten e vet ndjek moden e vet ben ça ti doj qefi pik ;)
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Me pelqejn i kam pas qef dhe i kam ,dhe ne punen qe jam tani ska nat mos takoj persona te till , biles kam njof shum kam dhe shoqeri kam qen dhe ne vendet e tyre me pelqen kan stil te veçant ;)

Nga keta te izoluarit skam arrit te njof sado kan pak mendime te keqija por nga ata qe njof une si kam ven re te bejn gjera te tilla thjesht kan qef te jen ashtu .
Pastaj sa per shqiperin harrojeni po su nderru mentaliteti jon ska per te ecur ajo mod se jemi ne qe e kemi mentalitetin pak te trash , kurse sa per mua si person sme shqeteson dhe u them te vazhdojn çdo njeri ka jeten e vet ndjek moden e vet ben ça ti doj qefi pik ;)

ke te drejt,ndoshta ne qe i kritikojme e kemi per shkak te mentalitetit..sepse ne bote shtohen perdite adoleshente te tille.dhe nuk shikohen me sy te keq!
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
xX♥Xx;29610 said:
te qenit emo nuk ka lidhje me te qenit gjithnje i depresuar apo me prerjen e venave e gjera te tilla
esht e vertet qe ka emo kids e bejn po keto nuk identifikojn nje emo
gjithsesi kuptimi ka ndryshuar qe nga shfaqjet e pare te kesaj kategorie dhe ka marr shtrirje shum te gjere,duke krijuar dhe ane kontradiktore her her
stilin dhe muziken e adhuroj dhe nuk e kuptoj pse duhet komentuar ne menyra te tilla,esht zgjedhje totalisht personale ,nese sju pelqejn njerez te till thjesht mos u merrni me ta
vazhdoni te thoni qe e bejn te gjith per vemendje...ateher pse vazhdoni tu kushtoni vemendje duke diskutuar mbi ta??
lerini njerezit te jetojn jeten e tyre ne menyren qe duan nese e ndjejn ashtu
tek e fundit cfar ju intereson ju??nuk po ju prishin pun..
e para e punes lexoje me vemendje postimin tim te 1 ....nuk kam thene qe TE GJITHE EMOT KAN TENDENCE VETEVRASJE& KEQBERSE MBI PERSONIN E TYRE....por ka raste...dhe nuk jan te pakta...e ketu patjeter qe flas vetem per Emot e vertet se per ata fallcot qe ndjekin vetem moden skam pse te flas....

edhe Emot e vertet te thash qe jan njerez sensibil, qe emocionohen lehte, qe ju pelqejne gjerat e bukra [si artat psh...] por qe izolohon per shkak te nje tragjedie, nje probleme qe nuk i gjejne zgjdhe dhe qe e konsiderojne te pakalueshme...NE KETE BOTE VETEM VDEKJA SKA ZGJIDHJE...TE TJERAT TE GJITHA KAN!! keshtu qe me kete izolim qe bejne keta sbejne gje tjeter pervec se ti bejne te keqe vetes...sepse nqs nuk flasin me te afermit...dhe psihiku i ndryshon....njeriu ka nevoj per KOMUNIKIM...........
mbase skan me ke te flasin....mbase te afermit si kuptojne....
gjithsesi duhet te gjejne nje rrugedalje...........

poashtu ky eshte nje fenomen adoleshentesh ne pergjithsi...kur njerzit sjan akoma te formuar mir...dhe sdine si te perballen me veshtirsite e jetes

Mua nuk me prishin pune emot....thjesht me vjen keq qe disa e shkatrojne jeten keshtu vetem se skan mare nje keshille te mire ne kohen e duhur
 

Ghost

Anëtar i Nderuar
Emot me pelqejn jan me ndryshe po Super :p jon
Kam pa nje Tip afer meje ka qen ne Coofe bar i njejt si kta ne Foto :D
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Per mua jane thjesht femije,adoleshente qe u mungon vemendja nga shoqeria,familja.Jane femije te pasigurte dhe qe pasigurine e tyre kerkojne ta fshehin me anen e veshjes,tualetit,pircing e ndryshem qe bejne.Duke bere keshtu keta i japin rendesi dhe force vetes.

P.s. Ne Shqiperi tendenca si keto,ose metalar,ose dark i ndjekin kot pa ia ditur kuptimin.Vetem se duan te jene cik ndryshe nga shumica e te duken cik interesante.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Bianka kta "thjesht" femije qe thua ti shpesh here arrine te vrasin veten, ose nqs nuk arrine deri aty i bejne keq vetes me brisk...:(

Mua sme duken "thjesht" femije
 
Titulli: Emo Kids- fenomen apo mode?

ath. emo is pasion not fashion
edhe kto "emot" ktu ne shqiperi me ca balluke rreth 2 cm jan kot dmth sa per mode un njoh shum veta ktu ne tirane edhe vetem un edhe nja 2-3 veta te tjere jemi qe i kemi balluket gjer ne goje ndersa te tjeret bejne sikur jan emo :/

un kam qene emo por tani jam bere pooser :/ dmth nuk jam sh depresiv edhe vishem si emo edhe modelin e flokeve si emo.
seshte e thene qe duhet te presesh damaret qe te behesh emo...emo nuk behesh por emo lind edhe ato jane njerez depresive sepse ktu ne tirane po ti shohesh te ashtuquajturit emo kan gervishtur duart pak edhe thote jemi emo sepse i duket gje e rralle....
Une​
wBRvEr407879-02.jpg


ky model flokesh po te shkosh ne athine eshte normal ndersa ktu ne tirane duket si jashttokesor :/

po ju si ju duken emo-t dmth a keni pare ndonje ne rruge ?
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: Emo Kids- fenomen apo mode?

kam pare nga ato qe vetequhen emo kot, nuk kane shkak per ate veshje,por vishen per mode...per mua esht gje kot..ok kur je..po te behesh kot per tu dukur..pfff
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Emo Kids- fenomen apo mode?

Emo nuk lind askush. Emo behen njerezit, duke pare te tjeret, thjesht i imitojne ata.
 
Titulli: Emo Kids- fenomen apo mode?

kam pare nga ato qe vetequhen emo kot, nuk kane shkak per ate veshje,por vishen per mode...per mua esht gje kot..ok kur je..po te behesh kot per tu dukur..pfffpo ke sh te drejt tani ka dale si mode edhe pale si do behet per nje vit ne tirane
cdo hap del 1 person tullac me piercing edhe me tight pants edhe do thot ckemi jam emo :-S
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: Emo Kids- fenomen apo mode?

ne fakt jasht shqiprise nuk esht si thua ti loverboy..ata faktin se jan emo e marrin shum me seriozitet dhe askush nuk tallet me ta..sepse eshte dicka e zakonshme..pra ne nje fare menyre kan lindur te tille.
sa per ne shqipri..ka shum pikpyetje kjo puna emove.-...:D
 
Titulli: Emo Kids- fenomen apo mode?

ne fakt jasht shqiprise nuk esht si thua ti loverboy..ata faktin se jan emo e marrin shum me seriozitet dhe askush nuk tallet me ta..sepse eshte dicka e zakonshme..pra ne nje fare menyre kan lindur te tille.
sa per ne shqipri..ka shum pikpyetje kjo puna emove.-...:Dpo ashtu eshte jashte shtetit 7 goca emo ngaqe ishin teper te ndjeshme kane degjuar nje kenge te My Chemichal Romance edhe jane vetvrare sepse nuk e duronin dot gjendjen e tyre kishin kaluar ne depresion edhe ishin vetvrare :(
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: Emo Kids- fenomen apo mode?

po pse vetvriten?
kaq pak ka renci jeta per ato..me nje fjal ok bien ne deshperim..po deri ne vetvrasje..bohh
te pyes ty ngaqe ti i kupton me mir se kushdo...:)
 

bert

Banned
Titulli: Emo Kids- fenomen apo mode?

ndoshta mungon afersia e prindit dhe ndjehen te vecuar nga shoqeria e tyre. gjynah qe nje femije arrin ne nje akt te tille dhe shoqeria nuk nderhyn
 
Titulli: Emo Kids- fenomen apo mode?

po pse vetvriten?
kaq pak ka renci jeta per ato..me nje fjal ok bien ne deshperim..po deri ne vetvrasje..bohh
te pyes ty ngaqe ti i kupton me mir se kushdo...:)po ngaqe jan njerez shum depresiv qe preken direkt
mbaj mend kam pare nje video ne utube ishte nje cun emo edhe nje burre qe po e intervistonte sa i tha cfare eshte emo per ty atij cunit filluan ti dilnin lote nga syte dhe fillonte tqante sikur po e rrifte njeri :O
imagjinoje cbejn kur preken nga kenge qe flasin per jeten e cila eshte e veshtire etj etj :S
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Emo Kids- fenomen apo mode?

po ngaqe jan njerez shum depresiv qe preken direkt
mbaj mend kam pare nje video ne utube ishte nje cun emo edhe nje burre qe po e intervistonte sa i tha cfare eshte emo per ty atij cunit filluan ti dilnin lote nga syte dhe fillonte tqante sikur po e rrifte njeri :O
imagjinoje cbejn kur preken nga kenge qe flasin per jeten e cila eshte e veshtire etj etj :Spo pse preken ata nuk jan njerz si na tjert qe jem NORMAL :p :D


kta Emo mduket budallakin hesapi , :D edhe me thon me ni fjal kshto npamje vajzav gocav nrregull duken pak mir e kom fjalen vetem npamje kurse djemt qunat duken si QIKO-DJEM :D
 

vlora

PeJaNeZe
Titulli: Emo Kids- fenomen apo mode?

emo....me vjen per te qeshur kur thot dikush jam emo...
ne kete grup bajne pjese adol. qe akoma s´e kane gjetur veteveten...qe jane duke zbuluar karakterin...qe jane duke luftuar per ta gjetur nje vend ne kete bote....

behet mire
;)
 

ssokoll

Release Yourself
Titulli: Emo Kids- fenomen apo mode?

sbesoj qe ka shqiptar emo....emo thjesht eshtne nje far menyre sinonim i mazokizmit...
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Emo Kids- fenomen apo mode?

cjane kto kucedra nese femija im vishet ne kete menyre ska vend ne shtepi veshje koti me mire drogaxhi dhe veshje serioze se njeri i mire dhe vishesh si taleban sjam dakort me (emo ) i urrej shume :(
 
Titulli: Emo Kids- fenomen apo mode?

cjane kto kucedra nese femija im vishet ne kete menyre ska vend ne shtepi veshje koti me mire drogaxhi dhe veshje serioze se njeri i mire dhe vishesh si taleban sjam dakort me (emo ) i urrej shume :(
hahaha mendimi yt esht si mendimi i gjith familjes sime loool
kur jam nshpi rri me tuta sportiv pastaj kur dal vishem ndryshe se po mpan pupupupuup apo si bojn stlejn rehat....
p.s sjam emo thjesht si mode jo si karakter ;)
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Emo Kids- fenomen apo mode?

ne fakt jasht shqiprise nuk esht si thua ti loverboy..ata faktin se jan emo e marrin shum me seriozitet dhe askush nuk tallet me ta..sepse eshte dicka e zakonshme..pra ne nje fare menyre kan lindur te tille.
sa per ne shqipri..ka shum pikpyetje kjo puna emove.-...:D
Nga e di ti si jan te trajtuar emo-t jasht Shqiperise?
E as nuk eshte dicka e zakonshme te jesh emo ....te them une qe gjithandej gjenden njerez te ken kundra emo-ve, dhe kjo eshte dhe rezultati i aksioneve te tyre qe arrine deri ne spital , mos them 2 m nentoke...
Emo-t ne rastet me te shumta nuk jan te kuptuar nga shoqeria, gje qe i ben te mbyllen ne rethin e tyre te njejt me emo, dhe te largohen nga societeti dhe jeta reale...
Edhe nuk besoj qe lindesh emo, emo behesh mbas qe nuk di te perballesh me jeten, e shikon jeten vetem bardh e zi , pa asnje pike ngjyre, po ashtu dhe feminia mund te ndikoj shume, nqs prindrit skan qen pran, skan qen ne jete ose skan ditur te risin femine.... Nje tragjedi( e cdo tipi -vdekje, abuzim fizik, etj) ne femini ndikon negativ tere jeten.......
Shpresoj se u sqarove tani:)
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Emo Kids- fenomen apo mode?

po pse vetvriten?
kaq pak ka renci jeta per ato..me nje fjal ok bien ne deshperim..po deri ne vetvrasje..bohh
te pyes ty ngaqe ti i kupton me mir se kushdo...:)

Pse vetevriten?!
Mendon ti se ata duan te jene ashtu, dhe se jeta e tyre eshte mese normale, dhe se ajo eshte stil jetese? Une i karakterizoj si njerez te mbyllur ne veteve, qe nuk e njohin vetveten, ndihen "te braktisur", jane te vegjel, adoleshent, pesimist, dhe te pakuptuar nga te tjeret.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Emo Kids- fenomen apo mode?

Karamelushu pse nuk thua dhe si jan te shikuar Emo-t ne Usa? A jan te konsideruar si NORMAL?

Jam dakord deri diku me ate adoleshencen, se me ka rastisur te shof emo 40 vj!
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Emo Kids- fenomen apo mode?

Me thene te drejten keto dallohen jashte mase ne shkollat e mesme, (klasa e tete deri ne vit te katert). Floket e tyre te zeza (ndonjehere me ndonje ngjyre te theksuar) i mbulon njerin sy, shikojne token sikur kane frike te ngrene syte lart, veshin kepuze te cilat i ngjyrosin dhe i"zbukurojne" me dore vete, te merzitur.

Zene nje qoshe te shkolles, aty mblidhen me ata shoke qe kane ne mengjes, kur hane dreken, dhe mbas shkolle. Ne mesim zene perseri nje qoshe dhe nuk bisedojne me nxenes te tjere, vec vizatojne neper duar, neper libra, me ato yjet e tyre te zeza. Vizatimeve te tyre u shtohen kockat, gjaku, zemra te thyera, zemra me gjilpera, dhe kukulla me nje sy.

Jane te ndare nga shoqeria tjeter dhe ne aktivitete grupesh qe organizon mesuesja, ata nuk marrin pjese. Ata rralle marrin pjese edhe ne aktivitete sportive me shkolla te tjera, mbremja e matures, ose koncerte te shkolles. E keqja eshte se dhe shoqeria (jo e tipit te tyre) luan me ta - "Ti je emo, shko vri veten"... ????

Por ka te tjere, sidomos ata te shkolles 8te vjecare (klasa e 6te, 7te, 8te) qe u duket "cool" nje lloj stili i tille, dhe vishen dhe ata dhe degjojne ate lloj muzike. Per cudi, ketyre qe u pelqen stili kane nje grup me te madh shoqerie, dhe konsiderohen emo vetem nga pamja dhe jo sjellja.
 

baby-angel

Thpilt
Titulli: Emo Kids- fenomen apo mode?

Mua se si me duket kjo puna e Emo-ve.
Nese te jesh Emo do te thote te jesh shume i ndjeshem, te jesh shume i ndjeshem do te thote te jesh diskret (normalisht), dhe veshja qe bejne keta vetem si te tille si tregon...

Nese une do isha i ndjeshem pse do vishesha ne nje menyre qe te terhiqja vemendjen e te tjereve, dhe komentet e tyre, te cilat normalisht si tip shume i ndjeshem qe jam do me benin te ndihesha keq?

Mahh, per mua te qenit Emo eshte thjesht nje mode, ska te beje fare me tipin e ndjeshem, ndoshta me mendjen jo shume te qendrueshme, per ata qe e marrin shume seriozisht..:)
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Emo Kids- fenomen apo mode?

Ata sjan vetem te ndjeshem, ata jan dhe shume te mbyllur ne vetevete, dhe ajo veshja e tyre e kam pikerisht sepse duan te jen ndryshe nga te tjeret....pra nga te tjeret qe kan nje jete normale, dine te komunikojne, dine te socializojne,
Dhe ne pergjithsi veshin rroba te zeza , e zeza= ngjyra e vdkejes, pashpreses,
 
Redaktimi i fundit:

Fire7Rap

Antarë i ri
Titulli: Emo Kids- fenomen apo mode?

ath. emo is pasion not fashion
edhe kto "emot" ktu ne shqiperi me ca balluke rreth 2 cm jan kot dmth sa per mode un njoh shum veta ktu ne tirane edhe vetem un edhe nja 2-3 veta te tjere jemi qe i kemi balluket gjer ne goje ndersa te tjeret bejne sikur jan emo :/

un kam qene emo por tani jam bere pooser :/ dmth nuk jam sh depresiv edhe vishem si emo edhe modelin e flokeve si emo.
seshte e thene qe duhet te presesh damaret qe te behesh emo...emo nuk behesh por emo lind edhe ato jane njerez depresive sepse ktu ne tirane po ti shohesh te ashtuquajturit emo kan gervishtur duart pak edhe thote jemi emo sepse i duket gje e rralle....
Une​
wBRvEr407879-02.jpg


ky model flokesh po te shkosh ne athine eshte normal ndersa ktu ne tirane duket si jashttokesor :/

po ju si ju duken emo-t dmth a keni pare ndonje ne rruge ?

kur ne shqiperi do ket mbarua folklore dhe tjera atere ndofta do ket vend per emo-t(ne itali ka emo,emo te sigurt i ke te collonat e milanos(kam te dashuren emo(fal zoty erdha ne itali me koh!ta dija cje ka ngel mbrapa me modad adoleshenciale me vjen turp te jem shqiptar) dhe disa her e perciell aty))
 
Top