Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dhe gjej.

Hartini

Antarë i Respektuar
Po filloj me nje problem relativisht te lehte;


Nje tren niset nga Tirana ne drejtim te Durresit ne oren 09 00 dhe udhton me shpejtesi mesatare 30 km ne ore (kaq eshte maksimumi i shpejtesise se levizjes se trenave ne Shqiperi). Nje tjeter tren niset nga Durresi ne drejtim te Tiranes ne oren 10 00 dhe deri ne Vore ai udhton me shpejtesi mesatare 15 km ne ore , pastaj nga Vora ne Durres udheton me shpejtesi mesatare 30 km ne ore .
Pyetja eshte ; Ne baze te dhenave te mesiperme, cili nga dy trenat eshte me afer Tiranes ne momentin kur ata shenderrohen me njeri-tjetrin?
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

lol matematike eshte kjo apo ...loje fjalesh. :p

Te dy trenat jane ne te njejten largesi nga Tirana :D
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

hahahahaha..e forte:D
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

lol matematike eshte kjo apo ...loje fjalesh. :p

Te dy trenat jane ne te njejten largesi nga Tirana :D

Kjo eshte matematike dhe e mirefillte lol.
Nje nder gjerat me primare eshte ta kuptosh mire problemin dhe ta perpunosh mire informacionin dhe jo te zhytesh ne llogaritje numerike , pa e studiuar mire se çkerkon problemi .
Bravo per pergjigjen e sakt dhe do doja te ishe i sinqerte ne e kape me te paren ,apo u zhyte ne llogaritje fillimisht?
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Une e perdorja shpesh ate problemin e mesiperm :D
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Une e perdorja shpesh ate problemin e mesiperm :D

E PASKE DITUR ME NJE LLAF.
Jo per gje , por une per vete u zyta ne llogaritje dhe pastaj e kapa mrapa .
Ne fakt tendenca eshte per ta gjetur ne çvend takohen , sa km ekzakt nga Tr . Mu duk interesant.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Ja dhe nje enigme tjeter.

Nje bande prej kater vetash hajdutesh bankash shkojne per te vjedhur banken Greke ne Tirane . Gjeja e pare qe bejne sapo hyne me maska ne koke , hedhin diçka siper kameras se vezhgimit qe te mos filmohet skena , por harrojne qe zeri dhe zhurmat inçizohen. Pastaj njeri nga personat e bandes i drejton pistoleten Sotirit , punonjesit te vetem te zyres se bankes dhe i jep urdher ta mbushe çanten me leke , pore Sotiri ishte ekspresiv dhe i pabindur . I nevrikosur hajdutit ju sos durimi dhe qelloi mbi Sotirin duke e lene te vdekur ne vend . Pjestaret e tjere te bandes i bertiten : çbere budalla , nuk ishte planifikuar keshtu dhe te gjithe iken me vrap te trembur.
Policia ra ne gjurmet e tyre dhe i kapi te gjithe pjestaret e bandes dhe inspektori , pasi i mori ne pyetje dhe pasi degjoi regjistrimin e zerit , e gjeti me ate qe qelloi mbi Sotirin
dhe pse askush nuk tregoi asgje.
Si eshte e mundur?????
 

ssokoll

Release Yourself
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Po filloj me nje problem relativisht te lehte;


Nje tren niset nga Tirana ne drejtim te Durresit ne oren 09 00 dhe udhton me shpejtesi mesatare 30 km ne ore (kaq eshte maksimumi i shpejtesise se levizjes se trenave ne Shqiperi). Nje tjeter tren niset nga Durresi ne drejtim te Tiranes ne oren 10 00 dhe deri ne Vore ai udhton me shpejtesi mesatare 15 km ne ore , pastaj nga Vora ne Durres udheton me shpejtesi mesatare 30 km ne ore .
Pyetja eshte ; Ne baze te dhenave te mesiperme, cili nga dy trenat eshte me afer Tiranes ne momentin kur ata shenderrohen me njeri-tjetrin?
ishte e rende per te zgjidhur deri sa nuk e lexova kete :D:D:D
 

ssokoll

Release Yourself
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Ja dhe nje enigme tjeter.

Nje bande prej kater vetash hajdutesh bankash shkojne per te vjedhur banken Greke ne Tirane . Gjeja e pare qe bejne sapo hyne me maska ne koke , hedhin diçka siper kameras se vezhgimit qe te mos filmohet skena , por harrojne qe zeri dhe zhurmat inçizohen. Pastaj njeri nga personat e bandes i drejton pistoleten Sotirit , punonjesit te vetem te zyres se bankes dhe i jep urdher ta mbushe çanten me leke , pore Sotiri ishte ekspresiv dhe i pabindur . I nevrikosur hajdutit ju sos durimi dhe qelloi mbi Sotirin duke e lene te vdekur ne vend . Pjestaret e tjere te bandes i bertiten : çbere budalla , nuk ishte planifikuar keshtu dhe te gjithe iken me vrap te trembur.
Policia ra ne gjurmet e tyre dhe i kapi te gjithe pjestaret e bandes dhe inspektori , pasi i mori ne pyetje dhe pasi degjoi regjistrimin e zerit , e gjeti me ate qe qelloi mbi Sotirin
dhe pse askush nuk tregoi asgje.
Si eshte e mundur?????

duke analizuar kete fjali, policia ka perjashtuar ata pjesetar qe kane thene kete dhe kane zene ate qe ka qelluar.

thjesht kane analizuar zerat e regjistruar


i shkova afer??
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

duke analizuar kete fjali, policia ka perjashtuar ata pjesetar qe kane thene kete dhe kane zene ate qe ka qelluar.

thjesht kane analizuar zerat e regjistruar


i shkova afer??

Tek ajo fraza eshte sekreti , prandaj afere je , por nuk eshte pune analize zerash fare , eshte thjesht analize qe e ben çdonjeri sapo ti shohin pjestaret e bandes.
 

ssokoll

Release Yourself
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Tek ajo fraza eshte sekreti , prandaj afere je , por nuk eshte pune analize zerash fare , eshte thjesht analize qe e ben çdonjeri sapo ti shohin pjestaret e bandes.

ndoshta ai pjesta i bandes qe vrau sotirin ishte i perlyer me gjak..:D dhe keshtu qe u dallua...nga tjeret
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

ndoshta ai pjesta i bandes qe vrau sotirin ishte i perlyer me gjak..:D dhe keshtu qe u dallua...nga tjeret

Pergjigja eshte se ai qe i gjuajti sotirit eshte budalla dhe duket:D
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Nuk ka pune gjaku joooooo , dhe budallai e ka paraqitjen si njeriu.
Ajo fraza e thene e nxjerr dhe pergjigjen ,sidomos fjala "budalla".
 

baby-angel

Thpilt
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Vetem zeri i ketij qe kishte qelluar nuk ka qene i incizuar(duke qene se sfoli) prandaj dhe mbas verifikimit te zerave perjashtoheshin te tjeret pervec atij, jo?:)
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Nuk ka pune gjaku joooooo , dhe budallai e ka paraqitjen si njeriu.
Ajo fraza e thene e nxjerr dhe pergjigjen ,sidomos fjala "budalla".

Epo ky do kete thene, nuk jam une budallai:D
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Epo ky do kete thene, nuk jam une budallai:D
ose budallenj jeni vete:D
 
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

who cares. do it on the computer. let the machine do the work for you
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Shtoni njehere pyetjen se ç'perbereje kishte banda.
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Shtoni njehere pyetjen se ç'perbereje kishte banda.

perberje budallenjsh:D
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Cila eshte ajo fjale e gjuhes shqipe qe shkruhet ndryshe dhe lexohet ndryshe :D?
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Cila eshte ajo fjale e gjuhes shqipe qe shkruhet ndryshe dhe lexohet ndryshe :D?

Vete fjala NDRYSHE Loverboy...eshte ajo fjale qe ndryshe shkruhet e ndryshe lexohet :D

Enigma e Hartinit u gjend, ajo me hajdute?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Bravo :p Qenke permiresuar haha !
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Bravo :p Qenke permiresuar haha !

uaaaaaa ore djale i mire :D kur kam qene keq une eee :p...me ato enigmat matematikore e kam cik keq se skam shkelqyer ne ate lende :p
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Meqe asnjeri nuk e gjeti si eshte e mundur qe inspektori e gjeti personin qe qelloi mbi Sotirin , po e zbuloi vete enigmen .

Ne fakt banda perbehej nga tre femra dhe nje mashkull , dhe perderisa te tjeret bertiten çbere budalla i bie te kete qene mashkulli ai qe ka qelluar.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Malushi , nje i ri jevg , punonte si kopshtar tek blloku i udhheqjes ne kohen e monizmit.
Mehmet Shehu , i kishte inat jevgjit dhe donte ta hiqte me deomos nga puna , por Enverit ju kishte tekur ta mbronte dhe i thoshte Mehmetit ,pse ta heqim , ai eshte i afte.
Atehere Mehmeti i thote nje arkitekti tja gjeje nje sebep per ta hequr Alushin nga puna duke e nxjerre ate si te pa afte dhe arkistekti ja arriti qellimit.
Ai i tha Malushit te mbillte 10 pisha , duke formuar me to pese rreshta identik qe permban 4 pisha secili. Alushi beri nje llogari dhe i thote arkitektit qe i duheshin dhe dhjete pisha te tjera per kete.
Arkitekti ja kthen ; mjaft i ke , e kam llogaritur shume mire ne zyre , dhe po nuk e bere brenda dites , je i pushuar nga puna.
Malushi nuk arriti ta gjente si ti mbillte pishat siç i kerkonte arkitekti dhe u shkarkua nga puna si i pa afre.
Ju , qe jeni te zgjuar , e beni dot???????????????
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Hej , nuk po e vritni mendjen fare per ta gjetur ??

Nuk eshte dhe aq e veshtire.
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Malushi , nje i ri jevg , punonte si kopshtar tek blloku i udhheqjes ne kohen e monizmit.
Mehmet Shehu , i kishte inat jevgjit dhe donte ta hiqte me deomos nga puna , por Enverit ju kishte tekur ta mbronte dhe i thoshte Mehmetit ,pse ta heqim , ai eshte i afte.
Atehere Mehmeti i thote nje arkitekti tja gjeje nje sebep per ta hequr Alushin nga puna duke e nxjerre ate si te pa afte dhe arkistekti ja arriti qellimit.
Ai i tha Malushit te mbillte 10 pisha , duke formuar me to pese rreshta identik qe permban 4 pisha secili. Alushi beri nje llogari dhe i thote arkitektit qe i duheshin dhe dhjete pisha te tjera per kete.
Arkitekti ja kthen ; mjaft i ke , e kam llogaritur shume mire ne zyre , dhe po nuk e bere brenda dites , je i pushuar nga puna.
Malushi nuk arriti ta gjente si ti mbillte pishat siç i kerkonte arkitekti dhe u shkarkua nga puna si i pa afre.
Ju , qe jeni te zgjuar , e beni dot???????????????

Sumnd te besh nje rreth me 4 pisha te del gjithmone nje forme katerori
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Sumnd te besh nje rreth me 4 pisha te del gjithmone nje forme katerori

Nuk te kerkon problemi te besh rreth ,as katrot.
Kerkohet te besh pese segmente ,(5 kolona qe secila kolone te kete kater pisha)rrjeshta me nga pese pisha secili dhe per tju orientuar pak , nuk eshte e thene qe rrjeshtat te jene paralel me njeri-tjetrin.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

*


* * * *

* *
*

*
*
Ja dhe zgjidhja
Pishat duhet te mbillen ne menyre qe te formojne nje yll.
Ne ç'do cep te yllit mbillet nje pishe dhe ne pikat ku ndahen cepat me njeri-tjetrin nga nje pishe , qe bejne te gjitha se bashku 10 cope.
Ishe paksa e komplikuar mesa duket , por nuk e dija nivelin tuaj prandaj dhe e vura.
 
Top