Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dhe gjej.

T-Ghost

RossoNero
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Nqs se i treti do ta kishte te zeze ,dhe i pari tha qe nuk e di atere i bie qe i dyti ta kishte te kuqe. Por edhe ai tha nuk e di ,pra i treti se kishte te zeze
"""Kapelet e shokeve shikoheshin dhe secili shikonte dy kapele te kuqe shokeve""""
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Pikerisht se te tre shohin qe shoket kane ne koke kapele te kuqe , asnjeri nga ata nuk mund te thoje me saktesi qe dhe e tij eshte e kuqe .
Ai arsytimi jot nuk ka asnje kuptim.
 

T-Ghost

RossoNero
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Po pra .......... Looooooooool

I pari po te kishte pare te dytin dhe te tretin me te zeze do theshte qe e kishte te kuqe apo jo? Shiko si mendoi i treti:
Nqs une do ta kisha te zeze atehere i dyti do ta gjente qe e kishte te kuqe ,pasi po ta kishte te zeze atehere do ta gjente direkt i pari . Por i dyti ka pare nje kapele te kuqe ne koken time dhe nuk e ka gjetur dot te tijen.
Tashi ai arsyetimi im po fillon te kete ndonje cike kuptim apo jo ?????????LOL
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Jo perseri jo , pasi i treti , duke pare qe i dyti e ka te kuqe dhe i pari gjithashtu , mund te mendoje qe ai e ka te zeze.
 

T-Ghost

RossoNero
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Lexoje dhe njer problemin mire. Pasi mori pergjigjet e dy te pareve " Nuk e di " atehere ai e kuptovi qe e kishte te kuqe ,per vete faktin se po ta kishte ai te zeze e gjente direkt i dyti qe e kishte te kuqe.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Lexoje dhe njer problemin mire. Pasi mori pergjigjet e dy te pareve " Nuk e di " atehere ai e kuptovi qe e kishte te kuqe ,per vete faktin se po ta kishte ai te zeze e gjente direkt i dyti qe e kishte te kuqe.

Ok ok , e kuptova , por eshte paksa abstrakte.
 

T-Ghost

RossoNero
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

seshte fare abstrakte . ndoshta se ke kuptuar mire por seshte aspak e veshtire. nejse...
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

seshte fare abstrakte . ndoshta se ke kuptuar mire por seshte aspak e veshtire. nejse...

jo mo jo ,se e kuptova ,por mu duk abstrakte , pasi thua ju vene te treve kapele te kuqe , pastaj thua si e gjeti ai qe e ka te kuqe.
E dija ne nje variant tjeter kete te kapeleve ,por r kam harruar.
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

...ja nje pa shume llogjike e pa shume llogaritje :p

Peshon me shume gjys pule e gjalle apo gjys pule e ngordhur? :D :):)
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

...ja nje pa shume llogjike e pa shume llogaritje :p

Peshon me shume gjys pule e gjalle apo gjys pule e ngordhur? :D :):)

hahahahahahah
nje gjys pule eshte perhere e ngordhur mi bella.
hahaha shume zbavitse
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Pse pllakat qe vihen per te mbyllur pusetat neper qytete jane dhe duhet te jene
perhere ne forme rrethi dhe jo katrore e aq me pak drejtkendeshe?
Per kete ka nje arsye llogjike dhe praktike .
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Pse pllakat qe vihen per te mbyllur pusetat neper qytete jane dhe duhet te jene
perhere ne forme rrethi dhe jo katrore e aq me pak drejtkendeshe?
Per kete ka nje arsye llogjike dhe praktike .


Ok meqe nuk doni ta vrisni mendjen , po e jap pergjigjen.

Thjesht qe te mos bjer asnjehere ne grope kapaku ,
pasi po te ishte katror apo drejtekendesh do binte brenda dhe do hapte pune . Si do binte ,; nga diagonalja , dhe po qe drejtkendesh nga gjatesia ose nga diagonalja perseri.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Ja nje relativisht e thjeshte:

Kemi nente sfera te gjitha me vellim te barabarte , tete nga keto me peshe te barabart
dhe njera pak me e rend se tete te tjerat .
Si mund ta gjejme se cila eshte sfera me e rende duke pasur nje peshore dhe te drejten e dy matjeve?
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Ja nje relativisht e thjeshte:

Kemi nente sfera te gjitha me vellim te barabarte , tete nga keto me peshe te barabart
dhe njera pak me e rend se tete te tjerat .
Si mund ta gjejme se cila eshte sfera me e rende duke pasur nje peshore dhe te drejten e dy matjeve?

he , nuk keni asnje ide!!!!!!!!!

e THEKSOJ QE PESHORJA ESHTE NGA ATO ME DY PLATFORMA
DHE SFERAT I PESHOJME ME KRAHASIM MES TYRE .
 

T-Ghost

RossoNero
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

3 - 3 ne fillim .Ajo qe do peshoj me shume ,i vendosim 1nga 1 .po te jen barabar dy treshet nga treshja tjeter vendosim 1-1.nqs jan barabar eshte ajo qe mbetet.
 

felisjaa andreww

Antarë i ri
kam nje problem:
polinomi p(x) gjate pjesetimit me (x-1) jep mbetjen 2,ndersa gjate pjesetimit me (x-2) jep mbetjen 5.mbetja e ketij polinomi gjate pjesetimit me (x-1)(x-2) ka trajten ax+b.gjeni a dhe b.
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Kjo me erdhi me email dhe pergjigjen nuk e di as une. Kush eshte i interesuar le te urdheroje.

Thone se vetem njerezit me IQ mbi 120 e zgjidhin kete enigme.

Nese:

2 + 3 = 10
7 + 2 = 63
6 + 5 = 66
8 + 4 = 96


Atehere:
9 + 7 =????
 

muharremi

Antarë i ri
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

fjala " ndryshe " shkruhet " ndryshe " edhe lexohet " ndryshe "
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

fjala " ndryshe " shkruhet " ndryshe " edhe lexohet " ndryshe "

por shqiptohet njelloj,,

kurse fjala bythe,,shkruhet ndryshe dhe shqiptohet ndryshe,,,

nese fjala bythe,,do te shkruhej sipas shqiptimit te gegerishtes,,si do te shkruhej ?????
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Kjo me erdhi me email dhe pergjigjen nuk e di as une. Kush eshte i interesuar le te urdheroje.

Thone se vetem njerezit me IQ mbi 120 e zgjidhin kete enigme.

Nese:

2 + 3 = 10
7 + 2 = 63
6 + 5 = 66
8 + 4 = 96


Atehere:
9 + 7 =????
2 + 3 = 10 del nese ne secilin rast direkt pas mbledhjes barazimi shumzohet me numrin e par qe esht 2shi ne kte rast,,pastaj do ti binte,,,dy plus tre = 5 her 2 = 10,,ose

2 + 3 = 5 her 2 = 10
7 + 2 = 9 her 7=63
6 + 5 = 11 her 6=66
8 + 4 = 12 her 8=96

9 + 7 = 16 her 9 = 144
 
Redaktimi i fundit:

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

kjo esht shum e vjeter,,por edhe e leht.

A-ja e B-ja,,,,,,,hypen ne tra,,

A-ja ra B-ja ra,,,kush mbeti ne tra????
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

2 + 3 = 10 del nese ne secilin rast direkt pas mbledhjes barazimi shumzohet me numrin e par qe esht 2shi ne kte rast,,pastaj do ti binte,,,dy plus tre = 5 her 2 = 10,,ose

2 + 3 = 5 her 2 = 10
7 + 2 = 9 her 7=63
6 + 5 = 11 her 6=66
8 + 4 = 12 her 8=96

9 + 7 = 16 her 9 = 144

Congratulations3.jpg bravo Ilirjam
 

T-Ghost

RossoNero
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

kjo esht shum e vjeter,,por edhe e leht.

A-ja e b-ja,,,,,,,hypen ne tra,,

a-ja ra b-ja ra,,,kush mbeti ne tra????

e :)
 

T-Ghost

RossoNero
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

pula beri vezen apo veza pulen ? :p mqs e doje te veshtir :D
 

T-Ghost

RossoNero
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

05.gif


Nga doli kutija bosh ?
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

pula beri vezen apo veza pulen ? :p mqs e doje te veshtir :D

hahahah okay me pelqen shum te merrem me kte !!!!!!

tani per te gjetur se kush ka ardhur ne fillm veza apo pula,,,

duhet ti ndajm disa gjera,,,,,,,,sepse psh kjo pyetje mund te shtrohet e njejt per gjithshka qe vjen nga veza,,

jeta vjen ne dy lloje mynyrash,,nga veza dhe nga mitra!!!


pershembull,,,,marrim te gjitha gjallesat qe vin nga veza,,,,,dhe paramendojm se te gjitha kan evuluar nga nje vez,,,

gjithashtu edhe ato qe vin nga mitra,,,,dhe zem shembull se te gjitha kan lindur nga nje miter,,

pra kemi dy objekte fillestare,,dhe te gjitha gjallesat tani i kemi mbrenda tyre te pa evuluara,,gjithshka qendron ne miter dhe ne vez,,

mitren duhet ta ket nje gjalles nga mbrenda per te funksjonuar,,
dhe kjo do te thot,,se gjallesa e par qe ka patur miter,,
ka qen nje gjalles qe ka ardhur e rritur ne jet,,,e pjekur dhe e programuar,,
si nje rrobot te madh qe do ta programonte dikush,,qe me kalimin e kohes
te shumfishohej me an te ciftezimit,,,pa patur nevojen e askujt,,
pra forma e par e gjallesave qe vin nga mitra,,ka qen e kompletur dhe ne gjendje qe te vazhdoj evulimin,,,

dhe e njejta gje,,,esht edhe me gjallesat qe vin nga veza,,

ne fillim forma e par ishte e rritur,,,dhe e programuar ne organet e saj qe ajo te evulonte me anen e ciftezimit,,,

veza nuk mund te formohet ne natyr te hapur vetvetiu,,, kurse gjallesa formohet dhe evulon ne forma te ndryshme,,,

pra c´do vez,,ne fillim ka qen ne nje bark gjallese,,

pra veza vjen pas pules,,,

veza esht produkt i nje gjallese,,,,kurse gjallesa mund te formohet edhe vetvetiu,,,

si mund te thuash ti,,,

merre nje kuti hekuri,,dhe fut ne te pak dhe,,,, dhe pak uj,,gjithashtu edhe nje cop dru apo nje cop rub,,

pas disa kohesh do te shikosh se ato do formohen vetvetiu gjallesa,,edhe pse kutia esht e mbyllur,,,,

nuk e di se a kam mundur ta spjegoj mir,,por ta jap me 100% qe pula ka ber vezen ne fillim,,,,pastaj veza ka ber pulen ne vazhdim.
 
Redaktimi i fundit:

T-Ghost

RossoNero
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

hahah ,plako ,e thashe ne forme shakaje ate pyetje,po me mire qe e paske marr seriozisht.nejse,ndoshta esh e sakte ajo qe thua,po nuk besoj te jet vertetuar.

po per ate me trekenc ,e gjen dot hilen ?
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

hahah ,plako ,e thashe ne forme shakaje ate pyetje,po me mire qe e paske marr seriozisht.nejse,ndoshta esh e sakte ajo qe thua,po nuk besoj te jet vertetuar.

po per ate me trekenc ,e gjen dot hilen ?

ku esht ajo sepse spo e shikoj figurativin e saj????
 
Top