Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dhe gjej.

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

05.gif


Nga doli kutija bosh ?

nese mendoje per kte,,,un nuk po e kuptoj pyetjen,,dhe nuk po di se per c´far po behet fjal,:)
 

T-Ghost

RossoNero
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

nuk e di pse ste del fig ,nejse ,duhet ta shohesh qe ta kuptosh problemin.nqs ke ndonje ti mos nguro ta postosh :)
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

nuk e di pse ste del fig ,nejse ,duhet ta shohesh qe ta kuptosh problemin.nqs ke ndonje ti mos nguro ta postosh :)

hahahah okay

nje burr,,,,ka 7 gra,,me secilen grua ka nga 7 djem,

kta djemet kan nag 2 gra,,,dhe me secilen grua kan nga 5 femij,

kta femij kan nga 6 valixhe,,,kto valixhet kan nga 17 pika te kuqe,,

cila esht shifra?????
 

T-Ghost

RossoNero
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

shifra e pikave te kuqe ?keto valixhet,pikat,djemte,jan per secilin ? po te jet kshu kush ri i shumezon ater :)
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

shifra e pikave te kuqe ?keto valixhet,pikat,djemte,jan per secilin ? po te jet kshu kush ri i shumezon ater :)
okay se ndoshta i pelqen dikuj tjeter hahahaahah:)

shumzimi esht rruga e zgjidhjes,,

por duhet te shikosh edhe formulimin e pyetjes,,


cila esht shifra????
 

Jeta

Anëtar i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

56+70+420+7140=7686
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

59980 ,eshte shifra .
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

59980 ,eshte shifra .

nje burr,,nuk numrohet pasi nuk percaktohet me shifer,,por me emer shifre,psh NJE burr,,dhe jo 1 burr,pastaj vazhdon kshtu,,

kemi 7 gra qe kan

49 djem,te cilet se bashku kan,

98 gra,

te cilat kan 490 femi,,

femijet kan 2940 valinxhe

te cilat bash kan 49980 pika te kuqe

pastaj mbledhim shifren te bashkuar,,

49980
+2940
+,,490
+,,,,98
+,,,,49
+,,,,,,7 = 53564
 
Redaktimi i fundit:

T-Ghost

RossoNero
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

2 baballare morren djemte e tyre per peshkim.secili person kapi nga nje peshk.kur u kthyen ne shpi ,pane se kishin vetem 3 peshq.peshqte nuk kishin humbur as nuk ishin vjedhur.si ka mundsi ?
 

Xhelal Tahiri

Antar Aktiv
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Pershendetje per T-Ghost. Une mendoj se per peshkim kane qene vetem tre vete: babai me djale dhe ky i fundit me djale... d.m.th dy baballare me djem te tyre.. secili e ka marre nga nje peshk. Kjo mendo se eshte mundesia.
Tung nga Ferizaj, Kosove.
 

Xhelal Tahiri

Antar Aktiv
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Per enigemn e T-ghost mund te them se gjithsejt shifra totale e shumes se njerezeve, valigjeve dhe "pikave te kuqe neper valigje" eshte: 1+7+49+98+98x5+490+490x6+2940x17=155+490+490+2940+49980=54055
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Per enigemn e T-ghost mund te them se gjithsejt shifra totale e shumes se njerezeve, valigjeve dhe "pikave te kuqe neper valigje" eshte: 1+7+49+98+98x5+490+490x6+2940x17=155+490+490+2940+49980=54055

kjo ishte pergjigja e sakt....enigma ishte nga un :dhurate:

nje burr,,nuk numrohet pasi nuk percaktohet me shifer,,por me emer shifre,psh NJE burr,,dhe jo 1 burr,pastaj vazhdon kshtu,,

kemi 7 gra qe kan

49 djem,te cilet se bashku kan,

98 gra,

te cilat kan 490 femi,,

femijet kan 2940 valinxhe

te cilat bash kan 49980 pika te kuqe

pastaj mbledhim shifren te bashkuar,,

49980
+2940
+,,490
+,,,,98
+,,,,49
+,,,,,,7 = 53564
 

Xhelal Tahiri

Antar Aktiv
Sa dele i ka bariu?

Nje çoban delesh ishte duke i ruajtur delet, kur pranë tij kalon një udhëtar i cili e pyet bariun: "O bari me 100 dele...". اobani ia kthen: "Nuk janë 100, por sikur të ishin edhe aq sa janë tani, edhe sa gjysma edhe sa çereku i tyre e edhe unë, bashkë do të ishim 100". Sa dele kishte bariu? Argetim te kendshem...
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Sa dele i ka bariu?

Nje çoban delesh ishte duke i ruajtur delet, kur pranë tij kalon një udhëtar i cili e pyet bariun: "O bari me 100 dele...". اobani ia kthen: "Nuk janë 100, por sikur të ishin edhe aq sa janë tani, edhe sa gjysma edhe sa çereku i tyre e edhe unë, bashkë do të ishim 100". Sa dele kishte bariu? Argetim te kendshem...

36 + 36 = 72 + 18 = 90 + 9 = 99 + bariu = 100
 

T-Ghost

RossoNero
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Pershendetje per T-Ghost. Une mendoj se per peshkim kane qene vetem tre vete: babai me djale dhe ky i fundit me djale... d.m.th dy baballare me djem te tyre.. secili e ka marre nga nje peshk. Kjo mendo se eshte mundesia.
Tung nga Ferizaj, Kosove.

pershendetje!
po zgjidhje e sakt ,pra ne peshkim ish gjyshi babai dhe djali ,tre veta gjithsej
 

T-Ghost

RossoNero
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Jan tre persona ... Alex , Brook dhe Cody.njeri nga keta esh kalores,njeri polic,dhe tjetri spiun.
kaloresi thot gjithmon te verteten,polici gjithmon genjen,ndersa spiuni mund te genjeje ose te thote te verteten.
Alexi thot : Cody eshte polic
Brook thot : Alex eshte kalores
Cody thot: Un jam spiun

Kush esh kaloresi ,polici ,dhe spiuni ?
 

Alchohole

Moderator!
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Alex : Kalores
Cody : Polic
Brook: Spiun

Nbaz llogjikes mendo jse ketu smund ta spjegoj me fjale :) se smirret vesh por nese deshiron e spjegoj najqysh.
 

T-Ghost

RossoNero
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

po e sakt zgjidhja,provoje ta sqarosh :)
 

Alchohole

Moderator!
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Zeme se Alex thote te verteten (pra eshte kaloresi) ai thote te verteten per Codyn qe eshte polic ndersa Cody i cili thote se eshte Spiun genjen (sepse eshte polic) ndersa Brook thote te verteten per Alexin qe eshte kalores (Brook ose thote te verteten ose genjen por kesaj here te verteten)

Besoj qe e spjegova mire dhe e kupton :).
 

T-Ghost

RossoNero
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

puna esh tek alex,nuk duhet ta supozosh qe eshte kalores ,duhet ta vertetosh qe esht ashtu
 

T-Ghost

RossoNero
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

pra ke ngritur gjith teorine mbi nje supozim ...
 

Alchohole

Moderator!
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

E vertetua eshte pasiqe Brook thote se Alex-i eshte kalores ndersa Cody genjen per veten se eshte Spiun.
Prej supozimit e bejme edhe vertetimin.Sdi se ku kam gabuar?!
 

T-Ghost

RossoNero
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

ok.sh bukur,tani e shpjeg tamam. nga ata te dy nxjer qe alex thot te verteten,por ne fillim the qe e supozojm ,prandaj mendova se vall e kishe menduar sakt :)
 

Alchohole

Moderator!
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Per tia spjeguar dikujt kesi lloj problesh duhet te fillosh me Supozime ne menyre qe ai ta kuptoje me mire.Pastaj edhe e verteton detyren.Kesi lloj detyre eshte edhe nje tjeter te cilen e kane bere ne forum por po ta tregoj:
-Nje njeri niset rruges per Prishtin.E humbet rrugen dhe nuk e din nese e ka kaluar Prishtinen apo duhet te vazhdoje e te ece qe te mberrije ne Prishtine.Keshtu sheh dy veta.Njeri thote gjithmone te verteten e njeri gjithmone genjen.
Qfare pyetje duhet bere qe ta kuptoje se nga eshte rruga?
Te njejten pyetje ju ben te dyve dhe e kupton rrugen,cila eshte ajo?

Ps. psh kete problem e fillon me supozim dhe ne fund e verteton :).
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

a do na sillni ndonje nga me te veshtirat ne bot??????
 

T-Ghost

RossoNero
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

po kete e kam ditur ne fakt.nejse kjo eshte me ndryshe .
e pyet, sipas tjetrit nga duhet te vete ?
 

Alchohole

Moderator!
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

a do na sillni ndonje nga me te veshtirat ne bot??????

E ke ate te Albert Ajnshajnit qe vetem 2% e gjithe popullates jane ne gjendje ta zgjidhin.E ke me duket edhe ketu diku ne forum,eshte nje detyre e veshtire qe te ben te mendosh shume !
 

Alchohole

Moderator!
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

po kete e kam ditur ne fakt.nejse kjo eshte me ndryshe .
e pyet, sipas tjetrit nga duhet te vete ?

Eh per kete e kisha fjalen ,e nis me supozime dhe e mbaron me vertetime.
 

T-Ghost

RossoNero
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

esht ne shqip ajo e anjshtanjit ? ilirjam do te jap neser nje ,se pertoj ta perkthej tani ...
 
Top