Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dhe gjej.

Alchohole

Moderator!
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Ja ku e ke kete enigme po e deshirove Ilirjam:

5 njerez jetojne ne 5 shtepi me 5 ngjyra te ndryshme..pine 5 lloje cigaresh te ndryshme secili nga 1..kane 5 pije te pelqyra ndryshe dhe kane 5 kafshe te ndryshme..asnjeri nuk ka diqka njejte si tjetri... vlen pyetja: cili e ka peshkun??
..ja disa ndihma : -norvegjezi jeton ne shtepin e pare
-britanezi jeton ne shtepin e kuqe
- suedezi mban qen
- shtepia e gjelber eshte ne te majt te shtepise se bardh
- ne shtepine e gjelber pihet kafja[coffe]
- njeriu qe pi duhan blend jeton pas shtepise se atij qe mban mace
- ai qe pin duhan pall mall mban zogj
- njeriu i shtepise se verdh pin cigare dunhill
-njeriu qe jeton ne shtepin ne mes pin qumesht
-gjermani pin duhanin prince
- njeriu qe pin duhanin blend e ka kojshi [afer] ate qe pin duhan
- norvegjezi jeton pas shtepise se kalter
- njeriu qe mban kuaj jeton pas njeriut qe pin dunhill
- njeriu qe pin duhanin blue master pin shampanje

ajnshtajni ka thene se 98% e njerezve qe e provojne ta zgjidhin nuk do te mundin
sipas disa shkencetarve mendohet se nuk ishte ajnshtajni shkruesi i kesaj enigme
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

E ke ate te Albert Ajnshajnit qe vetem 2% e gjithe popullates jane ne gjendje ta zgjidhin.E ke me duket edhe ketu diku ne forum,eshte nje detyre e veshtire qe te ben te mendosh shume !

ku esht ajo,,,,a mund te na e sjellesh ktu ne shqip tlutem???:)
 

Alchohole

Moderator!
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

ku esht ajo,,,,a mund te na e sjellesh ktu ne shqip tlutem???:)

Ja ku e ke kete enigme po e deshirove Ilirjam:

5 njerez jetojne ne 5 shtepi me 5 ngjyra te ndryshme..pine 5 lloje cigaresh te ndryshme secili nga 1..kane 5 pije te pelqyra ndryshe dhe kane 5 kafshe te ndryshme..asnjeri nuk ka diqka njejte si tjetri... vlen pyetja: cili e ka peshkun??
..ja disa ndihma : -norvegjezi jeton ne shtepin e pare
-britanezi jeton ne shtepin e kuqe
- suedezi mban qen
- shtepia e gjelber eshte ne te majt te shtepise se bardh
- ne shtepine e gjelber pihet kafja[coffe]
- njeriu qe pi duhan blend jeton pas shtepise se atij qe mban mace
- ai qe pin duhan pall mall mban zogj
- njeriu i shtepise se verdh pin cigare dunhill
-njeriu qe jeton ne shtepin ne mes pin qumesht
-gjermani pin duhanin prince
- njeriu qe pin duhanin blend e ka kojshi [afer] ate qe pin duhan
- norvegjezi jeton pas shtepise se kalter
- njeriu qe mban kuaj jeton pas njeriut qe pin dunhill
- njeriu qe pin duhanin blue master pin shampanje

ajnshtajni ka thene se 98% e njerezve qe e provojne ta zgjidhin nuk do te mundin
sipas disa shkencetarve mendohet se nuk ishte ajnshtajni shkruesi i kesaj enigme
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Ja ku e ke kete enigme po e deshirove Ilirjam:

5 njerez jetojne ne 5 shtepi me 5 ngjyra te ndryshme..pine 5 lloje cigaresh te ndryshme secili nga 1..kane 5 pije te pelqyra ndryshe dhe kane 5 kafshe te ndryshme..asnjeri nuk ka diqka njejte si tjetri... vlen pyetja: cili e ka peshkun??
..ja disa ndihma : -norvegjezi jeton ne shtepin e pare
-britanezi jeton ne shtepin e kuqe
- suedezi mban qen
- shtepia e gjelber eshte ne te majt te shtepise se bardh
- ne shtepine e gjelber pihet kafja[coffe]
- njeriu qe pi duhan blend jeton pas shtepise se atij qe mban mace
- ai qe pin duhan pall mall mban zogj
- njeriu i shtepise se verdh pin cigare dunhill
-njeriu qe jeton ne shtepin ne mes pin qumesht
-gjermani pin duhanin prince
- njeriu qe pin duhanin blend e ka kojshi [afer] ate qe pin duhan
- norvegjezi jeton pas shtepise se kalter
- njeriu qe mban kuaj jeton pas njeriut qe pin dunhill
- njeriu qe pin duhanin blue master pin shampanje

ajnshtajni ka thene se 98% e njerezve qe e provojne ta zgjidhin nuk do te mundin
sipas disa shkencetarve mendohet se nuk ishte ajnshtajni shkruesi i kesaj enigme

ndoshta e ke formuluar ti gabim,,,,sepse kshtu sic esht kjo ska zgjidhje,,,

shiko nje her thuhet qe norvegjezi jeton ne shtepin e par,,
dhe pastaj ,,thuhet qe norvegjezi pas shtepis se kalter,,, qe dmth nuk esht norvegjezi ne shtepin e par pasi shtepia e kalter esht para shtepis se norvegjezit,,,,

dhe e dyta ,,,

ai qe pin duhan blend e ka komshi te afert ate qe pin duhan,,kta duhan pin te gjith,,, nejse shiko mos e ke shkruar gabim,,,dhe na e sjell edhe nje her :)

dhe me trego nese esht kshtu origjinal,,at´her po e shikoj edhe nje her
 

Alchohole

Moderator!
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

E morra Copy nga forumi tjeter se ne kete forum nuk e pash nese e kan qit.Mir osht shum,kjo qe thu ti nga pas dmth i pari osht norvegjezi.Kshtu shkrun mir osht shum edhe ajo me duhan.Perndryshe per mi vertetu hin en Google eshte shkruje ENIGMA E AJNSHTAJNIT ti qet kret ata qe e kan qit kit enigm en shqip edhe e vren qe osht e njejt me kta qe e qita une :).
 

T-Ghost

RossoNero
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

po dhe un e pash ,e i verejta keto gabime.nuk esh ber perkthimi i mir .duhet par origjinali
 

T-Ghost

RossoNero
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

- Anglezi jeton ne shtepine e kuqe.
- Suedezi mban qen.
- Danezi pi qaj.
- Shtepia jeshile ndodhet ne te majte te shtepise se bardhe.
- Pronari i shtepise jeshile pi kafe.
- Njeriu qe tymos Pall Mal mban zogj.
- Pronari i shtepise se verdhe tymos Dunhill.
- Njeriu qe jeton mu ne shtepine e mesit pi qumesht.
- Norvegjezi jeton ne shtepine e pare.
- Njeriu qe tymos Blends jeton ne krah te atij qe mban mace.
- Njeriu qe mban kali ka komshi ate qe tymos Dunhill.
- Pronari qe tymos Marlboro pi birre.
- Gjermani tymos Rothmans.
- Norvegjezi jeton ne krah te shtepise se kaltert.
- Njeriu qe tymos Blends ka nje komshi (ne krah) qe pi uje

kjo duhet te jet e sakt e sbesoj te ket gabime,mgj neser do e shoh,na u lodhen syte :)
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh


tani ta spjegoj ktu me shkrim do te jet i cik e veshtir por

peshkun e ka patur norvegjezi ne shtepin e verdh,,,

tani do mundohet ta pershkruaj edhe se si ishte zgjidhja
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

do ta bej nje piktur dhe do te bej kopi se per ta spjeguar zgjidhjen qenka shum e ngatrruar,,,ose do mundohem te gjej nje mynyr ku te jet e spjeguar me se mirti
 
Redaktimi i fundit:

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

- Anglezi jeton ne shtepine e kuqe.
- Suedezi mban qen.
- Danezi pi qaj.
- Shtepia jeshile ndodhet ne te majte te shtepise se bardhe.
- Pronari i shtepise jeshile pi kafe.
- Njeriu qe tymos Pall Mal mban zogj.
- Pronari i shtepise se verdhe tymos Dunhill.
- Njeriu qe jeton mu ne shtepine e mesit pi qumesht.
- Norvegjezi jeton ne shtepine e pare.
- Njeriu qe tymos Blends jeton ne krah te atij qe mban mace.
- Njeriu qe mban kali ka komshi ate qe tymos Dunhill.
- Pronari qe tymos Marlboro pi birre.
- Gjermani tymos Rothmans.
- Norvegjezi jeton ne krah te shtepise se kaltert.
- Njeriu qe tymos Blends ka nje komshi (ne krah) qe pi uje

kjo duhet te jet e sakt e sbesoj te ket gabime,mgj neser do e shoh,na u lodhen syte :)

aa kjo qenka me mir e formuluar,,ta shikoj nje her se cili do me dal me kte tabel,,
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

norvegjezi e ka peshkun ne shtepin e verdh
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

ktu esht pergjigja e sakt sepse ajo tjetra ishte e formuluar gabim.

- Anglezi jeton ne shtepine e kuqe.
- Suedezi mban qen.
- Danezi pi qaj.
- Shtepia jeshile ndodhet ne te majte te shtepise se bardhe.
- Pronari i shtepise jeshile pi kafe.
- Njeriu qe tymos Pall Mal mban zogj.
- Pronari i shtepise se verdhe tymos Dunhill.
- Njeriu qe jeton mu ne shtepine e mesit pi qumesht.
- Norvegjezi jeton ne shtepine e pare.
- Njeriu qe tymos Blends jeton ne krah te atij qe mban mace.
- Njeriu qe mban kali ka komshi ate qe tymos Dunhill.
- Pronari qe tymos Marlboro pi birre.
- Gjermani tymos Rothmans.
- Norvegjezi jeton ne krah te shtepise se kaltert.
- Njeriu qe tymos Blends ka nje komshi (ne krah) qe pi uje


kemi ngjyrat

e kuqja esht ne mes,,,,e bardha esht ne te majt te se verdhes,,norvegjeszi jeton ne krah te shtepis se kaltert dhe ka shtepin e par,,

pra ngjyrat sistemohen kshtu,,dhe posht emrit te ngjyrave vertikalisht po shkruaj edhe merat e atyre qe pershkruhen

e vrerdh,,,,,,,,,,,,,e kalter ,,,,,,,,,,,,,,,e kuqe,,,,,,,,,,,,,,,,e bardh,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,jeshile,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,qumesht,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kafe
dunhill,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kali,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

tani marrim pyetjen e fundit = Njeriu qe tymos Blends ka nje komshi (ne krah) qe pi uje

ne mes pihet qumshti,,,,,ne shtepin e bardh nuk mund te jet ky i cigares blend,,pasi ne dy krahet pihet kafe dhe qumesht,,
as ne shtepin e par smund te jet pasi aty pihet dunhill,,ngel vetem shtepia e kalter,,,qe pin duhan blends,,,dhe ai qe pin uj ngel norvegjezi ne shtepin e par,,

uj,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,blends,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

marrim tani kte pjesen,,,=,,,Pronari qe tymos Marlboro pi birre. tani ne shtepin e par,,,nuk mund te jet,,sepse aty pihet uj dhe dunhill,,ne shtepin e dyt pihet blends,,ne shtepin e mesit pihet qumesht,,dhe ne shtepin e fundit kafe,,,mbetet vetem shtepia e parafundit,,,pra shtepia e bardh,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,malboro,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,birre,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,marrim tani kte pjes,,,,gjermani tymos rothmans,,,,
ne shtepin e par,,,esht norvegjezi me dunhillin,,,ne shtepin e dyt pihet blends,,ne shtepin e mesit esht anglezi,,,ne shtepin e parafundit qendron ai qe pin malboro,,,,dhermani me rithmans ngelet ne shtepin e fundit,,,pra ne shtepin e jeshile

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,gjermani
,,,,,,,,,,....,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,rothmans


por te marri pastaj kte pjes = danezi pi qaj,, ne te gjitha shtepit esht tani nga nje pije vetem ne shtepin e kalter,,pra ne shtepin e dyt,,,

,,,,,,,,,,,,,,,,danezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,.,,,,,,caj,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

po te marrim tani kte pjes,,,Njeriu qe tymos Pall Mal mban zogj.ne shtepin e par pihet dunhilli,,ne te dyten pihet blends, ne te katerten pihet malboro dhe ne te pesten pihet rothmans,,ngelet vetem shtepia e mesit,,pra shtepia e kuqe


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,pall mall,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,zogj,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


tani po te marrim kte pjes = Njeriu qe tymos Blends jeton ne krah te atij qe mban mace.,njeriu qe tymos blends,,,esht i dyti,,dhe i treti esht ai qe mban zogj,,,pra mbetet vetem shtepia e par qe duhet te ket pasur macen,,,

mace,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

tani nese marrim kte pjes,,,= - Suedezi mban qen.,,ne shtepin e par,,esht norvegjezi,,,,ne te dyten danezi,,ne te treten anglezi,,,dhe ne te fundit gjermani..ngelet vetem shtepia e parafundit,,pra shtepia e bardh per danezin dhe qenin,

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,danezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,qen,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

dhe pastj te gjitha shtepit kompletohen me nga nje gjalles,,,

e para ka macen,,,,e dyta kalin,,,,e treta zogjt,,,,e katerta qenin,,vetem e pesta ngelet per peshkun,,,i cili mbetet per tek gjermani..
 
Redaktimi i fundit:

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

edhe nje her po e shkruaj per ta sqaruar me mir,,sepse kisha ber disa gabime ne pershkrimin e me siperm,,por jo ne rezultat..:)

tani kto jan te dhenat,,
- Anglezi jeton ne shtepine e kuqe.
- Suedezi mban qen.
- Danezi pi qaj.
- Shtepia jeshile ndodhet ne te majte te shtepise se bardhe.
- Pronari i shtepise jeshile pi kafe.
- Njeriu qe tymos Pall Mal mban zogj.
- Pronari i shtepise se verdhe tymos Dunhill.
- Njeriu qe jeton mu ne shtepine e mesit pi qumesht.
- Norvegjezi jeton ne shtepine e pare.
- Njeriu qe tymos Blends jeton ne krah te atij qe mban mace.
- Njeriu qe mban kali ka komshi ate qe tymos Dunhill.
- Pronari qe tymos Marlboro pi birre.
- Gjermani tymos Rothmans.
- Norvegjezi jeton ne krah te shtepise se kaltert.
- Njeriu qe tymos Blends ka nje komshi (ne krah) qe pi uje

per ta zberthyer me shkrim,,duhet te fillosh me sistemimin e ngjyrave ne fillim,,dhe duhet te marresh vetem te dhenat mbi ngjyrat ne fillim,,

Norvegjezi jeton ne shtepine e pare.
Norvegjezi jeton ne krah te shtepise se kaltert.
Shtepia jeshile ndodhet ne te majte te shtepise se bardhe.
Anglezi jeton ne shtepine e kuqe.
Pronari i shtepise se verdhe tymos Dunhill.
Pronari i shtepise jeshile pi kafe.

tani kto 6 te dhena,,mjaftoj per te sistemuar ngjyrat,,,,

nese norvegjezi ka shtepin e par,,,dhe jeton krah shtepis se kalter,
dhe nese jeshilja esht ne te majt te se bardhes,,ather i bjen qe e kuqja te jet ne mes,,,,dhe ngjyrat te sistemohen kshtu,, posht emrit te ngjyrave do te sistemoj edhe te dhenat tjera qe na ipen me kto 5 rreshtat e par,,

e verdh,,,,,,,,,,,,,,,e kalter,,,,,,,,,,,e kuqe,,,,,,,,,,,,,,e bardh,,,,,,,,,,jeshile,,
norvegjezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,anglezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kafe
dunhill,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


tani marrim kte te dhen,,Njeriu qe mban kali ka komshi ate qe tymos Dunhill.

pra kali jeton ne shtepin e kalter,

e verdh,,,,,,,,,,,,,,,e kalter,,,,,,,,,,,e kuqe,,,,,,,,,,,,,,e bardh,,,,,,,,,,jeshile,,
norvegjezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,anglezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kafe,
dunhill,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kali,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


tani nese marrim kte te dhen,,, Njeriu qe jeton mu ne shtepine e mesit pi qumesht.

ather ai qe pi qumesht asht anglezi ne shtepin e kuqe,,

e verdh,,,,,,,,,,,,,,,e kalter,,,,,,,,,,,e kuqe,,,,,,,,,,,,,,e bardh,,,,,,,,,,jeshile,,
norvegjezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,anglezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kafe,,
dunhill,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kali,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,qumesht,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


pastaj marrim kte te dhen,,,, Njeriu qe tymos Blends ka nje komshi (ne krah) qe pi uje.. tani ne shtepin e fundit pihet kafe,,,ne te mesit pihet qumesht,,kshtu qe ne mes ktyre nuk i bje te ket ndonje komshi qe pi uj,,,
ne shtepin e par pihet dunhill dhe jo blends,,,dmth mbetet vetem shtepia e dyte,,,pra shtepia e kalter,,qe pin blends,,,,dhe ajo qe pin uj shtepia e par,,

e verdh,,,,,,,,,,,,,,,e kalter,,,,,,,,,,,e kuqe,,,,,,,,,,,,,,e bardh,,,,,,,,,,jeshile,,
norvegjezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,anglezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kafe,,
dunhill,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kali,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,qumesht,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,uj,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,blends,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

tani nese marrim kte te dhen,,,,Pronari qe tymos Marlboro pi birre.
ne shtepin e par,,pihet dunhill dhe uj,,ne te dyten duhan blendsnn ne te treten qumesht,,,dhe ne te fundit kafe,,,mbetet malboroja dhe birra ne shtepin e katert,,per ne shtepin e bardh,,

e verdh,,,,,,,,,,,,,,,e kalter,,,,,,,,,,,e kuqe,,,,,,,,,,,,,,e bardh,,,,,,,,,,jeshile,,
norvegjezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,anglezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kafe,,
dunhill,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kali,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,qumesht,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,uj,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,blends,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,malboro,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,birre,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


nese marrim kte te dhen,,,Gjermani tymos Rothmans.

ne shtepin e par pihet dunhill dhe esht norvegjezi,,,ne te dyten pihet blends,,,ne te treten esht anglezi,,,ne te katerten pihet malboro,,,ngel gjermani me rothmansin ne shtepin e fundit,,pra ne ate jeshilen,,,

e verdh,,,,,,,,,,,,,,,e kalter,,,,,,,,,,,e kuqe,,,,,,,,,,,,,,e bardh,,,,,,,,,,jeshile,,
norvegjezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,anglezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kafe,,
dunhill,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kali,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,qumesht,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,uj,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,blends,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,malboro,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,birre,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,gjermani
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,rothmans


por te marri pastaj kte pjes = danezi pi qaj,,

ne shtepin e par pihet uj,,,,ne treten qumesht,,ne te katerten birr dhe ne te pesten kafe,,,ngelet vetem shtepia e kalter,,pra ajo e dyta ne rresht,,,per danezin dhe qajn

e verdh,,,,,,,,,,,,,,,e kalter,,,,,,,,,,,e kuqe,,,,,,,,,,,,,,e bardh,,,,,,,,,,jeshile,,
norvegjezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,anglezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kafe,,
dunhill,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kali,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,qumesht,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,uj,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,blends,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,malboro,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,birre,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,gjermani
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,rothmans
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,danezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,qaj,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


tani marrim kte te dhen,,, Njeriu qe tymos Pall Mal mban zogj.


tani vetem shtepia e mesit ka mbetur pa mark cigaresh,,dhe aty futet pall mal me gjith zogjt pra tek anglezi ne shtepin e mesit,,ne te kuqen,,


e verdh,,,,,,,,,,,,,,,e kalter,,,,,,,,,,,e kuqe,,,,,,,,,,,,,,e bardh,,,,,,,,,,jeshile,,
norvegjezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,anglezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kafe,,
dunhill,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kali,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,qumesht,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,uj,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,blends,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,malboro,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,birre,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,gjermani
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,rothmans
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,danezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,qaj,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,pall mall,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,zogj,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


tani po te marrim kte pjes = Njeriu qe tymos Blends jeton ne krah te atij qe mban mace.,njeriu qe tymos blends,,,esht i dyti,,dhe i treti esht ai qe mban zogj,,,pra mbetet vetem shtepia e par qe duhet te ket pasur macen,,,

e verdh,,,,,,,,,,,,,,,e kalter,,,,,,,,,,,e kuqe,,,,,,,,,,,,,,e bardh,,,,,,,,,,jeshile,,
norvegjezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,anglezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kafe,,
dunhill,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kali,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,qumesht,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,uj,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,blends,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,malboro,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,birre,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,gjermani
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,rothmans
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,danezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,qaj,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,pall mall,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,zogj,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
mace,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


tani nese marrim kte pjes,,,= - Suedezi mban qen.,,

ne shtepin e par,,esht norvegjezi,,,,ne te dyten danezi,,ne te treten anglezi,,,dhe ne te fundit gjermani..ngelet vetem shtepia e parafundit,,pra shtepia e bardh per danezin dhe qenin,

e verdh,,,,,,,,,,,,,,,e kalter,,,,,,,,,,,e kuqe,,,,,,,,,,,,,,e bardh,,,,,,,,,,jeshile,,
norvegjezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,anglezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kafe,,
dunhill,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kali,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,qumesht,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,uj,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,blends,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,malboro,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,birre,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,gjermani
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,rothmans
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,danezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,qaj,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,pall mall,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,zogj,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
mace,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,suedezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,qeni,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

tani cdo shtepi i ka gjerat qe i perkasin ,,,te rreshtuara vertikalisht,,

te gjitha shtepit jan te kompletuara me nga nje gjallesa,,,

e para ka macen,,,,e dyta kalin,,,,e treta zogjt,,,,e katerta qenin,,vetem e pesta ngelet per peshkun,,,i cili mbetet per tek gjermani..

me tregoni nese esht e kuptueshme dhe e qart sepse gjithmon mendoj se ne vend qe ta sqaroj e kam ngaterruar me shum,,,por un e di ne veten time se jam 100% ne kte zgjidhje

 
Redaktimi i fundit:

Alchohole

Moderator!
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Jo Peshkun e ka Gjermani ne fund :)
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Jo Peshkun e ka Gjermani ne fund :)

shiko vertikalisht posht ngjyrave ke edhe gjallesat cigaret dhe te gjitha te shkruara,,

e verdh,,,,,,,,,,,,,,,e kalter,,,,,,,,,,,e kuqe,,,,,,,,,,,,,,e bardh,,,,,,,,,,jeshile,,
norvegjezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,anglezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kafe,,
dunhill,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kali,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,qumesht,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,uj,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,blends,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,malboro,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,birre,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,gjermani
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,rothmans
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,danezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,qaj,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,pall mall,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,zogj,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
mace,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,suedezi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,qeni,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

tani cdo shtepi i ka gjerat qe i perkasin ,,,te rreshtuara vertikalisht,,

te gjitha shtepit jan te kompletuara me nga nje gjallesa,,,

e para ka macen,,,,e dyta kalin,,,,e treta zogjt,,,,e katerta qenin,,vetem e pesta ngelet per peshkun,,,i cili mbetet per tek gjermani..

me tregoni nese esht e kuptueshme dhe e qart sepse gjithmon mendoj se ne vend qe ta sqaroj e kam ngaterruar me shum,,,por un e di ne veten time se jam 100% ne kte zgjidhje

[/B]
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

a do na sillni edhe disa te tjera ju lutem,,nga ato me te veshtirat ne bot,,

ose ndonje qe ska gjetur zgjidhje akoma
 

Alchohole

Moderator!
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Okej pra Ilirjam bravo te qoft ;) se nuk e pasna pare zgjidhjen mire mendova se the Norvegjezi ;).
Ps. a je ti Street Mirror a gabim jom?
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Okej pra Ilirjam bravo te qoft ;) se nuk e pasna pare zgjidhjen mire mendova se the Norvegjezi ;).
Ps. a je ti Street Mirror a gabim jom?
aun jam Alberti ,,,,99nci aka street mirror,,esht nje emer qe mu ka ngulitur ne koken time,ne vitin 1999,,kur u shlirua kosova,,dhe ne kte inicjal kam mundur te gjej veten ne shum aspekte,,,,
:)
 

Alchohole

Moderator!
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Po por po mendoja a je aj qe kendon me DMC e kta tek Banda Butuesi se te pata pyetur edhe ma perpara po kum harru qka mpate thon.
Per ata tveta!
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

na sillni te tjera ju lutem
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

kan kaluar dy muaj dhe nuk paskeni gjetur dot ndonje tjeter???

a ka dikush ndonje nga me te VESHTIRAT NE BOT,,,sepse po pres per ta zgjidhur,
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

1. Kemi 2 kova pa gradacion, njera eshte 9 litra, tjetra 4. Si ja bejme qe ne koven e madhe te ngelin 6 litra uje?

2. Kemi 10 grumbulla me nga 10 monedha secila, cdo monedh peshon 10 grame. Njera nga grumbullat eshte plot me monedha falco te cilat peshojne 11 grame secila. Duke pasur ne dispozicion nje peshore digjitale, si mund ta gjejme me nje peshim te vetem se cili eshte grumbulli me monedha falco?

3. Kemi 2 litar, te cilet digjen secili ne ekzakt 1 ore. Te matet 45 minuta, duke ditur qe litaret nuk digjen uniform.

4. Ne cfare sensi hecen autobuzi?
autobuz.jpg5. Nje milingon hypen 2 shkallen qe jan ne foto. Ajo iken nga pika A dhe arrine ne piken B, duke zgjedhur rrugen me te shkurter. Cdo shkalla ka 10 cm gjatesi dhe 30 cm gjeresi. Ca distance ka bere milingona?
trepte.jpg6. Ne foton me poshte, kemi 4 figura gjeometrike, Pse nqs i ri-regullojme del nje katror bosh( foto 2).


triunghi.gif

 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Te ndahet figura me poshte ne 4 pjese te barabarta si siperfaqe dhe forme.
patrueg.gif
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

kan kaluar dy muaj dhe nuk paskeni gjetur dot ndonje tjeter???

a ka dikush ndonje nga me te VESHTIRAT NE BOT,,,sepse po pres per ta zgjidhur,

Ilirjam kjo eshte nje nga problemat qe une e kam zgjidhur ne klase te 7 prandaj nuk shfaqi interes per mua. :) Megjithate bravo te qofte qe e ke zgjidhur. :)
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

1. Kemi 2 kova pa gradacion, njera eshte 9 litra, tjetra 4. Si ja bejme qe ne koven e madhe te ngelin 6 litra uje?

e mbushim koven 9 litershe dhe ia hedhim koves 4 litershe. pastaj koven 4 litershe e derdhim. e bejme dhe nje here kete gje. kjo do te thote qe ne koven 9 litershe do te kemi 1 l uje. kete e hedhim tek e vogla. e mbushim koven 9 litershe perseri dhe ia hedhim koves 4 litershe, duke bere qe nga kova e madhe te hiqen 3 litra pasi 1 liter e ka te mbushur. 9-3=6 Ja zgjidhja.
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Problema 4. Autobusi ecen nga e djathta, ne te majte (nqs jemi ne Shqiperi) sepse ne ecim nga korsia e djathte dhe po te levizte ne krahun e kundert, do ti dukeshin dyert.
DHe e anasjellta nese do ishim ne Angli.
Pra shqiperi: <-----------
Angli: --------->
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Pyetja 6. Sepse kateti i trekendeshit te kuq (ai qe eshte horizontalisht), eshte 1 kuti me i gjate se shuma e dy brinjeve te figurave te rregullta.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

1. Vazhdoni rjeshtin me numra : 1, 3, 7, 12, 18, 26, 35, 45, 56, 69..........
Dhe shpjegoni se si jan zgjedhur keto numra...

 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Enigma , probleme praktike matematikore , te te shkoje mendja etj , sill dh

Ilirjam kjo eshte nje nga problemat qe une e kam zgjidhur ne klase te 7 prandaj nuk shfaqi interes per mua. :) Megjithate bravo te qofte qe e ke zgjidhur. :)

per cilin e ke fjalen??? sepse at´her un do ta kisha zgjidhur ne klasen e par:)

dhe nuk kam zgjidhur nje deri tashi por qe nga ardhja ne kte tem,,,i kam zgjidhur te gjith,,dhe asnje sme ka mar koh me shum se 9 min,

tani nuk e di per cilin e kishe fjalen ti,,por me gjith ata,,ato qe i kam zgjidhur un deri tani,,te gjitha ishin shum te kollajta,,prandaj un po kerkoj nga ato me te veshtirat ne bot.
 
Top