Është e drejtë të rrihet bashkë për fëmijët?

Abisi

offline✌
Çfarë mendoni për këtë pyetje, do ta bënit për fëmijët tuaj të rrinit një jetë me një bashkëshort/e që nuk e doni?
 
Redaktimi i fundit:

Ivy

Fakte ska,veç interpretime.
Kupton ketu nese marrdhenia nuk do funksiononte dhe nese do rrije per hater te femijeve?
Une ne menyre absolute jo njehere.
Asnje femije nuk rritet i shendetshem ne mes nje cifti qe nuk funksionon.
Shume mund te thone ,qe sakrifikojne per femijet,por prape kurre si kam besuar.
E duan dhe rrine,ne te kundert sdi kish asnje divorc me ls cifteve me femije.
Te tere perdorin femijet si justifikim,e ne fund kur sbdreqt gje,u mbush kupa thone sepse u ka humb shpresa se mund te rregullohet dicka.
Po femija ku mbeti ne kete pike?!
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Abis, tregohu pak me i qarte ne pyetjen qe shtron, qe te japim nje mendim.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Une mendoj se e ka fjalen per njerezit qe nuk divorcohen perkunder probleme, per shkak te femijeve qe kane, si lloj kurbani per ta.
 

DeliriumMind

Disconnect to Riconnect 💫
Gabim shum i madh te qendrosh bashk duke perdorur femijen si justifikim.
Femija eshte sakrific.. femija don perkushtim, do koh, ka nevoj te edukohet dhe te njejten koh te mesoj si te perballi emocionet... sepse cdo femije eshte i vecant.
Ka nevoj per dashuri dhe jo ambiente familiare ku ka pakenaqesi, debate apo skena dhune qoft dhe verbale.
Mund te tentosh te rekuperosh raportin deri ne nje far pike por pastaj eshte e kot... te con ne vetshkaterrim dhe s'eshte e shendetshme as per femijen qe fajeson veten...
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Une mendoj se rruga e suksesit nuk eshte nje rruge e shtruar me tepih te kuq por nje rruge e shtruar me gjemba, ku cdo hap qe e ben, edhe therresh, ne kete rast, rruga drejt arritjes se suksesit e te qenurit bashkeshort apo prind i mire ne te ardhmen. Kush nuk e ka llogarite me kohe kete, neser shume lehte ndahet, me apo pa femije, sepse ai nuk e ka kuptuar akoma qe ne kete bote, asgje e mire nuk vjen gratis pa dhene kontributin tend dhe pa derdhe djerse.

Rastet mund te jete te ndryshme sa i perket temes. Nese femiu apo femijet jane ende te vegjel, ndarja mund te jete me e lehte, nese ka ardhe puna deri aty sa nuk ka me durim e as zgjedhje kuptohet. Njejt eshte edhe per anen e kundert, pra, te rrihet bashke me femijet. Nuk mendoj se dashuria mund te jete aq e zbehte, aq zero, brenda nje kohe aq te shkurter, vetem nese personi qellon i pashpirt, i pandjenja fare.

A eshte e drejte te rrihet bashke me femijet ne situata te tilla? Sic tha @PinkHeart , ne fjaline e fundit, pajtoheme dhe une me te plotesisht. Njeriu jeton me shprese, andaj gjate jetes martesore mund te kete situata te cilat mund te cojne deri tek zbehja e dashurise apo nje lloj distance, e qe ketu padyshim jane nje sere faktoresh te ndryshem (gruaja pas lindjes, kushtet ekonomike, familja e madhe ne nje kulm te shtepise etj etj).

Une them gjithmone, per aq kohe sa ka dashuri ndermjet ciftit bashkshortor, cdo gje eshte e mundur :)

Ne momentin qe dashuria shnderrohet ne urrejtje, cdo levizje tjeter eshte e kote, e demshme.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Edhe pse divorci eshte shkatrrim per nje familje,por kur vjen puna ne ate Pik ,qe nuk ka me zgjedhje per nje cift.shum me e shendetshme eshte dhe per femijet ndarja..nje femij se rritet ne zhurm grindje ai femij kurr nuk do gjej qetsi shpirtrore.
Jeta per te mir eshte shum e shkurt.per te keq shumm e gjat.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Nese nje cift ka gjuhen komunikuese ,ka shume cifte qe shef gjithesecili jeten e ti intime,por kur jane femijet e vegjel,zgjedhin te rrine bashke per nje kohe 5 vjecar zeme shembull,sa te rriten pak dhe te kuptojne situaten me mire femijet.
Nese cifti ka shenja dhune psikollogjike dhe ne cdo gje zihen, me mire te ndahesh.
Por nje gje ama qendron,kur nje femije peson nje divorc prinderish ne moshe te vogel ,shpirti i tij grimcohet nga dhimbja.
Pa le pastaj kur jane ca paljo palace prinderish ,qe rrine duke i folur keq te dy per njeri tjetrin femijes. :( :(
 

Abisi

offline✌
E nëse rrihet, femija nuk rritet i shëndetshëm psikologjikisht me dy prinder qe vec grinden.
 

Marla

Quo Vadis!
Kupton ketu nese marrdhenia nuk do funksiononte dhe nese do rrije per hater te femijeve?
Une ne menyre absolute jo njehere.
Asnje femije nuk rritet i shendetshem ne mes nje cifti qe nuk funksionon.
Shume mund te thone ,qe sakrifikojne per femijet,por prape kurre si kam besuar.
E duan dhe rrine,ne te kundert sdi kish asnje divorc me ls cifteve me femije.
Te tere perdorin femijet si justifikim,e ne fund kur sbdreqt gje,u mbush kupa thone sepse u ka humb shpresa se mund te rregullohet dicka.
Po femija ku mbeti ne kete pike?!
Pergjigje te njejte dhe une.
 
  • Më pëlqen
Reactions: Ivy
Top