F1, Hamilton fiton çmimin e madh të Kinës

Love

βeℓℓe â๓e
C_3_Media_1244763_immagine_oleft.jpg


Ljuis Hamilton ka fituar garën e parë për këtë sezon duke u shpallur fitues i اmimit të Madh të Kinës. Hamilton bëri një garë të jashtëzakonshme, duke parakaluar vetëm në momentet e fundit Sebastian Fetel

Kështu gjermani Fetel e mbylli garën në vendin e dytë, ndërsa menjëherë pas tij u rendit shoku i skuadrës, Mark Veber. Për Ferrarin edhe gara e Kinës ishte zhgënjyese pasi Masa dhe Alonso, u renditën respektivisht në vendin e 6-të dhe të 7-të.

Pas kësaj gare, Fetel kryeson me 68 pikë, i ndjekur nga Hamilton e më pas Baton. Ndërsa sa i përket klasifikimit të konstruktorëve, Red Bull mban vendin e parë me 105 pikë, më pas McLaren me 85 dhe Ferrari me 50./Shekulli/
 
Top