• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Fabula e luftes per pushtet.

Status
E mbyllur për postime të tjera.

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Interesante, se fundmi e ke perkthyer dmth?
Bravo.
Une i kam perkthyer te tete perrallat qe kam shkruajtur,i kam cuar ne shtepite botuese,dhe me kane pritur me mosper fillje dhe fyerje. Kane numeruar fletet,dhe jane zhgenjyer se ishin pak. Per ata,me pak flete,do te thote me pak leke. Po ne djall vafshin. Derisa me gjykojne nga numri i fleteve,dhe jo nga permbajtja e tyre,trego se cfare idiotesh jane. I varin dekorata njeri tjetrit. Bejne konkurse,dhe ftojne miq e shoke...ah,edhe farefisin. I thurrin lavde miqve dhe shokeve. Edhe mua me kane kerkuar disa "poete dhe studies" tu bej shkrime me lavderime,se pastaj dicka do benin per mua. Por une nuk e bej kurre. Letersia eshte e shenjte,dhe mua me vjen keq kur shoh si po dhjesin mbi te nje tufe dhish te zgjebosura ,me bishtin e mbushur me dekorata.
 

Frank

The S of all F.
Une i kam perkthyer te tete perrallat qe kam shkruajtur,i kam cuar ne shtepite botuese,dhe me kane pritur me mosper fillje dhe fyerje. Kane numeruar fletet,dhe jane zhgenjyer se ishin pak. Per ata,me pak flete,do te thote me pak leke. Po ne djall vafshin. Derisa me gjykojne nga numri i fleteve,dhe jo nga permbajtja e tyre,trego se cfare idiotesh jane. I varin dekorata njeri tjetrit. Bejne konkurse,dhe ftojne miq e shoke...ah,edhe farefisin. I thurrin lavde miqve dhe shokeve. Edhe mua me kane kerkuar disa "poete dhe studies" tu bej shkrime me lavderime,se pastaj dicka do benin per mua. Por une nuk e bej kurre. Letersia eshte e shenjte,dhe mua me vjen keq kur shoh si po dhjesin mbi te nje tufe dhish te zgjebosura ,me bishtin e mbushur me dekorata.
Mire por te pyeta kur e ke perkthyer, tani se fundmi?
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Mendoj qe naj njana prej milingonave ka nderru jete edhe milingonat tjera i kane shku ne varrim 🤪🤪🤪
Jo more vlla,jo. Ajo ishte e gjitha nje alegori. Milingona ishte politikani i nenvleftesuar,i cili i gropos te gjithe,dhe merr pushtetin. Por pushteti eshte edhe vete nje grope e erret,dhe fitimtari,pasi hyn aty,e sheh qe eshte krejt i vetem.
 
Jo more vlla,jo. Ajo ishte e gjitha nje alegori. Milingona ishte politikani i nenvleftesuar,i cili i gropos te gjithe,dhe merr pushtetin. Por pushteti eshte edhe vete nje grope e erret,dhe fitimtari,pasi hyn aty,e sheh qe eshte krejt i vetem.
Tkesh pushtet ste qethet per kend....ke force,servila,skellever qe duan te ndertojne jete nga lemosha e pushtetarit qe pastaj te marrin pushtet dhe te pushtojne njerezit e tjere.
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Tkesh pushtet ste qethet per kend....ke force,servila,skellever qe duan te ndertojne jete nga lemosha e pushtetarit qe pastaj te marrin pushtet dhe te pushtojne njerezit e tjere.
Milovan Gjilas,nje dissident jugosllav ,ka shkruajtur per Stalinin:" Stalini jetonte krejt i vetem,ne nje vile me mure te zhveshura. Nga fundi i jetes tij,Stalini i kishte mbushur muret e dhomes me fotografi te femijeve ruse,te marra nga revistat,kurse nipat e vet nuk donte ti shihte me sy...." Kur une e shkrova perrallen,kisha parasysh njerezit me pushtet,edhe jo pilivesat (politikanet) shqiptare ,qe marrin urdhera nga "Perandori i rruges se Elbasanit"...
 

Arditi0007

Love&Love
Pese Shoket. Shume kohe me pare,perpara se njerezit te krijoheshin ,pese kafshe jetonin mbi rruzullin tokesor,qeni,dhelpra,lepuri,miu dhe milingona. Ata ishin shoke te mire,por per fat te keq sejcili prej tyre donte te behej sundimtar i Tokes. "Une jam kafsha me e fuqishme",tha qeni,"une duhet te jem sundimtari. "Ti je me i fuqishem",tha dhelpra,"por une jam me dinake,une duhet te jem sundimtari".
"Ju jeni te fuqishem dhe dinake",tha lepuri,"por une jam me i shpejte. Une duhet te jem sundimtari". "Ju jeni te fuqishem,dinake dhe te shpejte,por une jam me i zgjuar,"tha miu,"une duhet te jem sundimtari". Milingona nuk fliste. Per shkak se ishte teper e vogel,askush nuk e shihte ate si nje rival. Grindja shkoi gjate dhe meqenese te pese shoket nuk donin te grindeshin me njeri tjetrin,ata vendosen te udhetonin per ne Malin e Tomorrit,te gjenin Perendine dhe ti kerkonin te caktonte njerin prej tyre si sundimtar. Qeni ,dhelpra ,lepuri dhe miu nuk moren ushqime me vete,ndersa milingona mori pese kokrra gruri. Miqte udhetuan gjithe diten,dhe kur erdhi mbremja ata gjeten nje vend te bukur,dhe rane per te fjetur. Por lepuri nuk mund te flinte. Ishte Shume i uritur. Nderkohe,milingona aty prane po pertypte nje kokerr gruri. Lepurit i shkuan jarget curk. "Une jam shume i uritur",tha lepuri duke u lepire,"neqoftese nuk do te ha dicka do te ngordh nga uria,dhe nje nga miqte e mij do te behet sundimtar. Une nuk kam zgjedhje tjeter,duhet te ha nje nga miqte e mij......(e gjenin dot si vazhdon?).

Lepuri hengri miun, qeni lepurin, ndersa dhelpra e qeni u bene cope-cope (ngordhen)....mushkonja mbijetoi
 
Status
E mbyllur për postime të tjera.
Private conversations
Help Users
    Top