• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Fabulat

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
KANGURI, DALLENDYSHJA DHE TRUMCAKU

Dallendyshja te oxhaku
c'po i qahej nje trumcaku:

-Nuk bej dot zgjerim foleje
se kanguri s'leshon leje.

ka nje vit qe jam ne hall
per nje firme vij verdall...

ky trumcaku ben cudi...
-Per nje firme ??? Qe tani!

Qumesht veze a gjesend jepi:
s'firmos dora, firmos xhepi
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
RREFEN GJYSHI

Rrefen gjyshi:- ishte, c'ishte
ngjau te nje pleherishte
bubuzheli bente topa
rrokullisej hopa hopa

sheh macokun_or macok,
na nje top e luajme tok!

-C'top me thua o i gjore
te vjen ndot ta zesh me dore
nxori gjyhen dhe perqeshi
-sa per top e kam prej leshi
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Një thënie e re

Që prej shekujsh rron e thëna:
"Qengj’ i urtë pi dy nëna".
Por nuk dini më të renë:
"Pi servili gjithë kopenë"...

Kanarina

Engjëllorja kanarinë
Në kafaz rri e trishtuar.
Sheh një ujk që ulërin,
Ulërin si i tërbuar.

Eh, moj botë, botë e mbrapshtë,
Kë mban brenda, kë lë jashtë!...

E kush nga ne nuk eshte njohur me fabulat e z.Ferit Lamaj.
Qe te vegjel jemi njohur me to dhe duke folur per vete desha te thoja qe kane qene bashkudhetare dhe ne rinine time ,por dhe tani i lexoj me endje.Reailteti i shpreshur aq bukur dhe me sarkazem ne gojen e kafsheve te ndryshme te ben te qeshesh por dhe te thuash me vete:Ferit Lamaj ka thene tamam ate qe kisha une ne mendje:)
Dy fjale per jeten e fabulistit te madh Ferit Lamaj:
Mjeshtri eshte lindur më 1955 në Korçë, Shqipëri
Ai është albanolog dhe shkrimtar shqiptar, ka kryer studimet e larta për gjuhën dhe letërsin shqipe në Tiranë.
Autori ka botuar 50 libra me permbledhje me me shume se 1500 fabula (Në verë dhe në dimër (1977)
Veci, Veci mburraveci (1980) Zemërqeshur (1981) Bilbili dhe gjinkalla (1990)
Fabula (1992) Teli dembeli (1993) Tori piktori (1994) Mjau, mjau! (1994)Lakuriqi lakuriq (2004)
Fabula të zgjedhura (2004) Miss dhia (2005) Dhelpra e Trojës-përzgjedhje shkollore (2005) etj etj.

Disa nga cmimet e fituara:Cmimi i pare nderkombetar(1989),Cmimi "La Fonten" i dhene nga Ambasada Franceze(1995),
Cmimi Libri me i mire per femije ne Maqedoni(1996),Cmimi Pjata e Arte "Il Faro d'Argento" ne Itali(1998) etj

Fabulat e tij jane botuar ne shume gjuhe te botes(Anglisht,Italisht ,Frengjisht,Spanjisht,Greqisht,Maqedonisht ,Rmuanisht etj
Ato jane interpretuar dhe nga aktoret me te mire shqipetare si i madhi Kadri Roshi,Margarita Xhepa,Roland Trebicka,Lazer Filipi etj.
Autori eshte duke botuar nje sere permbledhjesh per femije nen emblemen "Dhelpra e Arte"

Derri me tri këmbë

Kthehet Beni prej mësimit:
- Mami, ia kalova اimit!
Pastaj shtoi nëpër dhëmbë:
- Thashë, derri ka tri këmbë.

- Ty mësuesja të mban hatër,
S’ka tri këmbë, por ka katër.

Beni mamin sheh në sy:
- Epo, اimi tha, ka dy!


Dhelpra e Trojës

Një ditë kali takon dhelprën:
- Rroftë e qoftë dinakëria!
Me dredhira e shtyn jetën,
Për këtë flet lashtësia.

Ia pret dhelpra: - Pa kyç gojën,
Kur përmend kohën e vjetër.
Kafsha që mashtroi Trojën
Ishte kalë, s'ishte dhelpër!

- Eh, vërtet ishte një kalë,
Që trojanët i gënjeu.
Porse ky a s'kishte dalë
Nga një dhelpër, nga Odiseu?!
 

Зngjεll

___________
Fabula

Fabula nga autori Iliaz Bobaj

Gjeli dhe pula
- Pa shih - tha burri , -
si e sjell puna ,
nje gjel i vetem,
mbaka dhjete pula .

Nenqeshi gruaja,
me fjalet e te shoqit :
- Ky ka mbetur,
ne kohe te Ezopit.
Harron qe ndodhin
dhe gjera te tjera,
ka dhe pula
qe shkojne me dhjete gjela


Interviste me pushtetar

-Me thoni , sa kohe do t'ju mbajme mbi krye
ju pushtetareve, qe s'kini te ngopur?
-Ne do te jemi ketu ne maje,
sa kohe t'i haje genjeshtrat ky popull

Ferrambjellesi

Tani çudia kishte ardhur tek dera :
ne aren e fqinjit,
dikush mbillte ferra !
Nje udhetar e pa , ndaloi , shqeu syte :
- Epo kjo eshte çudi mbi çudite ?!
Ngrehuni o duar, e bjerini kokes,
le aren e tij ,
ferron aren e botes ?!

Ate e bir

- Baba , nga e terheqin njeriun?
- Nga dora bir , pse si eshte puna?
- Une kam degjuar mamin qe thote :
" Burrin tim e terheqin nga hunda ".

Hapja e udhes

Ndodhi ajo qe se priste njeri :
dhelpra me qenin benin dashuri
E pa dhelperaku ,
zemra i theri :
- Ah dhelper , dhelper
ke shkelur nderin !
Ia kthehu dhelpra :
- Thjesht hapa udhen ,
te shkoj neser ne darke te ha pulen
 

Зngjεll

___________
Titulli: Fabula

Fabula nga autori Iliaz Bobaj

Monedha


Mes lekeve si flete byreku,
i zoti kishte nje monedhe leku

Nje dite , si beri dashuri,
ia dha te dashures se tij

Ajo drejt e ne shtepi e shpuri,
e la ajo , e mori burri

Te njejten gje dhe ai,
ia dha te dashures se tij

Monedha rri e flet me vete :
- Ne kete bote , lere se ç'vete...!

Lehja

Sapo mbremja ,
leshonte terrin,
nje qen lehte ,
sa te fuste tmerrin
Kalimtaret me fjale ,
shprehnin simpatine :
- Ah, ç'kafshe besnike
ruan shtepine !

I degjonte qeni ,
me vete nenqeshte :
- S'kuptojne qe leh ,
se tremben per vete ....

Keshilltarja

Dhelpra e pranoi detyren ,
te behej keshilltare e luanit mbret,
dhe i perveshi krahet punes.
- Kjo - i tha ketri- s'me duket e udhes
Mesa gjykoj ketej , maje pemeve,
mendjen tende e ben te varur,
nga mendja e te tjereve
-Perkundrazi - tha dhelpra ,
me nje buzeqeshje intime,
- do veproj dhe mbreti me mendjen time
 

Зngjεll

___________
Titulli: Fabula

Fabula nga Pilo Zyba

Gomari emigrant

Emigrant gomari vajti ne Greqi,
pune doli kerkoi sa pa qe u gdhi.

Samarin i vuri Arushi si ure:
-Shko tani ne lume ,
te me biesh gure

Shkonte gomari rende i ngarkuar,
per nje dite pune,
shpirt e trup renduar

Prape rrinte mendonte:
"Dhe pak , dhe pak ,
si te ze ca lek , samarin do flak"

Iken ditet, muajt ne te dale te vjeshtes
mes gjethesh te thara,
pa hunden e breshkes :

- Ah! Dhe ti samar moj mike e nderuar
Po te shikoj lehte
nuk qenke e ngarkuar !

Po iki - tha breshka- me te emblin ze,
-ja ketu gjithe dimrin do fle!

- Po si do jetosh fare pa punuar?
- Do konsumoj dhjamin
qe kam grumbulluar !

Te vij dhe une ti moj mikja ime?
Gjithe keto muaj
nuk bera pushime!

Breshka shtepine ngriti,
mes gjetheve shkoi,
Fabulisti fjalet qe tha breshka shkroi :

- Gjume do flere ariu , cfare thua zotrote,
dhjam ai vuri , nga sfilitja jote
 

Зngjεll

___________
Titulli: Fabula

Fabula nga Pilo Zyba

Viti i Ri

Erdhi Viti i Ri dhe trokiti,
Te paren shtepine e nje kryeministri.

Kryeministri u fsheh nen karrige.
-Kemi feste - tha Viti i Ri - pse ike?

- Ti je i gezuar qe solle dhurata,
por une nje vit solla veç mandata.

Nuk dhurova gje nga ato qe priten
biles , dhe ato qe kishin,
me taksa ua grabitem

Gjeegjeze e re

Nje here ne mot del e kullot
Mos me thuaj se gjen dot !

Nga kjo gjeegjeze e vjeter
na ka lindur dhe nje tjeter

Porsa lindi si e verteta
mban filozofi nga jeta:

"Nje here ne kater vjet
ne popull del dhe flet
gjithnje per interes te vet
emrin e ka ? Deputet

Parlament

Vend,
ku tregohen mençuri dhe kulture
Kuvend,
ku nje fjale me mend s'u tha kurre

Politika

Femer , qe mbarset
me fjale e premtime
Por, ne vend te lindjeve
,ben deshtime
 

Зngjεll

___________
Titulli: Fabula

Fabula nga Pilo Zyba

Dashi dhe Ferra

Cdo mbremje nje dash ,
me leshrat nje pash,
hidhej ne nje ferr,
dhe hynte ne nje dere

Prape kur kthehej,
me ferren kembehej,
cdo mbremje,cdo nate
dy qime linte kamate

Mbremje, nate, dimer, vere
ferra lesh nisi te tjerre,
I flet dashi:-C'eshte kjo pune?
Ti ke lesh me shume nga une!

-Fisi juaj mesa si
me leshin nuk ka miqesi,
me te s'beni tregeti.
Flet ferra me qetesi:

-Degjo keshillen burazer.
Kur ti bredh dere me dere
perveç nderit neper vreshte,
lart e poshte le dhe leshte

Kohe zgjedhjesh

Te nje kafene ne fshat,
ku rrjedh uje nen nje rrap

Dhelpra hipen nen nje Bukurosh,
por syri diçka i kap

Njerez grup si ne kor,
po shikojne televizion

Ne ekran nje burre papritur,
diçka shpreh duke bertitur

Kollarja lidhur ne gryke,
te paperqendruar syte

Gjuha e tij korr e shin,
dhelpra bie ne mendim

Rrugen per ne kotec nget:
-Ky nga soi yne do jete !?
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Johan V. Gëte

Parat ke humbur- diç ke humbur!
Duhet të mendosh të tjera të fitosh.
Nderin ke humbur- shumë ke humbur!
Duhet famë të fitosh,
mendimin e të tjerëve ta ndërrosh.
Guximin ke humbur- gjithçka ke humbur!
Të jesh i bindur,
do ish më mirë mos të kishe lindur!
 

Love

βeℓℓe â๓e
Pe: Fabulat

Tre fabula nga Janaq Pani

Veç nga gozhda e një patkoi

Nis nga humbja e një gozhde,
Një patkua na ka humbë,
Po nga humbja e patkoit
Të vrapojë kali s'ka mundë,
Nga mungesa e një kali
Një kalorës më pak do vejë,
Nga mungesa e një kalorësi
Do të humbet një betejë,
E kur një betejë humbet
Mbretëria e pësoi,
I vjen koha që të shëmbet
Nga një gozhdë e një patkoi...


NJث RRAP DHE ZOGJTث

Dikur e mbollën në mes të fshatit
E lart u ngjitën degët e rrapit.
Dhe kur u rrit
Veten ka parë
T'ulen në degë
Zogj kënëtarë.

Më gjatë rrapi nuk u mendua:
"Të gjithë zogjtë
Vetëm për mua
Nga gjithë këngët që do këndojnë
Kurorës time t'ia dedikojnë.

Ndaj rrapi një ditë
Zogjtë bashkë i bëri
U tha: Nisni e këndoni
Pa iu ardhë zor
E vetëm për mua
Zërat i bashkoni
Këngës të ia thoni
Të gjithë në kor.

Se nga kënga juaj,-
Më pas rrapi tha,-
Vendës e të huaj
Do më bëjnë të tërë
Mua temena..."


HISTORIA E NJث BUBI DHE
NJث MAاOKU


Sot një bubi leshator
Te maçoku i shtëpisë
Po afrohet paqësor
T'i zgjat' dorën e miqësisë.

Pa i flet me zemrën peshë:
"Kthetrat, përse i ke nxjerrë,
Me mëri syrin ke veshë
Gati je për të më çjerrë,
اastin pret veç për t'u ndeshë.

Sot si mik un' të kam ardhë
Ndaj qetësoju, o derëbardhë!"

Po maçoku iu gërmush:
"Në guxove të afrohesh,
Do të bësh gabim, qenush
E më pas do të pendohesh."

Ia kthen bubi zë miklues
Dhe tund bishtin ledhatues:

"Kemi javë e kemi muaj
Që po grindemi pa shkak,
E po shihemi si të huaj,
Ndaj maçok, pa ndalu pak!

اdo fitojmë unë e ti
Në se ndeshemi mes nesh?
Unë do mbetem me një sy
E ti ndoshta me një vesh.

Unë them se do t'ia vlejë
Që ta shmangim kët' betejë..."

Dhe maçoku thellë e thellë
Ndoshta këtë çast ka pritur,
Sot qenushi i paska sjellë
Në shpirt paqen për t'ia mbjellë
Qimet lart për mos t'ia ngritur.

E ky bubi nuk flet koti
Dhe pse është më i forti.

Kur e mira nis nxjerr krye
Rrit lastarë miqësie.

Qysh ahere bub' e maçoku
Eh, sa mirë fjalën e gjetën,
Lozin, qeshin tok së toku
Dhe në paqe e shkojnë jetën.
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Fabulat

KREKOSJA E SYVE

Krekosen sytë karshi trurit.
Ngrënë përpjetë
krifat e qerpikëve.
“Mjer ti, zoti tru,
Si duron
ى mbyllur kështu?
Do ishte errësirë fare,
të mos ishim ne
dritare.
Pa dritën tonë
gjumë do flije
gjithëmonë.
Ne shohim botë,
jo shaka.
Ha-ha-ha!

Dhe s’reshtin sytë së qeshuri
si të taposur
prej të dehuri.

Nje perde gishtrinjsh
pamjen syve ua zuri.
“ا’bëhet kështu? – platiteshin sytë.
“Ku dimë gjë ne, - folën gishtrinjtë.
Na komandon TRURI….
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pe: Fabulat

TRYEZA E RRUMBULLAKTث

(Kuvendi ى furçave)

Që të ndreqej puna,
T’shkonte çdo gjë saktë,
Frrap na thirrën furçat
Tryez’ të rrumbullaktë.

Rreth e rreth tryezës –
të gjitha barabar.
Një furçë qimezezë
zgjodhën për të parë.

Kush u mblodhën, vallë,
në atë tryezë?
Ca me “kryq” në ballë
dhe ca të hilesë…

Disa fshijnë teshat
e disa këpucët.
Ca tëpkën si fshesa,
ca si liliputët.

Njëra për të rruar
faqet përkëdhel.
Dhe për t’pikturuar –
ca furça – penel.

Për të kruar ca
pllakat, dyshemetë
Ndonjë bishtin naa:
vetëm për tapetë.

Dhe ca gjembiriqër
Edhe qimebuta…
Pra, Kuvendi nisi.
Sikur plasi lufta…

Njëra mburrte veten:
- Unë jam e sojme.
Tjetra me të qeshte:
- Uj, moj, nga na dole!?”

Pa filloi kërleshja.
Keq u pleksën qimet..
U harrua mbledhja.
Plasën kërcëllimet.

U hodh kryetari:
- A do bëjmë ligje?
S’erdhëm për të ndarë
frone e çifligje.

Me ç’po broçkullisni
ka veç katrahurë.
Veten telendisni.
Shtet nuk bëhet kurrë.

Një furçë e padukshme
Kish bërë kërkesë:
Mes furçave të dukshme
të kish dhe ajo pjesë…

Gjithë drejtësia
u fut ne telash.
Mos, vallë, prapësia
pëlciste më pas?

Shpejt e mori “viston”
e padukshmja furçë.
Siç e kishte guston,
në Kuvend u fut.

- Cila je, s’të shohim? –
pyetën në një zë
Tri furça që donin
t’ishin mbi çdo gjë.

Një zë u dëgjua.
ج ëmbël, ى butë.
Salla u hutua,
Zhurma u këput.

- Se kush qenkam unë.
të gjithë e dini…
Ju më keni pullë
kudo që të jni…

S’flas për procedurë;
Me ju kam replikë.
Kë furços më shumë,
merr frenat pa frikë.

U tundën, u shkundën
gjithë furçëria…
Disa qimet shkulën.
Krisi zallahia.

Ca e kishin qejf.
U shkonte për shtat.
Të tjerat tërë mllef
U mbushën inat…

U ngjit në podium
një furç’ arkeologësh:
- Mos u mbani shum’
si ى mbyturi pas flokësh!”

Këtë zë tam-tam
Unë e njoh me rrënjë.
Të lyen e të lan;
Kë s’do, e bën kërmë…

Kryetari shkundet.
Thekson fjalëpakë:
- Furça e padukshme
emrin e ka LAJKث.
Siç tha parafolsja,
S’i duhet besuar.
Ndryshe na ha mortja;
Ligj pa miratuar…
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pe: Fabulat

Birra


Te lokali si çdo ditë
Dhelpra birrë porosit.
Seç i shkrepi këtë herë:
- Merre birrën, sillma verë!

Sakaq verën kthen me fund.
Bën t’ia mbathë, jo, jo, s’mund.
Kamerierët kyçin derën:
- S’ke ku shkon, paguaj verën!

I merr dhelpra me të mirë:
- E këmbeva me një birrë!

Kamerierët në kor thirrën:
- Atëherë paguaj birrën!

Qahet dhelpra: - Zot na ruaj!
Kur s’e piva, ç’ta paguaj...
 

Silence

Antar Aktiv
Titulli: Fabulat

Fabula e dhelpres

Dhelpra doli neper bote
Mesoi dhe "çik kulture"
Me qarje genjeshtra dhe me lot
kerkon nje shok
Pse jo ? dhe burre.


Eh !Po ti moj zonja dhelper
S'mund te dish c'eshte dashuria
Ne shpirtin tend te thare te vjeter
Gjithmon ka fjetur dinakria


Dhe nga perrallat qe une di
Nga kafshet je perdorur
Kete destin ke vec ti
E vetme per te ngordhur
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Fabulat

GABIMI I QUKAPIKUT

Ne provimin e zoologjise,
Qukapiku
(Sa turp)
Ngaterroi,
Bleten me nje mize.
Per kete, s'do mend,
U denua rende.
Ne vend te notes 10,
I vuren noten 8.
Edhe ne deftese
Ia shenuan kete ngaterrese.
Mbasi mbaroi shkollen,
E filloi pune ne nje uzine,
Gjeti belan per kategorine,
7 here nuk ia dhane,
Shoket e drejtorise
Sepse, dikur,
(Sa turp)...
Kish ngaterruar bleten me nje mize...
... Dhe ja, nje dite,
Si gjithe shoket e tij,
Me nje zocke
Ra ne dashuri.
Kur e kerkoi me nenen e baban,
Gjeti belan.
Me zor u binden pala e krushqise,
Sepse, dikur,
(Sa turp)...
Dhenderri, kish ngaterruar,
Bleten, me nje... mizeeeee...
... Djali i tij, me qe kish talent,
U pa me vend
Per timpan te konkuroj,
Por dot nuk fitoi,
Sepse, disa nga shoket e jurise,
Kishin mendimin, se, dikur...
(Sa turp...)
I ati... kish ngaterruar,
Bleten... me nje... mizeeee...
... Ben te sajen jeta...
Qukapiku, u nda nje dite,
Nga bota e shpreserise.
Ne gurin e varrit,
Dikush,
I gdhendi nje blete
Qe...
(Sa turp...)
Ngjante me nje... mizeee...
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Fabulat

Minjte dhe macja

Thane se bashku
minjte me goje,
qe macen e zeze
ta vinin ne loje.

Ta sjellim verdalle,
t'ja bejme me hile,
ti varim ne qafe
nje rrjete me zile.

Fort mire e kini-
tha vete miushi,
dhe gotat perpara
me vere i mbushi.

Me fjale shpetuam
nga frika kollaj,
po kush eshte trimi
qe t'ia vare asaj??
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Fabulat

Burrat e dheut

Në Tiranë në një qymez
Na u mblodhën në tryezë,
Majtas gjelat dhe kaposhat
Djathtas kikikat dhe kokoshat.

Rendi i ditës: Gjetja e këndesit
Që këndon ardhjen e mëngjesit.
Shpejt ju vu pika një pike
S’bën për pulat kjo punë fisknike,

Pulat duhet të bëjnë vezë,
Kush nuk bën të bëjë pekmez.
Kur kaluan në kandidaturat
Më aventurë se në aventurat.

Një gjel u vetëshpall këndes
Një kokosh nisi gjes-gjes,
Njëra palë solli një listë,
Pala tjetër tha: Të pistë!

Morri sherri keq u ndez,
Larg i ndenjën shpend e shpezë,
E kur u duk se puna ngeci
Thirrje gazi nga koteci.

Konsesus ju dha një teze
Këndes një i padalë prej veze;
Po tu hodhën do pula streni
Si ta njohë bota? Se njeh vendi!

E ç’i gjeti pikë e zezë
Duhej votuar gjer më pesë,
Ndryshe pula nga furiku
Do kakarisë por ki-ki-kiku.

Mbretëronte heshtje varreze
Rreth kutisë me xham pa beze,
Ka vendosur njëra palë
Do votojmë dalë ku të dalë.

Pala tjetër vrap në Pezë
Se kish frikë ndonjë bilmez,
Si pa dashje lyente rrotën
Për bardhoshin jepte votën.

Akrobatë mbi trapezë
Ca në Pezë e ca në Prezë,
Në piruetën e zakonshme
Zgjedhje të Jashtëzakonshme.

Ta lenë popullin pa mëngjes
Statistikë dhe këtë këndes,
Që vetë të mburren majë plehut:
Na shihni ne, burrat e dheut!
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Fabulat

Grosha dhe qepa

Ne kuzhine, tej ne cep
grosha grindet me nje qepe:

-Qep, qepe, s'te shoh dot
se m'i mushe syte me lot!

Qepa tha: - Ashtu, lum motra,
une me lot e ti me...bomba!
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Fabulat

Iriqi gjembac

iriqi gjembac
beri rruge
shume te gjate.

nga nje fere
prane nje lugine
doli duke qar.

ai ka hall,
i dhembe nje dhemballe,
sa e mori vesh nje mehalle.

lepurushi,veshllapushi
e degjoj kete fatkeqsi
doli ta ndihmoj, e ka komshi

iriqin shoqeroj
te dentisti cjap
per t;i ber atij derman.

me lodhe iriq,
une nuk mund te ec ngadal.
e-po ,emua me pengon kjo dhemballe.

dentisti cjap
gojen i hapi iriqit
mos u tremb i tha , nuk te dhemb.

hajde, hape gojen
mos u mblidh si gjembac
me shpove duart mi bere gjithe gjak.

iriqi gjembac
u mblodh si top
dhe hop nga karikja ra per toke.

lepurushi veshllapushi
u habit,- c'ben ashtu !
do te dhemb perseri.

nuk me dhmb me ,
u sherua fare dhemballa
hajde te ikim, na pret mehalla.
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Fabulat

minjte kerkonin liri !

Nje mace pak e vogel,
por jo kotele ,
dallohej nga macet e tjera,
ajo mbante papjon dhe kapele.
Nje dite me diell
macja shikon ne nje shtyll
nje lajmerim me germa te medha.
-Asnje mace te mos haje minj.!
Macja e habitur liron papjonin
dhe mbeshtetet ne nje gur aty pran.
mendon per kete njoftim te rrall.
-A mundet ne macet te mos ham
minj ate ushqim te preferuar?!..
dhe vendos te pyes me rradhe
te gjith kafshet shtepiake
se c'far ushqimi ata hane.
megjithese ajo nuk shkon me qenin
atij ja beri pyetjen te parit
-O larosh !
T'i c'far ushqimi ha?!...
-Une ha..a nuk me shikon?..
kockat i dermoj,kurse
mishin e fus menjehere ne goje.
Macja drejtohet per te kali
-O kal bukurosh !
po t'i c'far ushqimi ha?!..
qeshi kali ,nuk me shikon ?-po ha bar.
macja vazhdon te kerkoj
dhe perballet me gjelin bukurosh.
-gjel bukurosh!
t'i c'far ushqimi ha?!..
ik moj mace budallaqe
qe thua t'i, ha grure, miser, dhe bar
ik tani mos me bezdis.
Iku macja e merzitur
dhe pules i drejtohet
O , pul qe ben veze !
T'i c'far ushqimi ha?!>>
une ha gure, grure, miser edhe bar.
tani ik se kam nje problem
do bej vezen ,te zotet e shtepise
e hane per c'do mengjez.
ecte macja e sfilitur
dhe mendonte c'far do te hante.
shikon rikat ne nje pallg
dhe me gjysem zeri i pyet
-O rika te mira !
ju c'far ushqimi hani?!..
hame c'do ushqim
qe na jep i zoti i shtepise,
hajde ketu dhe t'i ne pellg
iii...tha macja mua nuk me pelqen.
dhe te qingji shkoj
-O qingj leshator!
po t;i cfar ushqimi ha?..
qeshi qingji ,c;far halli ke moj
mos je semure dhe te ka ikur oreksi?
une ha bar ,dhe buk me kripe po me dhane.
mbasi pyeti te gjitha kafshet e shtepise
diku afer ne nje vrime ,
afer nje peme veshtron tre minj
qe vallen te gezuar po merrnin.
-Ua...!c'far do te kene?dhe i pyet
ju sot pse kerceni,keni ndonje feste?
Mace ,ne sot kemi fest te madhe
ne minjte do kerkojme lirine .
-A e lexove ate lajmerim me germe te medha,
mami jone mbreme e vuri
qe ju macet te mos na hani.
-Ua...habitet macja gjithe inat!
mire ma paskeni punuar,ketej e tutje
edhe ne vrimen e miut kam per t'ju ngren.
mjnjte filluan te levizin me te shpejte
dhe neper vrima te fheheshin.
macja e lodhur nga dita e gjate
qendroj ne nje qoshe dhe po mendohej.
sa te qetesohem pak nje mi sot do ta ha.
keshtu beri macja ,u ngrit dhe zuri prit.
per te kapur mijushat me rradhe.
kaloj miu i pare,po gjithe serbes budallaji
i dukej vetja se ishte i lire
por nuk zgjati shume dhe ne dhmbet e maces u ngul.
bertiste miu, te lutem me ler, dua te jetoj
ate qe me bet ju sot ,
gjithe sojin tuaj do e c;faros.
e hengri macja miun, dhe u kenaq shume ,
nuk pushonte se lepiri sa mustaqet
dhe bishtin e levizte nga gezimi.
-I tha i zoti i shtepise, pastrohu mire
dhe si shume te gezuar po te shoh
une perpak ngordha dhe fillon te tregoj historine.
-Ha-ha...qeshi i zoti po dhe t'i sa budalla
a nuk te shkoj ne mendje kush do e bente kete hata.
Dhe hajt tani mos te degjoj me si keto histori
ju macet jeni te zgjuar,si e humbe ate torua?
 

Jetmira

..........
Titulli: Fabulat

Nepotizem

Eshte pare s’eshte pare
Vune minister nje gomar

Gjindja tha: Goxha minister
Me samar e me kapister

C’iu qep mezi, c’iu qep kali…
Eh, gomar, c’te polli halli!

Dhe kerrici prêt nje qoshe
Tok me pelen kuqaloshe…

Por nje cep kerkon dhe mushka
Ndryshe zemerohet krushka

Ne katund plasi debati:
More, s’ngeli soj veshgjati!

Flet me plak i muhabetit:
Le t’i rrojne, me nder qytetit!

Se katundi pa gje s’ngeli
Boll jane: lopa, qeni, gjeli…
 

Jetmira

..........
Titulli: Fabulat

Dy majmunet dhe derrkuci

Ishin c’ishin, dy majmune
Me nje sharre benin pune
“Sh, sh, sh” sharronin drune

Nje derrkuc flinte aty
U hodh njeri nga te dy:
Uu, c’djerse paska ky!

Ja dhe tjetri shpejt u ngrit:
Eh, vertet po na cudit
Ne punojme e ky djersit!…
 

Jetmira

..........
Titulli: Fabulat

Njeriu-mine dhe mina me sahat

Nje njeri me shpirtin sterre
Qe gjithekund sajonte sherr

Hasi minen me sahat
“Uuu” rrenqethet thelle ne shtat.

Ajo ben: “tik-tak, tik-tak…”
-Shpejt te iki, se pas pak…

Porse mina ia kthen paq:
Une nje here bej “bum” dhe aq…

Eh, kjo bote qenka cudi!
(Per cka them, qysh tash ve bast):

Ka ca njerez, ja si ti
Qe shperthejne ore e cast…
 

Jetmira

..........
Titulli: Fabulat

Syri, mendja, hunda

Ish nje sy, nje sy, per dreq
Qe kish marre huq te keq:

S’shihte fare aty prane
Por matane, tej matene

I tha mendja: More sy
Bej cudi, cudi me ty

Shih me pare c’ke perqark
Me pastaj bridh tutje, larg-

Edhe nje thumb i ngjesh ne fund
Ngjitur ti ke motren hunde!
 

Jetmira

..........
Titulli: Fabulat

Gruni e egjra

Egjra që rritej
Grunit përbri,
Nji dit' i foli
Si me kreni:

"Pa kurrfarë mundit,
Pa nji kujdes,
Un' kallx e kokraa
Bri tejet qes.

Ty me djersë t'ballit
T'vin' rreth puntortë,
E me m'mbërri mue
I ngjiat kaq t'ortë".

Ia priti gruni:
"Mos u kreno,
Se gjaja e keqe
Rritet sido."
 

Marla

VIP
P.s. Nese egziston si teme ju lutem bashkojeni me te vjetren,
Nese jo hiqeni kete shenimin.KALI DHE GOMARI
Kalonin në një shteg të ngushtë mali,
gomari para ,pas gomarit kali.
Të dy ngarkuar me thasë mirë,
nga vapa të munduar e djersirë.

Fshatari donte shpejt në fshat të arrinte,
ndaj kalit vitheve me shkop i binte.
Por kali më në fund durimin humbi,
e ngriti bishtin dhe samarin tundi.

Hej mbaj dorën se pastaj ta hedh përdhe samarin,
ti para meje pse ma nxjerr gomarin?
E nga të vete s'di fare unë i ngrati,
kur rrugën ma ka zënë veshgjati.

Përpara nxirrmë mua të mos vuash,
dhe rrih pastaj gomarin sa të duash.
Kështu e ka kjo botë e mjerë e marrë,
Përpara nxjerrin veç gomarë.

nga Dritero Agolli
 

Marla

VIP
Ferrit Lamaj

Nepotizem

Eshte pare s’eshte pare
Vune minister nje gomar

Gjindja tha: Goxha minister
Me samar e me kapister

C’iu qep mezi, c’iu qep kali…
Eh, gomar, c’te polli halli!

Dhe kerrici prêt nje qoshe
Tok me pelen kuqaloshe…

Por nje cep kerkon dhe mushka
Ndryshe zemerohet krushka

Ne katund plasi debati:
More, s’ngeli soj veshgjati!

Flet me plak i muhabetit:
Le t’i rrojne, me nder qytetit!

Se katundi pa gje s’ngeli
Boll jane: lopa, qeni, gjeli…
 

Bledi_Shady

finoallafine
Bretkosa sa një ve,
pa nje ka sa një deve
dhe nakari nuk' e la,
desh të trashet sa një ka.
Kur vu këtë gjë ndër mënd,
vate u shtri ndë një vënd
duke ngrën e duke pirë,
që të fryhet sa më mirë.
— Shihni, shihni, sa u rrita, —
thërrit e thoshte përdita.
— Mos u mburr' e mos u mbaj, -
i thoshnë shoqet e saj.
— Shihni, nukë jam sa demi?
— Jo! — Shikoni. — Jo, të themi.
— Pa shikoni këtë bark
si të kaut. — Jo, je lark! —
Bretkosa, nga marasi,
u fry, u fry gjersa plasi.
Shumë njerëz ndë këtë botë
thone se janë te zote;
si bretkosa mendohen
mburren e lëvdohen.

Andon Z. Çajupi
 
Top