Fakte të pabesueshme rreth Luftës së Dytë Botërore

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues


article-0-04e9200c000005dc-940-468x360-c1200x600-800x450.jpg
Lufta e Parë Botërore, e cila u zhvillua mes viteve 1914*1918, është cilësuar si lufta më shkatërrimtare që njohu historia njerëzore, edhe pse shumë dëshmi dhe fakte të saj u zbehën ngashpërthimi i Luftës së Dytë, transmeton Gazeta Metro.

Për asnjë luftë në historinë e njerëzimit nuk ka patur kaq shumë tëpanjohura dhe mite se sa Lufta e Parë. Për ushtarët që luftuan në të, ajo është konsideruar si më e mirë në disa mënyra dhe më e keqe në disa të tjera. Më poshtë janë 10 fakte, të cilat historianëtbritanikë i kanë hedhur poshtë nga Lufta e Parë Botërore.

Ushtaraku i parë amerikan i vrarë në tokën europiane u vra nga gjermanët (Norvegji 1940).

Personi i rangut më të lartë amerikan që u vra ishte gjeneral Lesley McNair, i cili vdiq gjatë një sulmi me bombë nga ana e Trupave Ajrore të ushtrisë së SHBA-së.

Ushtaraku më i ri amerikan ishte 12 vjeç dhe quhej Calvin Graham. Ai u plagos gjatë luftimeve dhe më pas u shkarkua, pasi kishte gënjyer për moshën e tij të vërtetë. (Përfitimet e tij ishin miratuar më pas me një akt të Kongresit).

Në kohën e Pearl Harbor, komanda detare e Shteteve të Bashkuara u quajt “Cincus”, këmbësoria e ushtrisë së SHBA-së u quajt “Svatiska” dhe treni privat i Hitlerit u quajt Amerika. Të tre emrat u ndryshuar për një kohë të shkurtër për qëllime propaganda.

Më së shumti, ushtarakët e SHBA-së vdiqën në Korpusin e Marinës. Ndërsa i kërkohej të përfundonin me sukses 30 misione, shansi i tyre për t’u vrarë ishte 71% dhe kjo jo për shkak se sulmusesit ishin të pafuqishëm. U përdorën 4 tonë bomba dhe 1.5 tonë municione mitraloz.

Nga ana tjetër, forcat ajrore të SHBA-së kanë qëlluar 6096 avionë luftarakë me 12700 të shtëna për secilin.

Në përgjithësi, nuk kishte asnjë pilot mesatar luftarak. Ato ose ishin ekspert, ose ishin objektiv. Për shembull, piloti japonez Hiroyoshi Nishizawa kishte qëlluar mbi 80 avionë.

Kjo ishte një praktikë e zakonshme në aeroplanët luftarakë për të ngarkuar çdo 5 raund me një raund gjurmues, i cili do të ndihmonte në arritjen e qëllimit. Por në thelb, ky ishte një gabim.

Kur ushtritë aleate arritën Rhein, gjëja e parë që burrat bënë ishte të urinonin në të. Ky veprim ishte bërë edhe nga Winston Churchill dhe gjenerali Patton, i cili madje është fotografuar duke kryer veprimin.

German-Me me 264 bombardues, e krijuar enkas gjatë Luftës së Dytë Botërore, mund të ishte në gjendje të bombardonte Nju Njorkun, por kjo nuk do të kishte asnjë vlerë.

Ushtria amerikane ka pasur më shumë anije se US Navy.

Rusët shkatërruan mbi 500 avion gjerman përmes ajrit, madje ndonjëherë edhe duke pastruar fushat e minuara për të marshuar mbi të.

“Duhet një njeri i guximshëm që të mos jetë hero në Ushtrinë e Kuqe”, thoshte Joseph Stalin.

Kur ushtria amerikane zbarkoi në Afrikën e Veriut, midis pajisjeve të sjella në breg ishin edhe 3 bimë prej të cilave krijohet Coca-Cola.


Ndër të parët “gjermanë” të kapur në Normandi ishin disa koreanë. Ata kishin qenë të detyruar për të luftuar për ushtrinë japoneze, derisa ata u kapën nga rusët. Më pas ishin të detyruar për të luftuar për ushtrinë ruse, derisa ata u kapën nga gjermanët dhe të detyruar për të luftuar për të ushtrisë gjermane, derisa ata u kapën nga ushtria e SHBA.

Graf Spee asnjëherë nuk u mbyt dhe përpjekja për ta fundosur kishte dështuar. Anija u ankorua në Britaniki. Në bord ishte edhe sistemi më i ri i radarëve të Gjermanisë.

Pas një bombardimi masiv detarë, 35.000 trupa amerikane dhe kanadezë sulmuan një breg në Kiska. 21 vetë u vranë në zjarrin e hapur. Do të kishte qenë më keq, nëqoftëse se do të kishte pasur japonezë në ishull.

“MISS ME” ishte një pajisje e ngjashme me helikopterin, por në gjendje të paarmatosur. Fillimisht ishte ideuar nga gjermanët, por pasi një pilot amerikan e pa, amerikanët nuk nguruan të ndërtonin një helikopter të ngjashëm.

Shumica e anëtarëve të Waffen SS nuk ishin gjermanë.

B metro.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Fakte të pabesueshme rreth Luftës së Dytë Botërore

Ne jemi ne luften te trete boterore, kjo flet per te dyten..!
Gjeni nje vrime qe te shpetoni kokat.
 
Titulli: Fakte të pabesueshme rreth Luftës së Dytë Botërore

Ne jemi ne luften te trete boterore, kjo flet per te dyten..!
Gjeni nje vrime qe te shpetoni kokat.

Mos e ke fjalen per peeplasjen e Tokes me nje tjeter trup qiellor shtatorin e ardhshem dhe per 'mbulimin' e 'fshehjen' e tij Rusia dhe Usa bejne gjasme sikur do filloje lufta e trete boterore per te shpetuar vetem kokat e disa te zgjedhurve?
Nese e ke fjalen per kete lufte pa merak se nuk ka shpetim per asnje prej nesh.
Une per vete kam gjetur nje shpelle por skam shume furnizime dhe ushqime.Sidoqofte nuk do vdesin te gjithe, jo ne fillim, do vdesin me pas kur te mbarojne ushqimet :)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Fakte të pabesueshme rreth Luftës së Dytë Botërore

Mos e ke fjalen per peeplasjen e Tokes me nje tjeter trup qiellor shtatorin e ardhshem dhe per 'mbulimin' e 'fshehjen' e tij Rusia dhe Usa bejne gjasme sikur do filloje lufta e trete boterore per te shpetuar vetem kokat e disa te zgjedhurve?
Nese e ke fjalen per kete lufte pa merak se nuk ka shpetim per asnje prej nesh.
Une per vete kam gjetur nje shpelle por skam shume furnizime dhe ushqime.Sidoqofte nuk do vdesin te gjithe, jo ne fillim, do vdesin me pas kur te mbarojne ushqimet :)

Me le pershtypjen e nje personi mendje holle.
Mendoj qe demin me te madh ne globin toksor e bejne vete njerzit sesa nje trup qiellor. Kam nje mendim djallzor, qe me nje klik jane ne gjendje te krijojne nje tsunami ne nje oqean qe do pershkonte te 4 kontinentet.

ps. Stacionin Spacial Internacional ne orbite nuk po e ndetojne per stalle lopesh..;)
 
Top