Feja dhe nacionalizmi, njësoj sikur çdo zakon tjetër

Abisi

offline✌
Sado absurde dhe degraduese që mund të jenë, nëse ato arrijnë të lidhin individin me të tjerët, shërbejnë si strehim për t'iu shmangur asaj që njeriu i frikësohet më shumë se çdo gjëje tjetër: izolimit."
“Të veprosh kundër urdhrave të Zotit nënkupton të çlirosh veten nga detyrimi, duke dalë nga ekzistenca e pandërgjegjshme e jetës para-njerëzore, për t’u ngjitur në nivelin e njeriut. Të veprosh kundër urdhërit të autoritetit, të kryesh një mëkat, në aspektin pozitiv njerëzor, përbën të parin akt lirie, domethënë, të parin akt njerëzor.

Në mit, mëkati në aspektin e tij formal është veprimi kundër urdhrit të Zotit; në aspektin e tij material, kjo është ngrënia e frutës së dijes. Akti i mosnënshtrimit, si një akt lirie, përbën fillimin e arsyes.”
- Erich Fromm, "Arratia nga liria
 

Lauri

Anunnak

Në mit, mëkati në aspektin e tij formal është veprimi kundër urdhrit të Zotit; në aspektin e tij material, kjo është ngrënia e frutës së dijes. Akti i mosnënshtrimit, si një akt lirie, përbën fillimin e arsyes.”


Erich Fromm, "Arratia nga liria
Shumë i thellë ky arsyetim. Të bën të reflektosh vertetë, dhe rradhë kush mund të shohë atë dritën hyjnore pa zberthim e këtyre pak rreshtave shkrim. :)
 

Ragnar

Anëtar i ri
Staf në FV.AL
Cdo fe eshte e mire po njerezit kur fillojn me keqperdor dhe e perdorin si mbulim ateher cdo gje mund te quhet por jo fe.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Pa fe nuk ka jete, nuk ka paqe, nuk ka qyteterim. Eshte e vetmja gje qe i mban njerezit dhe popujt e kesaj bote te bashkuar.
 

Lauri

Anunnak
"Feja funksionon tamam si një droga, si muzika, ose si një relacion; të gjitha janë eksperienca që krijojnë shpërblime në një nivel neurologjik"

Opium për trurin. E provuar shkencërisht.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Normale ,kjo eshte e kuptushme, per cdo njeri qe deshirone te hap syte e te drejtes,te duhures dhe te jete nje mendje e shendetshme,qe mendon racionalisht dhe jo verberisht.
Cdo gje ne ekstrem eshte e demshme.
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Normale ,kjo eshte fe kuptushme, per cdo njeri qe deshirone te hap syte e te drejtes,te duhures dhe te jete nje mendje e shendetshme,qe mendon racionalisht dhe jo verberisht.
Cdo gje ne ekstrem eshte e demshme.
Nuk mora vesh asgjë Neve ç'mendon ? ??
 

Lauri

Anunnak
shqip eshte Lauri. :))
ah me fal ,ajo fjala fanera ja ta zevendesoj me shqip.
Nuk e mora vesh pra. Feja të hap sytë apo ti mbyll.
Mesa shprehesh ti nuk je fetare_besintare. Kështu që je në errësirë ??
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Nuk e mora vesh pra. Feja të hap sytë apo ti mbyll.
Mesa shprehesh ti nuk je fetare_besintare. Kështu që je në errësirë ??
Lauri une kur shpreh mendimet,i kam shkurt.
Jam apo s`jam,jemi apo s1jemi besimtare ,apo sasia e besimit,eshte dicka personale.
Mes errsires,drites,apo bashkeveprimit mes tyre,jam une ajo qe vendos kufirin,dhe kjo normalisht eshte dicka qe perseri ngelet personale dhe jo asortiment per ta gjykuar nga dikush i trete.
Parimisht dhe ky mendimi me siper. :)
 

Lauri

Anunnak
Duket që jam indjetro unë. Nuk e kap dot ku ti qëndron në kuadrin e besimit me çfarë i shprehe në dy tre poste ?
Nejse ?
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Duket që jam indjetro unë. Nuk e kap dot ku ti qëndron në kuadrin e besimit me çfarë i shprehe në dy tre poste ?
Nejse ?
Ti e kuptove qe tek postimi im i pare,se s`me lexon per here te pare sot ne keto drejtime. :))
Apo gaboj. ahhaha
Te pershendes. :))
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Tani mvaret si e ndjen fen..dikush e ndjen pjes te jetes qe ju duket kota jeta pa fe,dikush tjeter e merr larg zemres .kjo pra ka lidhje me anen shpirtrore.
 
Top