Feja ime.

A

AlbertPrengzaj

Per para thenje,,Feja ime e kam quajtur feja e njeriut thjesht sepse besoj se nuk ka te bej emri i fese dhe as bashkesia por besimi ka lidhje me ate qe duhet te jet njeriu ne raport me gjerat qe te rrethojn,,dmth duhet te gjykosh duke besuar c´do her se po gabove,,egziston edhe ferri!! kte gje po ta ri-instalosh ne vete..njeriu e ka fen me vete dhe ska nevoj per asgje ne bote,,,edhe ndertesat fetare ne thelb jan nje kult arkitekturor i evuluar qe nga traditat e lashta nga prej ku vjen ajo fe,,dhe ajo qe me "pengon" mua nga kto ndertesa,,esht se pse mos tkemi ne tonat?? sepse ne fakt ndertesat qe do te pershtateshin me arkitekturen vendesa,,dhe do te ishin si shtepiza te zotit,,por un po mendoj te zotit etnik! do te ishin shum te dobishme per zhvillimin kulturor tradicjonal te vendit,,se jan shum pozitive sikur te ishin etnike! perndryshe per mua akoma mbeten rrjeta te zeza! qe e trubullojn mendjen e popujve etnik dhe i kolonozojn,,duke i zbrazur si thas bosh,,dhe duke i mbushur me shkronja te huaja per shekuj me rradh,,pastaj skan faj as kur sdin ndryshej,,se skan ku ti gjejn tjetrat,,nese nuk i kap nje her njeri pas tjetrit nga kembet e ti kthesh me kok posht,,ti shprazesh nje her,,e pastaj mbushen vet se, sot sesht shum e veshtir per tu mbushur,,e veshtir esht per te gjetur vend bosh se mbushesh vet,,mjafton ta kthesh thesin me kok siper edhe nje her!


tashi per tu futur pak ne tripin e temes,,do te sjell dicka fillimisht,,qe e kisha planifikuar per ta postuar shkurtimisht tek nje tem tjeter ne forum,,por pastaj ju futa gjate dhe mendova tja bej nje kopi e ta sjell ktu,,por nuk besoj se do te jet e vetmja,,do sjell gjera me ineteresante dhe do te mundohem ta bej sa me te qart pikpamjen time qe kam per zotin,,se nuk esht ashtu masonikshe dhe shejtanshe sic e mendojn disa ktu ne forum per mua,,por esht e paster dhe e kristalizuar,,dhe me deshir te mir sigurisht,,perndryshe sdo kisha ardhur kaq larg! por un do te sjell fakte te pa kundershtueshme,,vetem se,,gjithshka e kerkon kohen e vet,,sepse asgje nuk behet me zor!


Mund te faktohet edhe shkencerisht se Drita luan rolin vendimtar ne te gjitha llojet e besimeve,,te gjitha kto llojet shpirtuale qe egzistojn,,nisjen e kan nga drita,,gjithashtu edhe distinacjonin,,kurse interpretimin esht normale qe e bejn sipas tradites dhe kultures se vet,,se ne fakt kjo esht edhe ideja,,se edhe Zoti esht logjike qe esht nje per te gjith,,por ne smund te jemi te gjith nje per te,,sepse ai vet na ka krijuar "te ndryshem"!

Per shembull,,njeri nga xhungla,,qe skishte lidhje fare as me masonet as me masonerin,,thjesht besonte ne drit dhe si simbol kulminant ,,e mbate syrin te pikturuar ne mes te ballit me rrezet qe i hapeshin anash,,qe nenkupton yllin,,dhe qe drita sheh edhe pse ska sy! ( nuk duhet par si dicka primitive qe leshohet nga nje grumbull gaznash qe digjen!


tashi ky nga xhungla qe kishte syrin si simbol,,,u takua me nje Egjyptjan qe edhe ai e kishte syrin,,te koduar me nje form vetulle,,qe po ta kthesh ne krahun mbrapsht,,formohet shkronja A, qe nenkupton,,piramiden dhe kulmin mbi te qe esht syri,,pra me te njejtin simbol,,,pastaj erdhi edhe nje ilir,,qe mbante Dhine mbi kok,,dhe dy syt ne ball,,dhe u thoshte se un jam shqiptar,dhe kjo esht perkrenarja qe un kam deshir tja dhuroj Zotit tim,,at´her kur un te kthehem tek Ai! ( dhe nese ai nuk e pranon dhuraten time,,at´her un do ta mbaj vet ne kok,,dhe do te behem Zot i tij!

Pastaj erdhen edhe disa fetare,,qe kishin disa koncepte te tjera,,por ne fakt te gjith mblidheshin ne te njejtin vend,,sepse Zoti ishte per te gjith aty!

 
A

AlbertPrengzaj

Titulli: Feja ime.

Kjo me Dhine, ka nja kuptim te thjeshte qe mund te thuhet edhe ndryshe, pershembull ,zoti im duhet te Jet shqiptar,te me shfaqet si i till, se per ndryshe si ti besoj un qe ai esht fiks sperma ime ,dhe un jam sperma e tij.ne mynyr qe te plotesoj cdo deshir me te cilen ai Vet e ka mbushur zemren time!per kete Jan simbolet si simkartat,,Po nuk u pershtaten te dhenat nuk Ben pun Edhe Po ta fusesh,,ashtu Jan edhe ne parajs gjerat besoj un,po nuk pate arsye qe te bind te besosh se esht e arsyeshme per te shkuar atje,, nuk mund te shkosh ndryshe,,arsya cfar do te doje te beje ne parajs? Me c'far do te doje te merreshe gjith diten? E Kur te gjesh nje arsye qe mund te Jet sadopak e dobishme per banoret e tjer, dhe aspak e demshme, at'her provoje ta praktikosh ate qe nga Kjo jete! Dhe keshtu mund te biesh ne gjurmet e arsyes per te cilen ti egziston!
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Feja ime.

A ka naj vullnetar qe me ban me e kuptu kyt shkrimin se spo e kapish fare :p
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Feja ime.

Quku, Alberti ka shprehur ate cfare ndjene ne zemren e tij, aq sa e kuptova, pra me fjale tjera, bindjen e tij fetare ne nje fare menyre, ajo cfare vet ka deshire te jete edhe tek te tjeret ne nje fare menyre.
 
Titulli: Feja ime.

Albert sipas asaj qe kuptova edhe feja jote e mbeshtet besimin te vetja dhe te Zoti apo jo?
Gjithsesi me pelqeu pjesa e fundit e shkrimit tend :

E Kur te gjesh nje arsye qe mund te Jet sadopak e dobishme per banoret e tjer, dhe aspak e demshme, at'her provoje ta praktikosh ate qe nga Kjo jete! Dhe keshtu mund te biesh ne gjurmet e arsyes per te cilen ti egziston!
 
A

AlbertPrengzaj

Titulli: Feja ime.

Albert sipas asaj qe kuptova edhe feja jote e mbeshtet besimin te vetja dhe te Zoti apo jo?


Sigurisht! te besosh ne ate qe je,,do te thot ti besosh te vertetes! dhe sipas asa qe besoj un,,e verteta esht Zoti,

numri 3,,Dielli,,Ne emer te Babas e timin dhe te Diellit=shpirtit te shejt! qe sipas besimit tim,,esht e vetmja Mrekulli,,qe i ka par te gjitha qe nga fillimi,,dhe do te gjykoj ne fund te fundit!

nuk jan primitiv yjet dhe drita qe leshojn,,sepse ajo esht gjithshka!! primitiv esht te mendosh se ato jan primitive apo te krijuara nga dicka tjeter,,pervec se 1 shpirti te Shejt,,qe u perhap ne Biljarda te tjer!

jan disa simbole qe lidhen fort ne te verteten,,dhe te futesh e te spjegosh njerin prej tyre,,duhet te perfundosh te gjith zinxhirin,,qe hapet si pema e gjuheve indoeuropjane,,por shkurtimisht,,simbolet e pupujve te lasht,,shprehin qarte se gjithshka vjen nga Dielli,,por kte ta shpreh qart edhe logjika! pra kjo esht persa i perket se kush esht Zoti ne te vertet,,ai qe na ka krijuar dhe ai qe na mban te gjall ne kte jet e ne ate jet??

per mua ska tjeter pervec shpirtit te shejt!

pra un e mbeshtes besimin ne Zot apsolutisht! te shkosh te vizitosh nje fis te lasht diku ne bote,,dhe te shikosh se si ata me besojn mua! sipas tradites dhe kultures se vet,,,esht gjeja me e bukur per mua! pra i besojn drites morale fisnike traditconale etj etj te ksaj natyre,,qe te paret e tyre u kan len,dhe e trashigojn ne breza duke i dhen c´do brez ndricimin e vet,, sepse c´do popull i lasht,,por vertet i lasht,ashtu sic jan Shqiptaret ne te vertet! nuk kan nevoj per gjera qe tu japesh,,nga ata vetem mund te marresh,,por fatkeqsisht shqiptarve jau kan grabitur me mira vjet,,sepse ne fillim fare po ta ndjesh,,ne ishim si TORTA,,deri sa erdhi koha e pushtimit total qe mbetem vetem nje therrime,,dhe ky proces ka zgjatur me mira vjet!

tashi per tu kthy edhe nje her ne pikpamjen,,per mua Besimi i Jezusit ishte ne Diell,,ne Drit ! filozofia e tij ishte okupatore, ne kuptimin logjik te fjales,,sepse ai ishte Bir i Zotit edhe filozofikisht,,por edhe praktikisht,,ai ishte Bir i Jozefit djalit te Davidit,,pra ishte Bir i Zotit te tij.

sikur se un,,qe jam Biri i Brahs djalit te Zeusit,,
pra jam Bir i Babes tem,,dhe Baba im vet,,pasi qe jam dhe trashiguesi i tij njekohsisht!

pra nese Zoti im erdhi nga Drita apo Dielli,,ashtu si Zoti i Jezuist,,apo Jezusi,,a esht ai Zoti i te gjithve??

Sigurisht qe e verteta esht Zoti qe i bashkon te gjith!

 
A

AlbertPrengzaj

Titulli: Feja ime.

iSHte historia e Moisiut dhe Faraonit,,qe pa dashje i dha nje rrug tjeter kuptimit te botes!

ne shekullin e 12 para eres son,,Egjypti ishte kultura me e avancuar e kohes,,dhe sigurisht qe Moisiu e mori dijen ne oborrin e Faraonit,
por ndersa Faraonet themelues e dinin mir se c´far i bente ata te ishin Faraon,,kishte nga ata te tjeret qe erdhen ne vazhdim thjesht duke trashiguar postin,,por jo dhe diturin dhe dashurin ndaj popullit,,pa te cilen c´do perandori ka perfunduar ne erresir!

Perdorja e slleverve per te ndertaur qytete,,e ktheu Egjyptin dhe Faraonin ne nje armik,,qe nuk pajtohej me vullnetin e Zotit,,te cilin Moisiu e kishte kuptuar,,por faraoni i asaj kohe,,nuk ja kishte idene me te vogel,,dhe kshtu Moisiu duke patur Zotin me vete,,u dha Egjyptjaneve nje goditje shkatrruese psikologjike,,pasi askush nuk mund te besonte me ne fuqin e Zotit qe Besonin Egjyptjanet,,pra u krijua pershtypja se i gjith ai qytetrim,,kishte qen nje qytetrim fallso qe skishte lidhje Zoti fare me ta,,Por ne te vertet fallso ishte vetem Faraoni i asaj kohe,,dhe keshtu Moisiu u kthye ne izrael me njerzit e tij,,dhe me 10 urdheresat,,qe po ti krahasosh me botkuptimin e faraoneve te vertete,,10 urdheresat e Moisiut ishin si 10% e asaj qe ai kishte mesuar ne oborrin e Faraoneve,
pra ajo qe ndodhi ne shekullin e 12 para eres sone,,si te thuash pasoja e ngjarjes ishte kjo,,"djegja e bibles qe njerzimi kishte trashiguar,,dhe qe njerzimin e kishte derguar ne kulmin apsolut te kuptimit te gjerave,,dhe shpetimi i vetem 10 uredheresave,,qe mbeten si boshti i botkuptimit te botes se re!

Pra kultura dhe botkuptimi i asaj kohe,,kishte arritur shkallen me te lart,,dhe ishte si nje liber,,te cilin koha e dogji per arsyet qe i lartpermenda,,por jo sepse Egjyptjanet dhe kultura e tyre skishin lidhje me Zotin,,por sepse Zoti i tyre nuk donte te kishte sllever ne oborrin e tij,,por njerez qe punojn me deshir dhe e dashurojn ate kultur.

pra kjo ishte pasoja,,"nga 100% te asaj qe njerzit mund te kuptonin ne kohen e Faraoneve,,90% e saj perfundoj ne erresir"
dhe pastaj gjithshka ne lidhje me Zotin,, evuloj nga ai 10% qe Moisiu u solli ne lindjen e mesme,,dhe si pasoj pjesa tjeter ngeli ne erresire dhe vazhdoj te erresohej deri me Lindjen e Krishtit,,qe solli edhe nje her Driten ne vemendje,,pro prap me pas do te vinte Muhameti qe do te sillte edhe ai ideologjin e ti,,ne thelb Moisiniste,,dhe qe do te pushtonte gjysmen e botes,,dhe do ta bente edhe nje her mjegull.
 
A

AlbertPrengzaj

Titulli: Feja ime.

Tut Ench Amun,,nje nder Faraonet me te mir ,,per vet faktin qe koha e ruajti,, Ai esht per Kulturen Egjyptjane,,ashtu sic esht Skenderbeu apo Aleksandri apo kuptimi i Dhise ne Kulturen Shqiptare,,

Kta lloj mbretrish kan qen te vertete dhe origjinal,,,c´do mbret i vertete ka simbole te njejte ne thelb,,

kryqin,,sepse kryqi esht simbol i njeriut te vertet,,mjafton te hapesh krahet dhe te dukesh si nje kryq,
pershembull Tut Ench Amun,,kishte Koken e Kobres qe esht gjarpri Mbret,,,dhe koken e Shqiponjes,qe esht shpendi mbret,

k8zq0.jpg

kurse ne e kemi Koken e Shqipnojes dhe Finiksit,,
 
A

AlbertPrengzaj

Titulli: Feja ime.

e verteta bashkohet qe ne strukture,,sepse c´do simbol qe del nga thelbi,,ka te njejten form dhe domethenje,

pershembull numri 3.

Egjyptjanet,,e "fshehin" numrin 3 ne simbolet e tyre,, ja pershembull kryqi egjyptjan,,ka vetem 3 krah,,qe simbolizon 3shin,

por ka edhe ne c´do krah skeletin qe un e quaj skelet i perbashket simbolesh!

Kopie von KreuzAnkhTP-110-3203-prd.jpg

kjo esht forma e cepave ne c´do cep te kryqit,,

KreuzAnkhTP-110-3203-prd.jpeg

tashi shikoni me vemendje kte forme,,,ne kte forme shihen 3 pikat ne form trekendshash,,por ne kte simbol fshihet origjinal dhe struktura e skeletit me dy koka,,shikoni ne kto tri pika,,dy pikat e siperme duken si dy kokat e shqiponjes,,kurse trekendshi posht duket si bishti,,e kto dy pjeset ansore duken si krahet,,por ne mbrendesi te saj formohet edhe shkronja A,,e futur brenda ne shkronjen V,,

shikoni tashi kte monedhe,,vjen nga koha e Aleksandrit te Madh

Taxila coin 200-200 BCE by PHGCOM 2005 wikimedia blwh.jpg

SHikoni edhe ne kte monedh,,duket Kryqi,,3 pikat,,dhe forma e njet qe duket si nje X,,esht skeleti i shqiponjes me dy koka,,njet si ne kryqin Egjyptjan,

KreuzAnkhTP-110-3203-prd.jpeg - shqipja14ub.jpg
 
Redaktimi i fundit:
A

AlbertPrengzaj

Titulli: Feja ime.

shikoni pak kte fotografi,,esht veshja e nje princi egjyptjan,,shikoni kapelen qe mban ne kok,,esht shum domethenes kuptimi i saj,
sepse kjo kapele esht vet syri egjyptjan i kthyer pjerrtesisht,,pra nenkuptonte qe drita ose syri qe ishte simboli kulminant,,
ishte ne koken e princit,,dhe simbolizonte qe ajo mendje ndricohej nga lart. pra gjithshka ata e kishin ne nje rrjedh te qart logjike,

kjo lloj kapelje,,ka te njejtin kuptim me perkrenaren e Skenderbeut,,vetem se intepretohet sipas kultures,,por te njejten gje e simbolizon.
kronen_peraa.gif
 
Top