• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Femije nga qelizat rrjedhese?

elbruna

Anëtar i Respektuar
Zbulim i papritur ne fushen e shkences gjenetike. Sipas nje artikulli te revistes “Nature”, tashme per te krijuar nje femije shkenca nuk ka me nevoje per spermatozoidet e mashkullit dhe vezoret e femres.

Studimi i bere nga Stanford University ka treguar se mund te krijohet nje femije edhe nga qelizat rrjedhese. Ky zbulim hap rruge te reja per te luftuar fertilitetin, por ne te njejten kohe shton polemikat per normat e etikes shkencore dhe kufijte ku duhet te arrije qenia njerezore.

Kerkuesit kane zbuluar nje miks vitaminash me perberes kimike qe veprojne me qelizat rrjedhese per t’i tranformuar ne sperme ose vezore. Spermatozoidet kane koke dhe bisht me te vogel se ata natyrale, por gjitheesi jane ne gjendje te fertilizojne nje vezore.
TCH
 
Top