• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Fëmijët që lindin në dimër, të rrezikuar nga azma

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Bebet e porsalindura gjatë katër muajve të parë të jetës preken nga gripi. Por këta fëmijë janë shumë të rrezikuar të bëhen azmatik.


Këtë e kanë treguar kërkuesit amerikan. Të gjithë bebet janë të ekspozuar dhe të rrezikuar, me propabilitet të lartë për t’u prekur”, tha Dr. Tina Hartert, drejtoreshë e Qendrës për Kërkimet e Azmës, në Universitetin e Vanderbilt. Sipas saj, në përgjithësi inftantët janë të ndjeshëm ndaj simpotmave të azmës, por në muaj e dimrit ky rrezik shtohet pasi ndikojnë shumë infeksionet virale që janë më të shpeshta në këtë stinë.

Për të arritur në këtë përfundim mjekët-studiues analizuan 95 000 të porsalindur dhe nënat e tyre. Rezultoi se bebet e përfshira në studim kishin kaluar bronshit ose infeksion të gjatë në rrugët e frymëmarrjes. Gjithashtu secili prej tyre ishte prekur të paktën një herë nga gripi.

“اfarë kemi mundur ne të shohin në kohën e lindjes. Që fëmijët që lindin në dimër janë jashtëzakonisht të riskuar nga infeksionet virale dhe për pasojë edhe nga azma”, tha Dr. Hartert.

Afërsisht çdo fëmijë është i infektuar nga RSV në moshën foshnjore, kryesisht ata të moshës 3-6 muaj. Virusi shpesh kthehet në komplikacion serioz për shëndetin e fëmijës, shtoi ai.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
jam shembulli i lindjes ne dimer dhe nuk kam gje :D
 
Top