"Femrat janë fajtore për dhunën ndaj tyre"

ricky_ch

******
Pe: Titulli: "Femrat janë fajtore për dhunën ndaj tyre"

Vertet e ke ti??Ja te jap une nje material me shifra eshte ne anglisht se ashtu e pata ne dore materialin per shkolle,ashtu po e jap...Islam under the guise of Sharia law and the Quran endorses rape of women, and incest of infants and children. The effect of this is a massive number of ***ual assault cases on women and children.

Over 23% of Muslim children in a University study claimed to have been raped (1/4 of the entire population). Over 46% of Muslim male students in Riyadh are homo***uals, and over 25% of Muslim male student in Jeddah are homo***uals. Homo***ual relations are common due to restriction of association between genders.

Burimi Muslimissue...

P.S Nuk u morr ky material per studimin e dhunes ne Arabi,por u morr me shume per studimine dhunes ne vendet e lindjes sic behet dhe ne vendet perendimore dhe shifrat ishin shume me te medha...Keta jane shifra te deklaruara qe njihen ne shtet,por eshte nje perqindje qe heshtin...Zonjë,
lexoje vetëm titullin e asaj që ke sjellur
dhe e kupton shumë mirë se për çfarë
lloji të statistikës flitet.

Këtu thjesht njolloset Islami dhe Kurani,
nëse din me lexua dhe të punon koka
e ke lehtë ta kuptosh.

Kur një lloj statistike sillet me qëllim
që të hidhet dritë mbi një fenomen
dhe kryesisht ka për qëllim mbrojten
e të drejtave të njeriut, nuk ka nevojë
të bëhet propagandë.
Andaj, një duhet ta keni të kjartë,
se edhe nëse ajo ekziston, kurrsesi nën
mësimet e Kuranit!

Unë, zonjë thash sa për statistikat janë
parllavra, sepse askush nuk ia mbajti qiriun atyre.

Gjithashtu, nuk mund të mohoet se
psikopata edhe në vendet arabe nuk ekzistojnë,
edhe ata janë njerëz si europianët.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: "Femrat janë fajtore për dhunën ndaj tyre"

Gloom, mua s'po me duket logjike nje webfaqe qe mirret me statistika te dhunimit ne vendet arabe bie fjala, t'posedoje material qe flasin kunder besimit fetar te tyre !
Ky fakt, statistikat e dhene i ben te paverteta, apo t'i llogarisim si t'jo sakta (ta zbusim pak).

Njeriu psikopat Gloom, nuk njeh fe, as moral as ligj, ndaj nuk gjykohet besimi fetar ne baze te pasueseve te atij besimi fetar, por ne baze te burimeve kryesore te fese se tyre (psh tek muslimanet Kur'ani & Sunneti 2 burimet kryesore, tek te Krishteret, Bibla, e kshtu me rradhe).
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: "Femrat janë fajtore për dhunën ndaj tyre"

Ne kete forum tani edhe me heret kemi pasur rastin te lexojme shkrime dhe analiza mbi te drejtat e familjes, femres dhe femijeve ne dy botera diametralisht te kunderta (Lindje – Perendim). Po ne kete forum tani dhe dikur perplasjet kane ikur deri atje sa me shume ka pasur kundershti se sa nje analize te mirefillt me krahasime. Me shume ka pasur shkrime te stilit se ja une te munda ty, ja une jam fitimtari dhe se ja cfare proklamon feja ime, pa u leshuar ne krahasime. Une ketu perveq gruas kam marre shembull, femijen dhe komplet familjen si berthame e cdo shoqerie njerzore.
Ne bote asgje nuk eshte absolute, edhe ne jemi relativ. Gjithashtu jeta na ka treguar se perfektja nuk egziston, por egziston e mira dhe jo e mira. Shoqerit njerezore me kalimin e kohes kane pesuar ndryshime te medha. Paramendojme klanet, fiset, patriarkalen, matriarkalen, skllavopronarin, borgjezin, kapitalizmin, socializmin e shume e shume ndryshime tjera. Pastaj: Ateizmin, Islamizmi, Krishterimi, Budizmi etj dhe kjo ndryshueshmeri nuk ndalet. Ndoshta para kesaj qe ne njohim permes historise kane ekzistuar edhe shoqeri njerezore ose besime fetare me te persosura por ne nje stad te zhvillimit te tyre apo nga ndikimi i faktoreve te ndryshem pamarrparasysh natyror apo njerezor jane ndryshuar ne aspektin negativ. E di qe ne te gjithe i dime keto gjera por po i permendi per te argumentuar se secile ndryshim shoqeror apo besim fetar eshte manifestuar me te mirat dhe te keqijat, ka pasur perparmet dhe te metat. Pastaj ndyshimet ne shoqeri gjithmone jane manifestuar edhe me probleme e jo rralle here edhe me luftra. اdo ndryshim dhe risi tentohet te mos pranohet nga e vjetra. Edhe sot njerezimi ne bote eshte i ndare shperndar neper shtete te ndryshme me besime te ndryshme te cilat permes aparatit shteteror krijon te mira dhe te keqija per popullin e vet. Te analizojm vetem nga nje pik veshtrim pa e analizuar edhe pikveshtrimet tjera dmth. se ke dhene nje analize gjysmake. Shume po i analizojme gjerat duke i paragjykuar ato. Keshtu me duket mua. Disa ketu po analizonjn Perendimin dhe te keqijat e tij pa analizuar te miren dhe ne nderdijen e tyre ate e krahasojne me Lindjen dhe vijnë ne perfundim se atje eshte me mire pa terhjekur asnjë paralele mes këtyre dy boterave diametralisht te kunderta. Eshte plotesisht e vertet se Perendimi karakterizohet edhe me veprime negative, te meta, dhe ka edhe vlera te keqija sepse ne çdo vende te botes dhe ne çdo shoqeri njerezore egzistojn te metat dhe vlerat e keqija por per analize ju nuk po terhjekni asnje paralele mes te mirave dhe te keqijave mes Perendimit dhe Lindjes. Filloni te analizoni vuajtjet dhe mirrqenien e kategorisë fëmijë ( si shpresë e kombit) por edhe familjes si qelize e shoqeris mes Lindjes dhe Perëndimit. A mund ta terhjekim nje paralele mes tyre dhe te mos harrojm se kesaj paralele duhet shtuar edhe efektin medial ne Perendim dhe Lindje por edhe vendeve tjera. Ku guxon gruaja dhe femija te ankohet për te drejtat e tij ne Lindje ?. Sa qindramijera femije ne lindje dhe vendet tjera te globit perdoren si luftetar? Sa miliona femije perdoren si krahe pune ne vende qe te shkojne ne shkolle? Sa te tille vdesin për mungese kujdesi dhe barna? Sa miliona femije dhe gra jane analfabet? Sa mijera e mijera tjerë vdesin nga kujdesi i manget? Sa mijera e mijera tjere hudhen ne rruge dhe mbesin ne meshiren e fatit te rruges sepse shtetet nuk kane investime per tu kujdesur per ta? Analizone dhunen ndaj gruas dhe femijes. Sa perdoren per prostitucion dhe forma tjera te dhunes? Sa perdhunohen dhe as qe guxon tu shkoje mendja per te lajmeruar nga frika e pesimit. Sa mijera e mijera fëmije shiten e stershiten per pedofili apo per ti shfrytezuar pjeset e trupit te tyre. A keni menduar per keto gjera ndonjeher? Shtojani kesaj edhe dhunen ndaj nenes dhe femres ne përgjithesi dhe plus kesaj shtojani edhe ate se sa qindramijera raste tjera nuk dëgjohen fare sepse nuk guxon askush as te lajmëroj. Ju garantoj se ky numer eshte tmerrues kur ta krahasosh me Perendimin.
Andaj te lutem shoqeri njerezore perfektë nuk ekziston, por te analizosh dhe te vesh ne perfundim dhe te mundohesh te bindesh njerez se gjendje ne Perendim eshte me tragjike sa i perket mireqenies familjare dhe jeteses se gruas dhe fëmijes se ne vendet tjera te botes (perfshi edhe vendet Islamike) kjo eshte komedi. Une mendoj se Perendimi me gjithe te metat qe ka prap qendron me vitdrite large Lindjes sa i perket mireqenies se qelizes se shoqeris njerezore te quajtur Familje. Ne perendim edhe nese askush nuk perkujdeset per mireqenien e gruas dhe femijes shteti perkujdes per keto kategori . Si perfundim kam vetem nje pyetje: Pse miliona e miliona njerez mundohen te ikin nga Lindja e vendet tjera dhe enderr e kane Perendimin, mos te flasim per shtresen intelektuale qe ajo ka ikur moti?. A thua valle ikin nga te mirat keta?. Te nderuar kjo ndodhe me te vetmen arsye se mireqenia, siguria dhe ardhmeria e familjes, gruas dhe femijeve eshte me e madhe. Ndoshta do te ndryshoj kjo gjendje dikur sepse çdo gje eshte relative por per momentin qendron keshtu. Ne disa aspekte ne na duket se nuk eshte ne rregull Perendimi por mos te anashkalojm aspektet tjera qe i kane te rregulluara ne menyre perfekte.


Diskutime te kendshme :ciaoo:
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: "Femrat janë fajtore për dhunën ndaj tyre"

Ju garantoj se ky numer eshte tmerrues kur ta krahasosh me Perendimin.

Garancion nga kush ? Nga nje anetar i thjeshte i forumit, vetem pse ai vet keshtu mendon ? Kiterr, rezultate perfundimtare te ketij lloji nuk vijne nga forumi. Ti shume bukur dhe gjate ke shkruar, por asgje s'ke thene, si perfundim, mbetet mendim i juaji personal, qe s'ka t'beje asgje me realitetin, per aq kohe sa nuk sjell fakte/shifra/statistika, por vetem fjale magjike n'forme t'analistit n'thonjeza. Sorry !
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: "Femrat janë fajtore për dhunën ndaj tyre"

Garancion nga kush ? Nga nje anetar i thjeshte i forumit, vetem pse ai vet keshtu mendon ? Kiterr, rezultate perfundimtare te ketij lloji nuk vijne nga forumi. Ti shume bukur dhe gjate ke shkruar, por asgje s'ke thene, si perfundim, mbetet mendim i juaji personal, qe s'ka t'beje asgje me realitetin, per aq kohe sa nuk sjell fakte/shifra/statistika, por vetem fjale magjike n'forme t'analistit n'thonjeza. Sorry !

Te kan sjelle me poshte edhe shifra/statistika/ ke edhe deshmi te gjalla ne gjithe lajmet boterore por ato jane te erreta per ty sepse i kan bere armiqet e islamit dhe se Kurani nuk ka thene ashtu.

Nuk diskutohet me utopiste qe besojne ne endrra.

Je i lire.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: "Femrat janë fajtore për dhunën ndaj tyre"

Padyshim qe jam i lire, andaj edhe shlire te kundershtova, sepse flet si i dehur
 

Petrit101

Ta ka ta pu! ta kam me ti ba

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: "Femrat janë fajtore për dhunën ndaj tyre"

Me respekt Petriti.

Me respekt ? Cfare respekti qenka ky ? Permiresoje fjalorin njehere, pastaj thuaj me respekt !

Popullsia muslimane s'eshte n'zorr me qit uje n'tana ant si kullojca e makaronave. Dhuna s'ka fe, une nuk e di perse permend ketu religjionin ?

Pastaj, ne asnje link nuk pash statistika te % . Material shume, te dhena aspak ! Aty shume mire qenka titulli "Study on women's health and domestic violence against women", e nuk qenka "Violence in Islamic popullation". Keto pallavra shko shitja Sahit Fyllit n'Prishtine, t'koft gjalle hala. Bile as ai stmerr nkonsiderat.

Une kam sjellur argumentin e qarte me 1 foto te thjeshte, ti me ke sjellur linqe, libra, romane pfff !!!

Ndoshta s'i kam pare mire, por me bej nje nder, postoj ketu statistikat ne ato linqe nqfs jane.

sht ne konkurenc me katoliken kush po perdhunom ma teper femnen.

Sa qesharake ! Mos perziej katoliket me muslimanet ketu. Dhunuesi, nuk frymezohet nga feja, nuk e ke ditur kete ?
 

Petrit101

Ta ka ta pu! ta kam me ti ba
Titulli: "Femrat janë fajtore për dhunën ndaj tyre"

Une me dhune kunder femnes kuptoj nji dicka ma t'pergjithshme dhe si te pergjithshme mbet fakti se popullsia myslimane(dhe me ket mos kupto feja
myslymane,pse popullsia myslimane asht ma e dhunshme ne pergjithsi, kerkoja vetvetes e mos akuzo majtas e djathas) e mban flamurin e dhunes
ma lart se te tjeret deri sa te vazhdojne te jetojne ne shoqnina patriarkale. Ate foto qe ke publiku ti po ti hapish mire syte e ballit e shef se burimi
asht i marrun nga ato "romanet" ose "linqe"qe postova.Si perfundim un respektin ja jap gjithkujt simas sjelljes ,e jo fese o preardhjes nese ty tu duk fymje ato qe
shkruva asht problemi jot.

Hedhi nje sy se ty tu doka A/RES/48/104. Declaration on the Elimination of Violence against Women
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: "Femrat janë fajtore për dhunën ndaj tyre"

Eh,..keta kishtaret,,i kan qef ato muregshat kur i zhveshin me 100 metra basm siper,,nccccc,,me sa duket eksitohen me shume nga fshehtesia tip dhunimi..
Injornca lulzon ku ka erresir mendimi dhe lirie.
Prifiti me sa duket eshte dashuruar me idologjit teologjike te mesjetes ku femra ishte nje sherbetore e mirfillt e instikteve te mashkullit,,,
Papa e bekoft kete prift...hahahahahahahaha
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: "Femrat janë fajtore për dhunën ndaj tyre"

asht i marrun nga ato "romanet"

Pse ca cenkan romanet ?
 
Pe: "Femrat janë fajtore për dhunën ndaj tyre"

Historikisht prifterinjte i bejne gjerat fshehurazi, vetem kur merren vesh pas 30 vjetesh pastaj qe brenda mureve te kishave dhe manastireve kane ndodhur e ndodhin lloj lloj orgjish dhe abuzimesh e histori qe do i kishte zili edhe vete MARQUISE DE SADE.Ndaj dhe ky prift shqetesohet si vishen grate, ai nenkupton qe duhen te vishen e te mbulohen jashte , por vetem jashte ama sepse brenda mureve te kishes i do laskuriq.
Thene kjo shtoj vetem kaq:Askush dhe asgje nuk mund te me tundoje mua nese nuk dua te tundohem, askush dhe asgje nuk mund te me provokoje mua nese nuk dua te provokohem, por edhe nese tundohem pse provokohem asgje nuk e justifikon dhunen e aq me pak veshja
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: "Femrat janë fajtore për dhunën ndaj tyre"

ne femrat e gjora :( :(
mjer ne cpo heqim :qan:
 
Top