• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Fenomeni alarmant në Shqipëri! 4 në 10 gjimnazistë, konsumatorë të kanabisit...


Droga gjithmonë e më shumë po bëhet një trend për të rinjtë shqiptar kjo pasi edhe studimet tregojnë se ka një dyfishim të numrit të përdoruesve kryesisht adoleshentë 14-15 vjeçar.
Sociologu Zyhdi Dervishi e gjen fajin për këtë shtim të numrit tek mungesa e aktiviteteve kulturore ndërsa thotë se paratë që prindërit u japin fëmijëve për ushqim këta të fundit i përdorin për të blerë drogë.

4 në 10 adoleshentë të klasave të 9 dhe të 10 rezultojnë të jenë përdorues të lëndëve narkotike sipas një studimi të Institutit të shëndetit Publik. Sipas ekspertëve këto konsiderohen shifra alarmante dhe një nga faktorët që ndikon në shtimin e këtij numri është pikërisht mungesa e veprimtarive kulturore që ti zërë kohën adoleshentëve.

Dervishi: Me keqardhje them që përqindja e të rinjve të kësaj grupmoshe që konsumojnë lëndë narkotike është rritur. Me sistemin tonë të arsimit nuk ka veprimtari kulturore artistike që të plotësojë boshllëkun të rinjve. Duke mos qenë të angazhuar të rinjtë shkojnë tek lëndët narkotike.

Sociologu Zyhdi Dervishi e cilëson si tejet të rëndë për shoqërinë varësinë që të rinjtë kriojnë ndaj lëndëve narkotike.

Dervishi: Një nga mekanizmat që keqpërdor më shumë energjitë e të rinjve është edhe orientimi i tyre nga droga. Një pjesë marrin plagë të përkohshme, një pjesë marrin plagë të përhershme.

Sakrifica e prindërve për të mos i ndarë fëmijet ë tyre nga shoqëria duke i dhënë para nëpër duar është edhe një faktorët që ndikon në lehtësinë e gjetjes së lëndës narkotike.

Dervishi: Prindërit shqiptarë bëjnë një jetë të vështirë për t’i dhënë para fëmijëve. Në këto kushte ata kanë ca para nëpër duar. E kanë të vështirë prindërit t’i çojnë me bukë me vete dhe i japin para.

Dervishi thotë se nismat e ndërmarra nga bashkia e Tiranës për të larguar të rinjtë nga rruga e lëndëve narkotike duhet mbështetur pavarësisht bindjeve politike.

Dervishi: Gjithçka që bashkia e Tiranës bën për të rinjtë në favor të largimit të të rinjve nga plagët sociale apo përdorimi i lëndëve narkotike duhet ta përkrahim, pavarësisht bindjeve politike.

Sipas raportit të ISHP pas përdorimit të hashashit vendin e dytë e zë përdorimi i kokainës por për shkak të çmimit të lartë në treg, kjo e fundit nuk ka fituar të njëjtin terren si hashashi./oranews
 
Top