• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Finlanda është i pari vend në botë që heq lëndët mësimore

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Finlanda është i pari vend në botë që heq lëndët mësimoreKur bëhet fjalë për arsimin, duhet ta pranojmë që disa vende janë shumë më të përpara se i yni. I tillë është edhe rasti i sistemit shkollor finlandez. Ai kryeson prej disa vitesh të gjitha renditjet e mundshme duke u afirmuar si një ndër më të mirët në botë.
Por sipas autoriteteve finlandeze, ai ka nevojë për ndryshime rrënjësore.
Ata kanë vendosur të heqin për herë të parë disa lëndë nga programi shkollor si fizika, matematika, letërsia, historia dhe gjeografia.
Sipas drejtuesit të Departamentit të Edukimit në Helsiniki, Marjo Kyllonen, shkolla ka nevojë të përditësohet dhe t’i përshtatet më së miri nevojave të nxënësve. Në vend të mësimit individual, nxënësit do të studiojnë fenomene apo ngjarje të ndryshme në raport me lëndët e tjera.
Këto ndryshime do të prekin gjithashtu organizimin e klasës. Nxënësit nuk do të gjenden më përballë mësuesit, por do të punojnë në grupe të vogla pune rreth tryezës së rrumbullakët.
Pritet që këto ndryshime të marrin jetë rreth fillimit të vitit 2020. Ato do të prezantohen fillimish për nxënësit e shkollave të mesme dhe më pas mudn të përfshijnë gjithë arsimin para-universitar.

b;thealbanian.
 

Aver

VIP
Titulli: Finlanda është i pari vend në botë që heq lëndët mësimore

Asnjehere nuk kam lakmuar te jetoj jashte, por nese rastesisht do te me mbushej mendja do te shkoja ne Finlande.
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Finlanda është i pari vend në botë që heq lëndët mësimore

C ja fusin pordhes keto.... Bazat duhen!
 
Top