Firma Belles-:P, pro apo kundra?

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Firma Belles-:p, pro apo kundra?


2- Njihmeni nese keni Durim!

Per kete qendroj kundra
atehere une them: S'dua te te njoh sepse durimin mund ta perdor per gjera te tjera me produktive se sa te te njoh ty. Per me teper, ne nuk njohim dike vete, por ne njihemi, pra ne nje marredhenie duhet te jemi te dy te barabarte, une te le hapesire ty e ti mua, nqs mbyllemi perfundojme duke mos u njohur fare ne fund! Na rrofte dhe ai pak durim qe treguam ne fillim, Lol...

:D Si mund ta perdoresh ne menyre produktive durimin tend kur nuk ke interes te njohesh nje njeri psh....ne bashkjetojm me njerez, pra me njeri-tjetrin e kjo me duket pak menfregizem nese thua: sdua te te njoh ty, pse te kem durim te te njoh ty....mund te thuash te kemi te njejtin durim te njihemi me nj-tj...por smund ti thuash nje qenie humane sdua te kem durim te te njoh ty :D......Nuk eshte se ai personi tjeter qe ti sdo te njohesh jeton me alienet :p ....Jemi nje bashkesi me detyrimin madje per te qen jo indiferent me nj-tj

Por me siper kam shpjeguar ate pjese e dyte te firmes "Njihmeni nese keni durim" nuk ka te bej me arrogancen dhe as mendjemadhesin....por pikerisht me faktin se njerzit gjykojn dhe arrijn ne konkuluzione teper ta gabuara per tjetrin dhe i bejn gjyqin me pretekstin sepse nuk i ka ardh mire fakti se i ai person i eshte DUKUR ashtu.......Pra perfundimet dhe perkufizimet per dike nuk vijn se e njeh kete person por vijn sepse mendojm se ai person eshte keshtu apo ashtu pa e njohur aspak...
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Firma Belles-:p, pro apo kundra?Pikerisht ricky.....hekuri ndryshon forme kur mbi te ushtrohet nje force ose skuqet dhe i japim formen qe deshirojm ne. Pra nuk eshte nje vullnet dhe deshire e hekurit por eshte dicka tjeter qe e detyron ate te marri formen :)
Edhe me kete shprheje kete dua te them. se nuk ndryshoj identitetin tim apo karakterin tim sipas deshirave e mendimeve te tjetrit....nuk i ulem vullnetit te nje s'kuqje :D

ate qe kam nenvizuar se kuptoj...sepse virgjeria eshte nje koncept qe ndryshon ndersa se.ksi eshte i njejte.....madje skan lidhje me nj-tj aspak ;)

Kurr mos thuaj kurr! ( kjo është më se e vërtetë)!

Nuk ka njeri që t'i pëlqej dikujt totalisht, si
dhe pa të meta!

Mua kur dikush më thot diçka për ndonjë të metë
timen ndoshta nuk e marr aq parasysh, mirëpo
kur të njëjtën ma thonë 2-3 apo më shumë
veta, tek ne thonë "bjeri mbas vetës"!
Kjo është ajo fuqia që e lakon hekurin.
Nëse ti jeton vetëm për vete, atëherë vazhdoje
këngën, por nëse për ty edhe të tjerët kanë rëndësi,
atëherë duhesh t'i përshtatesh vallës si bjen muzika.

Pra, nëse analizojmë mirë thënjen, ajo vetëm tregon
egoizmin e dikujt, mospërfilljen e mendimit të të tjerëve
apo si themi "nuk ma ndien për ty"!

Sa për pjesën e dytë të thënjes, njohja zakonisht
bëhet spontanisht, askush nuk mund t'i kushtojë
rëndësi të posaçme vetëm një personi!
Por në fund të fundit, kjo është një pamundësi
sepse deri sa ta njohësh dikend mund të zgjasë
shumë! Pra, nuk varet nga dëshira ime për të të njohë,
por se mënyra se njërëzit paraqiten!
 

eGo0sTyle

System Engineer
Titulli: Firma Belles-:p, pro apo kundra?

Un e kam njohur Virtualisht, Kshu qe ja vlen te kesh durim :)
 

eGo0sTyle

System Engineer
Titulli: Firma Belles-:p, pro apo kundra?

Ke fillu mu ba firm e njohur kohet e fundit prandaj je beqo :D

Lol statusi im esht i djegur i martuar ti thua beqo :p
 

London

carpe diem
Titulli: Firma Belles-:p, pro apo kundra?

Lol statusi im esht i djegur i martuar ti thua beqo :p

Se mos e kam lexu nani her statusin tend kshu e ven ti ti trembesh femrat :p
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Firma Belles-:p, pro apo kundra?

Une mendoj qe ne te gjithe ndryshojme, deshem apo nuk deshem ne, me vullnetin apo pa vullnetin tone.
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Firma Belles-:p, pro apo kundra?

Kurr mos thuaj kurr! ( kjo është më se e vërtetë)!

Nuk ka njeri që t'i pëlqej dikujt totalisht, si
dhe pa të meta!

Mua kur dikush më thot diçka për ndonjë të metë
timen ndoshta nuk e marr aq parasysh, mirëpo
kur të njëjtën ma thonë 2-3 apo më shumë
veta, tek ne thonë "bjeri mbas vetës"!
Kjo është ajo fuqia që e lakon hekurin.
Nëse ti jeton vetëm për vete, atëherë vazhdoje
këngën, por nëse për ty edhe të tjerët kanë rëndësi,
atëherë duhesh t'i përshtatesh vallës si bjen muzika.

Pra, nëse analizojmë mirë thënjen, ajo vetëm tregon
egoizmin e dikujt, mospërfilljen e mendimit të të tjerëve
apo si themi "nuk ma ndien për ty"!

Sa për pjesën e dytë të thënjes, njohja zakonisht
bëhet spontanisht, askush nuk mund t'i kushtojë
rëndësi të posaçme vetëm një personi!
Por në fund të fundit, kjo është një pamundësi
sepse deri sa ta njohësh dikend mund të zgjasë
shumë! Pra, nuk varet nga dëshira ime për të të njohë,
por se mënyra se njërëzit paraqiten!

Kurre mos thuaj kurre, eshte mese e vertet....nuk them kurre ne fakt :D
Dhe nuk po flas per te metat...se po i ngaterroni gjerat...ketu flitet per personin ne kompletesi te tij. jo per verejtje apo keshilla qe mund te te japin miqte e ti thua jo un keshtu jam sdo ndryshoj kurre....sbehet fjal per kete.

ricky ajo qe me duket menefregiste dhe kokefortesi paksa kur nuk kuptohet tjetri apo nuk do te kuptohet. Sepse nese lexon mire, objektivisht cka kam then ne cdo pergjigje per kete, do kuptosh se muzikes i pershtatem por gjithmon duke mbajtur ritmin dhe melodin time :D
...nje shembull valleje meqe e permende kete fjal. .....Edhe nese ne vallen e udheheq dikush tjeter e un jam ne rrjeshtin e valles jo ne krye.....un i pershtatem muzikes, jam ne valle por kembet i hedh sic di un, nuk mund te ndryshoj ose te imitoj ate qe kryeson kete valle.

Pra njeriu mund te kryej pershtatshmeri siperfaqesore sipas situates apo personit qe ka perball...por ne thelb nuk eshte ndryshe nga ai qe eshte...nuk ndryshon, nuk mund te ndryshojm sepse keshtu do shoqeria ...(ai, tjetri e tjetri per te qen rehat me veten ata)

Njohja nuk behet spontanisht dhe as rastesisht....sigurisht qe as fatmirsisht....njohja behet sepse ne duam, me deshiren tone.
Si paraqitet nje njeri? dmth si duhet te paraqitet qe te kesh durim apo spontanitet per te njohur nje njeri?? tek shkembehemi ne shkallet e pallatit? :p sbesoj.

Marrim virtualitetin psh....meqe ketu eshte me e thjeshte qe dikush paraqitet dhe shfaqet pa pritur spontanitetin.
Pra sipas asaj qe thua ti.....Ti nuk e njeh ose nuk te vjen as mendimi me i vogel te njohesh dike sepse eshte paraqitur e ti pasi ke pare kete paraqitje (ne prezantim psh ose te tjera gjera forumale) atehere ke bere ne mendjen tende nje profil dhe thua....un nuk dua ta njoh kete person per kete apo ate arsye.........Mbetet nje paragjykim sido qe te jet :)
E njejta gje ndodh edhe ne jeten reale....ne degjojm per dike, na kap veshi ndonje gje, e kjo paraqitje sna jep ate deshiren dhe durimin per ta njohur, e injorom.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Firma Belles-:p, pro apo kundra?

Bella ka te drejt robi qe eshte rob me "dy lek te vjetra personalitet" nuk ndryshon leht..hahahahahaha
Jemi mbush me njerez qe ndryshojn nga fryn era,,ja kapeni pak nga ky kendveshtrim dhe pastaj do kuptoni sa te drejt ka Bella,,qe thot nuk ndryshoj..:)
Nryshimi behet ne baz te disa faktorve qe kemi per-rreth,(faktoret per te cilet ndryshojm dicka ne kuptimin pozitiv jan shume te rendesishem per ne,,aty hyn njerzit me te dashur,,ata per te cilet jetojm),por sigurisht jo per c"do faktor sepse atehere i bije te jemi pa pik karakteri e personaliteti,,veq hyp e zbrit autobuzave te mendjes e te lloj lloj formave pershtatje e transformimi,,qe afrojn te tjeret si zhjidhje per ne.
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Firma Belles-:p, pro apo kundra?

Une mendoj qe ne te gjithe ndryshojme, deshem apo nuk deshem ne, me vullnetin apo pa vullnetin tone.

Po ndryshojm...po sme duket e drejte aman, kete po them....qe te ndryshojm karakterin tone pergjate jetes....perse te mos jemi ata te vendosurit, te shkathtit, pasionalet, te jemi e te ruajm pjes te karakterit tone qe na ben te krenohemi me veten, e qe na ben te na duan. Perse te ket mutacion karakteri tek ne?

Nuk besoj se kemi burra e gra tani ne moshe 40-50 vjece kaq te gezuar :p te cilet kan shkelur disa ane te personalitetit te vet perkundrejt vullnetit te partnerit? a jan te lumtur keta burra e gra qe kan len te dominohen ???

psh...kur nga singel kthehesh ne cift dhe fillojm qe veten tone e lidhim me nje person tjeter....dhe pershtatja apo te perbashktat behen nje. Perseri edhe ketu "un nuk ndryshoj" por jap cka jam e marr cka ai eshte.


 
Redaktimi i fundit:

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Firma Belles-:p, pro apo kundra?Kurre mos thuaj kurre, eshte mese e vertet....nuk them kurre ne fakt :D
Dhe nuk po flas per te metat...se po i ngaterroni gjerat...ketu flitet per personin ne kompletesi te tij. jo per verejtje apo keshilla qe mund te te japin miqte e ti thua jo un keshtu jam sdo ndryshoj kurre....sbehet fjal per kete.

ricky ajo qe me duket menefregiste dhe kokefortesi paksa kur nuk kuptohet tjetri apo nuk do te kuptohet. Sepse nese lexon mire, objektivisht cka kam then ne cdo pergjigje per kete, do kuptosh se muzikes i pershtatem por gjithmon duke mbajtur ritmin dhe melodin time :D
...nje shembull valleje meqe e permende kete fjal. .....Edhe nese ne vallen e udheheq dikush tjeter e un jam ne rrjeshtin e valles jo ne krye.....un i pershtatem muzikes, jam ne valle por kembet i hedh sic di un, nuk mund te ndryshoj ose te imitoj ate qe kryeson kete valle.

Pra njeriu mund te kryej pershtatshmeri siperfaqesore sipas situates apo personit qe ka perball...por ne thelb nuk eshte ndryshe nga ai qe eshte...nuk ndryshon, nuk mund te ndryshojm sepse keshtu do shoqeria ...(ai, tjetri e tjetri per te qen rehat me veten ata)

Njohja nuk behet spontanisht dhe as rastesisht....sigurisht qe as fatmirsisht....njohja behet sepse ne duam, me deshiren tone.
Si paraqitet nje njeri? dmth si duhet te paraqitet qe te kesh durim apo spontanitet per te njohur nje njeri?? tek shkembehemi ne shkallet e pallatit? :p sbesoj.

Marrim virtualitetin psh....meqe ketu eshte me e thjeshte qe dikush paraqitet dhe shfaqet pa pritur spontanitetin.
Pra sipas asaj qe thua ti.....Ti nuk e njeh ose nuk te vjen as mendimi me i vogel te njohesh dike sepse eshte paraqitur e ti pasi ke pare kete paraqitje (ne prezantim psh ose te tjera gjera forumale) atehere ke bere ne mendjen tende nje profil dhe thua....un nuk dua ta njoh kete person per kete apo ate arsye.........Mbetet nje paragjykim sido qe te jet :)
E njejta gje ndodh edhe ne jeten reale....ne degjojm per dike, na kap veshi ndonje gje, e kjo paraqitje sna jep ate deshiren dhe durimin per ta njohur, e injorom.


Mos u nis nga ajo se dikush s'të kupton, sepse lehtë mund
të jetë që ti se ke kuptuarë!

Ja edhe një thënje dhe po e përfundoj me kaq:

"herëdo kurëdo njeriu ndeshet me një hundëlesh!", dhe
kur të ndodh kjo, hehe, ndryshon, bile edhe valle kërcen!

Po të them sinqerisht, jo unë, apo edhe gruaja po të mos
lëshonim rrugë ne sot nuk do të ishim bashkë!
Principet janë principe, por krejt varet njeriu sa e paguan çmimin!
Lexoje me poshtë: "Krenaria të len pa bukë!"
Kësaj i thonë përshtatje (ndryshim) si të duash merre!

Nejse, secili e sheh ndryshe, por për mua kjo që ke venë
në firmë diçka shumë e pavlerë si dhe pa logjikë!

Unë për vete i përshtatem çdo situate, nëse gëzimi e lumturia
e dikujt varen nga heqja dore nga diçka e imja , e bëjë me gjithë dëshirë!

Ose, ose vie në pah skjarimi i fjalës ndryshim!
Ndryshimi është kur diçka ndryshon nga ajo
çka konsiderohet parimore (principiele), e rregullt, normale,
si jemi mësuar të shohim diçka si të zakontë...,
me një fjalë përshtatja, e përshtatja si proces nuk ndodh
nëse diçka nuk ndryshon. Nuk ka ndryshim, s'ka as përshtatje,
si dhe anasjelltas. Përshtatje = ndryshim i imponuar nga situata (personi)!


Sa për njohjen: duhet ta hash një thes kripë për ta njohur dikend!
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Firma Belles-:p, pro apo kundra?

Njeriu inteligjent gjithmone ndryshon. Ndryshimi vjen si nje rezultat i nje procesi. Personalisht preferoj qe procesi te jete i shtrire ne kohe dhe jo "Kiu-Fiu".
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Firma Belles-:p, pro apo kundra?

Po të them sinqerisht, jo unë, apo edhe gruaja po të mos
lëshonim rrugë ne sot nuk do të ishim bashkë!
Principet janë principe, por krejt varet njeriu sa e paguan çmimin!
Lexoje me poshtë: "Krenaria të len pa bukë!"
Kësaj i thonë përshtatje (ndryshim) si të duash merre!

Kete doja ta thoja qe nga fillimi ricky, por si duket disa ne virtualitet, duken me te forte se hekuri, apo me fjale tjera, mendojne se jane po te njejtit, qe nga fillimi, pa ndryshuar fare, duke harruar faktin se njeriu nganjehere, ne te shumten e rasteve madje nuk i veren dallimet, apo parimet t'cilat i ka ndryshuar. Jane rrethi familjar, shoqeria dhe me te dashurit e tu ata t'cilet verejne dallim/ndryshimin qe ben njeriu ne vetvete, sepse shoku eshte pasqyre e njeriut.
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Firma Belles-:p, pro apo kundra?

Mos u nis nga ajo se dikush s'të kupton, sepse lehtë mund
të jetë që ti se ke kuptuarë!

Ja edhe një thënje dhe po e përfundoj me kaq:

"herëdo kurëdo njeriu ndeshet me një hundëlesh!", dhe
kur të ndodh kjo, hehe, ndryshon, bile edhe valle kërcen!

Po të them sinqerisht, jo unë, apo edhe gruaja po të mos
lëshonim rrugë ne sot nuk do të ishim bashkë!
Principet janë principe, por krejt varet njeriu sa e paguan çmimin!
Lexoje me poshtë: "Krenaria të len pa bukë!"
Kësaj i thonë përshtatje (ndryshim) si të duash merre!

Nejse, secili e sheh ndryshe, por për mua kjo që ke venë
në firmë diçka shumë e pavlerë si dhe pa logjikë!

Unë për vete i përshtatem çdo situate, nëse gëzimi e lumturia
e dikujt varen nga heqja dore nga diçka e imja , e bëjë me gjithë dëshirë!
Sa për njohjen: duhet ta hash një thes kripë për ta njohur dikend!

Po te citoj perseri per te dhen pergj perseri edhe pse mendimi jot eshte i pergjithshem e nuk i perket firmes time ne fakt.

Mund te mos kem kuptuar nje mendim personal tendin, por kuptoj mendimin tend persa i perket pergj per mua.


Ajo shprehja jote e hundleshit, nje tjeter shprehje e cila perfaqeson nje dominim dhe sigurisht vjen ngaqe ti percepton kjo firm e imja eshte mendjemadhesi...se kjo shprehje perdoret kur tjetri eshte kokeforte ose mendon se eshte superior ndaj tjetrit...pra nese ma ke drejtuar mua...ky eshte nje perceptim qe ti ke bere, por nuk eshte keshtu qe lexohet firma ime.


Ti pershtatesh dikujt, nje personi apo situate nuk do te thote te ndryshosh ti si person. sigurisht edhe un i pershtatem cdo lloj situate aq me shume duke qen se jam aktive ne nje virtual qe keto situata jan me shpesh te provokuara....por thelbi i cdo situate apo reagimi im ne ate pershtatjen time nuk ka ndryshim apo nuk peson dominim te atij tjetrit..........Ndryshimi apo kthesa e vetvetes per mendimin tim eshte gabim.


Vlera dhe llogjika e firmes eshte pertej atij qe e sheh, cdo njeri ka nje firme, mund te jet me kuptim per ate qe e lexon, por sigurisht smundet ky njeri ti japi vleren apo llogjiken...ajo eshte teper personale.Un jam nene, dhe per femijen tim jap dhe heq dore ne cdo momen nese ka nevoje per kete per te qen i lumtur....Por nuk besoj se te heqesh dore nga vetja jote, e ben te lumtur femijen tim.
Un sakrifikoj edhe jeten me bindjen me te madhe per femijen tim....por qe te bej te lumtur e te gezuar femijen tim apo njerzit qe me rrethojn, qe i dua.....nuk i bej duke ndryshuar veten, duke anulluar personalitetin tim...perkundrazi nje gje e tille eshte te mos e besh te lumtur njerzit qe do.


Un jam keshtu. Nuk do te me ndryshoni kurre. Njihmeni nese keni durim. ....Arroganca dhe mendjemadhesia jan te vetmet gjera qe nuk njihen dhe nuk mund ti shohesh ne kete firme.........por mund te shohesh shpirtin pozitiv dhe qe nuk mposhtet nga asnje veshtersi qe ka jeta ;)

Pikerisht ne nuk kemi guxim te ham nje thes me kripe :)
[/B]
 
Redaktimi i fundit:

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Firma Belles-:p, pro apo kundra?

Kete doja ta thoja qe nga fillimi ricky, por si duket disa ne virtualitet, duken me te forte se hekuri, apo me fjale tjera, mendojne se jane po te njejtit, qe nga fillimi, pa ndryshuar fare, duke harruar faktin se njeriu nganjehere, ne te shumten e rasteve madje nuk i veren dallimet, apo parimet t'cilat i ka ndryshuar. Jane rrethi familjar, shoqeria dhe me te dashurit e tu ata t'cilet verejne dallim/ndryshimin qe ben njeriu ne vetvete, sepse shoku eshte pasqyre e njeriut.

:) ah epo nese i ve re shoqeria dhe familja keto ndryshime atehere ketu ska debat...se un po flas per ndryshimet qe ve re un tek vetja ime :p

Lover.... Ne fakt shpesh e degjoj nga shoqeria ime se jam e forte si hekur :pesh:

Ne rritemi Lover, e sigurisht qe ndryshojm......Por ajo qe them un eshte te mos ndryshojm tere jeten cdo here ti pershtatemi te tjereve...Sepse nuk kemi pastaj nje identitet tonin...e keshtu nuk jap as nje shembull te mire per familjen tone ;)
 

Element

Anëtar i Respektuar
Titulli: Firma Belles-:p, pro apo kundra?

Të pranosh tjetrin ashtu siç është, nuk ka asgjë të keqe, mendojë se është mirësi.... E nga ana tjetër, s'ka aspak rëndësi se a do të ndryshojë apo jo.... edhe pse vet proçesi jetësor është një cikël ndryshimesh, pikërisht këtu qëndëron arti [ i jetës .
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Firma Belles-:p, pro apo kundra?

Shum dakort jam dhe zdo zgjatesha shum ...Me pak fjal do te thosha kur do te me njohi e te me pranoj kshtu sic jam kush nuk do rrugen te lir e ka ....
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Firma Belles-:p, pro apo kundra?:D Si mund ta perdoresh ne menyre produktive durimin tend kur nuk ke interes te njohesh nje njeri psh....ne bashkjetojm me njerez, pra me njeri-tjetrin e kjo me duket pak menfregizem nese thua: sdua te te njoh ty, pse te kem durim te te njoh ty....mund te thuash te kemi te njejtin durim te njihemi me nj-tj...por smund ti thuash nje qenie humane sdua te kem durim te te njoh ty :D......Nuk eshte se ai personi tjeter qe ti sdo te njohesh jeton me alienet :p ....Jemi nje bashkesi me detyrimin madje per te qen jo indiferent me nj-tj

Por me siper kam shpjeguar ate pjese e dyte te firmes "Njihmeni nese keni durim" nuk ka te bej me arrogancen dhe as mendjemadhesin....por pikerisht me faktin se njerzit gjykojn dhe arrijn ne konkuluzione teper ta gabuara per tjetrin dhe i bejn gjyqin me pretekstin sepse nuk i ka ardh mire fakti se i ai person i eshte DUKUR ashtu.......Pra perfundimet dhe perkufizimet per dike nuk vijn se e njeh kete person por vijn sepse mendojm se ai person eshte keshtu apo ashtu pa e njohur aspak...

Pjesen e pare e kuptova dhe Po, jam dakort me te, por serish sipas situatave qe te sjell jeta, ka raste qe nje ndryshim i vogel nuk te nxjerr nga vetvetja perkundrazi mund te te bej akoma me te mire. Nuk flas ketu per rastet qe solle ti jo qe te pranohesh nga te tjeret apo raste te tilla ku ti e ben dicka thjesht per hir te dikujt qe te pranohesh. Une flas atehere kur me bindje don te ndryshosh dicka pasi vete e beson qe ke kete mangesi dhe do ta permiresosh.

Sa per njihmeni nese keni durim, Me pelqen shtjellimi qe i dhe ti, pra kur njerezit te paragjykojne para kohe, por kur them qe skam durim te njoh ty e them pasi ti t'me kesh vene barrieren: Qe me njih po deshe! Normal ne flasim me supozime me shume, pasi ndoshta dhe s'na eshte dashur ta veme ne praktike kete gje.
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Firma Belles-:p, pro apo kundra?

Per pjesen e pare te firmes jam dakord me Loverdjali dhe shpjegimin qe i ka bere...
Per pjesen e dyte jam dakord me bella...
 

Tuana

Nada é por acaso!
Titulli: Firma Belles-:p, pro apo kundra?

#Ne jete shum njereze ndoshta e kan ne mendim kete ''thenie'' ndodhin ndryshimet ,jo ne karakterin e njeriut por ne sjelle etj,jeta dhe gjerat qe i jetojm gjdodite na bejn te jemi i cik''ndryshe'' nga ata qe jemi ne t'vertet!
Me njihin nese keni durim!,jo gjdo kush ka durimin te te njohin sic je ne te vertet.
Pro me plq si thenie! :)


P.s Soul,kur pash temen thash me vete cka firma e Belles o_O..titulli i cik i dyshimt mu dok deri sa e lexova temen.:p
 

Kila

VIP
Titulli: Firma Belles-:p, pro apo kundra?

Njeriu inteligjent gjithmone ndryshon. Ndryshimi vjen si nje rezultat i nje procesi. Personalisht preferoj qe procesi te jete i shtrire ne kohe dhe jo "Kiu-Fiu".

sdo e kisha then me mire :)
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Firma Belles-:p, pro apo kundra?

Nkuptimin qe un nuk ndryshoj qoft npamje,ntrup apo nkarakter.Nese dikush do tme zbuloj qoft si "thesar"apo nje "ishull" tpabanuar un jam ketu qe tme njihni.Nese jo cdokush tshoh punen e vet.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Firma Belles-:p, pro apo kundra?

Eh moj bella,
Nga na humbe moj nga na humbe, jo vetem te hapem teme por dhe te paskemi komentuar. Si iku ajo kohe kur benim romane aman :p

Une kur e lexova per here te pare kete shprehje nuk me pelqeu fare, Mu duk shume pompoze ne nje moment qe ne jetojme ne nje bashkesi dhe normalisht rregulli numer 1 eshte "to give and take" dhe nuk hezitova ta hap si teme fare. Momentalisht qe po shkruaj i bera nje analize jo siperfaqsore, dhe mendoj se te len hapesire per sh interpretime, ashtu sic dhe e kan komentuar secili ne menyren e tij. Dhe doni ju une 1- jam dakort me pohimin e pare.Une jam keshtu, nuk do me ndryshoni kurre!

Ja te shikojme nje rast te perditshem, a nuk na ka ndodhur qe ne nje konflikt me shoqen, shokun, kur tjetri te ka thene: ti kshu e ben kete gje, por eshte gabim etj etj.. Ti pasi i jep disa shpjegime dhe ai/ajo akoma si pranojne thua: Une kjo jam, po tpelqeu mire, po ste pelqeu rri/ik, etj....

Nuk them se kjo tregon qe njeriu nuk ndryshon, perkundrazi ne ndryshojme ne menyre te vullnetshme dhe te vetedijshme(rasti kur ne vete duam te ndryshojme dicka qe s'na pelqen qofte per veten tone apo per hir te dikujt tjeter) dhe ne menyre te pavetedijshme, (kur ne nxitemi apo influencohemi natyrshem nga situatat e jetes, njerezit qe takojme dhe kalojme jeten etj) Kete lloj ndryshimi te dyte s'para e kuptojme, ose mund ta kuptojme sh vone, sidomos kur na e vene re te tjeret.

Ama kur dikush mundohet te te ndryshoje me cdo kusht dhe me dhune, sidomos kur ta shfaq hapur normal qe njeriu ka egon dhe karakterin e tij, nuk lejon qe dikush tjeter te futet aq thelle ne personalitet dhe te veje dore mbi te(pra ta ndryshoje). Deri ketu jam OK!;)

2- Njihmeni nese keni Durim!

Per kete qendroj kundra
sepse njeriu nuk ka durim ne pergjithsi, ne jemi qenie qe nxitohemi dhe shpesh tentojme te shkojme nga e gabuara. Menyra qe te njihemi me njeri tjetrin eshte qe ne te jemi te hapur, dhe qe dikush te te njohe duhet ti japesh mundesine dhe hapesiren e duhur, ama nqs ti me vendos mua nje kusht: tme njohesh mua duhet durim, atehere une them: S'dua te te njoh sepse durimin mund ta perdor per gjera te tjera me produktive se sa te te njoh ty. Per me teper, ne nuk njohim dike vete, por ne njihemi, pra ne nje marredhenie duhet te jemi te dy te barabarte, une te le hapesire ty e ti mua, nqs mbyllemi perfundojme duke mos u njohur fare ne fund! Na rrofte dhe ai pak durim qe treguam ne fillim, Lol...
 
Top