Fituesi i muajit nentor 2017

jana80

Super Moderator
10561217_1133690479979660_84163145_n.jpg

Lexues te kesaj teme erdhi koha te identifikojme krijuesit
kete muaj moren pjese 4 krijues

1.Pikel e kuqe e zemres Tim! Soulmind2.Në gëzim dhe trishtim………… Monique


3.Nentori i kuq. NeVertiti4.Hesht... jana80.

fitues i muajit nentor eshte jana80 me poezine hesht
ne vendin e dyte eshte tregimi i bukur i monique qe mund te them qe ne te vertete eshte ky fituesi pasi beri ate qe duhet te bej nje shkrim.. te bej te flitet per te.
ne vendin e trete eshte soulmind me poezine e saj ku spikat dashuria per ate pikel te kuqe mes ngjyrash
ne vendin e katert eshte nevertiti me nentorin e kuq ku krijuasja per mendimit tim flet aq shume duke e pare nga larg e me sy realistik
"nentor te kuq, i skuqur nga flamujt qe era u shkundte shpresen e ketij kombi ngadale per te nesermen."

falenderoj ne rradhe te pare ata qe moren pjese, ato qe cdo muaj per nje pasion apo per dashurine qe kan per kete teme falin copa mendimesh dhe pranojne te behen subjekt kritike .faleminderit vertet!
pastaj falenderoj te gjithe votueset te gjithe komentueset ..


ju kujtoj temen e muajt dhjetor ...

Dritat e rrugeve dhe tema e lire si gjithmone.


Faleminderit dhe ju uroj nne te dite te bukur ne vazhdim..
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Urime Jana. :)
Ishte vertet teper e bukur.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Jana urime :)

Dhe krijimit 2te urime. Se prisj te iahte e monit :D por me.vjen mire qe qenka rikthyer ne konkurs ^-^
 

jana80

Super Moderator
faleminderit

ps dangerous se merito ti se ske votuar ...
 

jana80

Super Moderator
I ka fajet interneti i dobet se po kursejmè pra tè behemi rehat.

E unè doja te kisha shuuuuumè leka ... sorry se veç keto na bèjnè tè lumtur e interneti !

ci do leket ne usa ... $ shoqe ose €... lekt si hane as qent p
 

Zana1

Braveheart
Tani u shua edhe dilema pas postimit Nr 2.... mjafton ti prekesh telat njeres e semuren te tera bashke . ( ishte e qarte ) Loool

Edhe ti fituesja nuk e meriton urimin , se c’do postim ne k’te teme... e ke me interes, madje gjer ne ate pike ku sulmon dhe ofendon edhe anetaret, duke marre parasysh qe je organizatorja.

Taktike tipike Shqiptare
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Jana më ka fyer edhe mua. Në një temë konkursi, ku bëra një sugjerim për temën e ngjalli diskutime, i tha grupit të saj: "Hedh njëri gurin në lumë, e ju mundoheni ta nxirrni"

Shprehja është "Hedh një budalla gurin në lumë, e të tjerët mundohen ta nxjerrin". Pra "budallai" isha unë, sipas Janës... Kush ka mendime që nuk janë si të Janës, është "budalla". اudi... se Jana në fillim m'u duk e urtë, e artiste.

Më kujtohet një moderatore e një forumi tjetër... artiste dhe ajo. Për vite të tëra shkruante vetëm poezi, e nuk i ndihej zëri në asnje teme tjetër. Kishim respekt për të. Por që nga momenti qe e bene moderatore, e i dhanë një post të lartë, ndryshoi 100%. Filloi t'i fyente të tjerët kot më kot, thjesht sepse nuk mendonin si ajo, ose kishte antipati per ta. E këtë e bente sepse butoni i ngjyres i krijonte siguri, e përfitonte nga posti.

Konkurset në FV kanë nevoje të ndryshojnë, si nga mënyra e organizimit, ashtu dhe kultura e mënyra e komunikimit. Duhen vendosur njerëz asnjanës e neutralë, jashtë grupimeve, që dinë të sillen me anëtarët e nuk fyejnë. Nuk është e thënë të jenë se s'bën artistë, që marrin pjesë vetë. Me organizimin mund te merren edhe te tjere, që nuk jane artiste.


Urime për fitoren, Jana! Krijimin tënd votova edhe unë, por nuk pajtohem me organizimin dhe mënyrën si sillesh me anëtarët. Duhet të dalësh jashtë grupit e të kesh pavarësi mendimi.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Dmth ju te dy me siper predikoni ligjin " o me mua o kundra meje?


Atehere po ju sfidoj une , ju dhe teorite tuaja .
Duke filluar nga muaji tjeter meqe paskeni kaq ide , merrni persiper njeri fotomanine e tjetri letersine.
Na vertetoni se zotesia juaj shkon pertej tones. Qe nga organizimi e deri te mbarvajtja.

Nese nuk pranoni atehere jepini fund ketyre ngjirjeve te kota pasi sjua ka njeri ngene te duroj vrerin tuaj!
Dhe eshte turp ,pasi me keto sjellje po na shpifni kete komunitet deri ne ate pike sa mos e frekuentojme me!
Eshte bere ky forum si stres, sa here hyme shohim njerez qe vetem kacafyten a thua s'keni qellim tjeter....nuk sherohet depresioni ne forum , po aq as deshtimi i individit nuk kalon duke fyer te tjeret!

Keshille: pranoni edhe mendimin kunder se ju ben me open minded....klb
 

jana80

Super Moderator
po pergjigjem per te dy e perseri kam ide te ndryshme nga ju:
nuk bej pjes ne asnje grup e nuk ka grup edhe pse kam vene re kete fobine e ngjyrave!
konkurueset deri kur e kam patur une kete teme i kam mbrojtur e do ti mbroj kur eshte e drejte te mbrohen, gabimin e mos perseritjes qe ka edhe teme te lire e pranova edhe pse te dy e dinit sepse nuk jeni antaresuar sot!
nuk me pelqen debati kur nuk ka debat e argumente por fjal kot dhe me te vertet ju them asnjehere nuk kam folur aq shume sa ne temen e ketij konkursi sepse nuk ishte ceshtje debati por thjesht grricje e tone qe asnjerit sju kan hije..
njeri tha kam interes, tjetri qe ofendoj.. kjo tregon qe asnjeri nga ju nuk me njeh e ky seshte obligo tme njihni apo tju njoh eshte thjeshte aftesia apo menyra se si ju vleresoni te tjeret e nese jeni ne kete perfundim eshte opinjoni juaj dhe jeni te lire te keni cfardo lloj opinjoni!
sa per ate shprehjen Artini nuk me kujtohet biseda por me kujtohet fraza e nese e kam thene me siguri do ket patur fillin tim llogjik dmth do kesh hedhur "alkol" ne zjarr e me siguri do ket qene me shume se per ty per te tjeret (dhe jo si ofendim) por mos te benin "lojen" qe ti lozje....si edhe here te tjera ...
dhe ne kundershtim me moniken nuk kam aspak stress nga debatet tuaja thjeshte secili nga ne e te pakten une vleresoj e vleresojme apo ndjekim cfar me terheq apo me jep kureshtje, mesim apo thjesht kalim kohe..( kohe qe svlen as kjo pergjigjia ime pasi e di qe sdo kuptohet se kemi "gjuhe" te ndryshme,mentalitet tjeter dhe llogjika te ndryshme)
per ta mbyllur ju falenderoj per voten dhe nese e beni me te bukur kete teme me behet qefi dhe kushdo nga ju te dy ta marre do keni krijimin tim!
nuk do ishte keq ta merrni pasi sic thoni e une bedoj deri ne prova kundra e beni me bukur e ky eshte rezultati qe dua te behet sa me e bukur.
ju pershenes te dyve dhe paqe njerez jeta eshte e bukur ne opinjone ye njejta e te ndryshme... "ngjyra" paste cdo postim ...
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Dmth ju te dy me siper predikoni ligjin " o me mua o kundra meje?


Atehere po ju sfidoj une , ju dhe teorite tuaja .
Duke filluar nga muaji tjeter meqe paskeni kaq ide , merrni persiper njeri fotomanine e tjetri letersine.
Na vertetoni se zotesia juaj shkon pertej tones. Qe nga organizimi e deri te mbarvajtja.

Nese nuk pranoni atehere jepini fund ketyre ngjirjeve te kota pasi sjua ka njeri ngene te duroj vrerin tuaj!
Dhe eshte turp ,pasi me keto sjellje po na shpifni kete komunitet deri ne ate pike sa mos e frekuentojme me!
Eshte bere ky forum si stres, sa here hyme shohim njerez qe vetem kacafyten a thua s'keni qellim tjeter....nuk sherohet depresioni ne forum , po aq as deshtimi i individit nuk kalon duke fyer te tjeret!

Keshille: pranoni edhe mendimin kunder se ju ben me open minded....klb

Unë jam unë, jo "ju", por nuk del dot nga mendësia e grupit. Gjërat aty janë thënë qartë dhe s'ka asgjë për "o me mua o kundër". Ashtu e kupton ti, ose ke qejf ta kuptosh.

Për sfidën... postin e drejtuesit të konkursit ma kanë dhënë që kur kam ardhur në këtë forum, po nuk e kam pranuar, se nuk është klima e duhur. Duhet të shpërbëhet grupi njëherë, të gjallërohet konkursi me anëtarë të rinj, e pastaj e marr unë. Grupi më lufton edhe si pjesëmarrës, e lëre më të isha dhe drejtues. Po ta merrja në këtë gjendje që është, askush nuk do të më dërgonte fotografi. Maksimumi mund të merrja dy.

Të tjerat që thua më poshtë, janë vetëm avokati për grupin. Forumi kështu ka qenë, me gër-vëre, nuk e bëmë ne. Ky nuk është ndonje forum ku bëhen diskutime intelektuale dhe tani u prishëm qetësinë. Une kështu e kam gjetur që kur kam ardhur... me gër-vëre, mes grupit dhe kundërshtarëve, me gër-vëre edhe mes drejtuesve. Kujto gër-vëret mes teje dhe Anxhelikës, madje dhe mes teje e Nevertitit.

Dhe prandaj shkruaj, që gjendja të ndryshojë. Dua që kur të jap mendimin tim në një temë, grupi të mos më fyejë. Dua që kur të marr pjesë në konkurs, grupi të mos më tallë e luftojë. Në të kundërt gjendja do të jetë kjo dhe mos u anko.

Këshillë: respekto mendimet e ndryshme, mos i fyej të tjerët dhe mos përfito nga pozicioni drejtues që ke.

Kalofsh mirë edhe ti!

.
 
Redaktimi i fundit:

Zana1

Braveheart
Kulmi na paskan vene dyshe.... : D

Ps... jana, po per c’fare u dashka qe ti mbrosh ti nje here e perse ...perderisa konkursi eshte anonim ne publik e komentet e votat jane te lira ? Duke marre parasysh qe une nuk jam ne dijeni se kush eshte pas krijimeve , ndersa ti e k’to konkurues ( grup) ... Po?!

E c’eshte kjo lloj mbrotje , duke mbrojtur ato jashte rregullit... e duke ofenduar anetaret ? Mbrotje I thuan ti ksaj?
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Unë jam unë, jo "ju", por nuk del dot nga mendësia e grupit. Gjërat aty janë thënë qartë dhe s'ka asgjë për "o me mua o kundër". Ashtu e kupton ti, ose ke qejf ta kuptosh.

Për sfidën... postin e drejtuesit të konkursit ma kanë dhënë që kur kam ardhur në këtë forum, po nuk e kam pranuar, se nuk është klima e duhur. Duhet të shpërbëhet grupi njëherë, të gjallërohet konkursi me anëtarë të rinj, e pastaj e marr unë. Grupi më lufton edhe si pjesëmarrës, e lëre më të isha dhe drejtues. Po ta merrja në këtë gjendje që është, askush nuk do të më dërgonte fotografi. Maksimumi mund të merrja dy.

Të tjerat që thua më poshtë, janë vetëm avokati për grupin. Forumi kështu ka qenë, me gër-vëre, nuk e bëmë ne. Ky nuk është ndonje forum ku bëhen diskutime intelektuale dhe tani u prishëm qetësinë. Une kështu e kam gjetur që kur kam ardhur... me gër-vëre, mes grupit dhe kundërshtarëve, me gër-vëre edhe mes drejtuesve. Kujto gër-vëret mes teje dhe Anxhelikës, madje dhe mes teje e Nevertitit.

Dhe prandaj shkruaj, që gjendja të ndryshojë. Dua që kur të jap mendimin tim në një temë, grupi të mos më fyejë. Dua që kur të marr pjesë në konkurs, grupi të mos më tallë e luftojë. Në të kundërt gjendja do të jetë kjo dhe mos u anko.

Këshillë: respekto mendimet e ndryshme, mos i fyej të tjerët dhe mos përfito nga pozicioni drejtues që ke.

Kalofsh mirë edhe ti!

.

Pikerisht pra Artin kjo tregon se sme terheq rryma fare.
Kundershtoj kedo qe nuk ndaj te njejten ide dhe kte e vertetuar plot here. Kundershtimi im behet ne baze te argumentave e jo perbaltjes!
Por ama pavaresisht kundershtimeve une nuk jam aq patetike ,sa kur personi qe debatoj per x ceshtje, ne ceshtjen y kur e mendoj si ai e mbeshtes.
Edhe pse kjo nga ty e kjo copa mishit qe te ferkohet ty e quan lepirje.
Ti dhe zana jeni grup dhe nga ata qe cojne debatin ne regres. Kjo nuk eshte akuze por bindje imja tanime!!! Kaq me ty dhe nuk i kthehem me asnje debati.
Kur ta mendoj si ti do e perforcoj, kur mos ta mendoj sigurisht do te kundershtoj.


Kurse ty mi zonja patetike, a nuk ishe ti kur deri para 2 vitesh beje thirrje gjithe antareve per te votuar nicktjeter, e i beje elozhe e sot je po ti qe e fyen?! Ti je si te te leverdisi, kur dikush te kthehet kundra e konsideron armik
Pika thuj .....eshte e qarte qe boshlliqet e jetes tende reale do ti plotesosh ne virtual...vrerin e reales se nuk te konsideron askush vjen e i nxjerr ktu!

Hajt boll tani si ato leneshat se na e shpife
 

jana80

Super Moderator
per biseda te lira ka tema te tjera ketu mirepres urimet e nese nuk keni kaloni ne temat e pershtateshme per biseda e "tak-atak"
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Më kujtohet një moderatore e një forumi tjetër... artiste dhe ajo. Për vite të tëra shkruante vetëm poezi, e nuk i ndihej zëri në asnje teme tjetër. Kishim respekt për të. Por që nga momenti qe e bene moderatore, e i dhanë një post të lartë, ndryshoi 100%. Filloi t'i fyente të tjerët kot më kot, thjesht sepse nuk mendonin si ajo, ose kishte antipati per ta. E këtë e bente sepse butoni i ngjyres i krijonte siguri, e përfitonte nga posti.
Pordhkallura ? lol lol lol
 
Top