Fjale te urta ( humoristike )

WxP

Antarë i Respektuar
Urtesia e popullit tone eshte me nam. Sidoqofte, ne boten e re globaliste, dhe ne kuadrin e integrimit ne BE, shume perspektiva shoqerore kane ndryshuar, perfshi edhe mencurine e shprehur ne fjale te urta. Si me poshte:

Trimi i mirë ta çan ballin!
Trimi i mirë me shoqe shumë!
Mos i shiko gunën, shikoji kuletën!
Fshati që duket, ka drita!
Fshati që duket, s'do autobuz!
Duaje atdheun si Donika Skëndebeun!
Burrit sipas punës jepi hesapin* gruas sipas punës jepi Koken!
Burri që ështe burrë, bën 1 litër shurrë!
Burri që është burrë, i var *oqet në mur, dhe i godet me gur!
Burrit që është burrë, nuk i shkrefet kurrë!
Ai që të rreh, është më i fortë!
Dielli i mirë duket që në mëngjes, dita e dhime duket n'darkë!
I jep dorën, të merr orën!
Qyli është nëna e të gjitha të këqijave, por si nënë duhet respektuar!
Shoku i mirë njihet nga lekët!
Guri i rëndë është për themele!
Duaje atdhenë si miza halenë!
Qingji i urtë pi ilaçet!
Qentë le të lehin, ti futja vrapit!
Mendja e shëndoshë do kokë të madhe!
Kur s'ke pulën, do hash ktë timin!
Delja që ndahet nga kopeja është individualiste!
Njeriu që vetëm për vete punon, punon një muaj dhe bën 1 milion!
Më mirë një vezë sot, sesa një vezë nesër!
Besa e shqiptarit, si purteka e *arit!
Feja e shqiptarit është pasuria!
Nuk është rroba që e bën priftin, por është prifti që bën çunat e lagjes!
Ku të duket balta më e ëmbël se mjalta! Në çmendinë!
Kalit të falur nuk i shikohet dëshmia e penalitetit!
Punën e sotme dërgoja stafit lokal për nesër!
Në rrezik e në nevojë, seicili për hesap të vetë!
Bukë e kripë e zemër! Benz, RedBull dhe femër!
 

WxP

Antarë i Respektuar
Per ju qe jeni Nikoqire dhe qe gatuani me raste edhe Kek hidhini
nje sy ketij keku te meposhtem se mbase ju ndihmon.

Si te pergatisim Kekun e Dashurise (per 2 persona)

Per nje recete te shijshme duhen:
4 sy te qeshur
4 kofshe pa dhjame mundesisht
4 krahe muskuloz
2 kuti te rrumbullakosura qumeshti
2 arra kokosi
1 tas me gryke te ngushte
1 banane

Pergatitja

Shiko drejt e ne syte e qeshur
Shtriji kofshet dhe pergatit krahet mْsculos
Tundi me kujdes dhe butesi 2 kutite e qumeshtit
Me kujdes futeni bananen ne tas dhe duke e rrotulluar ne
siperfaqen e tij, eshte e rekomandueshme te vazhdoni te tundni
kutite e qumeshtit nderkohe.
Ne kohen kur nxehtesia arrin graden e duhur, futeni bananen sa
me thelle ne tas, duke e mbuluar tasin me 2 arrat e kokosit. Lereni
brenda deri sa te lengezohet (rekomandohet mos ta lini gjithe
naten*.)
Keku duhet te jete gati atehere kur babanja te jete zbutur
plotesisht. Nqs bananja ka ruajtur fortesine atehere filloni nga e
para sipas instruksioneve te mesiperme*.ose nderroni tasin.

Kujdes:

Nese perdorni guzhine qe nuk jeni familiar me te, ka shume
rendesi larja e eneve para dhe pas pergatitjes*.mos haroni eshte
per te miren e shendetit tuaj)

Nese keku fryhet jashte mase*me mirre arratisuni nga
qyteti*.hahaha
 

WxP

Antarë i Respektuar
Mos tju duket e papritur,burrat jane femij te rritur
Jane te embla grate,vec kripi dite e nate
Punen e sotme mos e ler per neser po shtyje sa te mundesh
lumi fle,armiku gerrhet
dhelpra kur se kapi rrushte tha "vari trajsen"
ai qe vetem per vete punon eshte rob Zoti
burri qe eshte burr e qon byrekun ne furre e nuk e merr kurr
lypja se sta jep, merrja se nuk te thote gje
Gur- gur behet mur,mur- mur behet kalaja , fjale- fjale behet belaja
Peri keputet ku eshte me i holle,eshte i vetmi rast ,ku i holli tregohet me budalla se i trashi
Njera dore lan tjetren,te dyja lajne fytyren,por fytyren e zeze se lajne as njemije duar
parate e studentit si zakonet e grave, vine njehere ne muaj e mbarojne per kater dite
Gruaja eshte si kalendari mbahet per nje vit pastaj hidhe!!!
Ku nxehet i buti bindet i marri ,por kur nxehet i marri bindet edhe gomari.
Punen e sotme mos e bej as sot as neser ,se masneser e bon dikush tjeter
 

Lolita25

So EmoTionaL
:) :) :) Shum te lezetshme te gjitha,e sidomos keto recetat e kekut
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
Titulli: Fjale te urta ( humoristike )

Mos tju duket e papritur,burrat jane femij te rritur
Jane te embla grate,vec kripi dite e nate
Punen e sotme mos e ler per neser po shtyje sa te mundesh
lumi fle,armiku gerrhet
dhelpra kur se kapi rrushte tha "vari trajsen"
ai qe vetem per vete punon eshte rob Zoti
burri qe eshte burr e qon byrekun ne furre e nuk e merr kurr
lypja se sta jep, merrja se nuk te thote gje
Gur- gur behet mur,mur- mur behet kalaja , fjale- fjale behet belaja
Peri keputet ku eshte me i holle,eshte i vetmi rast ,ku i holli tregohet me budalla se i trashi
Njera dore lan tjetren,te dyja lajne fytyren,por fytyren e zeze se lajne as njemije duar
parate e studentit si zakonet e grave, vine njehere ne muaj e mbarojne per kater dite
Gruaja eshte si kalendari mbahet per nje vit pastaj hidhe!!!
Ku nxehet i buti bindet i marri ,por kur nxehet i marri bindet edhe gomari.
Punen e sotme mos e bej as sot as neser ,se masneser e bon dikush tjeter


jan te embla vec grate qe ta ta lypin cdo nate
 
Top