Fjalët e fundit të Steve Jobs-Lexoni reflektimin në letrën prekëse

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Fjalët e fundit të Steve Jobs

"Arrita majat e suksesit në botën e biznesit. Në sytë e të tjerëve jeta ime ishte epitoma e suksesit. Sidoqoftë, përpos punës, unë kam pak gëzime. Në fund, pasuria është vetëm një fakt i jetës me të cilin unë jam mësuar.

Në këtë moment, i shtrirë në shtrat i sëmurë, ndërsa reflektoj për jetën time, kuptoj se e gjithë fama dhe pasuria që i kushtova kaq shumë kohë, janë zbehur dhe duken të pakuptimta përballë vdekjes së afërt. Në errësirë, shoh dritat jeshile që vijnë nga pajisjet dhe dëgjoj zërat e aparaturave, mund ta ndjej frymën e zotit të vdekjes që afrohet.

Tani e di, kur kemi siguruar mjaftueshëm pasuri sa për të shtyrë gjithë jetën, duhet të merremi me të tjera çështje, që nuk lidhen me pasurinë. Duhet të merremi me diçka më të rëndësishme. Mbase me marrëdhëniet me njerëzit, mbase me art, mbase me ëndrrat për ditët e rinisë.

Ndjekja non-stop e pasurisë, do t'ju shndërrojë në një qenie të ndrydhur, ashtu si mua. Zoti na dha shqisat për të ndjerë dashurinë në zemrat e njerëzve, jo për të ndjerë iluzionet që sjell pasuria. Pasurinë që kam fituar gjatë jetës time, nuk mund ta mar me vete. اfarë mund të mar janë vetëm kujtimet e dashurisë. Ajo është pasuria e vërtetë që do t'ju ndjekë, do t'ju shoqërojë dhe do t'ju japë forcë e ndriçim për të vazhduar.

Dashuria mund të udhëtojë mijëra kilometra. Jeta nuk ka limit. Shko ku të duash. Arrij lartësitë që do të arrish. Eshtë e gjitha në zemrat dhe duart tuaja. Cili është shtrati më i shtrenjë në botë? - "Shtrati i vdekjes"...

Mund të punësosh dikë të ngasë makinën për ty, të fitojë para për ty, por s'mund të punësosh dikë që të përballojë sëmundjen tënde, për ty. Të mirat materiale mund të gjehen sërish edhe pasi kanë humbur, por ekziston diçka që nuk mund ta gjesh kurrë pasi e ke humbur - "Jeta".

Kur një njeri shkon në sallën e operacionit, do të kuptojë se ekziston një libër që duhet të përfundojë së lexuari - "Libri i jetës së shëndetshme". Në çfarëdo faze të jetës që mund të jemi tani, herët ose vonë do të përballemi me momentin final të 'mbylljes së perdeve'.

Ruaj si gjënë më të çmuardashurinë për familjen, dashurinë për bashkëshortin/en, dashurinë për miqtë...

Kujdesu për veten. Vlerësoji të tjerët."

steve-jobs.jpg
200706.jpg
/shqiptarja.com/
 
Redaktimi i fundit:

Aver

.
V.I.P
Titulli: Fjalët e fundit të Steve Jobs-Lexoni reflektimin në letrën prekëse

Secila fjale qenka per tu nenvizuar, por kjo do te perseritet shpesh ne te ardhmen...

Mund të punësosh dikë të ngasë makinën për ty, të fitojë para për ty, por s'mund të punësosh dikë që të përballojë sëmundjen tënde, për ty.

RIP
 
Titulli: Fjalët e fundit të Steve Jobs-Lexoni reflektimin në letrën prekëse

Bashke me letren e fundit, ishte postuar dhe foto e tij e fundit. :(

12189789_945441615539186_3740713500259313132_n.jpg
 

Monique

With or Without u
Titulli: Fjalët e fundit të Steve Jobs-Lexoni reflektimin në letrën prekëse

mua kjo

Ndjekja non-stop e pasurisë, do t'ju shndërrojë në një qenie të ndrydhur, ashtu si mua. Zoti na dha shqisat për të ndjerë dashurinë në zemrat e njerëzve, jo për të ndjerë iluzionet që sjell pasuria. Pasurinë që kam fituar gjatë jetës time, nuk mund ta mar me vete. اfarë mund të mar janë vetëm kujtimet e dashurisë. Ajo është pasuria e vërtetë që do t'ju ndjekë, do t'ju shoqërojë dhe do t'ju japë forcë e ndriçim për të vazhduar.

Dashuria mund të udhëtojë mijëra kilometra. Jeta nuk ka limit. Shko ku të duash. Arrij lartësitë që do të arrish. Eshtë e gjitha në zemrat dhe duart tuaja. Cili është shtrati më i shtrenjë në botë? - "Shtrati i vdekjes"...
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Titulli: Fjalët e fundit të Steve Jobs-Lexoni reflektimin në letrën prekëse

mua kjo

Ndjekja non-stop e pasurisë, do t'ju shndërrojë në një qenie të ndrydhur, ashtu si mua. Zoti na dha shqisat për të ndjerë dashurinë në zemrat e njerëzve, jo për të ndjerë iluzionet që sjell pasuria. Pasurinë që kam fituar gjatë jetës time, nuk mund ta mar me vete. اfarë mund të mar janë vetëm kujtimet e dashurisë. Ajo është pasuria e vërtetë që do t'ju ndjekë, do t'ju shoqërojë dhe do t'ju japë forcë e ndriçim për të vazhduar.

Dashuria mund të udhëtojë mijëra kilometra. Jeta nuk ka limit. Shko ku të duash. Arrij lartësitë që do të arrish. Eshtë e gjitha në zemrat dhe duart tuaja. Cili është shtrati më i shtrenjë në botë? - "Shtrati i vdekjes"...

A sa domethenje te fort qe paska..cdo fjal e thurur aqe bukur ..
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Fjalët e fundit të Steve Jobs-Lexoni reflektimin në letrën prekëse

Eh, Mua me preku vertet por nuk eshte e habitshme asgje qe ka shkruar. Jemi koshient qe ne fund ajo qe marrim eshte thjesht 2 meter dhe'(toke) dhe punet qe kemi bere, veprat. Asgje se mbush shpirtin e njeriut pervec DASHURISE. qofte kjo per familjen, miqt, ZOtin (padyshim per ata qe besojne) Te Zotit jemi dhe tek Ai do kthehemi te gjithe nje dite.
 
Redaktimi i fundit:

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Fjalët e fundit të Steve Jobs-Lexoni reflektimin në letrën prekëse

Më vjen shum keq per Steve Jobs.... qe ka vdek aq heret, ishte njeri shum i mirë njerëzisht.... Fjalet e tija mduken shum me vlera, ajo qe me pat erdh edhe me keq ishte kur pata lexu se as harmoni bashkeshortore skishe aq.

Jetojn njerezit, disa edhe pse jane shum te mirë, perseri ju duhet te vuajn... sa keq...
 
Top