Formati i ri/ “Mirupafshim grupe”, UEFA gati të ndryshojë fytyrën e Champions-it

Në pranverën e vitit 2021, UEFA dëshiron të reformojë platformën e Ligës së Kampionëve për sezonin 2024. Dy javë më parë, presidenti Aleksandër Ceferin, sekretari i përgjithshëm Teodore Theodoridis dhe drejtori i konkurrencës Xhorxho Marketi paraqitën modelin e tyre të preferuar për vendimmarrësit e ndryshëm kryesorë në futbollin Europian: Në vend të tetë grupeve të mëparshme prej katër, loja do të luhet në një sistem kampionati, i ashtuquajturi “modeli Zviceran”. Metoda: Të gjitha klubet janë të listuara si në një tryezë të Bundesligës – por ato nuk luajnë të gjitha kundër njëri-tjetrit.
UEFA-Champions-League-Trophy-Rex.jpg“SPORT BILD” paraqiti të gjitha detajet që duhet të dini: Klasa Premier do të vazhdojë me 32 ose në mënyrë alternative edhe me 36 klube. Si më parë, kualifikimi zhvillohet përmes performancës atletike në ligat kombëtare.

* Me modelin 32, formohen katër vazo, secila me tetë klube me forcë të ngjashme loje (me 36 klube do të ishte 4×9). Koeficienti i klubit UEFA është vendimtar për ndarjen. Klubet më të mira përfundojnë në vazon A, më të këqijtë në vazon D.

* Çdo klub luan 10 ndeshje të raundit paraprak kundër 10 kundërshtarëve të ndryshëm nga katër vazo. Nuk ka ndeshje vajtje ardhje, por pesë ndeshje në shtëpi dhe pesë ndeshje jashtë. Pra, katër lojëra më shumë se më parë! Qëllimi i reformës është ta bëjë atë më tërheqëse për tifozët – e cila synon të sjellë të ardhura edhe më të larta televizive për UEFA dhe kështu klubet. Shembulli Bajern tregon se fituesi i trefishtë në fuqi në raundin paraprak do të kishte ndeshje të shkëlqyera kundër Barcelonës, Parisit (të dy në një vazo A), Çelsit, Portos dhe Ajaks (vazo B). Kjo duhet të sigurojë më shumë spektakël sesa në grupet me katër, në të cilat zakonisht mbizotërojnë dy favoritet. Duhet të ketë më pak lojëra pa garë, sepse pas dhjetë ndeshjeve të raundit paraprak, një tavolinë nga vendi i 1 në të 32-të vendos për kualifikimin në raundin e 16-të – çdo gol dhe çdo pikë mund të jenë të rëndësishme në fund të fundit.

PANORAMASPORT.AL
 
Top