Fruti me i bukur ne bote qe kuron disa semundje

IMG-20201125-WA0002.jpg

Shpesh herë duket se përfaqëson planetin Tokë, por në të vërtetë quhet Hala dhe është një fryt shumë i veçantë. Vjen nga një bimë e quajtur Pandanus tectorius dhe rritet kryesisht në Hawaii dhe në zonat përgjatë Oqeanit Paqësor.


Ju prezantojmë pra me nje nga frutet me te rralla, fruti Hala nga Hawaii. Nje nga frutet me te bukur ne bote, e cila ka dhe nje shije te perzier ndermjet molles dhe dardhes, por ka dhe nje sasi te madhe te sheqerit brenda saj.


Në mesin e shumë frutave ekzotike, Hala është një nga më të veçantët, për shkak të formës së saj që kujton përbërjen e planetit tonë.

Pjesë të ndryshme të këtij fruti (Pandanus tectorius) përdoren nga banorët e vendeve ekzotike për të trajtuar inflamacionin, ftohjet dhe dhimbjet e stomakut.

Po ashtu kuron sëmundjet reumatizmale.


Noa.al
 
Top