Futbolli Shqiptar/Sondazh mbi bojkotin.

Kush ka te drejte, Qeveria apo klubet?


  • Totali i votuesve
    14
  • Poll closed .
Bojkoti i kampionatit, pritet të ndërhyjë UEFA. Ja prapaskenat
Futbolli nuk po luan për javën e tretë. E teksa kanë paraqitur si kusht për ndërprerjen e bojkotit një takim me kryeministrin ose miratim të katër ligjeve, ende nuk duket asnjë lloj akordi në horizont. Qeveria nga një anë vijon me idenë e saj të paketave fiskale apo edhe të të ashtuquajturit reformim të sportit me një paketë ligjore.

bandicam-2019-11-17-18-39-04-339.jpgSporti, dhe futbolli specifikisht, nuk tërhiqet. E nëse kjo panoramë do të vijojë edhe për shumë kohë, pra nëse s’do të ketë marrëveshje më së paku brenda shtatorit, pritet që “në lojë” të futet UEFA.

“Panorama Sport” ka mësuar planin paraprak se çfarë mund të ndodhë në vendin tonë si një… fazë e dytë. Mungesë akordi Teksa të dyja palët janë të deklaruara se do të qëndrojnë në këndet e tyre, duke mos bërë asnjë lloj lëshimi dhe duke mos lënë asnjë shteg për marrëveshje, bojkoti po bëhet i papranueshëm dhe po tejkalon çdo limit. Në këtë moment, gazeta ka mësuar se dy janë mundësitë dhe se çfarë mund të ndodhë.

Në të dyja rastet, pritet që të jetë UEFA aktori kryesor dhe, si të thuash, lojtari kryesor që “do të zbresë në fushë” për t’i dhënë zgjidhje situatës. UEFA “në fushë” Pritet që në javët në vazhdim, në mungesë të një akordi dhe “marrëveshjeje” mes palëve, të jetë UEFA ajo që do të mundohet t’i japë një zgjidhje kësaj situate.

Një variant është që një prej funksionarëve të lartë të qeverisë europiane të futbollit apo një delegacion të mbërrijë në vendin tonë dhe të kërkojë takim me kryeministrin Edi Rama. Në të kundërt, do të jetë i njëjti funksionar apo që mund të përdorë kanalet e komunikimit zyrtar me kreun e qeverisë shqiptare, qoftë edhe pa mbërritur në vendin tonë, me anë të një telefonate zyrtare apo edhe komunikimi me postë elektronike.


Situata Klubet thonë se e kanë të pamundur që me këtë shtrat ligjor, të përballojnë mbijetesën dhe për këtë kanë hartuar katër kërkesa drejtuar kryeministrit Rama, të bazuara, sipas tyre, në premtimet dhe deklaratat e këtij të fundit në takimin e marsit 2019. Në vijim të kësaj atmosfere, nëse palët do të vijojnë që të jenë larg njëra-tjetrës me qëndrimet e tyre, atëherë pritet që UEFA të vijë me një “kërcënim”. Në këtë rast, kërcënimi ka të bëjë me vetë situatën ku ndodhen ekipet shqiptare krahasimisht me masat dhe rregulloret shtrënguese që ka ky institucion për licencimin e ekipeve, të paktën për Kupat e Europës.

Thënë shkoqur: Qeverisë do t’i bëhet me dije se shpejt UEFA nuk do të bëjë asnjë lloj lëshimi për klubet shqiptare, lidhur me gjendjen ku janë në raport me standardet për licencimet. Kësisoj, në një mënyrë apo një tjetër, topi për mbijetesën e futbollit do të mbetet në zyrat e qeverisë dhe të kreut të saj nga ku edhe pritet më së paku vullneti për t’i dhënë zgjidhje.

PANORAMASPORT.AL


Pse ky bojkot pikerisht tani?
Votoni dhe komentoni.
 
Redaktimi i fundit:
Une nuk marr vesh shume rreth sportit, ndaj do ishte mire te degjojme me shume rreth kesaj situate.
Daj po te kesh kohe na shkruaj mendimin tend me hollesisht.
 
Redaktimi i fundit:
Une them ka te drejte qeveria...

Arsyet...

1-) Federata shqiptare e futbollit eshte institucion i pavarur.
2-) Federata Shqiptare e futbollit perfiton 6 milion eur ne vit nga uefa.
3-) Federata Shqiptare e futbollit refuzon te nenshkruaje kontraten kolektive me sindikaten e futbollisteve qe do i mbronte ata nga abuzimet e klubeve, nderkohe qeverise i vendos kushte per interesa elektorale meqense jemi prag zgjedhjesh.
4-) Federata shqiptare futbollit eshte pale e perfshire me trukimin e ndeshjeve dhe vendosjen ne tavoline te fituesit te kampionatit, rasti Skenderbeut eshte shembulli me konkret.
5-) Federata e futbollit i kerkon qeverise faljen e gjobave, kamatave dhe vonesave fiskale, gjithashtu kerkon rimbursimin e tvsh 6%.
6-) Federata ose liga e futbollit kerkon heqjen e tatim fitimit per pagat e futbollisteve per nje periudhe 10 vjecare, nderkohe qeveria i jep vetem 2 vjet.
7-) Federata nepermjet liges se futbollit kerkon te fuse direkt doren tek taksapaguesit shqiptar nderkohe fondin 6 milion eur e merr nga uefa si institucion i pavarur.
8) Federata futbollit vendos kushte ne nje kohe kur asnje nga klubet nuk deklarojne pagat e verteta te lojtarve, ne banke i hedhin 500 mije lek dhe pjesen tjeter e marrin cash qe ti shmangen taksave.
9-) Asnje nga klubet nuk deklaron buxhetin e tyre vjetor dhe burimin e te ardhurave, pra nje kaos total informaliteti, dhe federata si institucion i pavarur i futbollit eshte pergjegjese 100% per kte katrahure.
10-) E fundit, e gjitha ceshtja eshte politike. Kerkojne te krijojne nje krize futbolli nepermjet Dukes dhe Koço kokedhimes si aktoret kryesore, dhe duke ditur qe shqiptaret jane te ndjeshem tek kjo pjese mundohen te perfitojne kapital politik ne interes te partive opozitare, ku nder ta eshte e vellai i Dukes, Agron Duka.
 
Për mua jo se klubet nuk kanë të drejtë, por fajin edhe lëmshin e ka federata që me thonë atë që është do të haj me tre lugë nga klubet nga qeveria edhe nga UEFA.

Plus shtoi faktin që president klubesh të caktuar e përdorin për përfitime politike në federatë dhe jo vetëm.

Për të mos fol për faktin që ka shumë konfuzion për çështje që ligji i ka zgjidhur deri diku dhe kërkesat janë absurde kur vjen puna për bojkot kur është tërësisht çështje ligjore nga juristët e klubeve.

Në një kohë që futbolli nuk ka bo bojkot kur lojtarët smernin rrogat, mbaj mend para ca vitesh lojtarët e PARTIZONIT që i majshin tifozët me sanduiç (pa shaka) skandal!

Absolutisht kundër bojkotit. Nuk kanë faj as futbollistët as tifozët.

Aq më pak ligat e vogla pastaj që janë tërsisht të varura nga bashkitë e komunat.
 
Ju vërdallosa kësaj teme të komentoj por spaskam nerva..
U bënë ditë që shkoj në konferencat e tyre..
Askush se di se kur do rrokulliset topi..
Kur te shkosh heres tjeter tako KOco Kokedhjerin e beji te fala
so me u ba vete misister i sporteve kam mare vesh
 
Kur te shkosh heres tjeter tako KOco Kokedhjerin e beji te fala
so me u ba vete misister i sporteve kam mare vesh
Koçoja do tvije PD ne pushtet te ringrihen dhe iher firmat piramidale e te marri prape gjithe lekt e shqiptarve
 
Laujten apo nuk laujtneketa jeta vazhdon.

Nuk eshte se kemi ndonje futboll te bukur.Rendesi ka qe te gjithe lojtaret te jene Shqiptar.
 
Koçoja do tvije PD ne pushtet te ringrihen dhe iher firmat piramidale e te marri prape gjithe lekt e shqiptarve
Kocos v.k se e ka mendjen te leku
Po me kte byckimin. spo shtyhet me o lepurushi i xhaxhit :) moglo lepin diku ti besoj ??? Qe i del ne mbrojtje
 
Kocos v.k se e ka mendjen te leku
Po me kte byckimin. spo shtyhet me o lepurushi i xhaxhit :) moglo lepin diku ti besoj ??? Qe i del ne mbrojtje
shiko xhaxhi joli muhabeti ishte per Koçon jo per mu....pa me njoft smund te hedhesh kshu kunja kot jo lepin jo slepin....une jam me PS tifozllek ma shume se sa interes....paguj dhe une taksa shume si krejt shqiptart por prape du te jete e majta ne pushtet sic e thashe per tifozllek ndaj te majtes dhe ndaj ideologjise se Rames...
 
Tkeqen xhaxhi ty.....
Xhaxhi yt eshte me lekun ... as te majten e as te djathen.... muta ishin ata para 8 vitesh
Po me m.u.t se ky vallai ska
 
Tkeqen xhaxhi ty.....
Xhaxhi yt eshte me lekun ... as te majten e as te djathen.... muta ishin ata para 8 vitesh
Po me m.u.t se ky vallai ska
dmth nuk lepive nga kta se nuk ta dhane mundesine dhe po pret te lepish nga ata tjeret nese vijne? ???
 
Une kurre skam lepi o te keqen xhaxhi ty
E as kurre skam punu ne shtet. ..po me mire qe erdh kjo dite ku secili eshte i afte te tregoje mundesite e tij... sa i afte eshte.... me perpara o djal do beje ca te thonin. Prinderve te tu. Ashtu si te mive dhe shume te tjereve mezi ju dilte paga mujore.....
Ndersa PD solli liberalizimin e njerzeve....

Tani eshte tjeter gje ajo se jane te majte a te dhathte mbi kokat tona... e menaxhimin qe na japin ata si qeveri....

Qe ka qene mut kto 30 vite
Une kam qene 6 vjec ne 90 kur nisen revtat e pare
E kur u nderrua sistemi sgqiptaret bene prape nji gabim madhor.... america ju ofroi planin marshall. E ne se pranuam. Plani marshall ka qene plan urbanistik i usa

E do e kishte me koncesion deri ne 2000 me duket pastaj do mbetesh e jona


Po ti more vogelush sje pse ju hyn ktyne ghanave me themel
Se kta qe kemi be mbi koke ja per tju a q....... ...... .. komuniste ja akoma mbi kokat tona
Duke nis nga granoz ruci etj etj


Shijo rinine gjuj noi sorkadhe ne virtualitet
E mos u mer .e politike
Se kta te ps jane per tju a q... p... e motres

Shijoje jeten o @Mogli Trimi
P.s mundesine e gjej kur te du per pune ne shtet 5 000 euro e direkte ne bashki jam
Po atje kam frike se sdo ju lepij b.....
Po do ju rras ..... e kupton vete ti
 
Une kurre skam lepi o te keqen xhaxhi ty
E as kurre skam punu ne shtet. ..po me mire qe erdh kjo dite ku secili eshte i afte te tregoje mundesite e tij... sa i afte eshte.... me perpara o djal do beje ca te thonin. Prinderve te tu. Ashtu si te mive dhe shume te tjereve mezi ju dilte paga mujore.....
Ndersa PD solli liberalizimin e njerzeve....

Tani eshte tjeter gje ajo se jane te majte a te dhathte mbi kokat tona... e menaxhimin qe na japin ata si qeveri....

Qe ka qene mut kto 30 vite
Une kam qene 6 vjec ne 90 kur nisen revtat e pare
E kur u nderrua sistemi sgqiptaret bene prape nji gabim madhor.... america ju ofroi planin marshall. E ne se pranuam. Plani marshall ka qene plan urbanistik i usa

E do e kishte me koncesion deri ne 2000 me duket pastaj do mbetesh e jona


Po ti more vogelush sje pse ju hyn ktyne ghanave me themel
Se kta qe kemi be mbi koke ja per tju a q....... ...... .. komuniste ja akoma mbi kokat tona
Duke nis nga granoz ruci etj etj


Shijo rinine gjuj noi sorkadhe ne virtualitet
E mos u mer .e politike
Se kta te ps jane per tju a q... p... e motres

Shijoje jeten o @Mogli Trimi
P.s mundesine e gjej kur te du per pune ne shtet 5 000 euro e direkte ne bashki jam
Po atje kam frike se sdo ju lepij b.....
Po do ju rras ..... e kupton vete ti
PD solli liberalizimin e njerzve? ???????????????????????????? aq liberal ishin njerzit sa vrane njeni tjetrin ose lagje me lagje si ne lagjet me famekeqe te brazilit ???????
 
PD solli liberalizimin e njerzve? ???????????????????????????? aq liberal ishin njerzit sa vrane njeni tjetrin ose lagje me lagje si ne lagjet me famekeqe te brazilit ???????
Mogli kur sdi gje mos shkruj gje,......
Popullin e mban shteti nenpune kontroll e ne 97 ska pase shtet
 
Top