Gegërishtja është gjuha ma e vjetër e kontinentit

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Mua me ben pershtypje dicka. Edhe me pelqen por edhe me vjen keq. Me vjen mire qe gegnishtja po risillet ne jete. Kemi shkrimtar dhe autore te cilet po botojne se fundmi ne ate gjuhe, deri diku eshte bere dhe trend, godet, eshte e forte, pelqehet. Po nga ana tjeter sec ndjej dhe nje ndjenje superioriteti dhe hakmarrje. Ta ngrejme gegnishten aty ku e meriton. Dhe do s'do lindin keto ferkimet e krahinave pastaj. Jo s'ka shqiperi te mesme, jo ka vec geg e toske, jo kjo e ajo. I kam vene re shpesh ne rrjetet sociale kete gje. Plus ke frike te pyes dike qe flet ne gegnisht te ta shpjegoje cfare tha se direkte te ofendojne: TI nuk njeh gjuhen tende! A thua se po flasin dialektin e Fishtes ata. Apo a thua se duhet me njohur te gjithe dialektet e Shqipes. . Pff. Une kur flet vjerra tezes korcare shume fjale nuk i kuptoj. Njejte me ndodh dhe me te veriut kur flasin purooo ne dialektin e tyre.

Doja te thoja shkurtimisht qe ne shqiptaret dhe dicka te mire qe e kemi prap e perdorim me kriju konflikte me sho-shoqin. Lol
Mos u keqkupto.Genishten e fundosi komunizmi,duke ndertuar gjuhen letrare komplet ne standartin Toskerisht.
Nuk duhej bere,sepse ishte nje padrejtesi.
jo krahinore,por historike dhe kulturore.
Pra mos merrni shembuj te sjelljeve te nje niveli qe as nuk njohin mire dialektet,as historine e aq me teper letersine.
Ti thua ofendohen kur u thua se kuptoj?!
Kjo per fajin e kuj?
Per fajin e diktatures se gjuhes shqipe ,qe u dha ne shkolla per 50 vjet.
si eshte e mundur dikush qe mbaron universitetin dhe nuk njeh pasuirne ose dialektin gegnisht?
Cfare ka faj ketu?
sigurisht jo studenti,por forma e mesimdhenjes,ku ne cdo segment ka qene e perjashtuar genishtja,kaq.
Duhet te shtrohen bisedimet,diskutimet,aty ku flitet me nje njohje te mire dhe te duhur te ketyre segmenteve.
Cdo komb ka dialketet e ti,e cdo dialekt eshte pasuri kombetare.
Une nuk ulem ne nivelin e dikuj qe gjykon krahinen dhe gjuhen,por mirepres ama diskutimet e atyre qe njohin mire krahinat dhe dialektet.
Dhe per ta mbyllur, ne jemi cfare afrojme per shoqerine,komunitetin dhe familjen,ne fakt duhej nis renditja nga kjo e fundit.
Ne nuk jemi kordinata gjografike as rrenje origjine,pa dasht ti zhvesh keto te fundit,por filozofikisht njeriu eshte i afte te krijoj avren e ti shkembyese ne cdo fushe te jetes sociale,apo arsimore shkencore qofte ajo.dhe kjo sigurisht nuk varet nga genishtja apo toskerishtja.
Por nga cdo individ ne vetvete.
 

Frank

Anëtarë i respektuar.
Edhe mua me ndodh kjo , dialektin e veriut se kuptoj ne te shumten e te folurit.
se ndonje fjale tek e di...por edhe te jugut sia di cdo dialekt, por e kuptoj me mire .
Dhe kur e them kete edhe pa te keq , me pergjigjen sikur i ngula thiken ne fyt :p
Jane komplekse tonat kto
Epo inferiorireti ska brire, ne trurin e njeriut mbijeton 🤣
 

Endrra

VIP
Nuk ka ndonje habi ne kte pjese, dialekti i jugut dhe Shqiperise se mesme anon shume nga gjuha letrare prandaj.

Ja shikomeni mua, flas thuajse cdo dialekt dhe kuptoj po ashtu 😜.
Eshte ceshtje “asimilimi”, ka njerez qe kamuflohen lehte ne cdo pjese te shoqerise, komuniteteve, dialekteve etj ashtu sic ka qe parapelqejne te rrine me “sojin” e tyre.😜
Kemi pas mesues nga jugu .. 90 % e mesueseve te mija nuk flisnin gegnisht .. po shoke e miq Oficer apo inxhinjer qe i kane sjell nga Gjirokastra apo kruja e Korca... kurr nuk e folen gegnishten .
Jo se nuk mesohet ajo .. por se ndjeheshin superior.
Ne i flasim te gjitha Dialektet sepse pershtatemi ( asimilohemi) eshte cilesi e njerezve inteligjent ..se kam then une kete se sjam kaq e zgjuar.lol
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Mos u keqkupto.Genishten e fundosi komunizmi,duke ndertuar gjuhen letrare komplet ne standartin Toskerisht.
Nuk duhej bere,sepse ishte nje padrejtesi.
jo krahinore,por historike dhe kulturore.
Pra mos merrni shembuj te sjelljeve te nje niveli qe as nuk njohin mire dialektet,as historine e aq me teper letersine.
Ti thua ofendohen kur u thua se kuptoj?!
Kjo per fajin e kuj?
Per fajin e diktatures se gjuhes shqipe ,qe u dha ne shkolla per 50 vjet.
si eshte e mundur dikush qe mbaron universitetin dhe nuk njeh pasuirne ose dialektin gegnisht?
Cfare ka faj ketu?
sigurisht jo studenti,por forma e mesimdhenjes,ku ne cdo segment ka qene e perjashtuar genishtja,kaq.
Duhet te shtrohen bisedimet,diskutimet,aty ku flitet me nje njohje te mire dhe te duhur te ketyre segmenteve.
Cdo komb ka dialketet e ti,e cdo dialekt eshte pasuri kombetare.
Une nuk ulem ne nivelin e dikuj qe gjykon krahinen dhe gjuhen,por mirepres ama diskutimet e atyre qe njohin mire krahinat dhe dialektet.
Dhe per ta mbyllur, ne jemi cfare afrojme per shoqerine,komunitetin dhe familjen,ne fakt duhej nis renditja nga kjo e fundit.
Ne nuk jemi kordinata gjografike as rrenje origjine,pa dasht ti zhvesh keto te fundit,por filozofikisht njeriu eshte i afte te krijoj avren e ti shkembyese ne cdo fushe te jetes sociale,apo arsimore shkencore qofte ajo.dhe kjo sigurisht nuk varet nga genishtja apo toskerishtja.
Por nga cdo individ ne vetvete.
Nevi te lexova ne ikje. Jemi dakordesuar ne fund! :)

Sa i perket njohjes se dialektit te thash njoh dialektin e Fishtes e Mjedes, i kam bere ne shkolle i kuptoj. Ama jo te cdo krahine. Une kam mbaruar arkitekture, s'ka si te mesohet dialekti ne keto fusha pervec fushes se gjuhe letersise. Ajo qe thash une ka te beje me pompozitetin e "disa" te veriut dhe qe mundohen te na i hedhin ne fajin pse gjuhe letrare nuk anoi nga gegerishtja. Ama nuk kemi faj ne. Fajin e ka sistemi qe duhet te gjente nje te mesme te arte!

Xoxo
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Ti thua ofendohen kur u thua se kuptoj?!
Kjo per fajin e kuj?
Per faijn e diktatures se gjuhes shqipe ,qe u dha ne shkolla per 50 vjet.
Gjykon gabim dhe si rrjedhoje edhe shprehesh gabim.
Ne cdo vend te botes ka nje gjuhe letrare , institucionale, por dialektet nuk mohohen askund.
Nese u instuticionalizua gjuha toske , kjo sdo te thote se nese do ishte zyrtarizuar ajo gegenishte , toskerishtja do zhdukej
Ne puglia te italise , nese i ve bashke nje nga bari e nje nga lece (qe jane puliez) ne dialekt mund ta vrasin njeri tjetrin e se moren vesh
Ama ne fund te dites , nje gjuhe mesojne te tere neper shkolla :p
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Nevi te lexova ne ikje. Jemi dakordesuar ne fund! :)

Sa i perket njohjes se dialektit te thash njoh dialektin e Fishtes e Mjedes, i kam bere ne shkolle i kuptoj. Ama jo te cdo krahine. Une kam mbaruar arkitekture, s'ka si te mesohet dialekti ne keto fusha pervec fushes se gjuhe letersise. Ajo qe thash une ka te beje me pompozitetin e "disa" te veriut dhe qe mundohen te na i hedhin ne fajin pse gjuhe letrare nuk anoi nga gegerishtja. Ama nuk kemi faj ne. Fajin e ka sistemi qe duhet te gjente nje te mesme te arte!

Xoxo
Pikerishte.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Gjykon gabim dhe si rrjedhoje edhe shprehesh gabim.
Ne cdo vend te botes ka nje gjuhe letrare , institucionale, por dialektet nuk mohohen askund.
Nese u instuticionalizua gjuha toske , kjo sdo te thote se nese do ishte zyrtarizuar ajo gegenishte , toskerishtja do zhdukej
Ne puglia te italise , nese i ve bashke nje nga bari e nje nga lece (qe jane puliez) ne dialekt mund ta vrasin njeri tjetrin e se moren vesh
Ama ne fund te dites , nje gjuhe mesojne te tere neper shkolla :p
Ne malajzi ka mbi 30-40 dialekte moj. Dhe me thonin ca ne kemi kaq gjuhe. Une hapja syte. Keni dialekte thoja jo gjuhe. Jo jo gjuhe ja benin se ne nuk kuptohemi me njeri tjetrin lol lol
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Gjykon gabim dhe si rrjedhoje edhe shprehesh gabim.
Ne cdo vend te botes ka nje gjuhe letrare , institucionale, por dialektet nuk mohohen askund.
Nese u instuticionalizua gjuha toske , kjo sdo te thote se nese do ishte zyrtarizuar ajo gegenishte , toskerishtja do zhdukej
Ne puglia te italise , nese i ve bashke nje nga bari e nje nga lece (qe jane puliez) ne dialekt mund ta vrasin njeri tjetrin e se moren vesh
Ama ne fund te dites , nje gjuhe mesojne te tere neper shkolla :p
Te gjendej metroa per te dy dialektet,kaq.
Te perfshiheshin 50 me 50.
E thjeshte fare.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Kemi pas mesues nga jugu .. 90 % e mesueseve te mija nuk flisnin gegnisht .. po shoke e miq Oficer apo inxhinjer qe i kane sjell nga Gjirokastra apo kruja e Korca... kurr nuk e folen gegnishten .
Jo se nuk mesohet ajo .. por se ndjeheshin superior.
Ne i flasim te gjitha Dialektet sepse pershtatemi ( asimilohemi) eshte cilesi e njerezve inteligjent ..se kam then une kete se sjam kaq e zgjuar.lol
Dhe eshte gje shume e mire te asimilohesh , por jo te humbasesh gjate procesit.
Edhe une mes Tironceve kam qe kalama , ama sa me degjon e kupton qe jam jugore :)
Dhe nuk flas me dialekt
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Te gjendej metroa per te dy dialektet,kaq.
Te perfshiheshin 50 me 50.
E thjeshte fare.
Kur ju gjend shqiptarit qe do i gjindej te gjuha lool
Mos i jepni peshe dickaje qe ska vlere , per aq kohe sa vlerat i ka cdo dialekt , gje qe nuk eshte mohuar
 

Endrra

VIP
Dhe eshte gje shume e mire te asimilohesh , por jo te humbasesh gjate procesit.
Edhe une mes Tironceve kam qe kalama , ama sa me degjon e kupton qe jam jugore :)
Dhe nuk flas me dialekt
Jo ne na dallon te tjera gjera .. mos ki dert .. nuk asimilohemi aq lehte lol
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Kur ju gjend shqiptarit qe do i gjindej te gjuha lool
Mos i jepni peshe dickaje qe ska vlere , per aq kohe sa vlerat i ka cdo dialekt , gje qe nuk eshte mohuar
hahahahahaha,jo nuk eshte mohuar,thjesht se kan mesuar.
Nejse,ka kohe per cdo gje,dhe sigurisht kjo nuk eshte dicka amatoresh sic jemi ne.
Kjo eshte pune e pjeses akademike shqiptare qe merret me gjuhen shqipe.
dhe uroj ne vitet ne vazhdim, te rregullohen disa gjera qe e bejne me te pasur, me te qendrueshme, me dinjitoze ne rrenjet e saj gjuhen Shqipe.
 

Endrra

VIP
hahahahahaha,jo nuk eshte mohuar,thjesht se kan mesuar.
Nejse,ka kohe per cdo gje,dhe sigurisht kjo nuk eshte dicka amatoresh sic jemi ne.
Kjo eshte pune e pjeses akademike shqiptare qe merret me gjuhen shqipe.
dhe uroj ne vitet ne vazhdim, te rregullohen disa gjera qe e bejne me te pasur, me te qendrueshme, me dinjitoze ne rrenjet e saj gjuhen Shqipe.
Sec kam nje pershtypje qe do ngelin ne tentativ kto perpjekjet lol
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Sec kam nje pershtypje qe do ngelin ne tentativ kto perpjekjet lol
ehuu @Endrra mendjet njerzore po shikojne si te shkojne drejte nje qytetarizimi gloBAL BOTERORE,`NE akoma merremi me krahinat ne nje pellembe shqiperi.
Tashme shume gjera do i sistemoje vete koha,sepse me lufte e pa lufte, njerzimi po tenton te shkoje drejt nje bashkimi,si e vetmja forme mbijetese.
Ja rasti i pandemise,nje arsye per tu treguar njerzve mjaftueshem,se ju jeni nje element i pa rendesishem ne sistemin tone te universit,ndaj mbidhini ato dy pare mend dhe jetoni ne paqe.
 

Endrra

VIP
ehuu @Endrra mendjet njerzore po shikojne si te shkojne drejte nje qytetarizimi gloBAL BOTERORE,`NE akoma merremi me krahinat ne nje pellembe shqiperi.
Tashme shume gjera do i sistemoje vete koha,sepse me lufte e pa lufte, njerzimi po tenton te shkoje drejt nje bashkimi,si e vetmja forme mbijetese.
Ja rasti i pandemise,nje arsye per tu treguar njerzve mjaftueshem,se ju jeni nje element i pa rendesishem ne sistemin tone te universit,ndaj mbidhini ato dy pare mend dhe jetoni ne paqe.
E prap ne Shqiperine tone do flitet e do diskutohet .. ec mo se maloke eshte.. ne jemi keshtu e ashtu .. vime nga qytetet e ju nga fshati .. dhe ska te bej fare me dialektet .. por mendja e njeriut gjith komplekse 😊
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
hahahahahaha,jo nuk eshte mohuar,thjesht se kan mesuar.
Nejse,ka kohe per cdo gje,dhe sigurisht kjo nuk eshte dicka amatoresh sic jemi ne.
Kjo eshte pune e pjeses akademike shqiptare qe merret me gjuhen shqipe.
dhe uroj ne vitet ne vazhdim, te rregullohen disa gjera qe e bejne me te pasur, me te qendrueshme, me dinjitoze ne rrenjet e saj gjuhen Shqipe.
Pse ti e ke mesuar dialektin toskerisht?
Ne gjuhen letrare nuk eshte perfshire dialekti
eshte marre rrenja e fjales
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
E prap ne Shqiperine tone do flitet e do diskutohet .. ec mo se maloke eshte.. ne jemi keshtu e ashtu .. vime nga qytetet e ju nga fshati .. dhe ska te bej fare me dialektet .. por mendja e njeriut gjith komplekse 😊
E vetmja gje qe sme ka vrare kurre. :))
Dikush qe ka nje togfjalesh te tille,nuk eshte problemi tek une qe jam nga alpet e veriut apo bregdetet e malet e jugut,por tek psikollogjia e ti e rendomte qe e ka kultivuar ne shpellat e injorances se ti.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
E prap ne Shqiperine tone do flitet e do diskutohet .. ec mo se maloke eshte.. ne jemi keshtu e ashtu .. vime nga qytetet e ju nga fshati .. dhe ska te bej fare me dialektet .. por mendja e njeriut gjith komplekse 😊
Kete kompleks me shume e kam degjuar nga ju , se nga jugoret apo shqiperia e mesme lool
Ai eshte malok se ka zbrit nga mali ,nuk eshte vendali :p
 

Endrra

VIP
Shi si bo kot sikur u prek lool

malok ka e jugu ondrre , e i ka me kokemushka se ju
Bile me aq sa di , kanuni i jugut eshte me i eger se i veriut
Rri se jam prek .. si tja u shpjegoj gjermaneve qe me dine nga kryeqyteti .. si nga sjellja si nga formimi lol
 

Lauri

Anunnak
Mua me ben pershtypje dicka. Edhe me pelqen por edhe me vjen keq. Me vjen mire qe gegnishtja po risillet ne jete. Kemi shkrimtar dhe autore te cilet po botojne se fundmi ne ate gjuhe, deri diku eshte bere dhe trend, godet, eshte e forte, pelqehet. Po nga ana tjeter sec ndjej dhe nje ndjenje superioriteti dhe hakmarrje. Ta ngrejme gegnishten aty ku e meriton. Dhe do s'do lindin keto ferkimet e krahinave pastaj. Jo s'ka shqiperi te mesme, jo ka vec geg e toske, jo kjo e ajo. I kam vene re shpesh ne rrjetet sociale kete gje. Plus ke frike te pyes dike qe flet ne gegnisht te ta shpjegoje cfare tha se direkte te ofendojne: TI nuk njeh gjuhen tende! A thua se po flasin dialektin e Fishtes ata. Apo a thua se duhet me njohur te gjithe dialektet e Shqipes. . Pff. Une kur flet vjerra tezes korcare shume fjale nuk i kuptoj. Njejte me ndodh dhe me te veriut kur flasin purooo ne dialektin e tyre.

Doja te thoja shkurtimisht qe ne shqiptaret dhe dicka te mire qe e kemi prap e perdorim me kriju konflikte me sho-shoqin. Lol
Më duket absurde shqetësimi yt. Shqiptarët i gjej në konflikte virtuale mbi ndjenjat e besimit,dhe jo për gjuhën.
Biles i shoh vetëm argëtuese ato eventuale ngacmime.
Gjithsesi shëmbulli më i mirë se himni Fishtës nuk ka 💕 💪🙂👍

 
Top