Gjate shtatzenise te ndihmon aerobia ne uje

Gjate shtatzenise te ndihmon aerobia ne uje

Images.jpg
Shume femra, edhe ato te cilat enderrojne per te bere femije, kane frike nga lindja. Te dhemb shume, nuk i dihet kurre se sa mund te zgjase dhe nese do te kete komplikacione.

Dicka qe do te clironte dhimbjet e lindjes (sigurisht pa demtuar bebin) do te ishte endrra e cdo femre shtatzane. Sot do t’ju tregojme dicka qe mund t’ju ndihmoje. Shkenctaret braziliane kane zbuluar se aerobia e ujit gjate shtatzanise ndihmojne ne lehtesimin e dhimbjeve te lindjes si dhe ne pershpejtimin e saj.

Shkenctaret nga universiteti i Campinas kryen nje studim ku u ekzaminuan 71 femra. Gjysma e tyre bene 50 minuta ushtrime ne pishine, tre here ne jave.

Aerobia ne uje dhe noti konsiderohen si fitnesi me i pershtatshem gjate periudhes se shtatzanise. Uji heq presionin nga shpina, kycet dhe ligamentet dhe jep presion optimal ne muskujt e femres shtatzane dhe sistemin kardiovaskular. Pervec ketyre, ushtrimet ne pishine ndihmojne ne largimin e stresit dhe ju mesojne se si te merrni fryme ritmikisht.
ikub.al
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Gjate shtatzenise te ndihmon aerobia ne uje

Gjate shtatzenise te ndihmon aerobia ne uje


Shume femra, edhe ato te cilat enderrojne per te bere femije, kane frike nga lindja. Te dhemb shume, nuk i dihet kurre se sa mund te zgjase dhe nese do te kete komplikacione.

ikub.al

Ohohoh hahahahahah keta gazetaret tane ma kenaqen shpirtin :yahoo::pP: Shkruajne fjali te cilat realishte here- here nuk kane kuptim ose ose .............. :merzitje: E kush eshte kjo qe te dhemb shume?:merzitje:
 
Titulli: Gjate shtatzenise te ndihmon aerobia ne uje

Kitrra gazetari e ka fjalen per dhimbjet e lindjes :p :D
 

MasteR

I'm offline
Pe: Gjate shtatzenise te ndihmon aerobia ne uje

Se mos don ndonje burre me ngel 7zan me provu aerobine ne uje :p
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Gjate shtatzenise te ndihmon aerobia ne uje

Sot po lexoja nje artikull per hipnozen gjate lindjes, qe mendohet qe ul dhimbjet. Te shikojme nqs kjo do jete shpikja e radhes per "moden" e re ne lindjet natyrale.
 
Top