Gjendet testamenti i Aleksandrit të Madh që konfirmon origjinën e tij shqiptare

1634538736279.png

Zbulim që ka mahnitur shqiptzarët, por ka shokuar grekërit dhe maqedonasit.

Edhe pse kanë kaluar mijëra vite, bëmat, fitoret dhe betejat e Aleksandrit të Madh vazhdojnë të bëjnë bujë dhe të tërheqin vëmendjen e shumë historianëve. Heroi Ballkanas u bë figura më madhështore dhe më stratege që ka njohur bota. Të gjithë kemi lexuar për bëmat e tij, por ajo që diskutohet sot ashpër në mbarë botën është origjina e tij.


Por të gjitha aludimet duket se do të marrin fund, pasi këtë javë studiuesja e shquar italiane Lucia Nadin ka zbuluar ‘testamentin’ e Aleksandrit të Madh në të cilin ai i drejtohet popullit të Shkodrës duke ju dhënë atyre një territor në administrim si dhe duke ju drejtuar me fjalën se ai është “pinjoll i farës së ilirëve”, raporton “Ina”.

Dokumenti është publikuar nga studiuesja italiane e cila ka bërë një hulumtim shkencor për Aleksandrin e Madh.

Ja çfarë shkruhej në letër:

Unë Aleksandri, bir i Filipit, mbretit të maqedonasve, mishërim i monarkisë, krijues i Perandorisë Greke, biri i Zeusit, bashkëbisedues i Brahamanëve dhe i Pemëve, i diellit dhe hënës, triumfues mbi mbretëritë e Persëve e të Medëve, Zoti i Botës prej ku lind dhe ku perëndon dielli, nga Veriu në Jug, pinjoll i farës së shquar të popujve Ilirikë të Dalmacisë dhe Liburnisë dhe të popujve të tjerë të së njëjtës gjuhë që popullojnë Danubin dhe zonën qendrore të Thrakës, u sjell dashurinë, paqen dhe përshëndetjet e mija dhe të të gjithë atyre që ndjekin sun.dimin e botës.

Duke qenë se ju gjithmonë me jeni treguar të besës dhe të fortë e të pathyeshëm në bet.ejat e bëra krah meje, u jap dhe u dorëzojë juve në zotërim të lirë gjithë hapësirën e Akuilonit e deri në skaj të Italisë së Jugut.

Dëshmitar të këtij akti janë Atleti, logotheti i im, dhe 11 princa të tjerë, të cilët unë po i emërojë si trashëgimtarë të mi dhe të të gjithë Botës, meqenëse po shuhem pa lënë pasardhës.

Testamenti është zbuluar dhe përkthyer nga studiuesja italiane Lucia Nadin, të cilin ajo e ka paraqitur në hulumtimin shkencor, “Statuti de Scutari, della prima meta del secolo XVI con le addizioni fino al 1469″


Noa.al
 
Aludimet mbi origjinen e Aleksandrit te madh i bejne vetem maqedonasit.

Se pari kombi maqedonas nuk ekziston, as ka ekzistuar kurre.
Maqedonia ka qene nje krahine greke dhe maqedonasit fis helen.
Aleksandri i madh ka folur greqisht, shqip nuk e dime dhe nuk e besoj por dime qe e ema ka qene nga nje fis ilir sic ka qene gjyshja e tij nga babai, pra e ema e Filipit.
Kur Aleksandri i Madh pushtonte boten maqedonasit e sotem jetonin ne stepat e Rusise dhe ne shpellat e Bullgarise.
Historianet e mirefillte s'kane pasur kurre dyshime mbi origjinen e Aleksandrit te Madh!
 
Ne fakt NOA eshte burim i sakte lajmi. :p

Qe te vertetohen keto fakte shkencore duhet te kalojne miratim njehere. Deri tani me fakte bota e njef aleksandrin si mbretin e maqedonise. Nese Shqiperia ne ate kohe ishte Maqedoni ath eshte tjeter pune :p

 
Pse shkon aq larg.
Ne perkrenaren e Gjergj kastriotit. Mes te tjerave shkruhet mbret i Epirit.
E them per kta "vorot " sot.
Per Aleksandrin, di qe te ëmen e ka pasur me origjine ilire.
Kam dhe dicka tjeter per te shtuar por per dreq se me kujtohet tani. Tek filmi Troja, Akili ben nje thirrje ne beteje ushtareve te tij qe ka te bej me ne. I quan Trake a dicka e tille por spo me kujtohet tani
 
Ne fakt NOA eshte burim i sakte lajmi. :p

Qe te vertetohen keto fakte shkencore duhet te kalojne miratim njehere. Deri tani me fakte bota e njef aleksandrin si mbretin e maqedonise. Nese Shqiperia ne ate kohe ishte Maqedoni ath eshte tjeter pune :p

Noa eshte perçuesja e lajmit, burimi eshte Lucia Nadin.

Lexoji ndonjehere deri ne fund temat😂😝
 
Ne fakt NOA eshte burim i sakte lajmi. :p

Qe te vertetohen keto fakte shkencore duhet te kalojne miratim njehere. Deri tani me fakte bota e njef aleksandrin si mbretin e maqedonise. Nese Shqiperia ne ate kohe ishte Maqedoni ath eshte tjeter pune :p

Kush eshte maqedonia .. ajo e Titos ?
 
Pse shkon aq larg.
Ne perkrenaren e Gjergj kastriotit. Mes te tjerave shkruhet mbret i Epirit.
E them per kta "vorot " sot.
Per Aleksandrin, di qe te ëmen e ka pasur me origjine ilire.
Kam dhe dicka tjeter per te shtuar por per dreq se me kujtohet tani. Tek filmi Troja, Akili ben nje thirrje ne beteje ushtareve te tij qe ka te bej me ne. I quan Trake a dicka e tille por spo me kujtohet tani
Qe Akili nuk ishte grek kjo dihet sepse Agamenonit nuk i eshte drejtuar kurre me fjalet Mbreti Im, sic i drejtoheshin te tjeret.
Dihet gjithashtu qe ne luften e Trojes kishte ardhur si mercenar, pra e kishin thirrur dhe do e paguanin(edhe pse ne lufte u fut sepse i vrane dashnorin e tij te vogel, Patroklin).

Qe fliste edhe nje gjuhe tjeter edhe kjo dihet.
Te gjitha keto me lart thene nga Homeri dora vete.

Kam lexuar para dy vjetesh pak a shume qe Akili ishte nga fiset ilire rrotull Malit te Tomorrit.
Sa e besueshme eshte kjo teze?
Nuk e di, por di qe nuk ishte grek, e dine edhe greket vete kete fakt.
 
Qe Akili nuk ishte grek kjo dihet sepse Agamenonit nuk i eshte drejtuar kurre me fjalet Mbreti Im, sic i drejtoheshin te tjeret.
Dihet gjithashtu qe ne luften e Trojes kishte ardhur si mercenar, pra e kishin thirrur dhe do e paguanin(edhe pse ne lufte u fut sepse i vrane dashnorin e tij te vogel, Patroklin).

Qe fliste edhe nje gjuhe tjeter edhe kjo dihet.
Te gjitha keto me lart thene nga Homeri dora vete.

Kam lexuar para dy vjetesh pak a shume qe Akili ishte nga fiset ilire rrotull Malit te Tomorrit.
Sa e besueshme eshte kjo teze?
Nuk e di, por di qe nuk ishte grek, e dine edhe greket vete kete fakt.
Dhe kte e kam lexuar diku por ne film eshte dhe thirrja qe u ben ushtareve te tij. Madje dhe si i quante. Ata nuk ishin grek. Por tamam ta merr dreqi memorien e spo me vjen por me duket se i quante Trake.
Ne kemi nje grope shume te madhe. E para askush nuk ka shkruar mitologjine tone qe na e kane treguar si prralla. E dyta nuk kemi historian te mirfillte dhe e fundit, askush nuk jep fonde per nje studim. Ne kohen e Enverit, historian ishin ata qe deshte ai...
 
Top