Gjendet varri e Jezus Krishtit, Magdalenes dhe femijes se tyre!

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Gjendet varri e Jezus Krishtit, Magdalenes dhe femijes se tyre!

Shume e drjete kjo qe, Isaia nuk eshte gozhduar ne kryq. Kjo eshte nje e verete tjeter qe shkruhet ne Kuran. Dhe njekoshisht nje konfermim i shtremberimit te te vertetes reale.
Per faj te kujt? Faj i Muhametit qe mesonte permendesh citatet biblike qe lexonin ebrejte e te krishteret gjate lutjeve? Apo te shkruara gabim nga kalifat ne Kuran, te cilet nuk ishin ata qe transportuan vjerrshat qe Muhameti kendonte= recitonte= Kuran ? Apo Kurani thote te verteten absolute dhe ju(kasta islame) e deshifroni gabim 4:157 -en duke ja bashkangjitur Jezusit Krisht?
Isaia nuk i gozhdua ne kryq, por u sharrua ne mes me sharre. Dhe jo ne vitin 1..;) Por 800 vjet me heret. Ne shek VIII.

Ju pershendes mashtrus e intrigant
nuk fola per Isaian qe e besoni ju qe ka jetu me heret se Jezu Krishti(Isa a.s.) o lauri i ke perzi gjerat. nuk po baj mashtrim une po siq duket kur spo keni pergjegje ju po beheni mashtrues.
me trego ku mbet dishepulli i Jezu Krishtit dmth nxenesi i tij qe e tradhtoj ate te romaket ?
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Gjendet varri e Jezus Krishtit, Magdalenes dhe femijes se tyre!

Pikese pari mos mu drejtoni me ju- ne shumes, se une ketu prezantoj veteveten time dhe askend tjeter dhe asnje religjon. Qarte!! Ndersa ju po prezantoni besnim islam, dhe pergjigjeni ne emer te islamit. Mua nuk me prish pune, dialog dua une.
Eshte me se normale qe nje besimtar te mos i besoje se cfare shkruan libri i nje feje tjeter. Por menyra se si prezatoheni me mllef konfermoni se jeni besimtar te inatit-urrejtjes(…!) Dhe shpesh mdofikoni dhe perktheni sipas oreksit.
Mbushet 2-3 faqe te tema “pyetjeve per krishteret” me kode e citate te bibles (se vjeter) duke menduar se ata jane dhe i perkasin krishterimit, nga Jezusi e kendej. U desh Lauri tu a tregoje kete? Kjo gje me thote se me ke kam te bej...(..!) !!
Profeti Isaia, ka jetuar ne shek.VIII para Krishtit, dhe ka nje histori krejt te ngjashme me Jezusin. Dhe Ai kritikonte ebrejte deri sa e sharruan ne mes me sharre. Dhe shpesh perdoret emri i tij ne vend te Jezusit.
Flet edhe per Mesine qe do vije: “Ai do jete i drejte mes njerzish, e do jete albitro mes popujsh. Do shkrihen shpatat e do behen plugje- per pune, shigjetat do behen draper- per korrje; nje popull nuk do nge shpaten kunder nje populli tjeter, nuk do ushtrohet me arti i luftes.” Profetsi e vertete. Jezusi erdhi pikerisht me keto mesazhe ne toke. Te gjithe njerzit mbi toke jane njesoj dhe bijt e Zotit. Mesazhe Paqe..;)
Ju me sillni kode te librave te shejte Bibel e Kuran, copy paste qe nuk jeni te zotet ti deshifroni, ndonse mund jane te perkthyer kane nevoje per zberthime.
(Mateu 27/46) Loverboja, Krishti ato fjale i ka thene mbi kryq ne frymen e fundit..;) Po keta jane gjera i perkasin atyre qe e besojne, dhe jo per ty lol
Tek Sura 4; 156-158. Konfermon se Jezusin e mori ne Qiell vete Zoti.
Shpesh i permend profetet pra tij si hyjnore dhe diku tjeter si te djallzuar sipas Muhametit ne rivelime te Allahut.
Kush do jete djalli!?!

Bibla e Re, ka kaluar mjaft prova- kritike, studimi, arkeologjike, doreshkrime antike te pakten qe 2 shek e fundit. Per Kuranin do jete nje lufte jo e vogel ne kete prove. Pa asnje dyshim, kete nuk e them une, qe burimet KRYESORE te Kuranit jane marre tek Bibla e Vjeter dhe ajo e Re. Kete e thone te gjithe islamologet.
Kurani nuk eshte gje tjeter veç se nje ri-lexim i Bibles, te vjeter dhe te re, shpesh ne krah te kundert sipas orksit te Muhametit dhe kalifave. Ai permend jeten e Jezusit qe nga shtatzania e Maries e deri tek vdekja, me perjashtim te menyres se vdekjes,por duke i permendur edhe kryqin, duke thene se erdhi vete Zoti e, e mori me vete ne Qiell. E permend 25 here ne Kuran. Marien 34 here, Vangjelin 12, krishteret 12. Ne nje fare menyre edhe myslimanet do ta benin nje liber te shenjte si “Njerzit e Librit”, siç i quante ebrejt dhe te krishteret Muhameti analfabet. Dhe ai liber, duhej mbushur me dicka, njekohesisht ndryshe nga te tjeret…..me recitimet e mesuara ne libra te te tjerve!!
Nuk shpiket asgje perveç se mashtimit, dhe duke ja ngjeshur te tjerve ne menyre profektike.
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Gjendet varri e Jezus Krishtit, Magdalenes dhe femijes se tyre!

Kurani nuk eshte gje tjeter veç se nje ri-lexim i Bibles, te vjeter dhe te re,

Eshte vertetues i asaj qe eshte shpallur perpara (Tewratit, Zeburit dhe Ingjilit), andaj edhe e verteton dhe tregon t'verteten qe ndryshuat me vet doren tuaj :plazh:

S'kemi faj ne qe Bibla eshte bere UPDATE s'di sa here lool. Duhet tani nje update i ri, ne menyre qe t'jeni me t'fresket n'debate, sepse ne te gjitha keni humbur.
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Gjendet varri e Jezus Krishtit, Magdalenes dhe femijes se tyre!

Pikese pari mos mu drejtoni me ju- ne shumes, se une ketu prezantoj veteveten time dhe askend tjeter dhe asnje religjon. Qarte!! Ndersa ju po prezantoni besnim islam, dhe pergjigjeni ne emer te islamit. Mua nuk me prish pune, dialog dua une.
Eshte me se normale qe nje besimtar te mos i besoje se cfare shkruan libri i nje feje tjeter. Por menyra se si prezatoheni me mllef konfermoni se jeni besimtar te inatit-urrejtjes(…!) Dhe shpesh mdofikoni dhe perktheni sipas oreksit.
Mbushet 2-3 faqe te tema “pyetjeve per krishteret” me kode e citate te bibles (se vjeter) duke menduar se ata jane dhe i perkasin krishterimit, nga Jezusi e kendej. U desh Lauri tu a tregoje kete? Kjo gje me thote se me ke kam te bej...(..!) !!
Profeti Isaia, ka jetuar ne shek.VIII para Krishtit, dhe ka nje histori krejt te ngjashme me Jezusin. Dhe Ai kritikonte ebrejte deri sa e sharruan ne mes me sharre. Dhe shpesh perdoret emri i tij ne vend te Jezusit.
Flet edhe per Mesine qe do vije: “Ai do jete i drejte mes njerzish, e do jete albitro mes popujsh. Do shkrihen shpatat e do behen plugje- per pune, shigjetat do behen draper- per korrje; nje popull nuk do nge shpaten kunder nje populli tjeter, nuk do ushtrohet me arti i luftes.” Profetsi e vertete. Jezusi erdhi pikerisht me keto mesazhe ne toke. Te gjithe njerzit mbi toke jane njesoj dhe bijt e Zotit. Mesazhe Paqe..;)
Ju me sillni kode te librave te shejte Bibel e Kuran, copy paste qe nuk jeni te zotet ti deshifroni, ndonse mund jane te perkthyer kane nevoje per zberthime.
(Mateu 27/46) Loverboja, Krishti ato fjale i ka thene mbi kryq ne frymen e fundit..;) Po keta jane gjera i perkasin atyre qe e besojne, dhe jo per ty lol
Tek Sura 4; 156-158. Konfermon se Jezusin e mori ne Qiell vete Zoti.
Shpesh i permend profetet pra tij si hyjnore dhe diku tjeter si te djallzuar sipas Muhametit ne rivelime te Allahut.
Kush do jete djalli!?!

Bibla e Re, ka kaluar mjaft prova- kritike, studimi, arkeologjike, doreshkrime antike te pakten qe 2 shek e fundit. Per Kuranin do jete nje lufte jo e vogel ne kete prove. Pa asnje dyshim, kete nuk e them une, qe burimet KRYESORE te Kuranit jane marre tek Bibla e Vjeter dhe ajo e Re. Kete e thone te gjithe islamologet.
Kurani nuk eshte gje tjeter veç se nje ri-lexim i Bibles, te vjeter dhe te re, shpesh ne krah te kundert sipas orksit te Muhametit dhe kalifave. Ai permend jeten e Jezusit qe nga shtatzania e Maries e deri tek vdekja, me perjashtim te menyres se vdekjes,por duke i permendur edhe kryqin, duke thene se erdhi vete Zoti e, e mori me vete ne Qiell. E permend 25 here ne Kuran. Marien 34 here, Vangjelin 12, krishteret 12. Ne nje fare menyre edhe myslimanet do ta benin nje liber te shenjte si “Njerzit e Librit”, siç i quante ebrejt dhe te krishteret Muhameti analfabet. Dhe ai liber, duhej mbushur me dicka, njekohesisht ndryshe nga te tjeret…..me recitimet e mesuara ne libra te te tjerve!!
Nuk shpiket asgje perveç se mashtimit, dhe duke ja ngjeshur te tjerve ne menyre profektike.
ju drejtova me ju ne shenje nderimi dhe respekti dhe per asgje tjeter , nese kjo ju pengoj kerkoj ndjese.

ne i besojme te gjithe librat qe iu an shpallur te derguarve te Zotit por jo librave qe i kane shenuar njerzit dhe i korrigjojne kur te dojne ata dhe ne fund thone keto jane fjale te Zotit.

muslimanet i nderuar i besojnei duan dhe i respektojne te derguarit e Zotit me shume se qdo kush tjeter .
njerzit ne toke jane te barabarte para Zotit por nuk jane bji te askujt tjeter por bij te njerzve e baba i njerzimit eshte Adami(Ademi a.s).
ne sjellim kopy paste sepse kem qka te tregojme nga libri jone per dallim prej dikujt qe nuk ka qka sjell.
per ty mundet me qene mashtrim kurse per ne eshte liber i shenjet dhe fjale e shenjt e All-llahut qe nuk ka ndryshu nuk ndryshon dhe nuk do te ndryshoj deri ne kijamet
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Gjendet varri e Jezus Krishtit, Magdalenes dhe femijes se tyre!

Fakti eshte qe e verteta nuk eshte sikur thote Muhameti ne Kuran. E shume dallaveraxhi te tjere, qofte edhe sekte te ashtuquajtura te krishtere. Kam idene se po te dalin zbulime, te verteta, ne te kunder se ç'eshte e shkruar deri tani, Vatikani ka kurajon ti veje ata ne valio per studim te metejshem per konfrontim e konfermim. Pasi rrush per kumbulla nuk i ha kush sot..;)
Problemi qendron tek ju ne Kuran, ju kujtoni se ate qe mbani ne duar sot eshte i nxjerre nga origjinali,-Kurani i pare??Dhe Kurani i pare eshte sikur dorshkrimet origjinale te Kalifave? C'fare zhgenjimi!!
Pjesa me e madhe e Kuranit eshte shkruar ne shek. VIII°. Nuk e di se sa origjinale kane ardhe recitimet e Muhametit per mbi 200 vjet me rradhe neper beduinet e shkretires!
Disa doreshkrime origjinale te para, i kane ne podrume te errta qeveria Yemenite akoma qe nga 1972(+-) pse dhe nuk i nxjerr ne drite..! Kane frike nga drita..;)
Kalifatat e Kuranit nuk dinin te nenshtronin popuj te tjere nqs nuk do ta hellnin ne Kuran ligjet kanibale te jihad-it. Ne fakt Jihad nuk ka kuptim ndryshe nga vete fjala islam=nenshtrim. Nuk ka nenshtrim=islam pa Jihad. Allau te nenshtron me force sipas keti ligji Kuranor?!!

Shtat kalorsit e Apokalipsit, sipas Gjovanit, do te kene nje motiv qe te vijne ne Toke! Perndyshe nuk levizin..;)
Apocalypse_vasnetsov_zpsb0a1dab1.png
 

Attachments

  • Apocalypse_vasnetsov_zpsb0a1dab1.png
    Apocalypse_vasnetsov_zpsb0a1dab1.png
    6.9 KB · Shikime: 0

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Gjendet varri e Jezus Krishtit, Magdalenes dhe femijes se tyre!

ju drejtova me ju ne shenje nderimi dhe respekti dhe per asgje tjeter , nese kjo ju pengoj kerkoj ndjese.

ne i besojme te gjithe librat qe iu an shpallur te derguarve te Zotit por jo librave qe i kane shenuar njerzit dhe i korrigjojne kur te dojne ata dhe ne fund thone keto jane fjale te Zotit.

muslimanet i nderuar i besojnei duan dhe i respektojne te derguarit e Zotit me shume se qdo kush tjeter .
njerzit ne toke jane te barabarte para Zotit por nuk jane bji te askujt tjeter por bij te njerzve e baba i njerzimit eshte Adami(Ademi a.s).
ne sjellim kopy paste sepse kem qka te tregojme nga libri jone per dallim prej dikujt qe nuk ka qka sjell.
per ty mundet me qene mashtrim kurse per ne eshte liber i shenjet dhe fjale e shenjt e All-llahut qe nuk ka ndryshu nuk ndryshon dhe nuk do te ndryshoj deri ne kijamet

Lere, e sheh se kercen nga dega ne dege (duke u bazuar ne teorine e darvinit lool), sheh enderra me sy hapur. Akoma nuk eshte pergjigjur ne asnje pyetje sic duhet. T'them sincerisht, nuk prisja asgje me shume, por e bera nga respekti qe kam ndaj miqve te mi te krishtere dhe t'cilet me respektojne tej mase dhe i respektoj.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Gjendet varri e Jezus Krishtit, Magdalenes dhe femijes se tyre!

Kur s'te pelqejne postimet e mia, c'ke qe u rri pas e llap kot?? Une jap mendimet e mia sipas njohurive qe kam!!

@gafi, Sura ka nje kapitull komplet per krishterimin, po te sjell vetem dy kode sura 3, 64. sura 9 vers. 30
Mundesh te mi sjellesh te perkthyer, si duhet, ne shqip te lutem. fml
Jane kaq afer dhe kaq te ndryshem..!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Gjendet varri e Jezus Krishtit, Magdalenes dhe femijes se tyre!

Nuk jam futur ketu te pelqej postimet e askujt. Sigurisht qe jep mendimet e tua sipas njohurive qe ke, por kur t'i futesh 1 ceshtjes, futju fund e krye qe thote populli, jo ta fusesh koken e kembet jashte. Me fjale tjera, argumento, mbroj ato qe i thua/beson, sepse deri ketu, asgje s'ke mbrojtur. Thua kjo ka ngjyre te zeze, faktet zoteri se eshte e zeze. Po nuk pate fakte, une s'kam cka t'vazhdoj me, vetem se me duhet te pres deri sa t'vjen ndonje pergjigje e duhur me frytdhenese per debat tvazhdueshem.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Gjendet varri e Jezus Krishtit, Magdalenes dhe femijes se tyre!

Postimet e mia te bejne te njejiten efekt edhe kur flas per Skendebeun e Nen Terezen. Sipas teje, njeri ishte vrases dhe tradhtar shqiptar, e tjetra Rrugaçe indjane!!
//hajt tung
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Gjendet varri e Jezus Krishtit, Magdalenes dhe femijes se tyre!

Hahahahahahahha, llegend je :D E dita se tani ke per t'kercyer tek nje dege pak me larg, se s'kishe ku t'kapesh :D

tung tung, je njesh fare loool :cool:
 
Top