Gjeniu Muhamed 13 vjecar lë pa fjalë tërë Gjermaninë

legjenda

Tetova
Muhamedi eshte vetem 13 vjecar, por ai eshte nje gjeni i vertete ne matemarike. Ai ka ardhur ne Gjermani vone, dhe ende nuk ka mesuar shume fjale.

Por me sa duket matematika nuk njeh gjuhe, njeh vetem aftesi. Brenda shume pak sekondash, Muhamedi arriti te impresionoj jurine, dhe te jap pergjigje te sakte per nje problem qe kerkon shume mundim dhe kohe.

Por jo per Muhamedin. Familja e tij duket tejet e kenaqur me rezultatin e te birit i cili ne programin televiziv habiti jurine dhe publikun, por edhe shikuesit. Vendi i pare per Muhamedin duket shume pak! /MESAZHI
muhamed-620x330.png
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

perher më pelqejn ata qe udheheqin matematiken keshtu perfekt bukur.... qe fare pa kalkulator bejn llogaritjet e medha....
 
Redaktimi i fundit:

Edisongen

Anëtar Aktiv
Ne 8 vjecare si dembel qe isha mendova gjate dhe gjeta nje menyre te shkurter per te shumezuar nr dyshifrore. U perpoqa ta kaloj dhe te nr treshifrore e lart por pa sukses.
Ne derrase te zeze gjate zgjidhjez se nje ushteimi me thote mesuesja tani bej ne derrase xx shumzim per xx. Une e them direkt pa e llogaritur ne derrase. Nga e di me tha? Kam gjetur nje menyre e ja tregoj.
Rrugaçë inatcare ne vend qe te me thoshte te lumte me kritikon qe te mos perdor menyra te tjera e blablabla
Pas ca kohesh e shoh ne nje gazete kete formulen time me titullin: profesori i matematikes shpik formule te re shumezimi. Fatleqesisht e kam harruar tani dhe po mu kujtua do perpiqem ta perfundoj dhe ne nr me te medhenj se dyshifrore
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Jetesa qe jep like ne shkrime ku ka fjalen Rrugaçe teksti.
Pelqen steve qe ishte gay.

Shejtani po hy gjithandej. Mbyllni dritaret.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Ne 8 vjecare si dembel qe isha mendova gjate dhe gjeta nje menyre te shkurter per te shumezuar nr dyshifrore. U perpoqa ta kaloj dhe te nr treshifrore e lart por pa sukses.
Ne derrase te zeze gjate zgjidhjez se nje ushteimi me thote mesuesja tani bej ne derrase xx shumzim per xx. Une e them direkt pa e llogaritur ne derrase. Nga e di me tha? Kam gjetur nje menyre e ja tregoj.
Rrugaçë inatcare ne vend qe te me thoshte te lumte me kritikon qe te mos perdor menyra te tjera e blablabla
Pas ca kohesh e shoh ne nje gazete kete formulen time me titullin: profesori i matematikes shpik formule te re shumezimi. Fatleqesisht e kam harruar tani dhe po mu kujtua do perpiqem ta perfundoj dhe ne nr me te medhenj se dyshifrore


ka provu ta humb deshiren e motivuar. :)

edhe nje i aferm i im me tregonte, qe kur ishte ne shkoll perher e ndihmonte profesorin ne zgjedhjet matematikore. Dhe shpesh i bente zgjidhjet para profesorit. Tregon se atij i vinte jo mire qe ky dinte aq bukur ne matematike, perher thote ma bente ti mir e ke, por jo keshtu-perher ne fund ma shtonte profesori jo keshtu tregonte ky. Dhe thote shkaku i atij nuk studjova matematike. Pra studimet e para vetem se i ka kryer qe 10vite e me shum, tani perseri i fillon keto per matematike ketu ne Evrope.


Po eshte vertet shum interesante njerezit qe kan prirje aq te medha ne matematike. Me bejn habi kur rezultatet e medha i japin aq shpejt pa asnje kalkulator dhe pa asnje laps ne dore. Kjo vertet eshte mrekulli.
 
Top