Gjindet nje portret i Gustav Klimt

LAJME NGA ARTI

Gjendet pas 23 vjetësh e fshehur pas derës së një galerie italiane arti portreti i një gruaje, realizuar nga Gustav Klimt

FB_IMG_1577171444472.jpg

Të hënën, një punonjës në një galeri të artit italian ishte kthyer nga pushimi i tij i drekës, kur ndaloi të kontrollonte disa punime kopshtarie që po bëheshin në murin e jashtëm të galerisë. Kjo sepse një punëtorë i tha atij se ka gjetur një pikturë ndërsa pastronte barërat e këqija nga një mur.
"Në fillim mendova se ishte një shaka," i tha CNN Dario Gallinari, punonjësi i galerisë. "Por atëherë kopshtari më dha këtë kanavacë që ishte gjysmë e fshehur nga një qese e zezë e plehrash".
Në gjysmën e poshtme, Gallinari menjëherë njohu veshjen e një gruaje në një pikturë që hetuesit besojnë se është një portret i Gustav Klimt që mungonte për më shumë se 23 vjet.
Piktura, e gjetur në galerinë Ricci Oddi Modern Art në qytetin e Piacenza, duhet të jetë "Portreti i një Zonje" të Klimt, tha policia të mërkurën. Dikur kjo punë ishte vendosur në të njëjtën galeri para se të zhdukej gjatë një rinovimi të ndërtesës më 1997. Kjo ngre hipotezën se ajo ishte përfshirë në një tentativë vjedhjeje.
Kopshtarët gjetën qesen e plehrave me pikturën pasi hapën një derë të vogël metalike të ndryshkur, e cila zbuloi një zgavër që ishte fshehur nga më shumë se 30 cm ferra, tha Gallinari.
Korniza e pikturës u gjet pranë dritares së galerisë menjëherë pas zhdukjes së pikturës, duke çuar në spekulime se hajdutët mund të kishin hyrë dhe të largoheshin përmes saj. Por tani, zbulimi sugjeron që piktura mund të mos ketë dalë kurrë nga galeria, sipas bashkëpunëtorit të CNN Sky TG24 .
Punimi i artit përshkruan një grua të re me faqe të rrumbullakëta dhe flokë të errët dhe duket se ishte në gjendje të mirë, tha Gallinari. Ngjyrat janë ende të mprehta, dhe nuk ka shenja të dukshme të dëmtimit. Tani po mbahet nga policia ndërsa heton për vërtetësinë e saj.
"Nëse vërtetësia konfirmohet nga analiza që do të bëhet në ditët në vijim, do të ishte një rezultat i shkëlqyeshëm për këtë qytet," tha për RAI Neës këshilltari i qytetit, Jonathan Papamarenghi. "Fakti që vepra është gjetur e ruajtur mirë, hap skenarin në një mijë hipoteza."
Policia, prokuroria publike dhe agjensia e trashëgimisë kulturore tani po punojnë së bashku për të konfirmuar identitetin e pikturës. Falsifikimet me cilësi të lartë janë zbuluar më parë - por ka të dhëna se kjo mund të jetë vepra e vërtetë. Një analizë paraprake, sipas Sky TG24, u gjetën pulla në pjesën e pasme të pikturës, që korrespondon me ekspozitat e mëparshme. "Portreti i një Zonje" është veçanërisht i rëndësishëm sepse në të vërtetë janë dy piktura në një kanavacë. Pak para se të zhdukej, një student i artit zbuloi se Klimt kishte krijuar "Portretin e një Zonje" duke pikturuar mbi një pjesë tjetër "të humbur" - "Portreti i një Zonje të Re", i cili nuk ishte parë që nga viti 1917, sipas mediave lokale, raportuar në atë kohë.
Për të festuar zbulimin dhe shfaqjen e pikturës, galeria e Artit Modern të Ricci planifikoi një ekspozitë, që do të mbahej në një vend të veçantë, pasi galeria iu nënshtrua rinovimit. Ishte pikërisht gjatë kësaj kohe që piktura humbi. Piktura ishte pjesë e një serie portretesh femra që Klimt pikturoi në vitet e fundit të jetës së tij, disa prej të cilave nuk u mbaruan kurrë.
Albert Vataj
 
Top