• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Gjysma e shqiptarëve nënvlerësojnë kujdesin për dhëmbët

cent

Banned
TIRANث- Më shumë se gjysma e shqiptarëve kanë nga të paktën dy dhëmbë të prishur, ndërsa shkojnë tek dentisti vetëm kur kanë dhimbje.

Autoriteti Shëndetësor Rajonal i Tiranës, në bashkëpunim edhe me Institutin e Shëndetit Publik, organizoi një aktivitet me nxënës të shkollës “Fan Noli” në Tiranë për të përcjellë mesazhe sensibilizuese për t’u kujdesur për shëndetin oral.

"Rreth 55-60 për qind e popullsisë ka një ose dy dhëmbë të prishur dhe kjo është një përqindje e lartë, që tregon se akoma tek ne ka një nivel të ulët të higjenës së gojës”, tha Vojsava Sulce, specialiste e shëndetit në ASHR. Sipas saj, “një infeksion i dhëmbit mund të japë një infeksion të rrugëve urinare apo komplikacione në zemër".

Gjatë aktivitetit u përcollën mesazhe sensibilizuese nga vetë nxënësit për bashkëmoshatarët e tyre përmes poezive, këngëve dhe vizatimeve të ndryshme.

Informacioni për kujdesin e dhëmbëve është përfshirë dhe në kurikulat shkollore. Pranë shkollave funksionojnë rreth 58 kabinete, ku punojnë 77 mjekë stomatologë dhe 7 infermierë. Ky shërbim shëndetësor është i orientuar në drejtimin profilaktiko-parandalues.

/BalkanWeb
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Titulli: Gjysma e shqiptarëve nënvlerësojnë kujdesin për dhëmbët

LOL. Do shtoja qe ate qe jan jasht shtetit i lem me shume pas dore jo te gjithe por shumica. Perderisa te besh nje dhemball as rroga mujore qe mer ste del. Ata qe sja dalin dot do i len, lool. Prandaj kur vjen behari dentistet jane te mbushur plote takime nga refugjatet.
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Nuk i nenvlersojme jo:)
Dentistet nuk marrin vesh.
Kam mbushur 3 here te njejten dhemballe.
Mire qe marrin shume,po nuk dijne sesi te ti rregullojne.
 

Bledi_Shady

finoallafine
Te kujdesesh per dhembet, nuk do te thot te shkosh vetem tek dentisti se kjo nuk mjafton.
Ti lash te pakten 2 here ne dite, te perdoresh edhe fillin dentar, e shikon me rralle dentistin.
 

Bledi_Shady

finoallafine
O ti ironia,i lajme dhembet:):)
Nuk e dija se postim im te preku ty:D
Jam kurioz te di: i lexon postimet nga fillimi ne fund, apo e nis nga fundi?

Ajo qe thash nuk ishte aspak ironi, e nuk ishte as per ty, e as per dike tjeter. Nuk jam ketu te mbaj inventarin kush i lan dhembet, e kush jo.
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Un fola nga eksperienca ime qe lej leshte tek dentistet
E ne fund serish dhemballet i kam cop-cop:)
Nuk ka tbej vetem e lara,ose kam mishin nga brenda te dobet:)
Nuk e lexova postimin se nuk me intereson
I marrin personale postimet:)
Pfff
 

Bledi_Shady

finoallafine
Un fola nga eksperienca ime qe lej leshte tek dentistet
E ne fund serish dhemballet i kam cop-cop:)
Nuk ka tbej vetem e lara,ose kam mishin nga brenda te dobet:)
Nuk e lexova postimin se nuk me intereson
I marrin personale postimet:)
Pfff
Me vjen shume keq. Uroj te gjesh derman, sinqerisht.

Ps nuk eshte ironi :)
 

Desa

Temet nosce
Staf në FV.AL
Higjiena e gojës është primare, për sa i takon shëndetit në përgjithësi.
Nuk i njoh statistikat më të reja, por uroj që ky aktivitet (tash më 5 vjecar), të jetë përhapur dhe implementuar si pjesë e parandalimit tek organet/autoritetet shëndetësore.
 
Top