• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Grammar nazi

Aki

misfit
Keni degjuar ndonjehere per fjalen grammar nazzi, keni hasur diku ne internet, e dini per cilet njerez behet fjale? Ja se si filloi historia e tyre.E tera filloi me Perandorine Apostrofo-Frazengariane kur filloi te shfrytezoje fjalet e ndara pa perdorimin e shkurtesave me apostrofe, pastaj shenjat e pikesimit, shkronjat e medha dhe keshtu udhqeheqesit e kesaj perandori (qe thuhet se s'kane fare jete personale) filluan te gjykojne dhe sulmojne cdo njeri te thjeshte qe bente gabime gramatikore ne internet. Pastaj me shtimin e numrit dhe rritjen e egos se tyre krijuan kampe koncentrimi ku i burgosnin dhe torturonin njerezit e thjeshte qe nuk dinin perdorimin e rregullt te cdo fjale. Por....lufta ishte e pergjakshme, nga dita ne dite shtoheshin njerez pa pike ideje mbi drejtshkrimin e gramatiken, njerez qe preferonin shkurtesat ne vend te fjaleve te rregullta dhe keshtu Grammar Nazit u terhoqen ne strofullen e tyre dhe tani operojne ne sekret, ne dukje te heshtur vetem duke ironizuar me komente satirike qe permbajne plot korrigjime.

Nese ndonjehere ndesheni me ndonje Grammar Nazi, ja si duhet te silleni:

1. Perkujtoni ata qe ju keni te dashur dhe keni bere me shume dashuri sec ata kane lexuar Gramatiken
2. Sulmoni ata me zhargonin e chatit (fjale plot shkurtesa) e ata nuk mund ta durojne kete
3. Nese ata dine ta flasin kete gjuhe, ikni me te katra
4. Mundohuni t'i zini ne kurth duke u sjellur sikur s'dini gje e ne fund gjeni gabimet e tyre dhe shijoni fitoren tuaj te vogel...


Pertej shakase ky ishte nje shkrim qe gjeta ne wikia dhe ja nese doni ta lexoni me shume (kane krijuar nje histori te tere vetem per humor :))

Grammar Nazi


Tani nese akoma nuk e keni kuptuar shprehjen Grammar Nazi, po ua shjegoj, Grammar Nazi perdoret per te gjithe ata njerez qe ne internet ose ne jeten e perditshme nuk durojne pa korrigjuar cdo fjale qe e thoni gabimisht e qe nuk perputhet me rregullat gramatikore. Nese nuk e keni kuptuar akoma kete fjale, shikoni Didi e Monique dhe do e kuptoni (dhe jo s'ka te beje me te qenurit kacurrelse) :p


Tani kam disa pyetje qe mund t'i diskutojme:
1. Sa eshte ne rregull qe te korrigjojme dhe te na korrigjone per sa i perket gjuhes? A duhet te jete kjo shume e shpeshte dhe a ka rendesi menyra si te drejtohen kur te korrigjojne?
2. A ka rendesi nese korrigjimi behet privat apo publik?
3. Ndjeheni te ofenduar kur ju korrigjojne apo e merrni si keshille pozitive per te permiresuar veten?
4. Grammar nazi, a mund te jene dhe ata njerez qe gabojne, apo korrigjimet duhet t'i bejne vetem perfekcionistet qe s'gabojne asnjehere?
5. Nje pyetje per ata qe korrigjojne, si do ndjeheshit nese dikush u korrigjonte dhe sa do e pranonit si keshille
6. A duhet te lihen njerezit e lire ne gabimet e tyre se mbase jo cdo njeri i jep rendesi shkrimit dhe te folurit te sakte te gjuhes?

dhe se fundi:
Diskutim te mbare :p
 
Last edited:

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Titulli: Grammar nazi

une nuk kometoj tek kjo teme se eshte me te futme lol.....
 

Aki

misfit
Titulli: Grammar nazi

Hahahahah o me zeee kam qesh
e une kur pashe qe ke komentuar thash ja Moni do me kete gjetur gabimet menjehere :****
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Titulli: Grammar nazi

1. Sa eshte ne rregull qe te korrigjojme dhe te na korrigjone per sa i perket gjuhes? A duhet te jete kjo shume e shpeshte dhe a ka rendesi menyra si te drejtohen kur te korrigjojne?
a. Mund te kerkosh perfeksion ,sepse mendon se i tille je vete. Pasqyra ku shohim veten ndodh te na tregoj ate cka duam ne te shohim . Por ne dime se perfeksioni nuk ndodh. Si rrjedhoje mendoj se jam ne permisim te vetes e jo individeve te tjere. Persa i takon menyres sesi i drejtohemi te tjereve , e kjo ha diskutim. ndodh ti kthehesh mire dhe te keqkuptohesh. Por kete me shume e shoh si problem te virtualitetit , ku ty te duhet te interpretosh qofte fjalet e qofte tonaturat e zerit. E gjitha kjo mund te coj edhe ne keqkuptime por edhe ne sharje....
2. A ka rendesi nese korrigjimi behet privat apo publik?
b. Mendoj se korrigjimi nuk eshte matter of discussion ketu...ne smund te korrigjojme askend , por mund te kerkojme nga personi tjeter nje qasje reciproke minimalisht.
3. Ndjeheni te ofenduar kur ju korrigjojne apo e merrni si keshille pozitive per te permiresuar veten?
c. Ndodh qe edhe ne jeten reale , nuk jemi te orientuar e aq te hapur sa kritikat ti marrim ne sensin pozitiv. Zakonisht ndihemi te vene ne siklet dhe merzitemi.Po ashtu ndodh qe te ndihemi e keq...sepse varet si eshte komunikimi verbal, e aq me keq eshte ai ne formen e virtuales ku verbalja eshte inekzistente.
4. Grammar nazi, a mund te jene dhe ata njerez qe gabojne, apo korrigjimet duhet t'i bejne vetem perfekcionistet qe s'gabojne asnjehere?
d. Nese e kam kuptuar sakte , mendoj se cdo qenie eshte ne proces te vazhdueshem perfeksionimi. Si rrjedhoje kete proces nuk e shoh si nje detyre e nje target grupi te caktuar...por nevoje e individit per te realizuar veten ne cdo aspekt.
5. Nje pyetje per ata qe korrigjojne, si do ndjeheshit nese dikush u korrigjonte dhe sa do e pranonit si keshille
e. Keshillat i pranoj ,nese vleresoj se vlen ajo keshille. Pra kanali filtrues eshte koshienca ime . Nese ajo e pranon nje keshille ,sigurisht e ve ne zbatim. Ndodh te tregohem edhe kokeforte kur ndjej se keshilla nuk eshte e peshuar sic duhet...ose mban vetem nje ane te peshores.
6. A duhet te lihen njerezit e lire ne gabimet e tyre se mbase jo cdo njeri i jep rendesi shkrimit dhe te folurit te sakte te gjuhes?
f. Ne ka dicka qe ma jep ne cacke te kokes jane keto shkrutimet qe behen nga njerez te ndryshem....me duket sikur jo vetem po bastardohet gjuha jone, por po bastardohemi edhe ne si qenie.

Aki , vlen si autokritike mi?
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Titulli: Grammar nazi

Tani nese akoma nuk e keni kuptuar shprehjen Grammar Nazi,po ua shjegoj, Grammar Nazi perdoret per te gjithe ata njerez qe ne internet ose ne jeten e perditshme nuk durojne pa korrigjuar cdo fjale qe e thoni gabimisht e qe nuk perputhet me rregullat gramatikore. Nese nuk e keni kuptuar akoma kete fjale, shikoni Didi e Monique dhe do e kuptoni (dhe jo s'ka te beje me te qenurit kacurrelse) :p
Ca po thoje?! :pHitleri thote: Yes, yes, yes! (shikoje ate nenvizimin mire) lol
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Titulli: Grammar nazi

O Aki shkruhet 'perfeksionistet' dhe jo 'perfekcionistet' :p

Une per vete jam e hapur ndaj korrigjimeve, jo vetem per gramatiken por edhe per ndonje gje tjeter ku mund ta kem gabim. Njeriu duhet gjith kohes te mundohet te permiresohet dhe ska asgje te keqe te ri-mesosh dicka qe ndoshta e ke mesuar gabim. Tjetri le te korrigjoje, pastaj secili e di vet a i duken te drejta apo jo ato qe tjetri te ve ne pah dhe a duhet ti marresh per baze apo jo.
 
Titulli: Grammar nazi

Varet nga menyra se si te drejtohet tjetri dhe sa e praktikon edhe ai vete...Nese korigjimi eshte ne forme dashamirese dhe pa ndonje kuptim sigurisht qe jam e hapur dhe e pranoj ,edhe pse pergjithesisht nuk le vend per korigjim/kritike!
 

Aki

misfit
Titulli: Grammar nazi

Hahhahaha aq pak gabime me gjetet, prisja me shume nga ju :p

Ju s'dua shume e :p
 

Nicktjeter

We're all gay with someone else's ass !
Titulli: Grammar nazi

Nganjehere te admiroj qe ke aq durim te lexosh..te perkthesh..e ta shkruash ketu :)
 
Top