• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Greqi, rihapen bankat. Kufiri për qytetarët, 420 euro në javë

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL

Bankat greke kanë filluar të hapen këtë të hënë, tre javë pas mbylljes të shkaktuar nga ngërçi në bisedimet për borxhin publik të vendit.

Megjithatë, kufizime të shumta mbeten ende në fuqi, përfshirë bllokimin e transfertave të parave jashtë shtetit. Gjithashtu, grekët po përballen me një rritje të çmimeve me një rritje të mëtejshme të TVSH-së.

Radhët nëpër bankomate janë kthyer tashmë në diçka normale në Greqi, ku njerëzit presin të tërheqin maksimumi 60 euro në ditë, një kufizim ky i imponuar nga frika e tërheqjes së parave nga bankat.

Megjithatë, nga kjo e hënë kufiri ditor është bërë javor, me 420 euro në javë, që do të thotë se grekëve nuk do t’u duhet të mbajnë radhë çdo ditë.

Por bllokimi i transfertave për në bankat e huaja dhe ndalimi i përdorimit të çeqeve mbetet në fuqi.

Gjithashtu, grekët do të paguajnë më shumë për një sërë mallrash dhe shërbimesh, përfshirë këtu taksitë dhe restorantet, me TVSH-në që rritet nga 13 në 23 për qind.

Rritja e TVSH-së ishte mes kushteve të paketës së reformave që Greqisë iu vendosën nga kreditorët për t’i hapur rrugë ndihmës prej 86 miliardë eurosh.

Athina zyrtare arriti më herët gjatë muajit një marrëveshje me Eurozonën, para në këmbim të reformave, në mënyrë që të shmangte falimentimin dhe për rrjedhojë daljen nga zona që përdor monedhën e përbashkët.

Ndërkohë, Gjermania ka bërë të ditur se është gati të shqyrtojë lëshime të tjera për Greqinë.

/ Top Channel
 

MasteR

I'm offline
Titulli: Greqi, rihapen bankat. Kufiri për qytetarët, 420 euro në javë

Hajde hajde 1/4 e jona
 
Private conversations
Help Users
    Top