• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Habit imami në Librazhd: Kur vajza rritet fizikisht të martohet

Në Librazhd fejesa e minorenëve ka shkaktuar reagime të ndryshme. Të rinjtë duken më të irrituar, kurse përfaqësuesit e fesë myslimane shpjegojne se çfarë thuhet në ligjet hyjnore për raste të tilla.
Dita
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Pse kush martohet sot me dhune se !! po hyn shiko neper rrjete te ndryshme se cfar bejn adoleshentet,.. e tani nese e thot dikush tjeter merret sikur diqka e madhe pufff. te shpifin keto lajme
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
nuk eshte e drejte... cfar di per jeten nje minoren... e si mund te di cdo nga jeta?!!! me te vertet ka te drejte ajo znj ne video nevoje per figura psicologu e sociologu neper institucione...
 

LoSsT

VIP
Titulli i ABC News, dmth burimi i lajmit

q.jpg

Titulli i portaleve serjoze qe na servieren dhe ketu


1qq.jpg

Kush duhet te na bej me qesh tani :)
 
nuk eshte e drejte... cfar di per jeten nje minoren... e si mund te di cdo nga jeta?!!! me te vertet ka te drejte ajo znj ne video nevoje per figura psicologu e sociologu neper institucione...
Imami me nje fjale po thote-
Ule ne karrige, i arrijne kembet ne toke?
Mbshtillja se e man.
Ca i duhet asaj te dije per jeten?
Jemi ne burrat qe mendojme per jeten e saj.
Kaq i mjafton dhe e ka teper biles
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Imami me nje fjale po thote-
Ule ne karrige, i arrijne kembet ne toke?
Mbshtillja se e man.
Ca i duhet asaj te dije per jeten?
Jemi ne burrat qe mendojme per jeten e saj.
Kaq i mjafton dhe e ka teper biles

po edhe burri i gjore cte mendoj...minoren edhe ai.... :/
 
po edhe burri i gjore cte mendoj...minoren edhe ai.... :/
Ncuq.
Para dy ditesh nje mesues shkolle ne Librazhd denoncoi rastin e nje 12 vjecareje me unaze fejese ne gisht dhe burri i saj i ardhshem nuk ishte minoren.
Nga ai denoncim nisi gjithcka qe flitet sot ne media.
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Ncuq.
Para dy ditesh nje mesues shkolle ne Librazhd denoncoi rastin e nje 12 vjecareje me unaze fejese ne gisht dhe burri i saj i ardhshem nuk ishte minoren.
Nga ai denoncim nisi gjithcka qe flitet sot ne media.
brv mesusit... dmth nga nje alarm direkt nje lajm se u bo nomi u martuan vajzat minorene te librazhdit...
imagjino si ja kan hequr goces unazen tani :)
 
kam.then un detajet bejn diferencen gjithmone... gjithesesi mbehet qefi qe esht lajm.kot... po ky qe fliste ceshte??
Askush.
Fenomeni ekziston dhe eshte real.
A i deformojne mediat lajmet?
Po, patjeter qe po, por fenomeni duhet denuar, sado i deformuar apo i keqservirur qofte ai
 

LoSsT

VIP
kam.then un detajet bejn diferencen gjithmone... gjithesesi mbehet qefi qe esht lajm.kot... po ky qe fliste ceshte??
Po te thoja per ate qe thote ai Xhaja do na u donte te dikutonim gjate e me siguri nuk ishte ky qellimi i temes, megjithate me shum pershtypje do me bente kjo video sesa ajo qe percolli tema sepse ne fakt nuk ben asnje sens.Po te informoheshim si duhet duke mos u dizinformuar me ca pallavra gazetaresh 2 lekesh te cilet duan disa klikime se pronari ndryshe nuk ju jep rrogen do kishim kushtuar cik me shum vemendje kesaj gjese ketu;
1qqq.jpg
Edhe pse nuk eshte shqip po syri kete statistiken e Unicef nuk e publikon njeri "me te madhe", se nuk i plas njeriu, amaaaa kur e thote Xhaxhi Hoxhaaa, ahh sa na plas.

Problemi nuk eshte fenomeni, tek ne gjykohet feja nepermjet individit, sepse edhe ai xhaja shkrete edhe pse flet ne emer te Muhabetit aq dituri ka te shpjegoje e aq minutazh i kane kushtuar sa ato fjale ja kan prere si me thike.
 
Redaktimi i fundit:
Duhet kuptuar qe te tilla fenomene nuk ndodhin per shkake fetare se thote Imami apo Muhamedi besa edhe prifti ...keto kane ndodhur e do te ndodhin per shkak te skamjes,varferise te pashmangshme e kjo duhet luftuar...pa Imami ate pune ka te predikoje..
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Po te thoja per ate qe thote ai Xhaja do na u donte te dikutonim gjate e me siguri nuk ishte ky qellimi i temes, megjithate me shum pershtypje do me bente kjo video sesa ajo qe percolli tema sepse ne fakt nuk ben asnje sens.Po te informoheshim si duhet duke mos u dizinformuar me ca pallavra gazetaresh 2 lekesh te cilet duan disa klikime se pronari ndryshe nuk ju jep rrogen do kishim kushtuar cik me shum vemendje kesaj gjese ketu;
Shiko fotografinë 30015
Edhe pse nuk eshte shqip po syri kete statistiken e Unicef nuk e publikon njeri "me te madhe", se nuk i plas njeriu, amaaaa kur e thote Xhaxhi Hoxhaaa, ahh sa na plas.

Problemi nuk eshte fenomeni, tek ne gjykohet feja nepermjet individit, sepse edhe ai xhaja shkrete edhe pse flet ne emer te Muhabetit aq dituri ka te shpjegoje e aq minutazh i kane kushtuar sa ato fjale ja kan prere si me thike.
losst mos ji aq mbrojtes ska lidhje feja por veprimi kushdo te jete .. ne fakt kete videon qe solla e kam pare me te gjate edhe kete.. por nga kjo renditje mos po thua qe ne it martohen 12 vjece apo 14... ketu prob esht i ndryshem nuk martohen pothujse pasi duan siguri ekonomike... nejse muhabet i gjat ky i imi...
por per te qendruar ne teme ve re qe ne cdo teme ku ka te bej dicka qe soranohet llogjikisht dhe po ndodhi musliman mbroheni shume .. po te drejtohem ty pasi di qe me kupton..
un smendoj qe cdo musliman ka ato ide sikur sgjykoj nje fe per nje veprim apo per nje "udherrefyes te besimit" por se si ngjan mbrojtja sikur me cdo kusht e me siguri ka atac fese! ( u bera pak lomsh por uroj tkuptohet ideja)
 

LoSsT

VIP
losst mos ji aq mbrojtes ska lidhje feja por veprimi kushdo te jete .. ne fakt kete videon qe solla e kam pare me te gjate edhe kete.. por nga kjo renditje mos po thua qe ne it martohen 12 vjece apo 14... ketu prob esht i ndryshem nuk martohen pothujse pasi duan siguri ekonomike... nejse muhabet i gjat ky i imi...
por per te qendruar ne teme ve re qe ne cdo teme ku ka te bej dicka qe soranohet llogjikisht dhe po ndodhi musliman mbroheni shume .. po te drejtohem ty pasi di qe me kupton..
un smendoj qe cdo musliman ka ato ide sikur sgjykoj nje fe per nje veprim apo per nje "udherrefyes te besimit" por se si ngjan mbrojtja sikur me cdo kusht e me siguri ka atac fese! ( u bera pak lomsh por uroj tkuptohet ideja)
E rendesishme eshte qe ke kuptuar ti veten pa une do bej si do bej :)
 
A jane imamet qe i martojne femijet?
Jo.
Jane prinderit e tyre.
Por imamet bazuar ne fene myslimane i miratojne keto martesa.
Ky eshte thelbi.
A martohen edhe me fe te tjera femije?
Po.Martohen.Te denueshme edhe ato.
Kjo eshte ceshtja dhe e verteta.
.
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
E rendesishme eshte qe ke kuptuar ti veten pa une do bej si do bej :)
kot paskesh menduar se do kuptoje.. ska gje jo bisede ishte :)
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
A jane imamet qe i martojne femijet?
Jo.
Jane prinderit e tyre.
Por imamet bazuar ne fene myslimane i miratojne keto martesa.
Ky eshte thelbi.
A martohen edhe me fe te tjera femije?
Po.Martohen.Te denueshme edhe ato.
Kjo eshte ceshtja dhe e verteta.
.
patjeter qe jan te denushme nga te gjith ata qe e shikojne per jo te drejte..
ama ketu spo kuptohet sa nga ne e shohin si te padrejte kete fenomen!
 
kot paskesh menduar se do kuptoje.. ska gje jo bisede ishte :)
Mund ta bej une perkthyhesen gjithsesi se e kapa thelbin por s'desha te nderhyja ahaha

Gjithsesi me pak fjale Jana thote se nuk eshte gje e bukur kur nje person sidomos kur ai eshte fetar te mbroje,mbeshtese apo miratoje keto fenomene!

Shpesoj ta kem kuptuar sakte Jana!? :)
 

Monique

Monique Multipass
Staf në FV.AL
Meqe gjume skam po bej nje koment.

Nuk di pse cdo keqformimi natyror i japim ose i mveshim emrin e fese....qofte kjo cilado.
Ketu ne kete rast kemi te bejme me problem social e kulturor....jo ate fetare.
Se foli nje hoxhe i cili thote se ne fene myslymane lejohet martesa e minoreneve , ky nuk eshte ligj e as detyrim.
Si shtet laike kemi e ligje qe i denojne keto akte.
Nuk dua te ndalem tek femijet pasi te gjithe dime qe as kane idene e asaj qe po i ndodh.
Problemi jane familja , shoqeria e shteti.
I gjithe zinxhiri qe mjaft nje hallk te keputet...cedon i tere procesi.
Kjo vlen si kembane alarmi per te kuptuar sesa "emancipim" real ka ne vendin tone.
Ku nga nje ane martohen 12 vjecare....e nga ana tjeter studentet detyrohen te prostituojne ....te gjitha kane nje emerues te perbashket - mireqenia e munguar!!!
Lereni pathosin duke ngritur gishtat duke ja drejtuar njeri tjetrit....por gjykoni drejt fenomenin.

Hoxha eshte nje individ....e gjithe shoqeria jo.
 
Meqe gjume skam po bej nje koment.

Nuk di pse cdo keqformimi natyror i japim ose i mveshim emrin e fese....qofte kjo cilado.
Ketu ne kete rast kemi te bejme me problem social e kulturor....jo ate fetare.
Se foli nje hoxhe i cili thote se ne fene myslymane lejohet martesa e minoreneve , ky nuk eshte ligj e as detyrim.
Si shtet laike kemi e ligje qe i denojne keto akte.
Nuk dua te ndalem tek femijet pasi te gjithe dime qe as kane idene e asaj qe po i ndodh.
Problemi jane familja , shoqeria e shteti.
I gjithe zinxhiri qe mjaft nje hallk te keputet...cedon i tere procesi.
Kjo vlen si kembane alarmi per te kuptuar sesa "emancipim" real ka ne vendin tone.
Ku nga nje ane martohen 12 vjecare....e nga ana tjeter studentet detyrohen te prostituojne ....te gjitha kane nje emerues te perbashket - mireqenia e munguar!!!
Lereni pathosin duke ngritur gishtat duke ja drejtuar njeri tjetrit....por gjykoni drejt fenomenin.

Hoxha eshte nje individ....e gjithe shoqeria jo.
Hoxha nuk eshte nje individ, hoxha eshte perfaqesues i nje feje me nje ideologji dhe mesime fetare nga pas.
Kuptoj kendveshtrimin tend.
Ti thua qe nese te gjithe si shoqeri ndergjegjesohen per kete problem social dhe te gjitha institucionet kryejne funksionin e tyre atehere s'ka hoxhe e imam e dreq e shejtan qe mund te dale kunder.
Ok, dakord por deri kur te vije ajo dite deshiroj te te them:
Sic e thua edhe ti jane nje sere institucionesh qe kane deshtuar ne misionin e tyre perderisa fenomeni ekziston.
Ka deshtuar shteti, ka deshtuar familja, ka deshtuar shoqeria, arsimi e keshtu me rradhe.
Por nese nga njera ane keto institucione kane deshtuar dhe nuk e kane kryer misionin e tyre kemi nga ana tjeter institucionin fetar qe 'e ka kryer me se miri' funksionin e tij.
Feja i legjitimon keto martesa, i vesh petkun zyrtar, i ben prinderit e ketyre femijeve te thone qe s'ka asgje te keqe sepse filan hoxhe, prift apo rabin eshte ne dijeni te kesaj gjeje dhe e ka miratuar.
Keta prinder e dine shume mire qe eshte e ndaluar ligjerisht dicka e tille por shfajesohen dhe justifikohen me fene dhe feja ne kete rast i pergjigjet me se miri nevojave te tyre.
Ja perse une te pakten i meshoj anes fetare te ketyre problemeve sociale.
Jam i sigurt qe je vetem ne Shqiperi por ky problem ekziston edhe ne vende te tjerabte botes ku shume institucione nuk funksionojne sic duhet por ama ne te gjitha keto vende feja i legjitimon keto martesa.
Ja pse nuk kane te njejten pergjegjesi te gjitha institucionet e lartpermendura.
 

Monique

Monique Multipass
Staf në FV.AL
Hoxha nuk eshte nje individ, hoxha eshte perfaqesues i nje feje me nje ideologji dhe mesime fetare nga pas.
Kuptoj kendveshtrimin tend.
Ti thua qe nese te gjithe si shoqeri ndergjegjesohen per kete problem social dhe te gjitha institucionet kryejne funksionin e tyre atehere s'ka hoxhe e imam e dreq e shejtan qe mund te dale kunder.
Ok, dakord por deri kur te vije ajo dite deshiroj te te them:
Sic e thua edhe ti jane nje sere institucionesh qe kane deshtuar ne misionin e tyre perderisa fenomeni ekziston.
Ka deshtuar shteti, ka deshtuar familja, ka deshtuar shoqeria, arsimi e keshtu me rradhe.
Por nese nga njera ane keto institucione kane deshtuar dhe nuk e kane kryer misionin e tyre kemi nga ana tjeter institucionin fetar qe 'e ka kryer me se miri' funksionin e tij.
Feja i legjitimon keto martesa, i vesh petkun zyrtar, i ben prinderit e ketyre femijeve te thone qe s'ka asgje te keqe sepse filan hoxhe, prift apo rabin eshte ne dijeni te kesaj gjeje dhe e ka miratuar.
Keta prinder e dine shume mire qe eshte e ndaluar ligjerisht dicka e tille por shfajesohen dhe justifikohen me fene dhe feja ne kete rast i pergjigjet me se miri nevojave te tyre.
Ja perse une te pakten i meshoj anes fetare te ketyre problemeve sociale.
Jam i sigurt qe je vetem ne Shqiperi por ky problem ekziston edhe ne vende te tjerabte botes ku shume institucione nuk funksionojne sic duhet por ama ne te gjitha keto vende feja i legjitimon keto martesa.
Ja pse nuk kane te njejten pergjegjesi te gjitha institucionet e lartpermendura.
Sigurisht qe ekziston dhe askush nuk e mohon apo minimizon.
Por smund ti mveshin fajin e mentalitetit te mykyr vetem nje institucioni....nese do e bejme duhet ta ndajme!
Mos harro qe ne njerezit ecim si na leverdise...here e degjojme hoxhen, e here kur nuk na leverdis nuk e degjojme....
Pra zgjedhim ne c'duam apo jo te degjojme e te bejme.
Per aq kohe sa ka deshtuar i gjithe sistemi , nuk mund tia ve fajin hallkes se fundit, te pakten sipas kendveshtrimit tim.
Harrojme kryesoren kur vjen puna per te nxjerre fajtorin kryesor, FAMILJA.
I mveshim lloj lloj justifikimesh per te mos i gjykuar drejt.
Sado injorant e te paemancipuar te jene ...mos harro nje femije eshte femije , dhe ne kete rast femija eshte i tyre , jo joni!
Me kupto drejt c'dua te them....
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
martesa eshte diq vullnetare personale dhe gje sekondare. Seshte patjeter me marr parasysh meniher pas pjekurisë se saj, se kur nje femer seshte e afte per jeten e saj ta drejtoje si duhet, ku e dergon ate? Te huajt nuk mund e drejtojn më tej fare, porse veq mund e shtremberojn me shum ate si nje te njomë (me ngarkesa te reja shtepiake), te padrejtuar/ apo te paorientuar fare meparë...
 
Top