Hajde ja fusim nje te kenduar labe!

lovely

Anëtar i ri
te rrita me pekuli o moj bije o moj bije
sa te shkon kjo nuseri o moj bije o moj bije

sa here ne gjume me ke vene
fjale zemr me ke then...
 

Ivy

Fakte ska,veç interpretime.
Pellumbesha dhe pellumbi,nje dite laheshin te lumi.....
Kush e kthen e kush e mban merruni vete vesh:p
 

Ketrush

Anëtar i ri
Nene moj do marre nje udhe moj nena ime ( 2x )
epo do kaloj malet me gure moj nena ime

Nuse pse kaq large me shpute moj nena ime ( 2x )
epo do me marre malli shume moj nena ime

nene moj qe me dhe gjine moj nena ime ( 2x )
epo valle a do ma shohesh syne moj nena ime

Pike e lotit kur te bjere moj nena ime ( 2x )
epo haber nga une do te sjell moj nena ime
:emoji_ok_hand::emoji_writing_hand::emoji_writing_hand::emoji_writing_hand::emoji_wave:
 

Ketrush

Anëtar i ri
VJERRA - Bera moj dasem dhe tunda fshane dhe lumja une c'nuse kam marre
kurr me sheh i therrin syte, e urte gati sa s'me mbyte (2x)

S'me ka genjyer syri fare, nusja yne sa e mire
tamam porsi dhi xanxare fillon sherri qe pa gdhire

NUSJA - Nuk priti te dilte java me flet vjerra maja maja
s'me la te shtohet sevdaja po filloi nga shamataja

Thashe kur te vete nuse do gjeje nje vjerre pa huqe
me mire pa burre fare se sa me ty telendare

VJERRI - Nem nje uje moj nuse

NUSJA - Merre vete prapa e ke
Nuk kam kohe te jap dhe uje
se e kam shtepine rremuje

NUSJA - ububu se u cemenda

VJERRI - cke moj nuse cfare te bera?

NUSJA - I fute mustaqet brenda
ska cme duhet me kjo shtemba

VJERRA - Nusja jone c'eshte e verteta
eshte sic e deshem vete

NUSJA - Prinder lashe e prinder gjeta
leme o Zot te rroj perjete.
:D:D:D:emoji_writing_hand::emoji_ok_hand::coffee:
 

Ketrush

Anëtar i ri
Kenge labe

"اipini" (emer mali) eshte nje grup i kryesuar nga Tomor Lelo i cili ka mbledhur disa nga emrat me te njohur te kenges labe. Ne kete çeshtje dua te sjell gjithashtu dhe ju kenge labe me tekste.

Ismail Qemali e Isa Boletini - Grupi "اipini"
Kendojne:
Tomor Lelo, Nazif اela

Te dy bashke u nisen
ku merrej vendimi
Ismail Qemali
e Isa Boletini

Se kishte shume halle
Shqiperi e mjera
po duhej rovolet
t'i linin te dera

U futen ne Londer
brenda në pallat'e
trimi luftetar
e plaku dipllomat'e

Dolli Lordi Math'e
me nje gjuhe te zgjidhur
me nje fjale te rende
me humor te shtirur

Ja - tha - shqiptaret
kurre nuk i besoja
qe te çarmatosur
ketu t'i shikoja

Ky ishte momenti
nuk kish' me ç'te pritej
nen'e brez bereta
zu' te hasharitej¹

Faqen kish' per trupi
veshin kish tek gjaku
syri i pagjume
pergjonte nga plaku

Vetetiu sermaja
vetetiu fildishi
ndriten malet tona
sado larg qe ishin

Se nga gryk' e saja
ishin zgjidhur halle
Shqiperi e vogel
ne sofren e madhe
________________________
1. Zuri të hasharitej -> filloi te zemerohej, te egersohej.


:D:):emoji_writing_hand::coffee:
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Qerpiku i diellit pa dalë
dallëndyshet lartë në mal
vashës i thonë ca fjalë
pik’e lotit lag fustanë.

T’erdh karta për nizam
dridhet buza hanë cigarë
në u kthefsha dot i gjallë
dil më prit te gur i bardhë.

Kaluan kaqë beharë
mbeta me kokën mënjanë
kur u poqëm s’di ç’ka ngjarë
vesa lag e ne prapë të tharë.

Kur të dy hipën mbi kalë
shkundën lule zogjtë mbi dardhë
mjegulla mbuloi dynjanë
bilbilat ndezën sabanë.


 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Thëllëza që shkel mbi vesë, lere
Thëllëza qe shkel mbi vesë, lere
Lere, moj lere
Hajd-eee lere, lere lere aman

Më erdhe larë në djersë, lere
Më erdhe larë ne djersë, lere
Lere, moj lere
Hajd-eee, lere, lere aman

Me buzën lule behari, lere
Me buzën lule behari, lere
Lere moj lere
Hajd-eeee, lere lere aman aman

Ah sikur të isha djalë, lere
Ah sikur të isha djalë, lere
Lere moj, lere
Hajd-e, lere lere aman aman

Nuk te lija pa të marrë, lere
Nuk të lija pa të marrë, lere
Lere moj lere
Hajd-eee, lere, lere aman aman

Tani që të kam me vete, lere
Tani që teë kam me vete, lere
Lere moj lere
Lere, lere aman aman

U bëra sa shtatë dete, lere
u bëra sa shtatë dete, lere
Lere moj lere
Lere, lere aman aman

 
  • Më pëlqen
Reactions: Ivy
Top