Halat e peshkut, ja çfarë duhet të bëni nëse ju ngecin në fyt

Disa ekspertë kanë ndarë disa zgjidhje praktike dhe të thjeshta që mund t'i praktikoni lehtë në shtëpi.
hale-peshku.jpg

TIRANË- Peshku është një nga ushqimet e detit që të gjithë e preferojmë. Por momenti kur halat e tij të ngecin në fyt është shumë i sikletëshëm. Disa ekspertë kanë ndarë disa zgjidhje praktike dhe të thjeshta që mund t’i praktkoni lehtë në shtëpi.

Gjeja e parë që duhet të bëni sipas ekspertëve është të mundoheni që të kolliteni fortë, pasi levizjet e ashpëra të fytit mund të nxisin nxjerrjen e halës. Një mënyrë tjetër ëshë edhe uji me kripë sepse uji i kriposur do të marrë me vete halën. Gjithashtu mënyrë e mirë për të “shpëtuar” nga hala është edhe buka e lyer me gjalpë kikiriku pasi hala do të ngjitet te gjalpi dhe të zbresë në stomak.


Kështu që nëse herë tjetër do t’ju ngecin ndonjë halë në fyt praktikojni këto mënyra efikase.

(I.A/dosja.al)
 

Hope

◕‿◕
Posiiiiii, metoda shume efikase :p
Kur ngulet hala ne bajame, spara ke si e heq pervec se me nje piskatore....
 
Top