Hapësira një betejë lufte.

Empire

Antarë i Respektuar
Hapësira mund të bëhet së shpejti një zonë e luftës - Ja si do të funksiononte

satelite.jpgNga
Gareth Dorrian, bashkëpunëtor i studimit pas doktoratës në Shkencën e Hapësirës, Universiteti i Birmingham.

Në një samit të ardhshëm në fillim të dhjetorit, NATO pritet të deklarojë hapësirën si një "fushë luftarake", pjesërisht si përgjigje ndaj zhvillimeve të reja në teknologji.

Nëse e shpall hapësirën si zonë të luftës, NATO mund të fillojë të përdorë armë hapësinore që mund të shkatërrojnë satelitët ose raketat e armikut që vijnë. Por çfarë është kjo teknologji dhe si mund të mundësojë një luftë?

Në një të parë të fundit për teknologjinë hapësinore, Rusia ka lëshuar një satelit komercial të krijuar posaçërisht për të bërë çorientime të satelitëve të tjerë. Qëllimi i këtij është paqësor: ai do të kryejë detyra mirëmbajtjeje në satelitët e tjerë në orbitë , kanë deklaruar Rusët.

Fakti që kompanitë tregtare e kanë këtë aftësi ndoshta do të thotë që ai ekziston tashmë për fuqitë ushtarake globale. Kjo ka tërhequr vëmendjen e NATO-s. Nëse një vend ose kompani mund të manovrojë satelitët e vet në afërsi të të tjerëve, atëherë ai mund ta bëjë këtë për qëllime ushtarake ose sabotimi - potencialisht pa zbulim.

Një zhvillim tjetër është njoftimi i fundit i Francës se do të ndërtojë satelitë "truprojë" të armatosur me mitralozë ose lazer. Kjo pas një njoftimi që SH.B.A. do të nisë një forcë hapësinore. Shumë kombe të tjera mund të ndjekin së shpejti rezultatet.

image_gallery (1).jpeg

Lufta elektronike
Por si do të ndodhin saktësisht sabotimet dhe lufta? Një metodë përfshin shkrepjen e një rreze intensive të rrezatimit të mikrovalës në një objekt. Në fakt, konceptet e tilla janë testuar më parë nga policia si një mjet për të ndalur një makinë të shpejtë duke ndaluar pajisjet elektrike në automjet.
Një koncept i tillë i vendosur në satelit do të përbënte një "armë me energji të drejtuar", duke u dhënë mundësi kombeve të çaktivizonin satelitët e vendeve të tjera pa krijuar retë e mëdha të mbeturinave orbitale. Ata mund ta bëjn që një sulm i tillë të duket si një aksident dhe të mohojnë përfshirjen.

Përdorimi i "bllokimit të radios" për të prishur radarin dhe komunikimet daton që nga Lufta e Dytë Botërore. Duke ndërhyr me valë në një marrës radio, në mënyrë efektive, zhurmë radio, mund të errësohet pritja e sinjaleve origjinale dhe ta bëjë sistemin jooperativ. Kjo është pak si të provosh të dallosh dritën nga një qiri kundër shkëlqimit të fenerëve të një makine.

Satelitet testohen plotësisht për zhurmën e radios të vetë-gjeneruar përpara se të hyjnë në hapësirë. Por nëse një satelit "armiqësor" aty pranë do të drejtonte qëllimisht transmetimet e radios me bandë të gjerë në satelitin e synuar, atëherë komunikimet mund të prisheshin plotësisht.

qUNhz4TrYVoNEY6F4ZEc7L-650-80.jpeg

Një përforcues i Forcave Ajrore të Delta II të SHBA me një satelit GPS.

Lufta elektronike bazuar në hapësirë ka të ngjarë të bëhet një shqetësim në rritje për planifikuesit ushtarakë. Në fakt, shumë shërbime ushtarake në Tokë tani varen nga teknologjia e hapësirës për të punuar.

china-lasers-war-satellites-778100.jpg

Lufta kinetike dhe me lazer
Deri më tani, metoda më e qartë e ndërhyrjes me një satelit është një predhë e fortë. Satelitet lëvizës kanë energji kinetike dhe inerci shumë të lartë. Nëse një objekt lëvizës më i ngadaltë mund të vendoset shkurtimisht në rrugën e një sateliti, atëherë përplasja rezultuese do të jetë veçanërisht shkatërruese.

QF3vYV8kWHqkZTggiWJovn-1024-80.jpg

Këto të ashtëquajtura "vrasje kinetike" më parë janë përdorur vetëm për të nxjerrë jashtë funksionit satelitët në fund të jetës së tyre ose misionit, me SH.B.A., Rusinë , Kinë dhe Indinë që demonstrojnë aftësitë e tyre për ta kryer këtë. Kjo lloj heqjeje përbëhet nga një raketë tokë e lëshuar që synon satelitin. Nëse synohet për një satelit kundërshtar, një raketë e tillë do të ishte mjaft e qartë dhe mund të gjurmohej nga kombet e tjera duke përdorur radar.

Një metodë më delikate do të ishte shkatërrimi i një sateliti në pronësi të vendit nga një ndërmarrje që lëshon raketën dhe të synojë të prodhojë sa më shumë mbeturina të jetë e mundur, e cila më pas shtrihet në fushën orbitale me synim për tenderin e pastrimit. Kjo mund të dukej si një aksident dhe në të vërtetë ndodhi aksidentalisht në vitin 2007.

Sa i përket armëve kinetike në hapësirë, mitralozat në përgjithësi janë problematikë për shkak të pasojave nëse dështon. Nëse arma që qellon në një kënd i cili nuk është në drejtimin e saktë me objektin orbital që po udhëton përgjatë edhe humbet shënjestrën atëherë do të shëndrrohet në objekt rrotullues, duke ndryshuar me shpejtësi drejtimin e tij edhe mund të përbëj rrezik për nje objekt tjetër. Ideja e armëve kinetike është provuar më parë. Stacioni hapësinor Sovjetik Salyut-3, për shembull, ishte i armatosur me një top zjarri të shpejtë në mesin e viteve 1970.
Lasers po konsiderohen gjithashtu si armë mbrojtëse, duke goditur panelet diellorë të satetiltëve armik. Pa energji, sateliti nuk do të jetë në gjendje të komunikojë me stacionin tokësor dhe në thelb është i humbur. Dështimi i një sulmi me lazer është shumë më i vogël dhe mungesa e atmosferës do ta lejojë lazerin të jetë më efika sesa nga sipërfaqja e Tokës.

image_gallery.jpeg


Një lazer mund të përdoret për të verbuar instrumentacionin në një satelit kundërshtar duke zvogëluar kështu efektivitetin e një programi të përshkruar ose të synuar.

Satelitet më të mundshëm për t'u shënjestruar do të ishin ata të dedikuar për komunikim ose vëzhgim. Me satelitët më të rinj të hulumtimit në gjendje të marrin fotografitë në një rezolutë 30 cm, versionet ushtarake ka të ngjarë të jenë edhe më të mira. Një komb pa mjete komunikimi ose aftësi për të vëzhguar të tjerët nuk do ta dijë kurrë kush ka filluar një sulm kundër tyre.

Por si do të dukej një luftë hapësinore nga Toka? Ndërsa filmat shkencorë-imagjinar na kanë kushtëzuar të besojmë se lazerët hapësinorë do të përdorin dritë të dukshme, gjatësia e shkurtër e valëve në të vërtetë prodhon më shumë fuqi. Një vëzhgues në sipërfaqe nuk do të ketë të ngjarë të shohë drejtpërdrejt efekte nga lufta në hapësirë, përveç nëse një vrasje kinetike në fakt shpërthen një anije kozmike - me ndriçimin e mbeturinave ndërsa hyn përsëri në atmosferë. Kështu, sulmet mund të ndikojnë ende në jetën tonë në Tokë, duke shqetësuar GPS, shërbimet televizive , telefonike , internetin.

Armë nukleare?
Përdorimi i armëve bërthamore dhe armëve të shkatërrimit në masë në hapësirë aktualisht është i ndaluar në bazë të Traktatit të Hapësirës së Jashtme dhe Traktatit Gjithëpërfshirës të Ndalimit të Armëve Bërthamore . Por jo të gjitha vendet e armatosura bërthamore kanë ratifikuar këtë të fundit, përfshirë SHBA dhe Korenë e Veriut.

Një numër i vogël i testeve bërthamore në hapësir i quajtur << starfish prime>> u kryen në vitet 1960. Këto rezultuan në formimin e rripave të rrezatimit artificial rreth Tokës, të cilat ishin akoma të zbulueshme dekada pas ngjarjes - duke paraqitur një rrezik për astronautët.

Këto rripa rrezatimi gjithashtu paaftësuan një numër të konsiderueshëm satelitësh në orbitën e ulët të Tokës. Nëse rezultatet e Starfish Prime do të kishin vazhduar, atëherë do të duhej vetëm një pjesë e vogël e shpërthimeve bërthamore për ta bërë hapësirën të papërdorshme për çdo satelit në dekadat e ardhshme.
Duke pasur parasysh opsionet që tani bëhen të disponueshme, duket se është e rëndësishme të mbani mend se, nën Traktatin e Hapësirës së Jashtme, hapësira supozohet të përdoret vetëm për qëllime paqësore dhe të mbetet fusha e "gjithë njerëzimit
 

Empire

Antarë i Respektuar
Po cte bej tpash ty edhe me erdhi inat thash pse mos te jem e un si kjo ufoja por prap sado sjam aq origjinal sa ti ????? ti je me shum se ke kenzon ufo prototip ?????
 

Empire

Antarë i Respektuar
@Senseo te gjeta nje foto te vjeter kur dilje xhiro gjat veres ne kenzon ?????

PhotoEditor_20191027_001243144.jpg
 
  • Haha
Reactions: Ivy
Top