Harta te territoreve shqiptare.

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Ketu do gjeni disa harta te vjetra te territoreve shqiptare qe tregojne me se miri se sa autoktone jemi ne dhe se sa jemi zvogeluar:(
nuk pres shikime te shumta ne kete teme por per ata qe jane te interesuar te dine se cfare ishim,sa ishim dhe deri ku shtriheshim si komb ketu do gjeni informacione jo te dala nga mendja por te bera nga te huaj shume vjet para.

cfare pyetje mund te keni mund te pyesni dhe do pergjigjem sa mundem:)


shikim te kendshem.

territoret illyriane pernedimore

800x600West_-_Illyrian_Territory.jpg


harte e vjeter e ballkanit(Copper etching by Hermann Moll, 1749. Modern hand coloring.
Til forrige bilde i albumet )
1706-1708.jpg

Territorial Modifications in the Balkans - Conference of London [May 1913] and Treaty of Bukarest [August 1913] (281K)

Map from "Report of the International Commission To Inquire into the Causes and Conduct of the Balkan Wars" 1914.

"The Treaty of London (30 May 1913) ceded to the Balkan allies all territories 'west of a line drawn from Enos on the Aegean Sea to Midia on the Black Sea, with the exception of Albania. It was not only a defeat of the military forces of the Turkish empire, but a defeat of the Austrian dream of Drang nach Osten. ...Austria-Hungary and Italy, rather than see Albania partitioned between Slav states on the north and Greece on the south, had succeeded in blocking Serbian access to the Adriatic by proposing the creation of an autonomous Albania." --quote from: Great Britain. Naval Intelligence Division, Geographical Handbook Series: Yugoslavia, Volume II, 1944, p. 114.
balkan_modifications_1914.jpg
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
vazhdim....

Copper etching in adequate modern coloring. From the atlas by Gerard Mercator. Duisburg, 1602
Til forrige bilde i albumet
Copper_etching_in_adequate_modern_c.gif(dalmatia-albania)
Dalmatia
Weigel, Christoph
Dalmatia Albania cum proximis regionibus & parte maris Adriatici Curante Christophero Weigelio Noribergae.

Nθrnberg, (c. 1719). [32 x 36 cm]
Original copper-engraving, handcolored in outline and wash, when published. The map shows Dalmatia and the neighbouring Albania very accurate with detailed informations on town names, rivers and mountains.
In very good condition, striking dark impression.
dalmatia-albania.jpg
eastern europe-1878

Eastern_Europe_1878.jpg
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
te tjera....

Extent of Albanian-inhabited provinces (Vilayets) shortly before the treaty of Berlin.
Til forrige bilde i albumet
ExtentofAlbanian-inhabitedprovinces.gif
First Ottoman(war) Empire
First_Ottoman_Empire.gif
Dalmatia
Seutter, Matthaeus.
Nova et accurata Tabula Regnorum et Provinciarum Dalmatiae, Croatiae, Sclavoniae, Bosniae, Serviae, Istriae, et Reip. Ragusanae cum finitimis ... .

Augsburg, (1720-30). [50 x 58 cm]
Engraved map, contemporary handcolored in outline and wash.
Slightly glue-staining in the lower centrefold, else a good copy.
Til forrige bilde i albumet
harteevjeter.jpg
 

fcbesia

Anëtar i Respektuar
Te lumte vellacko per keto materiale shume me vlere....se pervec te huajve kemi nevoje tu'a vejme para syve edhe ca injoranteve nga "tanet" ne kete kohen tone!
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Shikojeni sa km katror ka qene Shqiperia. Sa territor na kane vjedhur, sa keq e trajtojne historine. Sa padrejtesi jane bere mbi shqiptaret, kete popull te urte e trim.

Bledi, keto hartat jane pasuri. Mua me vjen keq qe nuk mbaj mend ti kem pare kurre as neper librat e historise shqiptare...:(
 

fcbesia

Anëtar i Respektuar
Shikojeni sa km katror ka qene Shqiperia. Sa territor na kane vjedhur, sa keq e trajtojne historine. Sa padrejtesi jane bere mbi shqiptaret, kete popull te urte e trim.

Bledi, keto hartat jane pasuri. Mua me vjen keq qe nuk mbaj mend ti kem pare kurre as neper librat e historise shqiptare...:(

Si ke pa mo Nostra,as une e as ti,se skane qene neper libra..ato jane hequr nga "akademiket"tane,duke u shtirur ne "reformim"te librave te historise :(:(:(
Me vjen te ulerij!
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
me te vertete jane pasuri,as une qe jam me i madh se ju si kam pare ne librat si shkollore historike apo libra jashte shkollere.
tani po dalin te gjitha te palarat te sistemit komunist.
keto harta duhet ti shikojne te gjithe dhe sidomos moshat e reja qe te mesojne se cfare ishim ne te kaluaren dhe sa ishim per nga territori.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Vetem tkurrje kemi njohur ne :lexim::lexim:mos mendoni ju nacionalistat per zgjerim :bumshtshtshtsht :lexim:se trazojme fqinjet qe i kemi per shpirt :lexim:
 

mirela

DODONA hajmali
uuuuuuuuuuu sa i kam kerkuar keto harta
Faleminderit Bledi
 

mirela

DODONA hajmali
ja vlen qe kam hyre ne kete forum vetem per keto harta dhe njehre shume te faleminderit
 

Gjergj Kastrioti

Veritas Odium Parit
Bledi faleminderit!
 

DEVIL HAND

Anëtar Aktiv
Bledo te lumt per hartat,dhe pse e dija qe imperi ilir ka pas ekspansion te madh...
por nuk ka pas harta te vlefshme :)
 

dajti

Antar Aktiv
Titulli: Harta te territoreve shqiptare.

Te lumte per harta ..pune shume e bukur ..
sa shume kemi qene por skemi qene te zot e i mbajt keto vende..
por prap mos me u merzit ..se tani koha ka filluar te punoj per ne ..
KOSOVA eshte shenja e pare .dhe fitoi pavarsine ..
CAMERIA besoj do jete e dyta ne rralle..qe po degjohet fort zeri tani....
besoj se edhe CAMERIA shpejt fort do te kete rrallen ...vec duhet ca kohe ...
 

ReNdEx

Interist Forever
Pe: Harta te territoreve shqiptare.

Kto harta qe po shof ktu flasin qart per historin e territorreve ton ...Bashkohem me mendimin e Nostra mbi fkatin se neper historet e shkollave tona kto harta nuk ekzistojn ..
 
Top