Historia e dashurisë së vërtetë.

Me 14 shkurt festa e të dashuruarve në të gjithë botën, si dita e Sh.Valentinit. Velentini ishte një klerik i krishterë i shek ll ne Terni, jo larg nga Roma. I cili lidhte kurorë çiftëve fshehurazi.
I pa shmangshem imazhi i një engjëlli të vogël me harkun dhe shigjetat e tij "helmuese" të dashurisë, i bërë tashmë simbol i kësaj dite.
Po kush është ky femijë që simbolizon dashurinë?
cupido.jpg

Quhet Cupid, që ishte Eros, zoti i dashurisë se Greqisë se lashtë.
Një femijë "mistrec" që fluturon i fshehur pas reve e gjuan shigjeta mbi njerëzit duke stimuluar dashuri mes tyre. Prandaj Eros quhej zoti i dashurisë, dhe për këtë ai nuk rritej kurr. Gjithmonë femijë lozonjar që shpërndan dashuri tek të gjithë, pa dallim e pa komplekse. Por kjo nuk shihej mirë nga Perenditë sepse dashuria ishte e reservuar, dhe shpesh Eros ngatronte edhe objektiv, duke qelluar mbi kedo që shikonte:)

FB_IMG_1581584367919.jpg

E ëma e dërgon Eros perpara Perendisë Aferdita per denim, e cila pyet se pse nuk rritet kurr ky femijë e tu nënshtrohet rregullave. E ema ankohet, se Eros i duhet një vella, përndyshe ai do ngelët gjithmonë i vogel. Keshtu u vendos që të ketë sa me parë një vella. E më vonë lind Anteros, më detyrën që ti rrijë pranë dhe ta kontrollojë. Por sa herë largohej Anteros, Eros kthehej menjeherë femijë dhe vazhdonte avazin e tij të vjetër duke shpërndarë dashuri me shegjetat dhe harkun e tij.
Ja pse dashuria është gjithmonë si një femijë, që nuk njeh as moshë e as kohe.

FB_IMG_1581584374105.jpg
Por mesa duket është koha ajo që e prish dashurinë :unsure:

"Koha që shkurton krahët e Cupid". Shpësh ka qënë subjekt i pikturave të cilat shkojnë rreth 450 vepra në historinë e artit.
Saturni i Vjeter (Koha), në fytyrën e tij duket vendosmeria ndaj keti veprimi, shartimin kraheve te Cupid-it per veprat tij të pa kontrolluara mbi shpërndarjen e dashurisë. E mbanë atë të sforcuar mes këmbëve sepse ai kerkon t'i ribelohet keti ndëshkimi me cdo kusht.

b5d88e5a5e4340a0_1.jpg

Cupid, "pasion dashurie", o ndryshe Zoti i dashurise, miti qe godiste më shegjeta duke krijuar kështu plagë deshire për dashuri. Deri kur një dite ai vetë ra viktim e dashurisë, duke u dashuruar me vajzën më të bukur në botë, Psike.

1003167545.jpg

E ëma e Cupid_it, Venere, që ishte Perëndia e bukurisë, e xhelozuar nga Psike, dërgon Cupid të gjuaj me shegjetë mbi Psike, që të dashurohej me një burrë të shëmtuar që t'i prishte imazhin e saj..
Cupid e pranon më deshirë kërkesën e mamasë. Por kur qëllon mbi Psikën dhe i afrohet, dhe shikon bukurinë e sajë bijë në dashuri mënjëherë ai vetë.

Psycheabduct.jpg

E merr dhe e fsheh diku në kështjellë duke u takuar më të çdo natë. Pas një akordi, që të takoheshin vetëm në errësirë që të mos i tregonte fytyren. Por Psike ishte shumë kurioze dhe nuk mban fjalën, merr një kandil, afrohet dhe arrinë t'a shohë kur ai po flinte. Aksidentalisht merr flakë vendi për rreth nga vaj i kandilit, dhe kaluan shumë peripeci pasi doli sheshit kjo lidhje e fshehtë.
Që kjo lidhje të përfundonte mirë u desh ndërhyrja e Zeus që të lejonte dashurinë Hyjnore(Eros) me dashurinë e një vajzë humane.

By? Lauri anunnak ? ;)
 
Redaktimi i fundit:
bukur lauri , me pelqen artikulli .
spo te therras annunak se nuk eshte dicka e mire
 
Nuk e kuptoj pse Eros u zgjodh për të përfaqësuar Ditën e Shën Valentinit. Kur mëndon për dashuri, dëgjo të rrahurat zëmres që helmohet nga shegjeta e vertetë e Dashurisë.
Asgjë tjetër përveç një elektrokardiogramë për sot, që nuk ndryshon as mot.
IMG_20200213_212824.jpg
Mbretëresha ? @Desa ?
Dashuria Perendi.

 
Njerëzit mund të definohen me fat në shumë fusha e ndodhi në jetë, por unë ndjehem krenare dhe me fat të përshkruhem si mbretëreshë, qoftë edhe në virtual ?
Ndjesi që vetëm një mbret mund të ta ofrojë ❤️
Koha nuk shkurton krahët e një Cupid-i të vërtetë ?
 
Njerëzit mund të definohen me fat në shumë fusha e ndodhi në jetë, por unë ndjehem krenare dhe me fat të përshkruhem si mbretëreshë, qoftë edhe në virtual ?
Ndjesi që vetëm një mbret mund të ta ofrojë ❤
Koha nuk shkurton krahët e një Cupid-i të vërtetë ?
Une qytetari i thjeshte provincal.Vetem kur jam perballe dashurise se ?mbretereshes?ndjehem mbret ;)
FB_IMG_1581686722029.jpg
 
Redaktimi i fundit:
Perralla me mbreter?
Më thuaj cfarë të duket përrallë me mbretër? Që mbretër aso kohë nuk kishte!!
Historia si tregim, apo ekzistenca e figurave (personazhet) në fjalë?
Jam shumë kurjoz t'i japë drejtim kënvështrimit tënd :)
 
Egzistenca e personazheve ne fjale Lauri
Kjo e Ben historine perralle
Ty t'a kam bërë një kuadër, e nuk e vija në diskutim këtë që thua mbi figurat në fjalë
Më duhet një si arfe e/o besimtar religjonesh që të vazhdoj ;)
 
Ndalohet vizatimi në islam, por jo shkrimi :)
Mos mi djeg letrat e lojës para kohe. Ik e bëj një xhiro ;) :)

Ty ? Larg Qofte
Per shkrim e di qe lejohet se dhe aty ka perralla nga me te ndryshmet.
Po flas per keta engjejt e dashuruar kur akoma jane ne diapers lol
 
Po ik pra të thashë lol
Ti nuk je interesante për mua në këtë argument.
Unë dua ata që mendojnë ndryshe nga unë :)
 
Top