Historia e gruas qe jetoi 99 vjet fale yoges

jogaa.jpg

Emri i saj ishte V. Nanammal dhe gjatë jetës së saj të gjatë ajo u bë e famshme për faktin se ishte mwsuesja më e vjetër i yogës në botë. Fatkeqësisht, ajo vdiq në 26 tetor, por tifozët e disiplinës nuk mund ta harrojnë, por e kujtojnë atë me dashuri dhe admirim.
joga.jpg
Ajo filloi t’i përkushtohej jogës kur ishte vetëm një fëmijë, kështu që kur meditimi nuk ishte akoma në modë, dhe që nga ajo kohë nuk ka arritur të bëjë pa të më, duke regjistruar përfitime të panumërta si në trup ashtu edhe në mendje.
joga1.jpg
Me sa duket ky ishte sekreti i saj për të jetuar gjatë. Aktiviteti fizik, i kombinuar me një dietë të shëndetshme, i lejoi që të lidhej me qendrat e saj më të thella të energjisë, të njihej me njëri-tjetrin në thellësi dhe mbi të gjitha madje as të përfundojë një herë në spital. Yoga e ka ndihmuar atë të shijojë të gjitha 99 vitet e saj në formë të shkëlqyeshme.

Kush ishte V Nanammal

V. Nanammal lindi në vitin 1920 në një familje indiane të fermerëve dhe në moshën vetëm 8 vjeç ajo filloi të praktikojë yoga, duke marrë mësime direkt nga babai i saj, e cila që nga rinia e saj mësoi edhe artet marciale. Duke u rritur ajo iu afrua naturopatisë dhe vazhdoi t’i përkushtohej disiplinës me një përkushtim ekstrem, aq shumë sa themeloi qendrën Ozone Yoga në 1972.
joga9.jpg
Këtu, pasi u bë zyrtarisht instruktore, ajo mësoj këtë art kompleks, duke mbajtur rregullisht klasa tradicionale të yogas dhe Pranayama. Për 45 vitesh ajo punonte çdo ditë, duke trajnuar më shumë se një milion studentë, 600 prej të cilëve janë bërë edhe instruktorë të yogës.

Megjithë aktivitetin intensiv të punës, V. Nanammal u realizua edhe nga pikëpamja familjare: ajo u martua dhe pati 5 fëmijë, 12 nipër e mbesa. Në fund të tetorit 2019 ajo papritmas humbi jetën, por gjithmonë do të mbahet mend si mësuesja më e vjetër i yogës në botë./b.l/noa.al/
 

Yara

Njeriun,sa pak e gjej tek “Njeriu”
Titulli me le per te deshiruar.Pse nese kjo grua nese sdo ishte marr me yoga do kishte vdek 50 vjece?
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Titulli me le per te deshiruar.Pse nese kjo grua nese sdo ishte marr me yoga do kishte vdek 50 vjece?

Benefiti I yoga eshte to improve self care and healthy living dhe kjo dihet qe ka impact te madh ne life expectancy...
Sidoqofte sdo te thote asgje kjo
Ka njerez qe bejne jete shum te shendetshme dhe perfundojne me semundje vdekjeprurese dhe vdesin te ri
 

Yara

Njeriun,sa pak e gjej tek “Njeriu”
Benefiti I yoga eshte to improve self care and healthy living dhe kjo dihet qe ka impact te madh ne life expectancy...
Sidoqofte sdo te thote asgje kjo
Ka njerez qe bejne jete shum te shendetshme dhe perfundojne me semundje vdekjeprurese dhe vdesin te ri
Sigurisht qe dihen efektet e yoges apo aktiviteteve te tjera mbi shendetin,por kjo seshte celes jetegjatesie sepse ndryshe cdo kush do te donte te jeyonte gjate dhe do te merrej me yoga.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Sigurisht qe dihen efektet e yoges apo aktiviteteve te tjera mbi shendetin,por kjo seshte celes jetegjatesie sepse ndryshe cdo kush do te donte te jeyonte gjate dhe do te merrej me yoga.

Jetojme ne nje bote manipuluese in every possible way....
Gjithcka eshte commercial biznes
Eshte si puna atij anti wrinkle cream qe thote te zhduke rrudhat per dy jave .... prit prit hic rrudhat kanal lol
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
I adhuroj njerzit qe praktikojne sportet dhe kerkimin ne vetvete,nepermjet tyre. :))
Natyra,sportet,muzika qe ka si burim natyren,meditimi,jane tashme element qe dikush qe deshiron nje jete te shendetshme psikollogjikisht dhe fizikisht duhet ti kete si pejse te jestes se ti-saj.
 
Top