Homoseksualet

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Eldi sduhet te jesh e till qe te njofesh njerez te till
Une psh kam ne fakultet disa specimene te tilla, dhe njerz te till ka gjiandej dhe ne pune dhe ne shkolle.......
 

eldi

trafikante
Eldi sduhet te jesh e till qe te njofesh njerez te till
Une psh kam ne fakultet disa specimene te tilla, dhe njerz te till ka gjiandej dhe ne pune dhe ne shkolle.......

ok jam dakort, dhe une spo them qe skam pare, normale qe kam pare, por une vete ne shoqerin time nuk kam njerez te tille.
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Plumb Kokes..
Ske qka me zgjat
 

Sara

Antar Aktiv
nuk me japin aspak besdi,edhe ata jan njeres e un deri me sot nuk kam degjuar ti ken ber keq njeriu ,perkundrazi jan shum te sjellshem,me jep bezdi injoranza,katili,pedofili po jo ata....pastaj qefe qefe kjo dynja hahahaha
 

JoJo

.....
I mendoj si nje te keqe qe duhet pranuar,,,smund ti quaj kriminel dhe as ti poshteroj...them se ne jetet tona zoti ka dhene "ndeshkime" shume me te keqija se sa prezenca e homoseksualeve...Ajo qe ngelet e rendesishme eshte qe jane NJEREZ, madje shpesh shume here me te paster & te denje per ti ofruar shoqerise!!
 

bella

Anëtar i Nderuar
Shume persona mendojne se eshte nje semundje mendore ose nje shqetesim psikologjik i shkaktuar nga eksperienca te vecanta te jetuara nga femijeria.
Por homoseksualiteti nje "semundje" eshte bere: ne kohet antike praktikohej pa bere keto probleme, por me vone erdhi kristianizmi qe e etikoi si nje "sjellje anormale" duke e futur ne fushen e mekateve ne menyre qe te mos manifestohej.
Keshtu qe me pare ishte "normale" , dhe ne mesjete denohej me djegie ne turren e druve ashtu sic benin me shtrigat, dhe tani eshte "semundje"!
Per shume njerez mbetet sidoqofte nje "semundje shoqerore", egzaktesisht si kriminaliteti : jane gjykime te ushqyera nga frika dhe nga deshira per te mbrojtur vendin ne shoqeri.

Mendoj se duhen pranua per ate qe jane.Nuk i gjykoj deri ne ate pike sa te me kthehet ne urrejtje apo perbuzje.
 

Lauri

Anunnak
Indiferent.Me prapanicen e vet mund te beje q'te doje gjithsecili.
Do me bezdiste fakti qe ata te kene te drejten e adobtimit te femijeve.
C'familje do jete ajo???
 

fight_cllub_al

demton_rende_shendetin
hahahahahahah ...homot ..... blahhh mbeturina .... sot i pame dy ... i provokon shejtanet po nuk reagojn :d
 

§*dori*§

ღ..in stanby..ღ
ca mendoj?????????njerez si gjith te tjeret me gusto sexuale te cuditshme......sme pengojne,nuk i gjykoj as paragjykoj se njoh 1 te tille dhe esht njeri flori......me mua sillet gjithmone korrekt pastaj se ca ben ne dhomen e tij te gjumit pune per te mua sme intereson........
 

vlora

PeJaNeZe
nuk me duket asgje e keqe..edhe keta jane njerez..cdo cili le te vendosi sipas deshires...mua nuk me duken ndryshe nga ne..nga te tjeret...cdo cili sipas shijes e vet...:D
njerez jemi te gjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiithe..pa dallimei!
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Sa te mire jeni ju per agresiviteet dhe Violence?
Ca te kushton mos i "veshtrosh" fare? PSE DUHET TE MENDOSH TI ZHDUKESH NGA FAQJA E DHEUT? i mban ti me buke???


Thjesht mos i kushtoni kaq vemendje...se fundja spo te bejne as ty e as njeriut keq...jan per pune te vete;)
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Nuk i shoh dot me sy...neveriiiiiiiii...
Plumbin e kan pak

Jo se dua te nderhyj,aspak,mendimi jot.po spe duhet ti zhdukesh nga faqja e dheut.ok mund te mos i honepsesh.por kaq shum inat kundrejt personave qe shikojn punen e vet.,nejse:)
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Jo se dua te nderhyj,aspak,mendimi jot.po spe duhet ti zhdukesh nga faqja e dheut.ok mund te mos i honepsesh.por kaq shum inat kundrejt personave qe shikojn punen e vet.,nejse:)

Hej po ti pse nuk shikon punen tende, bashke me mua :D

Nuk e kuptoni dot qe eshte devijim nga natyralja, s'ke qene ndo1here mashkull ti e te provosh perkedhelje tek duart nga ndo1 mashkull tjeter, prandaj flet keshtu LOL

Per mua, nese kuptohet qe ne embrion, nese nuk modifikohen gjenetikisht, i fut nje te eleminuar qe aty dhe shoqeri e paster pastaj, pa G Micheal dhe E, John
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Hej po ti pse nuk shikon punen tende, bashke me mua :D
Nuk e kuptoni dot qe eshte devijim nga natyralja, s'ke qene ndo1here mashkull ti e te provosh perkedhelje tek duart nga ndo1 mashkull tjeter, prandaj flet keshtu LOL

Per mua, nese kuptohet qe ne embrion, nese nuk modifikohen gjenetikisht, i fut nje te eleminuar qe aty dhe shoqeri e paster pastaj, pa G Micheal dhe E, John

kete pun kemi ne:D..............

normal dhe un nuk jam pro homoseksualeve,e kam thene mendimin tim nga faqja e pare me duket...........po per shembull un mendoj kete qe smund ti urrejme e te shkoje ky mendim deri ne "vrasje" vec se ata kane zgjedhur te jene te tille,pastaj gjithsekush e di vet.............
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Jane qindra vjet para nesh.
Kane nje vizion shume tolerant per boten.
Japin meshazhe shume te mira per planetin.
Kane shije te holla.

Une nuk i paragjykoj fare.Jane te pranueshem. Nuk jane agresiv.
Jane te dashur dhe te sjellshem.
Ne fakt nuk kane asgje per te mos i pranuar si te barabarte ne shoqeri.

Shenim. Ka dhe homo fallso.
 

bella

Anëtar i Nderuar
Sna pengon homoseksualizmi por mbirja e tyre si kerpudhat pas shiut....Une nuk i kuptoj fare me thene te drejten.....Jane hetero e kthehen ne homo bohh

Popullimi krijohet nga nje femer dhe mashkull....kete di une...te tjerat me duken trasgresione.
 
njerez jane dhe ata te shkretet!
nuk i paragjykoj por se di pse nuk do e pranoja dot shoqerin e nje homoseksuali( mbase do kisha frik se do me rrembente te dashurin :( )
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
njerez jane dhe ata te shkretet!
nuk i paragjykoj por se di pse nuk do e pranoja dot shoqerin e nje homoseksuali( mbase do kisha frik se do me rrembente te dashurin :( )

Pse i dashuri yt ndoshta nuk te pelqen cdo cast, nuk do te thote te jete patjeter homoseksual lol
 

shantal

Anëtar i ri
sado njeri i mire te jete nje homo prape eshte nje gje shume e shpifur ,, une nuk eshte se do sillesha keq por thjesht nuk do rrija me me nje te tille se me verte qe ma shpifin
 

fragolina

Anëtar Aktiv
C'qendrim mbani ju ndaj ketij fenomeni.......Meedoni se ata duhen pranuar ne shoqeri apo duhet te trajtohen ndryshe nga njerezit e tjere......:sharre::konfuz:
si do tu sillnit ndaj nje homoseksuali......
:djalle:

homoseksualet nuk jane fenomen.
jane realitet dhe kane qene gjithmone realitet.
e kam shpejguar me dket dhe tek forumi i meparshem qe 20 % e njerezve jane strikt heteroseksuale, dmth pelqejne vetem seksin e kundert.
jane nejrez te kesaj toke dhe svijne nga nodnje planet tjeter. eshte gje me se normale te pranosh prirjet e tua te cfaredo sfere qofshin ato, seksuale, politike, sociale, filozofike etj etj.
kshu qe ska pse te beni gam gam me te madhe.
te gjithe po trumbentoni tema te tilla si dashuria( vetem kete problem keni) lumturia e tralalala, ama se pranoni qe keta njerez jane te lumtur me homologun e te njejtit seks.
 

MARINI

i modh
sa per pushtat te kisha ti mblidhja te gjith dhe tja vija zjarin ose ti hidhja sere te nxehte
ateher do kenaqesh shum dhe do isha njeriu me i lumtur ne bot
sepse ata i bejn ruget e daljes per hyrje
per lezbiket skam nonji kundershtim sepse jan ndryshe nga meshkujt
 

§*dori*§

ღ..in stanby..ღ
sa per pushtat te kisha ti mblidhja te gjith dhe tja vija zjarin ose ti hidhja sere te nxehte
ateher do kenaqesh shum dhe do isha njeriu me i lumtur ne bot
sepse ata i bejn ruget e daljes per hyrje
per lezbiket skam nonji kundershtim sepse jan ndryshe nga meshkujt

offffffffff ma po normal qe ske kundershtim se ju meshkujt ekzitoheni duke pare 2 lezbike......................iiiiiiiiiiiiiiiiiiii aman si llogjikoni ju jo me koke po dicka tj.............
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Per mua, homoseksualizmi eshte nje nga veprat me te shemtuara qe ekzistojne, cilesi shume e keqe, gje qe e ben te vdese turpi, e asgjeson moralin, e shkaterron zemren, eshte nje invazion ndaj natyrshmerise qe Zoti e ka krijuar, eshte nje krim nga i cili jane te paster edhe kafshet. Besoj qe eshte e ditur tek shumica qe homoseksualizmi eshte shkakter i dhjetera semundjeve, nder to: Sida, Gonorea, Sifilisi, Triperi, Herpesi gjenital, Kankroidi, Trikomoniaza, Granuloma inguinale, e semundje te tjera. Pastaj edhe ne aspektin psiqik ai person ka probleme te shumta per te cilat flasin psikologe te shumte.

Mendoj qe jane te tepert ne shoqeri. Keta njerez nuk mund t’i japin asnje kontribut shoqerise. Me pare mund te thuhet se ata gjithmone jane burim i trazirave, tensioneve, semundjeve e imoralitetit ne rrethin e tyre. Meqe ne media dhe ne boten e argetimit ka nje proporcion te larte te homoseksualeve, fushata e tyre aktive per homosekualizmin eshte jashtezakonisht efektive. Perhapja e ketille e propagandes edhe me tutje dobeson pergjithmone vlerat morale te shoqerise.:)

Semundja qe keta njerez te prishur i japin shoqerise duhet larguar. Sdq, ajo qe eshte me urgjente eshte qe te mbrojme keta njerez nga ajo me te cilen kenaqen. Sot, ka me miliona njerez ne bote qe jetojne ne perverzion e shthurrje, njerez te cilet permes indoktrinimit intenziv kane perqafuar imoralitetin, rebelimin dhe te gjitha format e stilet e sjelljes se tmerrshme ne jeterat e tyre.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
sa per pushtat te kisha ti mblidhja te gjith dhe tja vija zjarin ose ti hidhja sere te nxehte
ateher do kenaqesh shum dhe do isha njeriu me i lumtur ne bot
sepse ata i bejn ruget e daljes per hyrje
per lezbiket skam nonji kundershtim sepse jan ndryshe nga meshkujt
Po lezbiket prap homo jan;)
sic gayt dhe lezbit shkojne me partener te te njetit seks...
se di pse gjykohen me ashper meshkujt se sa femrat

nqs do rija ti krhasoja per mua te 2 jan =....

edhe kte qe do i digja do i vrisja...e di qe jeni ekstremista....por asnjehere si dihet jetes....;)

Peace!
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Sida, 25% e personave me HIV, janë homoseksualë

Ho m o s e k s u a l ë t mbeten grupi më i rrezikuar nga virusi i shekullit HIV/AIDS. Kjo për shkak se ata bëjnë marrëdhënie të pambrojtura, kryejnë marrëdhënie me shumë partnerë dhe i ndryshojnë ata vazhdimisht. Arjan Boçi,
mjek në një OJF, pjesë e programit “Stop AIDS” tregon për “Gazetën Shqiptare” se si i kontaktojnë këto grupe
të rriskuara, si i rekrutojnë ata që të informojnë anëtarët e tjerë të grupit të tyre për të parandaluar transmetimin e infeksionit HIV/AIDS. Ai shprehet se në shoqatën e tij trajtohen 60 gay dhe në 25% e numrit total të të prekurve me HIV në vendin tonë i përkasin këtij komuniteti.
Cilat janë grupet në risk në vendin tonë ndaj HIV-AIDS?
Përdoruesit e drogës, të burgosurit dhe punonjëset komerciale të seksit. Deri tani në vendin tonë janë 291 raste akumulative që nga 1993 deri tani në dhjetor. Vetëm për këtë vit janë infektuar 35 raste të reja.
Për ju si specialist i kësaj fushe, çfarë do të thonë këto shifra?
Shqipëria mbetet një vend me prevalencë të ulët për sa i përket HIV-AIDS. Edhe pse i ka të gjithë përbërësit për të
shpërthyer një epidemi. Por ne nuk kemi asnjë rast me HIV nga përdoruesit intravenozë të drogës, nuk kemi
persona të prekur me HIV në popullatën e të burgosurve. Këto grupe popullatash, në vende të tjera të botës mbajnë
vendin e parë për numrin e të infektuarve me HIV-AIDS.
Cilat janë grupet më problematike në vendin tonë, ose më saktë mënyra më e shpeshtë problematike e transmetimit të
kësaj sëmundjeje?

Në vendin tonë kemi një problem, sepse kemi të infektuar nga gjaku për shkak të transfuzionit, si dhe nga nëna te fëmija. Rastet që fëmijët kanë dalë me HIV mund të parandaloheshin. Me ligj nuk lejohet që nënës shtatzënë t’i marrësh
analizën e HIV-AIDS pa dëshirën e saj, po ashtu edhe të burgosurve, sepse shkel të drejtën e njeriut. Por kjo gjë
ka dhe të mirën dhe të keqen, sepse ka të mirë që respekton të drejtën e njeriut, por ama ka të keqen që, nëse do ishte
bërë kontrolli më parë dhe nëna do rezultonte se ishte mbartëse e HIV, atëherë do ishin marrë masa që fëmija të lindte i shëndoshë.
Ka mundësi që një fëmijë i cili lind nga një nënë me HIV-AIDS, të rezultojë negativ nëse ajo kurohet?
Nëse një nënë shtatzënë merr terapinë antiretrovirale, fëmija deri në 2% mund të dalë HIV negativ.
Nëna fillon me mjekimin, kryen lindje me operacion dhe ndalohet ushqyerja me qumështin e gjirit. Në vendin tonë ka avantazhe sepse duke qenë se kura jepet falas dhe duke qenë kurë e shtrenjtë, çdo person ka mundësinë që të kurohet.
A është prezent kjo sëmundje te përdoruesit e drogës, duke qenë se janë një ndër grupet më në risk?
Ajo që unë mund të them me siguri profesionale është se fenomeni i drogës në vendin tonë ka hyrë mbas HIV- AIDS, pra fenomeni me injektim. Problemet masive të drogës në aspektin etnografik dalin mbas ngjarjeve të mëdha sociale, mbas ’97-ës dhe luftës së Kosovës. Strategjia që ne ndjekim, është zvogëlimi i dëmit. Që do të thotë, ne e pranojmë fenomenin. Kur kemi përdorim droge, ne nuk i hymë në aspektin personal, përse e ka nisur drogën dhe çfarë duhet t’i bëjmë. Kjo nuk është detyra jonë për momentin. Detyra jonë është që këtë përdorues ta mbajmë në gjendje të shëndetshme, t’i mësojnë teknika të injektimit të sigurt. Pra ta mbrojmë nga HIV-AIDS. Dhe elementi më i suksesshëm është që ne i japim një shiringë të pastër dhe i marrim një shiringë të përdorur.
Pse e bëjmë këtë?
Shpesh ne akuzohemi se nxisim përdorimin e drogës. Por nuk është aspak e vërtetë. Ne i japim falas shiringën e pastër, në mënyrë që ta mbrojmë atë nga HIV-AIDS dhe grupin e tij të injektimit. Një përdorues injekton 3-4 herë në ditë. Dhe injekton në grupe të vogla 3, 4 apo 5 persona. Po ky person çdo ditë ndryshon vatrën e injektimit, sepse nuk rri përherë me të njëjtin grup, duke u bashkuar me grupe të reja dhe në këtë mënyrë krijojnë rrjetin e tyre të injektimit
që shkon në më shumë se 16 persona.
Ku ndodhen këto vatrat e injektimit, si i quani ju?
Vendet janë në Tiranë, kemi vende të përcaktuara këtu në kryeqytet, por nuk mund t’i deklaroj ku janë. Ne këtyre personave u japim shiringa të pastra dhe i mbrojmë nga HIV-AIDS, hepatiti B dhe C. U shpërndajmë kondom (prezervativë), dhe mjete të tjera të injektimit të sigurt. Në radhë të parë identifikojmë besimin për qendrën e rehabilitimit, testimin në terren. Ne i shërbejmë përdoruesit të drogës atje ku është dhe atje ku ai ka nevojë.
Keni pasur vështirësi të hyni në brendësi të këtyre grupeve?
Ne kemi rekrutuar përdorues aktual droge. I kemi rekrutuar, trajnuar në lidhje me HIV-AIDS, të edukimit të vet ndihmës, dhe janë ata që na krijojnë lehtësira për të shkuar në këto grupe. Pastaj jemi ne që shkojmë. Ne kemi trajnerë që janë përdorues droge, ata krijojnë besim të përdoruesit, pastaj ne ndërhyjmë. Ne kemi një furgon, që është me stema, Stop AIDS, Stop drogës, dhe lëvizin nëpër Tiranë, në zona që i njohin përdoruesit ku shpërndajmë shiringa të pastra.
Ka interes nga kjo kategori për marrjen e shiringave të pastra?
Normalisht që po, sepse në radhë të parë, ata një shiringë do ta blejnë, kështu që e kanë më mirë ta marrin tek ne, sepse është falas. E dyta, ata janë ndërgjegjësuar tashmë që një shiringë e përdorur është e barabartë me vdekjen. Por normalisht ata përdorin edhe shiringa që i gjejnë në rrugë, sepse ne nuk kemi aq shumë mundësi sa të mbulojmë në 24 orë gjithë Tiranën. Këtyre personave u kryejmë testime për HIV-AIDS, normalisht me vullnetin e tyre.
A kanë rezultuar pozitivë ndaj HIV-AIDS persona nga grupi i përdoruesve intravenozë?
Për fat të mirë jo. Ne aktualisht kemi kryer testimet për 270 persona të këtij grupi, që janë personat më në risk në Shqipëri, por kanë rezultuar HIV negative. Megjithatë, kemi nivel të lartë të hepatitit B dhe po shfaqen rastet e para me hepatit C.
Këta persona, ju i keni të regjistruar me emër e mbiemër, si i identifikoni?
Ne punojmë me kode për të ruajtur konfidencialitetin e tyre. Nëse dikush vjen dhe bën testimin apo thjesht vjen për informim në qendrën tonë, ne nuk i kërkojmë mjet identifikimi, s’i kërkojmë asnjë lloj të dhëne. Thjesht me pëlqimin e tyre i vendosim një kod, që shpeshherë janë inicialet e tyre, seksin dhe moshën. Dhe më pas, ata me kodin e tyre personal vijnë të marrin përgjigjen e testit.
Nëse këta persona nuk paraqiten për të marrë përgjigjen, ju duke mos i pasur të dhënat e sakta, si e kontaktoni një person që ka rezultuar pozitiv?
Kjo është një pyetje e drejtë. Në përgjithësi ata vijnë t’i marrin përgjigjet, sepse testimin e bëjnë në mënyrë vullnetare dhe kanë interes të informohen.
Po grupi tjetër në risk, siç janë homoseksualët, janë mbartës të HIV-AIDS?
Në vendin tonë epidemia është transmetuar nëpërmjet marrëdhënieve seksuale në 75% të rasteve. Në këtë grup, 25% e personave të infektuar me HIV bëjnë pjesë nga komuniteti gay. Pra qëndron në shifra të larta, pothuajse në të njëjtat shifra që janë në vendet e tjera të botës. Por duke qenë se ne kemi një nivel të ulët të testimit vullnetar, kjo gjë na bën të mendojmë se ky numër mund të jetë akoma edhe më i lartë. Sepse ne jemi të ndërgjegjshëm që numri 291, për rastet që unë përmenda më lart, nuk është numri real.
A ka parashikime se sa mund të jetë ky numër real në vendin tonë?
Supozimet janë se në Shqipëri, sipas metodës pertrum, mendohet se në rastin më të mirë të mundshëm të jenë 2 mijë persona të infektuar. Ndërsa në rastin më të keq të mundshëm, sikur ndonjë nga programet që ne bëjmë të ndërpritet ose të mos japë efekt, ky numër mund të shkonte deri në 15 mijë. Këta janë skenarë statistikorë, por normalisht që kanë një vërtetësi, sepse janë metoda që përdoren në gjithë botën. Ne kemi 4% të rasteve me HIV nga transfuzioni i gjakut, ndërkohë që në botë shifra është 0% nga transfuzioni, pasi ata e kanë zgjidhur këtë çështje me dhurimin vullnetar të gjakut. Ndërkohë që ne ende përdorim dhurimin me pagesë. Por duke qenë se është periudha e ashtuquajtur ‘dritare’, nga 3 javë në 6 muaj, nuk kuptohet nëse gjaku është i infektuar apo jo. Një preson që dhuron gjak me pagesë, nëse një ditë më parë ka pasur një sjellje me risk, nuk e deklaron, ndaj ka pasur probleme me transfuzionin e gjakut, gjë që së shpejti pritet të zgjidhet edhe në vendin tonë.
Përse e quani dramë të qënit homoseksualë në Shqipëri?
Të qënit gay në Shqipëri është dramë e dyfishtë, është dramë për personin që ka këtë prirje seksuale, por është dramë edhe për familjen e tij. Sepse vuajnë dramën e diskriminimit shoqëror.
Orientimi seksual nuk është identitet. Pra orientimi seksual është thjesht një tipar, si dikush që pëlqen alkoolin apo duhanin, dhe jo identitet. Të punësuar, ne kemi dy persona nga komuniteti gei, të cilët shkojnë në terren.
Sa është numri i këtyre personave dhe mosha e tyre?
Ne kemi 60 klientë, ndërsa të dhëna në rang vendi nuk ka, sepse është shumë e vështirë të arrihet të merren. Mosha e tyre varion nga 18 deri në 35 vjeç.
Në qendrën tuaj a vijnë femra që kanë probleme me drogën, apo kanë prirje seksuale ndaj femrave?
Duhet përmendur që numri i tyre është shumë i ulët, në krahasim me numrin real. Nga grupi intravenoz 95% janë meshkuj, ndërsa vetëm 5% janë femra. Por edhe për sa i përket prirjeve seksuale, prapë numri i femrave lezbike i deklaruar është shumë i ulët. Kjo normalisht ka të bëjë me kulturën e vendit tonë, femrat janë më të ndrydhura, më të nënshtruara.

G.Shqiptare
 

emmy

Antar Aktiv
Titulli: Homoseksualet.....

edhe une kam nje shok homoseksual po ne te
vertete sillen shum mir dhe eshte shum shok i mir
sjemi askush ne per ti gjykuar
 

Bessy87

Anëtar i ri
Titulli: Homoseksualet.....

Lesbiket me pelqejne,sikur me bejne sfide per ti kthyer ne normalitet....Sa per meshkujt e tille nuk u ka fare lezet perkundrazi duket shume e shpifur por nuk jam gjithsesi per masa ekstreme.SECILI KA JETEN E TIJ!!! Ah harrova,parukieri im eshte gay dhe ju nuk ja keni idene sa bukur qeth.Tamam ashtu sic do donte me shihte nje femer...
 
Top